Pierwszy trymestr ciąży – wszystko, co musisz wiedzieć

Ciąża

Pierwszy trymestr ciąży to czas, w którym u dziecka kształtują się zalążki wszystkich najważniejszych organów i narządów. Przyszła mama, mimo że jej stan nie jest jeszcze widoczny dla otoczenia, już doskonale czuje zmiany zachodzące w swoim ciele. Przyjrzyjmy się temu, co dzieje się w pierwszych tygodniach ciąży.

Podróż przez 1. trymestr ciąży

Ciąża, której początkowo jeszcze nie ma, czyli od 1. do 4. tygodnia ciąży

Ciąża to dla nas kobiet niezwykły czas. Niezwykły również pod tym względem, że pierwsze dwa tygodnie ciąży jeszcze w niej nie jesteśmy. Ciąże liczy się bowiem od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a do samego procesu zapłodnienia dochodzi w okolicach owulacji, czyli mniej więcej dwa tygodnie później. W związku z tym przez ten czas nie mamy szansy poczuć w żaden sposób swojego odmiennego stanu, ponieważ w rzeczywistości nic odmiennego jeszcze się nie zaczęło dziać.

Kolejne dwa tygodnie od zapłodnienia mogą wydawać się bardzo długie, szczególnie, jeśli bardzo niecierpliwie wyczekujemy dwóch kresek na teście ciążowym. Żeby go jednak zrobić musimy właśnie odczekać około 14 dni. Po tym czasie możemy też stwierdzić najbardziej oczywisty objaw ciąży, a więc brak miesiączki.

W ciągu pierwszych tygodni u naszego dziecka już bardzo dużo się dzieje. W wyniku zapłodnienia komórki jajowej przez plemnik powstaje zygota, która zaczyna się dzielić i wędrować jajowodem w kierunku macicy. To tam znajdzie bezpieczne schronienie na najbliższe miesiące. Kiedy to nastąpi, będzie nazywać się już zarodkiem.

Od 5. do 8. tygodnia ciąży, czyli w oczekiwaniu na pierwsze objawy

To czas, w którym już zazwyczaj jesteśmy szczęśliwymi posiadaczkami pozytywnego testu ciążowego. Zastanawiamy się wtedy, w jaki sposób przekazać radosną nowinę przyszłemu tatusiowi.

To oczywiście nie jest jedyna myśl zaprzątająca naszą głowę. Cud, który niedawno rozpoczął się w naszym organizmie, już zdążył wywrócić do góry nogami nasze życie. Powoli dociera do nas (albo i nie), że za 8 miesięcy zostaniemy mamami. Radość miesza się ze strachem. Czy wszystko przebiegnie zgodnie z planem? Jak zniesiemy ten odmienny stan? Jak odnajdziemy się w nowej roli?

Rozmyślaniom tym towarzyszy szaleństwo hormonów w naszym organizmie i pierwsze objawy ciąży takie jak:

  • uczucie ciężkości piersi oraz przyciemnienie zabarwienia wokół brodawek;

  • zmęczenie i senność;

  • zmiany nastroju;

  • wzdęcia;

  • potrzeba częstego oddawania moczu;

  • pierwsze nudności i wymioty;

  • brak apetytu;

  • większa wrażliwość na zapachy.

W tym czasie maleństwo w brzuchu również nie próżnuje:

Objawy ciąży w pełni, czyli od 9. do 13. tygodnia

Pierwszy trymestr ciąży w czasie ostatnich tygodni nie pozostawia nam zazwyczaj wątpliwości, co do odmiennego stanu. Nie chodzi jedynie o ubrania, które powoli zaczynają robić się za ciasne. Pierwsze objawy, których doświadczamy czasami już od kilku tygodni, stają się bardziej dokuczliwe. Jakby tego było mało – dołączają do nich kolejne:

  • silny dyskomfort związany z wrażliwością, a czasami wręcz bólem piersi;

  • męczące nudności i wymioty;

  • zaparcia;

  • zgaga i niestrawność;

  • zawroty głowy i omdlenia;

  • zachcianki pokarmowe lub niechęć do określonych produktów;

  • niestabilność emocjonalna.

Na szczęście koniec pierwszego trymestru to dla wielu z nas wyraźne zmniejszenie nieprzyjemnych dolegliwości.

Przeczytaj także: Trymestery ciąży - przebieg, rozwój dziecka, zmiany w organizmie mamy

1. trymestr ciąży w swoich ostatnich tygodniach to nieustanny rozwój małego lokatora naszego – powoli zaokrąglającego się – brzucha. W tym czasie:

1. trymestr ciąży i badania

Pierwszy trymestr ciąży to czas, w którym należy zgłosić się na wizytę do ginekologa. Nie ma jednak potrzeby, abyśmy udawały się na nią od razu po wykonaniu testu ciążowego, zaledwie kilka dni po terminie spodziewanej miesiączki. Najlepszy termin to czas między 6. a 8. tygodniem ciąży. Wizyty nie należy jednak odkładać na czas po 10. tygodniu ciąży.

Czego możemy spodziewać się po tej pierwszej ciążowej wizycie ginekologicznej, oprócz oczywiście potwierdzenia naszego odmiennego stanu? Przede wszystkim:

  • szczegółowego wywiadu lekarskiego;

  • badania ginekologicznego;

  • USG, dzięki któremu pierwszy raz zobaczymy nasze maleństwo i otrzymamy pierwszą pamiątkową fotografię;

  • określenia wieku ciąży i terminu porodu;

  • otrzymania skierowania na badania laboratoryjne.

Gabinet ginekologiczny nie jest jednak jedynym, który powinnyśmy odwiedzić w 1. trymestrze ciąży. Warto wówczas udać się również do dentysty. Stan zdrowia naszych zębów może mieć bezpośredni wpływ na przebieg ciąży. W przypadku zaś, kiedy mamy problemy ze wzrokiem, wskazana będzie również wizyta u okulisty.

Pierwszy trymestr ciąży to również czas, w którym wielu ginekologów zaleca nam wykonanie profilaktycznego USG piersi.

Pod koniec pierwszego trymestru wskazane jest też zrobienie pierwszych badań prenatalnych.

Sprawdź także: Kalendarz ciąży

Pierwszy trymestr ciąży a styl życia

1. trymestr ciąży to czas, w którym warto zwrócić szczególną uwagę na dietę. Nie powinno zabraknąć w niej świeżych owoców i warzyw. Należy również zrezygnować z używek i niezdrowego jedzenia.

Istotna jest odpowiednia suplementacja. Jeszcze przed zajściem w ciążę warto rozpocząć przyjmowanie kwasu foliowego. Należy również bezwzględnie dostosować się do zaleceń lekarza związanych z przyjmowaniem suplementów i witamin dla ciężarnych.

Nie można również zapominać o zdrowym stylu życia, a więc odpowiedniej ilości snu oraz ruchu dostosowanego do naszego stanu i możliwości.

Bibliografia