Kalendarz ciąży: 7. tydzień ciąży

7. tydzień ciąży - kalendarz ciąży

7. tydzień ciąży to już schyłek 2. miesiąca ciąży! Mimo, że zmian w wyglądzie nie ma, macica się powiększa, a w organizmie toczy się szereg procesów mających na celu rozwój i utrzymanie ciąży.

7. tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko?

Długość zarodka w 7. tygodniu ciąży wynosi od 7 do 12 mm (długość mierzona według CRL). Waga osiągnie za chwilę 1 gram. Na tym etapie lekarz może już dokładnie oszacować wiek ciążowy na podstawie długości ciemieniowo-siedzeniowej (CRL). Wiek w dniach otrzymuje się poprzez dodanie do długości zarodka w milimetrach liczny 35.

Tętno płodu (oznaczone jako FHR) powinno wynosić od 130 do 160. Ewentualne niższe lub wyższe wartości mogą wskazywać na wady rozwojowe i wiążą się z ryzykiem poronienia.

W 7. tygodniu ciąży powiększa się część głowowa zarodka oraz dochodzi do dalszego rozwoju narządów wewnętrznych. Kształtują się kończyny – zarówno górne, jak i dolne, które początkowo mają postać płetwowatych wypustek. Najpierw powstaną ręce, później nogi. Pod koniec tygodnia na kończynach pojawią się lekkie przewężenia – oddzielają one bardziej płaską część końcową od owalnej, bliższej ciała – tak powstają dłonie i stopy.

Na tym etapie tworzą się wargi, podniebienie, przewody nosowe, kanały półkoliste ucha, małżowina uszna oraz zawiązek języka. Oddzielają się ponadto drogi moczowo-płciowe oraz przewód pokarmowy, a pranercze oczyszcza krew z produktów przemiany materii. Żebra oraz kręgi zaczynają kostniej. Wątroba na razie wytwarza komórkowe składniki z krwi – z czasem jednak dojdzie do wytworzenia się szpiku kostnego i to on przejmie tę funkcję.

Nadal intensywnie rozwija się łożysko, aby zapewnić dziecku odżywianie i dostęp do tlenu. Na razie rolę tę pełni ciałko żółte.

7. tydzień ciąży – zmiany w organizmie mamy

Macica powiększa się, ale nie jest o wiele większa niż przed ciążą. Mimo to już możesz zauważyć lekkie uwypuklenie w podbrzuszu. Jest jeszcze za wcześnie na spodnie ciążowe, ale zapewne zaczniesz odczuwać dyskomfort w swojej dotychczasowej odzieży – wybieraj więc luźniejsze ubrania.

Wciąż dokuczają Ci dolegliwości typowe dla I trymestru. Niektóre kobiety doświadczają nudności i wymiotów, inne zgagi czy zaparć, a większość uskarża się na ból piersi i ich tkliwość oraz wahania nastrojów. Możesz też częściej oddawać mocz, ponieważ nerki pracują na zwiększonych obrotach – w wyniku tego możesz chodzić do toalety nawet co kilkanaście minut i to całkowicie normalne w ciąży. Powodem do niepokoju może być ból lub dyskomfort podczas oddawania moczu, a bezwzględnie krew w moczu – to objawy zapalenia dróg moczowych, które wymagają natychmiastowego leczenia. W ciąży każda infekcja moczowa jest bardzo groźna dla dziecka.

Może dokuczać Ci także zwiększone wydzielanie śliny – jest to skorelowane z natężeniem porannych nudności: im silniej ich doświadczasz, tym prawdopodobnie będziesz bardziej zmagać się z nadmiernym ślinieniem. Objaw ten może, ale nie musi zniknąć w II trymestrze. Nadmierne wydzielanie śliny jest determinowane przez zmiany hormonalne.

Obok powyższych dolegliwości możesz czuć metaliczny smak w jamie ustnej – jest on spowodowany zatruciem metalami. Nie obawiaj się jednak, ponieważ jest to wynik podwyższonego poziomu hormonów płciowych. Metaliczny smak powinien ustąpić około II trymestru.

W 7. tygodniu ciąży możesz odczuwać napięcie w dole brzucha, co jest wynikiem rozciągania się macicy – zwiększa ona swoja objętość i pociąga za więzadła maciczne. Czasami napięcie występuje w jednej pachwinie, a czasami w obu. Staraj się w tym czasie nie przemęczać i w momencie napięcia usiądź lub się połóż.

W drugim miesiącu ciąży pojawia się także zadyszka, co jest normalnym objawem, ponieważ Twoje serce zaczyna być szybciej, ponieważ musi przepompować więcej krwi, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka. Zwiększa się zatem częstotliwość oddechu – możesz szybciej się męczyć i mieć zadyszki nawet przy zwykłych czynnościach, które przed ciążą nie stanowiły dla Ciebie wysiłku.

Plamienie w 7. tygodniu ciąży i ryzyko poronienia

Plamienie w 7. tygodniu ciąży może, ale nie musi być groźne – miewa je wiele kobiet w I trymestrze, co jest spowodowane zmianami hormonalnymi. Jeżeli plamienie pojawia się w terminie spodziewanej miesiączki, jest duża szansa, że nie jest ono niczym groźnym – ale i tak każde plamienie powinno być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem. Zwłaszcza krwawienie jest powodem do rychłego kontaktu z lekarzem – powinnaś w takiej sytuacji jak najszybciej udać się do szpitala, bo może to zwiastować poronienie.

To ważne, ponieważ ryzyko poronienia jest stosunkowo wysokie w I trymestrze ciąży. Szczególnie niebezpieczne są plamienia lub krwawienia, którym towarzyszą bóle i skurcze podbrzusza. Istnieje też ryzyko ciąży pozamacicznej (ektopowej) lub zaśniadowej – stanowią one zagrożenie zarówno dla matki, jak i płodu.

Jak zadbać o siebie w 7. tygodniu ciąży?

7. tydzień ciąży to czas, gdy zapewne już widziałaś swoje przyszłe dziecko na obrazie USG – jest już więc łatwiej wyobrazić sobie, że za parę miesięcy będziesz mogła je przytulić. Aby jednak tak się stało, musisz odpowiednio o siebie zadbać. Poniżej przedstawiamy kilka rad.

  • Nie rezygnuj z aktywności fizycznej – o ile ciąża nie jest zagrożona, o czym dowiesz się na pierwszej wizycie u ginekologa, możesz ćwiczyć regularne, oczywiście dostosowując trening do tego wyjątkowego stanu, jakim jest ciąża. Dzięki aktywności fizycznej nie tylko przygotujesz się lepiej do ogromnego wysiłku, jakim jest poród, ale i poprawisz samopoczucie, zmniejszysz ból pleców, poprawisz odporność i wytrzymałość organizmu. Dla kobiet w ciąży polecana jest joga, pilates, spacery czy gimnastyka w wodzie. Unikaj natomiast sportów, w których występują skoki czy jest ryzyko urazów bądź wymagają one dużego wysiłku.
  • Zadbaj o żelazo w diecie – żelazo to niezwykle istotny składnik czerwonych krwinek. Bierze udział w transporcie tlenu do tkanek organizmu, a także usuwa dwutlenek węgla. Żelazo jest niezbędne ponadto w procesie rozwoju ośrodkowego układu nerwowego i mózgu. Żelazo można znaleźć głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, pełnoziarnistych produktach zbożowych, nasionach roślin strączkowych i niektórych zielonych warzywach. Znajdziesz je też w suszonych owocach (morele, figi, daktyle). Kobieta w ciąży powinna przyjmować aż 27 mg żelaza na dobę (przed ciążą 18 mg).
  • Dieta musi być zbilansowana – aby dostosować podaż składników odżywczych do potrzeb organizmu. Powinnaś jeść duże ilości węglowodanów, ale też zapewnić dobre źródła białka (białko jest budulcem mięśni i tkanek – znajdziesz je w strączkach, rybach i chudym mięsie) i zdrowych tłuszczów. Jedz częściej, ale w mniejszych porcjach. Istotne są ponadto takie składniki, jak kwasy omega-3 (odpowiadają m.in. za rozwój mózgu – znajdziesz je w rybach morskich), kwas foliowy (zapobiega wadom cewy nerwowej – znajduje się w zielonych warzywach liściastych), witamina D (jest niezbędna do budowy szkieletu – znajdziesz ją w tłustych rybach, ale warto przyjmować dodatkowo witaminę D3 w postaci suplementu w dawce 2000 IU na dobę), witamina E (chroni przed poronieniem – znajdziesz ja w olejach roślinnych), węglowodany (są źródłem energii – zdrowe węglowodany znajdziesz w pełnoziarnistych produktach).

Jakie badania wykonać w 7. tygodniu ciąży?

Jeżeli jeszcze nie wykonałaś badań zaleconych w 6. tygodniu, konieczne jest wykonanie badań w kierunku różyczki, toksoplazmozy i cytomegalii, gdyż są one niebezpieczne dla ciężarnych. Konieczny jest także szereg badań podstawowych z krwi i moczu.

Czy iść na zwolnienie z pracy w 7. tygodniu ciąży?

To, czy weźmiesz zwolnienie z pracy w tym okresie zależy od wielu czynników: jak się czujesz, jaki masz rodzaj pracy oraz jak przebiega ciąża. Wiele kobiet czuje się dobrze i chce pracować jak najdłużej w ciąży, ale niektóre niestety już od samego początku mają np. powikłania ciążowe typu krwiak podkosmówkowy (wówczas trzeba leżeć aż do wchłonięcia). Ponadto niektóre zawody powodują większe zagrożenie dla ciężarnej – np. większe ryzyko infekcji wirusowych, bakteryjnych czy nadmierny wysiłek fizyczny, szkodliwe promieniowanie, szkodliwe związki chemiczne lub duży stres w pracy. Wszystko zatem jest kwestią indywidualną. Jeśli nie czujesz się na siłach pracować, porozmawiaj ze swoim ginekologiem i razem ustalicie, czy jest to odpowiedni moment na zwolnienie z pracy.

Bibliografia

  • Baranowska A., Kalendarz ciąży: tydzień po tygodniu [WIDEO], 2021.
  • H. Murkoff, W oczekiwaniu na dziecko.
  • I. Greer, Ciąża poradnik. Problemy płodności, ciąży i porodu.
  • M. Roizen, Zdrowa ciąża. Poradnik kochającej mamy.