Kalendarz ciąży: 27. tydzień ciąży

27. tydzień ciąży - kalendarz ciąży

27. tydzień ciąży oznacza końcówkę II trymestru. Od tego momentu rozwój dziecka polega głównie na przybieraniu na wadze i dojrzewaniu poszczególnych układów oraz narządów. Jakie zmiany jeszcze zachodzą? Jakie szanse ma dziecko na przeżycie poza łonem mamy na tym etapie? Co powinno niepokoić?

27. tydzień ciąży – który to miesiąc?

27. tydzień ciąży oznacza ostatni tydzień 6. miesiąca. Ponadto kończy się II trymestr ciąży – przed sobą masz zaledwie 13 tygodni do porodu! Dziecko jest już stosunkowo duże, ale nadal będzie się mocno rozwijać – teraz pora na rozwój poszczególnych układów i narządów, które są już niemal ukształtowane.

Waga mamy i brzuch w 27. tygodniu ciąży

Możesz przybierać ok. 0,4 kg na tydzień – brzuch rośnie bowiem bardzo szybko i ważysz już pewnie 7-8 kg więcej niż przed ciążą. Na tę wagę składa się nie tylko masa dziecka, ale i większa macica (ma ona wielkość dyni), łożysko, płyn owodniowy, dodatkowe płyny w Twoim organizmie (m.in. więcej krwi i zatrzymująca się woda). Brzuch jest na tym etapie całkiem pokaźny i nie jest już łatwo podejmować codziennych obowiązków. Zwiększa się przy tym ucisk na pęcherz moczowy i pojawia się nieprzyjemne kłucie w pachwinach.

>>Zobacz, jak zmienia się brzuch i waga w pozostałych etapach ciąży - sprawdź Kalendarz Ciąży.<<

Jak wygląda i rozwija się dziecko w 27. tygodniu ciąży?

W 27. tygodniu następuje przełom w sposobie mierzenia długości dziecka – nie bierze się już pod uwagę długości ciemieniowo-siedzeniowej, czyli od głowy do pośladków, ale całą długość ciała od stóp do głowy. Wielkość dziecka wynosi w tym tygodniu ok. 38 cm. Waga przekroczyła już 1 kg, ale dziecko nadal jest szczupłe – dopiero będzie mu przybywać pod skórą tkanki tłuszczowej, ale największy jej przyrost odnotowuje się w ostatnim miesiącu ciąży. Nadal magazynują się składniki potrzebne po urodzeniu.

Dziecko wypija na tym etapie ok. 1 l wód płodowych dziennie. Trawi z nich głównie cukry, przez co dostarcza sobie ok. 15% zapotrzebowania na składniki odżywcze.

Maluszek nadal jest ułożony główką do góry – jego pozycja zmieni się na porodową ok. 32-34. tygodnia ciąży (główka w dół) – ale nie dzieje się tak w każdym przypadku. Dziecko potrafi już otwierać oczy i rozpoznaje natężenie świtała – potrafi się odwrócić, jeśli światło jest dla niego zbyt silne.

W 27. tygodniu dziecko posiada rzęsy i brwi, a także włosy na głowie – te stają się coraz dłuższe z każdym dniem.

Nadal rozwija się mózg. Na tym etapie następuje również przygotowanie do kontrolowania własnego działa, zmysłów czy do intensywnej nauki otaczającego świata. Dziecko dobrze słyszy i rozpoznaje głosy osób, z którymi często przebywasz.

W 27. tygodniu dziecko często i mocno kopie – ma już swoje okresy większej i mniejszej aktywności. Dużo śpi – nawet 15 godzin na dobę. Naukowcy sugerują, że płód na tym etapie może już miewać marzenia senne!

Jakie szanse na przeżycie ma dziecko w 27. tygodniu ciąży?

Gdyby teraz doszło do porodu w warunkach szpitalnych, wśród wykwalifikowanego i doświadczonego zespołu medycznego, a także w miejscu, gdzie jest dostęp do specjalistycznego sprzętu, dziecko miałoby aż 80% szans na przeżycie (a pod koniec 27. tygodnia szanse te wzrastają do 89%). Niestety ciężko nadal będzie uniknąć poważnych powikłań wcześniactwa.

Zobaczcie, jak wygląda wcześniak urodzony w 27. tygodniu ciąży – jak widać, jest jeszcze bardzo malutki i wymaga specjalistycznej opieki na oddziale intensywnej terapii.

Wcześniak urodzony w 27. tygodniu ciąży - wygląd. Źródło: ACME
Wcześniak urodzony w 27. tygodniu ciąży - wygląd. Źródło: ACME

27. tydzień ciąży – zmiany w organizmie mamy i objawy

Dziecko w tym tygodniu kopie mocniej, niż kiedykolwiek. Już wkrótce się to zmieni, ponieważ zacznie mu brakować miejsca na tak mocne kopniaki – ruchy uspokoją się. W rozpoczynającym się właśnie III trymestrze mogą powrócić niektóre dolegliwości z I trymestru, takie jak ciągłe zmęczenie czy parcie na pęcherz.

Brzuch zaczyna poważnie przeszkadzać – nawet w spaniu. Odpoczywaj, kiedy tylko możesz i leż na lewym boku. Nie bój się prosić o pomoc najbliższych w prostych obowiązkach, jak zrobienie od czasu do czasu obiadu czy przywiezienie zakupów.

Coraz większa macica mocniej uciska na pęcherz i zmniejsza jego objętość – chodzisz do toalety nawet co godzinę. Niestety nic nie można na to zaradzić, ale po porodzie sytuacja się zmieni. Do tego czasu musisz liczyć się z tym, że np. podczas kichnięcia czy zaśmiania się, możesz popuścić niewielką ilość moczu – to naturalne na tym etapie ciąży. Rozwiązaniem jest noszenie wkładek higienicznych oraz ćwiczenie mięśni Kegla. Nie rezygnuj natomiast z picia wody, aby ograniczyć parcie na pęcherz – nawet lekkie odwodnienie w ciąży jest niebezpieczne dla dziecka!

W 27. tygodniu możesz zacząć odczuwać skurcze przepowiadające, jeśli jeszcze ich nie doświadczyłaś. Istotne jest jednak, że nie wszystkie kobiety odczuwają te skurcze i nie jest to powodem do obaw – każda ciąża jest inna. Jeśli jednak czujesz skurcze, zwróć uwagę, czy są bolesne, czy ich siła rośnie z czasem i czy są regularne – jeśli tak się nie dzieje, nie masz się czego obawiać. Natomiast jeśli skurcze są coraz mocniejsze, regularne i nie ustępują przy zmianie pozycji, mogą być skurczami porodowymi – szybko udaj się na izbę przyjęć!

Innym objawem tego etapu mogą być… hemoroidy. To żylaki odbytu objawiające się swędzeniem, pieczeniem i bólem podczas wypróżniania. Czasami dochodzi do tego krwawienie. Hemoroidy to niestety przypadłość ciężarnych i po porodzie mogą się jeszcze bardziej zaostrzyć – niestety nie masz wpływu na ich powstawanie na tym etapie, gdyż ich przyczyną jest ucisk macicy na żyły i zwiększony poziom progesteronu – dochodzi do upośledzenia odpływu krwi z naczyń krwionośnych, czego skutkiem są m.in. hemoroidy. Przebieg hemoroidów pogarszają ponadto zaparcia, które są bardzo częstą przypadłością w ciąży. Co jest rozwiązaniem? W trakcie ciąży jedz dużo błonnika (owoce, warzywa) i pij przy tym duże ilości wody. Po porodzie natomiast możesz stosować nasiadówki i smarować wystające hemoroidy specjalnymi maściami (np. z korą wierzby). Można również stosować czopki doodbytnicze leczące hemoroidy – ale również po zakończeniu ciąży.

Poza tym, na przełomie II i III trymestru możesz odczuwać zgagę, niestrawność, wzdęcia, nadwrażliwość dziąseł, bóle głowy, zawroty głowy, bóle pleców, świąd skóry, obrzęki kostek.

Jeżeli obrzęki są duże lub pojawiają się nagle, zgłoś się szybko do lekarza, gdyż obrzęki te mogą świadczyć o stanie przedrzucawkowym – towarzyszy im wówczas podwyższony poziom białka w moczu.

27. tydzień ciąży a ruchy dziecka

Na tym etapie warto już liczyć każdego dnia ruchy dziecka – dzięki temu zapewnimy kontrolę aktywności dziecka i łatwiej wychwycimy ewentualne nieprawidłowości. Do liczenia kopnięć dziecka możesz zainstalować darmową aplikację dla kobiet w ciąży, albo zapisywać kopnięcia na kartce.

Dziecko porusza się już w bardzo skoordynowany sposób, a jego ruchy są obecnie bardzo dobrze wyczuwalne przez mamę i osoby, które dotykają brzucha. Dziecko ma jeszcze dużo miejsca w macicy, przez co kopnięcia mogą być silniejsze – zmieni się to w kolejnych tygodniach – przestanie już być tak ruchliwe, a energię zacznie wykorzystywać do rozwoju ochronnej warstwy tkanki tłuszczowej.

Na tym etapie może rozwinąć się niezwykła zażyłość pomiędzy rodzicami a dzieckiem, gdyż może ono już wchodzić w interakcje ze światem zewnętrznym. Będzie reagować na „mówienie do brzucha”, głaskanie go, śpiewanie. Możesz delikatnie uciskać brzuch i mówić do dziecka – skłonisz je do wspólnej zabawy. Rób to jednak ostrożnie! Głaskanie brzucha jest przeciwwskazane w przypadku zagrożenia porodem przedwczesnym.

Obserwuj ruchy dziecka. Na tym etapie możesz już rozpoznać, że rusza się ono mniej lub bardziej niż zwykle. Jeśli ruchów jest za mało, zjedz coś i połóż się wygodnie. W ciągu godziny powinno się pojawić więcej niż 5 ruchów. Jeśli tak nie jest i dziecko nie wykazuje aktywności, udaj się niezwłocznie do lekarza. Podobnie nagłe zwiększenie aktywność dziecka może świadczyć o przeżywanym przez niego stresie – to również powinno skłonić do rychłej wizyty na izbie przyjęć.

Stan dziecka możesz sama kontrolować również dzięki domowemu detektorowi tętna płodu – to niezwykle przydatne urządzenie w chwilach, gdy nie czujemy zbyt dobrze ruchów dziecka. Dzięki usłyszeniu bicia jego serca, możemy się uspokoić – i zwykle wtedy ruchy się pojawiają.s

W 27. tygodniu ciąży można rozróżnić cztery stany aktywności dziecka według Nijhuis (1992): głęboki i regularny sen, aktywny sen, spokojne czuwanie oraz czuwanie aktywne. Stany te są regulowane przez trzy wskaźniki: charakterystyczne ruchy ciała dziecka, rytm pracy serca oraz ruchy gałek ocznych (lub brak ruchów). Rytm aktywności dziecka z życia płodowego często jest zachowany po porodzie!

27. tydzień – USG i inne badania

Niedługo czeka Cię kolejne badanie USG. Lekarz skontroluje wówczas rozwój dziecka, sprawdzi jego długość, wagę, zmierzy główkę i inne części ciała. To dobry moment na USG w technice 3D lub 4D, ponieważ można już wyraźnie zobaczyć twarz dziecka, co będzie nieocenioną pamiątką dla rodziców.

Poza USG, do ukończenia 32. tygodnia powinnaś wykonać badania kontrolne z krwi i moczu, takie jak:

  • morfologia krwi,
  • badanie ogólne moczu,
  • cytologia (jeśli nie była wykonywana),
  • badanie grupy krwi (jeśli są ku temu wskazania).

Bibliografia

  • Nijhuis, Jan G. (ed.), Fetal behaviour: Developmental and perinatal aspects, Oxford University Press, 1992.
  • Wroński K., Leczenie choroby hemoroidalnej u kobiet w ciąży – opis przypadku i przegląd piśmiennictwa, Borgis - Nowa Medycyna 3/2010, s. 113-115.
  • Royal College of Obstetricians and Gynaecologists (RCOG), Ustalenie standardów postępowania w celu poprawy zdrowia kobiet, Słabsze odczuwanie ruchów płodu, Ginekologia Po Dyplomie 2011, rec. Mr M Griffiths FRCOG, Luton, Dr P Owen MRCOG, Glasgow.