Skurcze porodowe: kiedy jechać do szpitala? Jak je rozpoznać?

Kobieta w ciąży trzymająca się za brzuch podczas skurczu porodowego

Skurcze porodowe oznaczają rozpoczęcie porodu. Jak je rozpoznać – jakie to uczucie? Kiedy należy jechać do szpitala, a kiedy można zostać jeszcze trochę czasu w domu? Jak liczyć skurcze? Wyjaśniamy.

Skurcze porodowe

Skurcze porodowe to początek porodu. Początkowo są do złudzenia podobne do skurczów przepowiadających, jednak dość szybko zaczynają się od nich różnić po kilkoma względami. Skurcze porodowe są regularne, coraz dłuższe i bardziej bolesne, a przerwy między nimi coraz krótsze. Mogą ponadto być odczuwane zarówno na brzuchu, jak i podbrzuszu i okolicach krzyżowych. To wszystko dzieje się w jednym celu: ma doprowadzić do skracania się rozwierania szyjki macicy aż do ok. 10 cm. Pierwsze skurcze występują średnio co 10-15 minut i trwają 15-30 sekund, natomiast wraz z upływem czasu występują coraz częściej – np. co 3-5 minut i trwają również coraz dłużej – nawet 1-2 minuty. Co ważne, nie mijają tylko cały czas się nasilają.

W jaki sposób rozpoznać skurcze porodowe i odróżnić je od przepowiadających? Jak są one odczuwane? Jak należy liczyć skurcze porodowe i kiedy jechać do szpitala? Wyjaśniamy poniżej.

Jak rozpoznać skurcze porodowe? Cechy charakterystyczne

Jest kilka cech charakterystycznych dla skurczów porodowych. Są one przede wszystkim regularne, przy czym owa regularność się zmienia wraz z upływem czasu (są coraz częstsze, ale nadal można zauważyć, że występują w równych odstępach czasowych). Gdy się pojawią, nie ustępują np. pod wpływem ciepłego prysznica lub kąpieli czy też przy zmianie pozycji – jak w przypadku skurczów przepowiadających.

Pierwsze skurcze porodowe pojawiają się średnio co 10-20 minut i są stosunkowo łagodne. Możesz je odczuwać już od górnej części brzucha, po czym ból promieniuje na pozostałą część brzucha oraz plecy (co ciekawe, niektóre ciężarne odczuwają początkowe skurcze porodowe wyłączenie w okolicy krzyża). Skurcze te są regularne, ale coraz częstsze i coraz silniejsze.

Ciekawy opis cech charakterystycznych znajduje się na stronie Mamy Ginekolog – jest m.in. wzmianka, że jeżeli możesz się normalnie zajmować dzieckiem, gotować obiad, zwyczajnie funkcjonować podczas skurczu, to nie jest to skurcz porodowy.

Jak liczy się skurcze porodowe?

Skurcze porodowe mierzymy od początku pierwszego skurczu, do pojawienia się następnego.

Skurcze porodowe: jakie to uczucie? Wypowiedzi z forum

Wiele kobiet zastanawia się, jakie to uczucie, gdy dochodzi do skurczów porodowych. Gdzie dokładnie odczuwane są skurcze, do jakiego uczucia można to porównać? Mamy kilka wskazówek:

  • skurcze porodowe przypominają bóle miesiączkowe, z tym że są silniejsze,
  • towarzyszy im tępy ból w krzyżu,
  • ból na całej szerokości brzucha,
  • niekiedy dochodzi ból ud, gdyż główka dziecka wstawiona już do kanału, może uciskać nerwy,
  • skurcze nie ustępują bez względu na to, czy stoisz, siedzisz, leżysz itd.

Na początku skurcze porodowe mogą jednak przebiegać bez bólu i będziemy odczuwać tylko napięcie i twardnienie brzucha – wówczas łatwo je pomylić ze skurczami przepowiadającymi. Jednak w miarę postępu stają się one wyraźnie silniejsze. A to, jak mocno bolą skurcze porodowe, jest bardzo indywidualną kwestią – zależą od tego, jaka jest nasza wrażliwość na ból. Niektóre kobiety cierpią bardzo mocno, inne twierdzą, że jest ból, który spokojnie można wytrzymać. Jeżeli należysz do pierwszej grupy, rozważ opcję znieczulenia porodowego.

A jak opisują skurcze porodowe kobiety, które mają je już za sobą? Poniżej zebraliśmy kilka wypowiedzi z różnych for internetowych.

Źródło: Forum Kafeteria

„Nasilenie bólu, jakiego nigdy wcześniej nie doświadczyłam, promieniujący od krzyża przez boki na podbrzusze, podobny do miesiączkowego tylko o kilkaset % intensywniejszy, taki zwalający z nóg, że nie panujesz, czy krzyczysz, czy się ślinisz, wszystko Ci jedno, byle przestało boleć. ale jakby los dał jeszcze raz przez to przejść i urodzić 2. dziecko, poszłabym jak w dym:-)”

Źródło: Forum Trójmiasto

„Ja to odczuwałam jako taki miesiączkowy ból....przychodzący falami… najpierw niezbyt mocny i w długich odstępach, później coraz silniej i odstępy były krótsze...nie da się tego pomylić”

Źródło: Forum Belly Best Friend

„Mnie obudziły pierwsze ok 6 rano... ale były takie jak przez wiele dni wcześniej więc byłam pewna, że to kolejne straszaki... około 11 już były naprawdę mocne i co około 5-6 min... około 14-ej nie miałam już wątpliwości i dzwoniłam po męża , skurcze były co 3-4 minuty :) na porodówce byłam o 16 ze skurczami co ok 2-3 min… urodziłam o 23 ;) więc zorientujesz się, to wszystko narasta stopniowo... liczenie czasów między skurczami to jedno, ale skup się też czy ich siła narasta z godziny na godzinę... przepowiadające mogą być regularne nawet przez kilka godzin, ale nie stają się coraz silniejsze... a przy porodzie tak, i to podstawowa różnica... więc jeśli przykładowo o 12 będzie cię bolało, to jeśli to poród, to po godzinie, dwóch lub trzech powinno boleć zauważalnie mocniej.”

Co ile minut pojawiają się skurcze porodowe?

Początkowo skurcze porodowe pojawiają się co 10-15 minut (a nawet 20 minut), jednak z czasem przerwy są coraz krótsze i najpierw skracają się np. do 8 minut, później do 5 minut. Co istotne czas trwania skurczu również się zmienia: na początku trwają one ok. 15-30 sekund, a później się wydłużają do 30-90 sekund.

Kiedy jechać do szpitala na poród?

Zaleca się, aby jechać do szpitala, gdy skurcze pojawiają się co 10 minut lub częściej oraz są regularne. Jeżeli przerwy między skurczami wynoszą np. 12 minut, możesz jeszcze zostać w domu. Ale jeżeli droga do szpitala jest długa, warto wybrać się wcześniej – nawet gdy skurcze występują rzadziej, co 15 minut. Szczególnie dotyczy to wieloródek, gdyż u nich poród może postępować o wiele szybciej.

Co ważne, do szpitala możesz pojechać nie tylko w sytuacji, gdy skurcze porodowe pojawiają się co 10 czy 15 minut – wystarczy, aby były regularne (występowały w równych odstępach czasu) i były silne (przy czym ból narasta z upływem czasu). Oczywiście do szpitala jedziemy także w sytuacji, gdy odejdą nam wody lub mamy wrażenie, że się sączą lub gdy pojawiło się krwawienie. Udajemy się do szpitala także wtedy, gdy słabo czujemy ruchy dziecka.

Co warto zrobić przed wyjazdem do szpitala na poród?

Jeżeli czas na to pozwala, bo zauważyłaś skurcze porodowe odpowiednio wcześnie, postaraj się odpowiednio przygotować, zanim pojedziesz na porodówkę. Często odwiedzaj toaletę, aby nie blokować pełnym pęcherzem postępu porodu. Staraj się odpoczywaj, ale kładź się na lewym boku, a nie na plecach, aby nie hamować przepływu krwi przez łożysko. Możesz wziąć ciepłą kąpiel lub prysznic, które to złagodzą ból i przy okazji pozbędziesz się wątpliwości, czy są to skurcze przepowiadające (te powinny ustąpić pod wpływem ciepłej wody, a skurcze porodowe przeciwnie – nie miną). Powinnaś także sprawdzić swoją torbę porodową, czy aby na pewno wszystko spakowałaś, a także teczkę z dokumentami (powinny się tam znajdować ostatnie wyniki badań, Twoja historia ciąży, wynik z grupy krwi, wynik z badania GBS i inne ważne wyniki badań laboratoryjnych, a także wszelkie dokumenty, które uznasz za ważne, np. dowód osobisty, plan porodu, karteczka z danymi osoby do kontaktu i wydania dokumentacji, zaświadczenie z urzędu o uznaniu ojcostwa przez ojca dziecka, jeśli nie jesteście małżeństwem, a chcesz, aby dziecko od razu miało nazwisko ojca i aby mógł on decydować na równi z Tobą o Maluszku).

Jak odróżnić skurcze porodowe od przepowiadających?

Skurcze przepowiadające to inaczej skurcze Braxtona-Hicksa. Pojawiają się one już od 20. tygodnia ciąży (ale nie jest to regułą – niektóre kobiety ich nie odczuwają), a po 36. tygodniu ciąży są nazywane skurczami przepowiadającymi. Są niezbyt bolesne i nieregularne, a częstość ich występowania oraz nasilenie się nie zwiększają. Co więcej, słabną z upływem czasu, po czym zanikają po ok. 1-2 godzinach. Zanikają również w sytuacji, gdy np. weźmiesz kąpiel, zmienisz pozycję, wypróbujesz ćwiczenia oddechowe lub zażyjesz wskazany przez lekarza środek rozkurczowy.

W poniższej tabeli przedstawiamy podstawowe różnice, które występują między skurczami przepowiadającymi, a porodowymi.

Skurcze przepowiadające a porodowe - różnice
Skurcze przepowiadające a porodowe - różnice

Wśród skurczów wyróżnia się także skurcze Alvareza – one również pojawiają się po 20. tygodniu ciąży i nie są zbyt silne, gdyż nie powodują skracania się szyjki macicy. Macica podczas tych skurczy napina się w różnych miejscach.

Skurcze porodowe: wzmożone ruchy dziecka

Pod koniec ciąży dziecko jest nieco mniej ruchliwe ze względu na coraz mniejszą ilość miejsca, jaką ma w macicy – jest bowiem coraz większe. Mimo to w ostatnich tygodniach należy liczyć ruchy dziecka, aby wykryć ewentualne nieprawidłowości.

Podczas skurczów przepowiadających ruchy dziecka mogą być bardziej intensywne i wówczas dziecko przyzwyczaja się do nich. Później dzięki temu lepiej znosi skurcze porodowe, ale podczas nich możemy odczuć, że jest ono energiczniejsze. Gdy zaczyna się poród, dziecko odczuwa skurcze i z każdym kolejnym zbliża się coraz bardziej do wyjścia na świat.

Kiedy odchodzi czop śluzowy? Przed czy w trakcie skurczów?

Czop śluzowy chroni dziecko przed infekcją – jest swego rodzaju „korkiem”. Kiedy dochodzi do rozwierania szyjki, czop śluzowy wypada i zwykle jest on zakrwawioną masą śluzu. Niekiedy możesz zauważyć też zwiększoną ilość wydzieliny. Odejście czopa śluzowego oznacza, że poród się zbliża, ale mogą to być zarówno godziny/dni przed rozwiązaniem, jak i tygodnie (do 2 tygodni). Oznacza to, że czop śluzowy może wypaść przed skurczami porodowymi, jak i w ich trakcie.

Skurcze porodowe a odejście wód płodowych

Odejście wód płodowych zawsze występuje, jednak z reguły nie wygląda to tak, jak w amerykańskich filmach, gdzie podczas zwyczajnych czynności kobieta nagle woła do męża „Kochanie, odeszły mi wody, jedziemy do szpitala!”. Zwykle pęcherz płodowy pęka, gdy akcja skurczowa jest naprawdę zaawansowana i zwyczajnie spodziewamy się tego, że wody odejdą. Często konieczna jest nawet pomoc w przebiciu pęcherza, co wykonuje położna, aby umożliwić postęp porodu.

Z drugiej strony pęknięcie pęcherza płodowego może nastąpić na kilka lub kilkanaście godzin przed porodem – co zdarza się jednak rzadko. Gdy poczujesz wypływ wód z pochwy (może to być zarówno nagłe jak i w postaci sączącego się przez dłuższy czas płynu), powinnaś jechać do szpitala.

Zdarza się, że wody odchodzą bez żadnych skurczy. Wówczas poród może nie nastąpić tak szybko, jak się wydaje i należy podjąć decyzję o ewentualnej indukcji porodu, co ustala lekarz.

Warto wiedzieć! Prawidłowe wody płodowe są bezbarwne, a jeżeli ich kolor jest inny: żółtawy, zielonkawy, a nawet brązowawy, konieczna jest jak najszybsza interwencja lekarska, ponieważ być może doszło do infekcji, która jest groźna dla dziecka.

Pora na skurcze parte…

Gdy szyjka macicy osiąga pełne rozwarcie (wynosi 10 cm), skurcze stają się bardzo intensywne. To tzw. skurcze parte, nad którymi rodząca nie może zapanować. Dzięki nim dziecko jest wypychane na świat. Pojawiają się co 2-5 minut i trwają minutę lub nawet półtorej.