Skurcze w pachwinach w ciąży
Pod koniec ciąży, kiedy jesteśmy już zmęczone jej trudami, musimy czasami zmierzyć się z kolejnymi dolegliwościami. Okazuje się bowiem, że zgaga, bezsenność, duszności, ból kręgosłupa i opuchlizna to niekompletny pakiet ciążowych utrudnień. Czasami na ostatniej prostej, zanim pojawią się powoli wyczekiwane przez nas skurcze przed porodem, dopadają nas skurcze w pachwinach. Zastanawiamy się wówczas, czy to coś niepokojącego. Okazuje się jednak, że podczas ostatnich tygodni ciąży tego typu dolegliwości są całkowicie normalnym zjawiskiem.
Warto zaznaczyć, że skurcze te dotykają tylko części z nas. Potrafią okazać się jednak dokuczliwe, a nawet utrudniać normalne funkcjonowanie w i tak przecież wymagających ostatnich tygodniach błogosławionego stanu. Dodatkowo wzbudzają nasz niepokój o zdrowie i bezpieczeństwo maluszka w brzuchu.
Na szczęście okazuje się, że w większości przypadków zupełnie niepotrzebnie. Z pewnością warto jednak poznać powody, dla których ból w pachwinach w ciąży pojawia się u niektórych z nas. Dobrze jest dowiedzieć się również, jak sobie z nim radzić, gdzie ewentualnie szukać pomocy oraz kiedy wspomniany ból może okazać się sygnałem alarmowym, w wyniku którego należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Czym charakteryzują się skurcze w pachwinach w ciąży?
Skurcze w pachwinach w ciąży objawiają się zazwyczaj w postaci uczucia ciągnięcia, kłucia i rozciągania. Czasami są przez nas opisywane jako ból w podbrzuszu lub uczucie rozpierania w okolicy spojenia łonowego. Jest to najczęściej ból o lekkim lub umiarkowanym stopniu nasilenia.
Pojawia się podczas dłuższego stania, wchodzenia po schodach, zmiany pozycji w czasie leżenia. Może jednak również pojawiać się nagle i szybko mijać.
Ból w pachwinach w ciąży i jego przyczyny
Skurcze w pachwinach w ciąży są zazwyczaj zjawiskiem fizjologicznym. Wiążą się z naturalnymi zmianami zachodzącymi w organizmie ciężarnej w ostatnich tygodniach przed porodem.
Do najczęstszych przyczyn opisywanego bólu należą:
-
przeciążenie organizmu, stawów, więzadeł i mięśni w wyniku ciąży;
-
rozluźnianie się więzadeł miednicy – na skutek działania progesteronu i relaksyny, która rozciąga i zmiękcza mięśnie oraz więzadła podtrzymujące miednicę;
-
nadmierne obciążenie miednicy;
-
zmiana środka ciężkości kobiety i zwiększenie nacisku na miednicę i biodra;
-
ucisk przez dziecko – które ma już coraz mniej miejsca w brzuchu – na nerwy;
-
promieniowanie bólu od kręgosłupa;
-
obniżenie się brzucha przed porodem, które wynika z przesuwania się dziecka niżej w kierunku kanału rodnego;
-
zatrzymanie wody w organizmie;
-
makrosomia płodu;
-
wielowodzie.
Skurcze w pachwinach mogą być również jednym z objawów zbliżającego się rozwiązania. Nie muszą oczywiście oznaczać, że akcja porodowa już się rozpoczyna. Jednak tego rodzaju skurcze przed porodem mogą oznaczać, że organizm już przygotowuje się na to ważne wydarzenie.
Ból w pachwinach w ciąży i sposoby jego łagodzenia
Jeśli skurcze w pachwinach w ciąży pojawiają się dosyć często i są dokuczliwe, warto poznać metody łagodzenia tych dolegliwości.
Do najskuteczniejszych zalicza się:
-
odpoczynek w pozycji leżącej;
-
częstą zmianę pozycji;
-
unikanie dźwigania, schylania się, długotrwałego stania, siedzenia ze skrzyżowanymi nogami;
-
dostosowaną do stanu i aktualnych możliwości aktywność fizyczną;
-
noszenie płaskich i wygodnych butów;
-
noszenie luźnych ubrań z naturalnych materiałów;
-
dieta bogata w minerały.
Poza „domowymi” sposobami można również skorzystać z pomocy fizjoterapeuty. Specjalista pomoże dobrać odpowiednie ćwiczenia i pokaże jak wykonywać je w prawidłowy sposób. Dzięki temu dolegliwości bólowe mogą się zmniejszyć.
Skurcze w pachwinach w ciąży – kiedy mogą oznaczać coś niepokojącego?
Jak już zostało wspomniane – ból w pachwinach w ciąży jest najczęściej całkowicie fizjologicznym, a więc normalnym objawem. Zawsze warto jednak skonsultować go z lekarzem.
Specjalistycznej porady zdecydowanie warto zasięgnąć w przypadku, kiedy:
-
ból pojawia się nagle i jest bardzo silny;
-
występują dodatkowe niepokojące dolegliwości;
-
pojawiło się plamienie lub krwawienie.
Wyżej wymienione sytuacje mogą – chociaż oczywiście nie muszą – być niebezpieczne i stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia matki lub dziecka. Z tego też powodu wymagają pilnej konsultacji lekarskiej.
Mogą one oznaczać:
-
niewydolność szyjki macicy lub jej skracanie się, a także odklejenie łożyska – występuje wówczas poważna groźba poronienia lub przedwczesnego porodu;
-
rozejście spojenia łonowego;
-
zapalenie wyrostka robaczkowego – w przypadku, kiedy ból pojawia się po prawej stronie;
-
zapalenie jelita grubego – w sytuacji, kiedy ból zlokalizowany jest po lewej stronie;
-
kamicę nerkową – gdy ból zlokalizowany jest wyraźnie po jednej stronie ciała (lewej lub prawej).