Drugi trymestr ciąży – przebieg, rozwój dziecka, zmiany w ciele matki

Kobieta w drugim trymestrze ciąży

Drugi trymestr ciąży jest czasem, w którym odmienny stan kobiety staje się widoczny dla otoczenia, ale nie utrudnia jej jeszcze normalnego funkcjonowania. Maleństwo w brzuchu rośnie intensywnie, a jego organy i układy powstałe w pierwszych miesiącach, cały czas się rozwijają. Zobaczmy, czym charakteryzuje się 2. trymestr ciąży.

Od cytrynki do kalafiora, czyli jakiej wielkości jest maluszek? Drugi trymestr ciąży a rozwój dziecka

„Każde dziecko jest inne” – jako młoda mama usłyszysz to zdanie z pewnością wielokrotnie. O jego prawdziwości będziesz mogła przekonać się już w omawianym właśnie trymestrze ciąży. Od tego bowiem czasu Twoja pociecha zaczyna rosnąć we właściwym dla siebie tempie. Etapy rozwoju w poszczególnych tygodniach ciąży są takie same dla wszystkich maluchów, jednak ich waga i wielkość mogą już się różnić.

Przeciętna waga Twojego dziecka to na początku drugiego trymestru, czyli w 14. tygodniu ciąży, około 40 g. Natomiast jego długość to 9 cm. Wielkością przypomina więc cytrynę. W połowie tego trymestru – a jednocześnie na półmetku ciąży – czyli w 20. tygodniu, Twój maluszek waży około 300 g i mierzy w przybliżeniu 16 cm. Jest więc teraz wielkości banana. Na końcu 2. trymestru ciąży, a więc w 27. tygodniu, waga dziecka wynosi już około kilograma, a jego długość to już około 37 cm. Wielkość tę porównać można do kalafiora.

Początkowe tygodnie drugiego trymestru oznaczają u maluszka pojawienie się na ciele meszku zwanego lanugo. Jego zadaniem jest ochrona przed wychłodzeniem drobnego ciałka, które na tym etapie nie ma jeszcze ogrzewającej je warstwy tłuszczyku. W tym samym czasie Twoje dziecko uczy się ruchów oddechowych, ssania i połykania. Potrafi już też słodko ssać swój kciuk.

Na końcu omawianego trymestru maluszek ma więcej kubków smakowych niż będzie miał po narodzinach. Dzięki temu może razem z Tobą cieszyć się smakiem spożywanych potraw. Zmysłem, który również intensywnie rozwija się na tym etapie, jest wzrok. Twoja pociecha reaguje już na światło.

Wzdęcia, efekt przejedzenia czy jednak widoczna ciąża? 2. trymestr ciąży i zmiany w ciele matki

Drugi trymestr ciąży jest dla Ciebie z pewnością tym najprzyjemniejszym z całego kalendarza ciąży. To wówczas bowiem:

  • mijają zazwyczaj męczące objawy takie jak nudności, wymioty oraz obrzmienie i ból piersi;

  • poprawia się nastrój i następuje znaczny przypływ energii, który jest miłą odmianą po ospałym pierwszym trymestrze;

  • znacznie spada ryzyko poronienia;

  • ciąża staje się widoczna dla otoczenia i możesz czuć się dumną przyszłą mamą (chociaż czasami możesz także poczuć, że dla niektórych osób Twój rosnący brzuch pełni funkcję czapki niewidki; stajesz się dla nich obiektem całkowicie niewidocznym w kolejce do kasy czy podczas podróży komunikacją miejską);

  • możesz wyczuć pierwsze ruchy dziecka – najpierw bardzo nieśmiałe i delikatne, przypominające jakby łaskotanie piórkiem lub pukanie; ruchy te możesz na początku pomylić z ruchami w jelitach; na prawdziwe kopniaki musisz poczekać jeszcze do 3. trymestru;

  • zazwyczaj masz już szansę poznać płeć swojego maluszka (pod warunkiem, że nie jest on małym uparciuszkiem, który postanowił jak najdłużej zatrzymać informację o swojej płci dla siebie; z tego powodu odwraca się, kuli i zasłania w czasie każdego badania USG).

Wymienione wyżej czynniki powodują, że w połowie swojej ciążowej drogi możesz na chwilę odetchnąć głęboko z ulgą. Zarówno w przenośni jak i dosłownie. Korzystaj z tej możliwości zanim rosnący brzuch utrudni oddychanie w ostatnim trymestrze.

Drugi trymestr ciąży, chociaż jest zazwyczaj tym z największą taryfą ulgową dla przyszłej mamy, nie jest jednak całkiem wolny od różnych dolegliwości. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim:

  • zawroty głowy;

  • skurcze mięśni nóg;

  • obrzęk nóg;

  • zmiany skórne;

  • ból kręgosłupa;

  • wzdęcia;

  • zgagę;

  • zaparcia;

  • pierwsze krople mleka – u niektórych kobiet pojawiają się właśnie w tym czasie i zjawisko to jest całkowicie normalne.

Mamo, dbaj o mnie, ale nie zapominaj o sobie! Drugi trymestr ciąży – o czym należy pamiętać?

Nieodłącznym elementem każdego etapu ciąży są wizyty kontrolne u ginekologa. 2. trymestr ciąży to ponadto czas istotnych badań takich jak USG zwane połówkowym oraz badanie krzywej cukrowej wykrywające cukrzycę ciążową.

Przeczytaj także: USG w ciąży – kalendarz badań, co wykrywa USG, jak czytać wyniki

Mniej więcej w tym samym czasie następuje zazwyczaj powolny wzrost apetytu. Jest to przyjemna odmiana po problemach z jedzeniem z pierwszych tygodni Twojego odmiennego stanu. Taka sytuacja – wraz z coraz większą świadomością obecności małego lokatora w Twoim brzuchu – powoduje, że czasami zastanawiasz się, czy aby nie należy zacząć jeść za dwoje. Tym bardziej, że niejednokrotnie jesteś do tego namawiana przez starszą część rodziny i znajomych.

Tymczasem musisz wiedzieć, że najistotniejsza w ciąży jest jakość spożywanych posiłków, ich regularność, a dopiero później ilość. 2. trymestr ciąży oznacza, że Twój organizm potrzebuje zaledwie około 300 kcal więcej niż przed ciążą.

W omawianym okresie warto, abyś nie zapominała również o zdrowej dawce ruchu. Jego rodzaj i ilość muszą być oczywiście dostosowane do Twojego stanu i możliwości. Zawsze też możesz w tej kwestii zasięgnąć opinii lekarza.

Drugi trymestr ciąży to czas, w którym zazwyczaj pojawiają się rozstępy głównie na brzuchu i piersiach, ale także na udach czy pośladkach. Zadbaj więc odpowiednio o swoją skórę, która w tym czasie narażona jest na ogromne rozciąganie, a także suchość. Pomocne może okazać się jej odpowiednie nawilżanie.

Bibliografia