Czy to kolka? Poznaj sposoby na kolkę niemowlęcą, objawy i przyczyny

Kolka u niemowlaka - objawy, sposoby leczenia

Kolka to jedno z najczęstszych zaburzeń przewodu pokarmowego u niemowląt. Czym się objawia? Jakie ma przyczyny? Czy istnieją skuteczne sposoby (np. leki) na jej złagodzenie? Z jakimi dolegliwościami można pomylić kolkę? Odpowiedzi znajdziecie w artykule – zapraszam do lektury.

Czym jest kolka?

Kolka to zaburzenie czynnościowe układu pokarmowego – z ang. jest to Functional gastrointestinal disorders (w skrócie FGIDs) – charakterystyczne dla okresu niemowlęcego. Ma miejsce między 1. a 4. miesiącem życia. Eksperci szacują, że kolka dotyczy nawet 73% niemowląt. Zwykle kolka dotyka 25% niemowląt w okresie pierwszy trzech miesięcy życia. Inne dane wskazują, że na kolkę jelitową cierpi 40% - dane epidemiologiczne niestety są, jak widać, rozbieżne. W każdym razie problem jest powszechny i występuje na szeroką skalę – z pewnością spędza sen z powiek wielu rodzicom. Sytuacji nie ułatwia fakt, że przyczyn kolki jest ogromna ilość, a jej łagodzenie często nie polega na zastosowaniu jednej, a kilku metod jednocześnie. Innym problemem jest różnicowanie kolki z innymi dolegliwościami – łatwo ją np. pomylić z dyschezją, a młodym rodzicom – z objawami... głodu dziecka. Są jednak pewne cechy charakterystyczne tylko dla kolki – wnikliwa obserwacja dziecka pozwoli ustalić, czy cierpi ono właśnie na tę dolegliwość, czy diagnoza musi zostać pogłębiona. Poniżej postaram się przedstawić Wam to, czym jest kolka, wskażę cechy różnicujące od innych dolegliwości, a na koniec zaserwuję garść sposobów na łagodzenie kolki. Zwrócę także uwagę na metody, których nie powinno się stosować.

Dziecko płacze – czy to oznacza kolkę? Objawy kolki niemowlęcej

Zdrowe dzieci płaczą średnio 2,2 godziny dziennie do ukończenia 8. tygodnia życia. Po tym okresie płaczą mniej – średnio 1 godzinę na dobę. To niewiele, jeśli weźmiemy pod uwagę, że noworodki i niemowlęta poprzez płacz komunikują swoje potrzeby, emocje czy odczuwany dyskomfort. Nie każdy zatem płacz będzie od razu oznaczał kolkę. Dla tej dolegliwości charakterystyczny jest płacz o następujących cechach:

  • jest intensywny,

  • długotrwały,

  • trudny w ukojeniu (podczas noszenia, kołysania, przytulania, bujania itd.),

  • urywany,

  • pojawiający się głównie wieczorami,

  • pojawia się nagle i nagle też kończy,

  • spełnia warunki tzw. reguły trzech, czyli trwa przynajmniej 3 godziny dziennie, występuje minimum 3 dni w tygodniu, powraca w ciągu minimum 3 tygodni.

Kolka wywołuje tak intensywny płacz u dziecka, ponieważ jest to ostry, przeszywający wręcz ból w obrębie jamy brzusznej. Płaczowi towarzyszy prężenie się dziecka, podkurczanie nóg i gwałtowne ich prostowanie, grymas na twarzy, zaczerwienienie, zaciskanie pięści. Brzuch jest napięty, twardy, powiększony w obwodzie, co wynika z nadmiernej ilości gazów w tym obszarze.

Kolka najczęściej ujawnia się ok. 2. tygodnia życia i ustępuje samoistnie ok. 3-4. miesiąca życia. Tylko w skrajnych przypadkach utrzymuje się dłużej – czasami nawet do 9. miesiąca, co dotyczy ok. 7% dzieci z kolką. Zwykle jednak kolka trwa ok. 100 dni – stąd nazywana jest przysłowiowo jako „100 dni płaczu”.

Jak powstaje kolka u niemowląt? Przyczyny

Dotąd niestety nie ustalono dokładnej przyczyny kolki u niemowląt. Naukowcy sądzą jednak, że jest związana z niedojrzałym układem pokarmowym dziecka i jest skutkiem m.in. takich zjawisk, jak:

  • nie w pełni wykształcony mikrobiom jelit,

  • wzmożona perystaltyka jelit,

  • nagromadzenie gazów w jelitach,

  • nieprawidłowe karmienie (technika sprawiająca, że dziecko łyka dużo powietrza),

  • palenie tytoniu przez rodziców,

  • stan zapalny w obrębie jelit,

  • zaburzenia gospodarki hormonów żołądkowo-jelitowych, w tym zmniejszony poziom serotoniny,

  • późne macierzyństwo,

  • towarzyszące nietolerancje pokarmowe u dziecka.

Ponadto kolka może wiązać się z głębszymi problemami zdrowotnymi u dziecka, np. alergią pokarmową (tak było w naszym przypadku – występowała alergia na białko mleka krowiego) czy zaburzeniami mikroflory jelitowej. Niekiedy winna jest dieta mamy karmiącej – być może dziecko nie toleruje jakiegoś składnika, który mama spożywa, np. nabiału, glutenu czy soi.

Inną możliwą przyczyną jest aerofagia dziecka, czyli połykanie dużych ilości powietrza podczas ssania, co może wynikać z nieprawidłowej techniki karmienia piersią, źle dobranej butelki (jeśli dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym) czy też problemami anatomicznymi w obrębie jamy ustnej dziecka (np. za krótkie wędzidełko powoduje problemy z prawidłowym ssaniem), a nawet całym ciele (wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe także ma wpływ na nieprawidłowe ssanie przez dziecko).

Mówi się również o związku kolki z nagromadzeniem bodźców i nadwrażliwością dziecka na czynniki zewnętrzne – bądź też z przejmowaniem negatywnych emocji rodziców. Coraz częściej kolkę wiąże się również z czynnikami psychospołecznymi, stawiając duży nacisk na relacje dziecka z rodzicami. Jeśli relacja nie zapewnia wystarczającej interakcji między rodzicem a dzieckiem, w rodzinie występują napięcia w relacjach bądź rodzice odczuwają głęboki lęk, mogą to być przyczyny kolki u niemowląt.

Kolkę mogą też wywołać zaburzenia poważniejsze, takie jak zaburzenia w pracy przepony oddechowej oraz miedniczej – mogą one upośledzić trawienie oraz ruchy jelit. Inną poważną przyczyną kolki może być podrażnienie nerwu błędnego w podstawie czaszki. Naukowcy sugerują ponadto, że przyczyn kolki można nawet szukać w przebiegu ciąży i porodu.

Mikrobiota jako ważna przyczyna kolki

Jak wspomniałam wyżej, naukowcy szukają przyczyn kolki m.in. w mikrobiocie jelitowej, która w okresie noworodkowym jest jeszcze nieukształtowana i brak jej stabilności. Kształtowanie mikrobiologiczne ma swój początek jeszcze w łonie matki, ale przechodzi wiele modyfikacji aż do ukończenia 2-3. roku życia. Dopiero wtedy profil mikrobioty jelitowej dziecka ulega stabilizacji. Są pewne doniesienia naukowe, że dzieci z kolką mogą mieć obniżoną ilość bakterii Lactobacillus i Bifidobacterium. Zaburzenia w mikrobiocie może prowadzić do rozwoju stanu zapalnego jelit, rozwoju alergii czy różnych nietolerancji pokarmowych – a te powodują szereg dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Mikrobiota ma szczególne znaczenie, ponieważ jej zadaniem jest m.in. regulowanie ruchów jelit, usuwanie nadmiernej ilości gazów, regulowanie funkcji całego organizmu, uszczelnianie bariery jelitowej, stymulowanie funkcji układu immunologicznego, stymulowanie pracy układu nerwowego.

Z czym można pomylić kolkę?

Kolkę można łatwo pomylić z dyschezją niemowlęcą – ona również wynika z niedojrzałości układu pokarmowego dziecka. Świeżo upieczeni rodzice mogą ponadto błędne zdiagnozować kolkę u dziecka, które jest głodne – np. z powodu jeszcze niewystarczającej laktacji mamy karmiącej wynikającej z fizjologii (nie zawsze od pierwszego dnia po porodzie mamy rzeki mleka – często laktację trzeba sobie wypracować, ale z pomocą Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego z pewnością się to uda) bądź błędów w karmieniu dziecka – np. nie karmienie na żądanie tylko ściśle co kilka godzin, z obawy przed tym, że przyzwyczaimy dziecko do piersi i ta stanie się dla niego „smoczkiem”. Wiele kobiet robi ten błąd i potem niestety skutkuje to zbyt małą ilością produkowanego mleka – karmienie wg zegarka, zanim laktacja się nie ustabilizuje, bardzo źle wpływa na ilości mleka.

Kolkę należy też zróżnicować z alergią na białko mleka krowiego. Jeśli jeden z rodziców jest alergikiem, jest duża szansa, że dziecko również będzie miało tendencje w tym kierunku i trzeba rozważyć w pierwszej kolejności alergię na białko mleka krowiego, wykluczając z diety mamy karmiącej na okres przynajmniej 2. tygodni wszystkie produkty zawierające mleko krowie (białko z mleka krowiego trafia do krwiobiegu matki, a tym samym także do mleka produkowanego w jej piersiach), a jeśli dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym, konieczne będzie wprowadzenie mieszanki o wyższym stopniu hydrolizy, czyli np. Bebilon Pepti lub Nutramigen. Jeśli w tym czasie objawy kolki miną, oznacza to, że dziecko prawdopodobnie ma alergię, co należałoby jeszcze skonsultować z pediatrą.

Inną możliwością jest nietolerancja laktozy – ona również może powodować u dziecka dolegliwości objawiające się podobnie do kolki. Jak odróżnić nietolerancję laktozy od alergii na białko mleka krowiego – przeczytasz TUTAJ.

Objawy wskazujące na kolkę mogą ponadto wynikać z zaburzeń integracji sensorycznej dziecka bądź z przebodźcowania. Warto ograniczyć ilość bodźców lub udać się do terapeuty zajmującego się zaburzeniami SI.

Kolka u niemowlaka – jak wyleczyć i ulżyć dziecku? Sposoby

Jeśli już wiemy, czym jest kolka i rozpoznaliśmy ją u swojego Maluszka, poznajmy teraz sposoby na jej leczenie i łagodzenie bólu. Jak ulżyć dziecku w tym trudnym okresie? Co zrobić, aby ukoić płacz i pomóc dziecku w zasypianiu? Czy istnieją jakieś leki skutecznie działające na kolkę? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na wszystkie nurtujące Was pytania. Pragnę na początku zaznaczyć, żebyście podchodzili do poniższych metod bardzo holistyczne – czasami konieczne jest zastosowanie kilku sposobów, a nie tylko jednego. Każdy z nich daje Wam jednak szansę na chociaż małą ulgę i złagodzenie objawów.

1. Spokój rodzica

Sposób na kolkę: spokój rodzica
Sposób na kolkę: spokój rodzica

Pierwszym sposobem jest uspokojenie się rodziców. Łatwo powiedzieć? Za pewne trudniej wykonać, ale motywację ku uzbrojeniu się w cierpliwość w obliczu ciągłego płaczu dziecka i problemów z położeniem go do spania, zwiększy na pewno u Was fakt, że kolka nie jest poważną chorobą i minie za jakieś 3-4 miesiące (raczej maksymalnie). Po drugie, dziecko przejmuje bardzo łatwo emocje od swoich rodziców i gdy Wy jesteście zdenerwowani i zmęczeni ciągłym płaczem, dziecku to nie pomoże – będzie jeszcze bardziej zestresowane i sytuacja się tylko pogorszy. Oczywiście każdemu mogą „puścić” nerwy – ale ważne jest, aby starać się mimo wszystko utrzymywać cierpliwość, powtarzając sobie, że to jeden ze sposobów na złagodzenie objawów kolki. Pomyśl sobie, że Twój spokój i Twoja bliskość jest dla dziecka jedną z dróg terapii – podejdź do tego systemowo. Warto ponadto poprosić bliskich, aby przynajmniej raz w tygodniu przyszli i pomogli przy dziecku, chociaż na godzinę, a w tym czasie wyjdziecie z partnerem na spacer, aby odpocząć i naładować baterie. Jeśli nie macie nikogo do pomocy, możecie zajmować się Maluchem na zmianę, o ile macie takie możliwości. Dobrym sposobem jest też zakupienie słuchawek bezprzewodowych i podczas tulenia dziecka na rękach, słuchanie wyciszającej muzyki – może się to okazać zbawienne.

2. Zmiana sposobu karmienia

Sposób na kolkę: zmiana techniki karmienia
Sposób na kolkę: zmiana techniki karmienia

Jak wspomniałam, technika karmienia może powodować kolkę. Zmiana sposobu karmienia wydaje się więc ważnym elementem leczenia kolki i warto zwrócić na to uwagę, zanim przejdziemy do innych metod. W tym celu najlepiej umówić się na spotkanie z Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym, jeśli dziecko jest karmione piersią – CDL przyjdzie na wizytę domową, zobaczy, jak dziecko jest przystawiane do piersi i jeśli zobaczy nieprawidłowości, zaproponuje odpowiednią technikę, co być może okaże się remedium na kolki i płacz z dnia na dzień zniknie.

Warto także zweryfikować, czy dziecko się najada, co również może ocenić CDL – lub pediatra, badając przyrosty masy ciała dziecka czy analizując częstotliwość wypróżniania, co jest wyznacznikiem skutecznego karmienia piersią. Być może problemem jest brak odbijania dziecka – jeśli nie potrafisz tego robić, CDL także pokaże Ci różne metody.

Jeśli dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym, po poradę warto zapytać położną środowiskową, aby zobaczyła, czy prawidłowo przystawiasz butelkę i czy odbijanie też jest efektywne.

Jeśli odpowiednie przystawianie dziecka do piersi lub zastosowanie prawidłowej techniki karmienia butelką nie da poprawy – dziecko nadal będzie połykało nadmierne ilości powietrza, warto umówić się jeszcze na konsultację do neurologopedy, który oceni, czy problemem jest anatomia jamy ustnej (np. za krótkie wędzidełko utrudniające prawidłowe ssanie lub nawet to uniemożliwiające). Neurologopeda podpowie także, jaka butelka – jeśli dziecko jest karmione MM – będzie sprzyjać budowie jamy ustnej dziecka (na rynku jest szeroki wybór tzw. butelek antykolkowych).

3. Tulenie, kołysanie, masowanie brzucha

Sposób na kolkę: masaż brzucha
Sposób na kolkę: masaż brzucha

Przytulanie, kołysanie oraz masaż brzuszka dziecka cierpiącego na kolkę to podstawowe metody jej łagodzenia. Dziecko zyskuje poczucie bliskości i bezpieczeństwa, co ułatwia mu przetrwać ból. Ponadto delikatne kołysanie czy masowanie brzucha wspomaga odchodzenie gazów (ale pod warunkiem, że masaż jest wykonywany według wskazówek zegara, zgodnie z przebiegiem jelita grubego), co bezpośrednio wpływa na zmniejszenie objawów kolki. Dodatkowo kołysanie wpływa na dziecko wyciszająco. Efekt spotęgujesz, śpiewając dziecku wyciszające kołysanki.

W naszym przypadku najbardziej pomogło kołysanie na rękach, ale też w wózku po nierównościach (polne drogi zamiast równych chodników) oraz w samochodzie w foteliku. Ponieważ ostatnia opcja nie jest zbyt zdrowa dla rozwoju motorycznego dziecka, raczej sięgaliśmy po nią sporadycznie, w naprawdę kryzysowych sytuacjach – ale zdarzyło się, że w środku nocy jechaliśmy na obwodnicę miasta ;). Niedawno dowiedziałam się, że istnieje kołyska, która imituje ruch w samochodzie i migające światła imitujące światła uliczne – być może zadziałałaby w naszym przypadku.

Niektóre dzieci uspokajają się także w leżaczku-bujaczku, ale on również nie jest korzystny dla niemowląt (w naszym przypadku się nie sprawdził).

4. Ciepłe okłady na brzuch

Sposób na kolkę: termofor
Sposób na kolkę: termofor

Ciepłe okłady, mimo że nie mają naukowo udowodnionej skuteczności, mogą być jednym ze sposobów na łagodzenie kolki. Nie powodują efektów ubocznych, więc warto spróbować. W naszym przypadku ciepłe okłady się sprawdziły – nierzadko pomagały w trudnych sytuacjach. W tym celu można wykorzystać np. termofor z pestek wiśni. Ważne, aby nie był gorący, ale ciepły.

5. Biały szum

Sposób na kolkę: biały szum
Sposób na kolkę: biały szum

Popularne wśród rodziców dzieci „kolkowych” jest stosowanie generatorów szumu czy puszczanie szumu z YouTube. Biały szum, w założeniu, imituje szum krwi i wód płodowych, które dziecko słyszało w łonie matki, co ma teoretycznie pomóc dziecku się uspokoić. Nie ma na to dowodów, ale warto spróbować. Pamiętajcie jednak, aby nie przesadzić i nie wkładać np. suszarki do łóżeczka czy odkurzając przy dziecku przez długi czas – może to doprowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu. Jeśli zdecydujesz się na zastosowanie szumu, lepiej puścić taki dźwięk z odtwarzacza, który znajdzie się daleko od dziecka (np. 2 metry).

6. Chustonoszenie

Sposób na kolkę: chustonoszenie
Sposób na kolkę: chustonoszenie

Chustonoszenie to sposób na zapewnienie dziecku bliskości rodzica (mamy lub taty) i przyniesienie mu ulgi w bólu. Podczas chustnoszenia dziecko słyszy bicie serca rodzica, czuje, że jest bezpieczne, a pozycja w chuście ułatwia mu usuwanie gazów. Chustować można już od narodzin, jednak nie każda chusta i nie każde wiązanie nadaje się dla noworodków – warto zasięgnąć porady u Doradcy Chustonoszenia.

7. Smoczek

Sposób na kolkę: smoczek
Sposób na kolkę: smoczek

Smoczek może być dobrą metodą w uspokajaniu dziecka cierpiącego na kolkę, ale powinno się uważać na jego używanie na wczesnych etapach. Eksperci zalecają, aby nie stosować go przez pierwsze 4-6 tygodni, aby nie osłabiać odruchu ssania. Ponadto smoczek może mieć niekorzystny wpływ na zgryz, ale obecnie dostępne są smoczki dynamiczne i ortodontyczne, które nie wiążą się z tak dużym ryzykiem powstania wad zgryzu. Jeśli nic nie pomaga na kolkę, warto sięgnąć po smoczek – ssanie ma delikatnie działanie przeciwbólowe, a ponadto smoczek może skutecznie zaspokoić potrzebę ssania u niemowlaka.

8. Zmiana diety

Sposób na kolkę: zmiana diety
Sposób na kolkę: zmiana diety

Gdy moje dziecko miało kolkę usłyszałam od – uwaga – pediatry, że powinnam zmodyfikować moją dietę (karmiłam piersią), usuwając z niej produkty wzdymające! Lekarka chyba nie aktualizowała wiedzy medycznej odkąd skończyła studia (pani w okolicach emerytury), ponieważ dzisiaj wiemy, że mleko kobiece nie produkuje się układzie pokarmowym, ale z krwi. A do krwi nie mają możliwości trafić gazy np. z fasoli czy kapusty – wówczas krew mamy byłaby... hmmm... gazowana? No właśnie. Nie ma takiej możliwości, dlatego wyrzucenie z diety mamy karmiącej produktów wzdymających nic nie da w temacie kolki. Jedyne, co może dać korzyść, to wyeliminowanie pokarmów potencjalnie alergizujących, gdyż alergeny przechodzą do krwi matki, skąd mogą trafić do mleka kobiecego (w przeciwieństwie do gazów z kapusty). Można spróbować wyeliminować białko mleka krowiego, orzechy, pszenicę, soję, ryby i jaja kurze – to najczęstsze alergeny. Dietę eliminacyjną warto jednak skonsultować z lekarzem lub dietetykiem, zanim na własną rękę zaczniemy tak rygorystycznie ograniczać jadłospis.

9. Pomoc osteopatyczna

Sposób na kolkę: osteopata
Sposób na kolkę: osteopata

Wsparcie osteopaty w przypadku kolki bazuje na wywołaniu odpowiedniego ucisku terapeutycznego – istotne jest jednak, aby udać się do osteopaty zajmującego się terapią niemowląt. Terapia jest niekiedy w stanie wyeliminować przyczyny stojące za kolką. Specjalista bowiem będzie mógł doprowadzić do rozluźnienia ewentualnych naprężeń w tkankach, przywracając prawidłową pracę danego układu. W ten sposób dziecko dozna ulgi w bólu brzucha. Co ważne, osteopatia nie wyrządzi dziecku żadnej krzywdy, a może pomóc – jest to więc alternatywna droga terapii lub uzupełnienie klasycznych metod. Warto ją wypróbować!

10. Leki na kolkę

Sposób na kolkę: leki
Sposób na kolkę: leki

Istnieją także pewne sposoby farmakologiczne na łagodzenie kolki.

Simetykon. Przede wszystkim wskazuje się na działanie simetykonu – jego działanie polega m.in. na zmniejszaniu napięcia powierzchniowego, co w efekcie sprawia, że pęcherzyki gazu pękają. Tym samym zmniejszają się wzdęcia.

W Polsce preparaty z simetykonem zarejestrowane są dla dzieci po ukończonym 28. dniu życia – to np. Espumisan Baby. Wśród rodziców popularny jest też wręcz legendarny już niemiecki środek na kolkę – Sab Simplex. Okazuje się, że ma on właściwie taki sam skład, jak polski Espumisan Baby, a różnica występuje w dawkowaniu i stężeniu.

Czy simetykon działa? Niestety, badania pokazały, że stosowanie tego środka nie daje przewagi nad placebo. U niektórych pacjentów wykazano jednak subiektywną poprawę, więc na próbę można wprowadzić taki lek, ale bez spodziewania się dużych efektów. Jeśli w ciągu tygodnia nie zobaczymy poprawy, lepiej zrezygnować z podawania takich kropelek.

Laktaza. Laktoza występuje naturalnie w mleku kobiecym i nie ma możliwości, aby ją z niego usunąć – np. poprzez jedzenie serów bez laktozy. Laktoza występuje ZAWSZE w mleku kobiecym i powstaje w trakcie jego produkcji. Nie ma więc znaczenia stosowanie przez mamę diety bezlaktozowej dla występowania laktozy w mleku kobiecym. Istnieje jednak możliwość zneutralizowania laktozy, jeśli podejrzewamy, że powodem kolki jest nietolerancja laktozy. Wówczas poleca się zastosowanie enzymu laktazy. Laktaza jest enzymem, który rozkłada laktozę do glukozy i galaktozy. Jej skuteczność jednak nie została wykazana w badaniach naukowych. Preparaty z laktazą na polskim rynku to np. Delicol lub Kolzym.

Probiotyki. Na kolkę można spróbować zastosować probiotyki, a w zasadzie jeden - Lactobacillus reuteri szczep DSM 17938 – ma on bowiem potwierdzone badaniami działanie skracające kolkę u dzieci, które są karmione piersią. Niestety przeprowadzono jak na razie tylko jedno badanie, więc należy być sceptycznym co do możliwych efektów. Po 7 dniach stosowania zauważono w badaniu różnicę w nasileniu objawów, a po 4 tygodniach efekt był już znaczący. W Polsce ta bakteria probiotyczna jest zawarta w preparacie Bio Gaia. Co ciekawe, w przeprowadzonym badaniu nie wykazano skuteczności tej bakterii u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym.

Inhibitory pompy protonowej. U niektórych dzieci z kolką obserwuje się dodatkowo objawy refluksu żołądkowo-przełykowego. Z tego powodu niektórzy zalecają zastosowanie inhibitorów pompy protonowej, w tym omeprazolu – jednak badania nie wykazały przewagi tej substancji nad placebo, jeśli chodzi o skracanie czasu płaczu czy łagodzeniu innych objawów kolki.

Co NIE pomaga na kolkę i czego nie powinno się robić?

Zgodnie ze Stanowiskiem grupy Ekspertów odnośnie zaleceń dla kobiet w czasie laktacji, nie powinno się profilaktycznie stosować diety bezlaktozowej lub bezmlecznej. Nie ma również podstaw do przerywania karmienia piersią, jeśli występuje kolka. Jednak jeśli podejrzewamy u dziecka alergię pokarmową na białko mleka krowiego, zasadne będzie zastosowanie na jakiś czas diety eliminującej mleko i jego przetwory, dokonując próby empirycznej. U niemowląt, które są karmione mlekiem modyfikowanym można, jak wspomniałam, wypróbować mieszankę z hydrolizatem białka mleka krowiego. Jeśli przyczyną kolki była alergia, dolegliwości powinny ustąpić w ciągu 2. tygodni.

Eksperci nie polecają także stosowania samodzielnie termometrów, czopków czy kateterów rektalnych, które mają mechaniczne odgazować dziecko – takim działaniem możemy uszkodzić zarówno mięśnie odbytu, jak i jego śluzówkę.

Zapewne od starszego pokolenia usłyszysz, aby podać dziecku koperek, gdy ma kolkę. Dawniej stosowano na szeroką skalę herbatkę/wodę koperkową u niemowląt, z zawartością oleju z nasion kopru, wodorowęglanów oraz syropu glukozowego. Obecnie wiemy, że woda koperkowa nie ma żadnej skuteczności. Wiemy także, że środek ten może mieć działanie wręcz toksyczne, ponieważ w oleju z kopru znajdują się substancje o działaniu silnie estrogennym. Wskazuje się na potencjalnie rakotwórcze działanie.

Przeczytaj także: Płacz niemowlaka – co oznacza? Jak rozpoznać, co dolega dziecku?

Bibliografia

  • Czerwionka-Szaflarska M, Gawryjołek J.: Kolka jelitowa w praktyce pediatrycznej. Forum Medycyny Rodzinnej 2010, 4(6):408-414.

  • Nocerino R, et al. The therapeutic efficacy of Bifidobacterium animalis subsp. lactis BB‐12® in infant colic: A randomised, double blind, placebo‐controlled trial. Alimentary pharmacology & therapeutics, 2020, 51.1: 110-120.

  • Cukrowska B.: Znaczenie programowania mikrobiotycznego w rozwoju przewlekłych chorób nieinfekcyjnych. Standardy Medyczne. Pediatria 2016, 1019-1028.

  • Johnson JD, Cocker K, Chang E., Infantile colic: recognition and treatment. American Academy of Family Physicians 2015, 92(7):577-82.

  • Rhoads JM, Collins J, Fatheree NY i wsp., Infant Colic Represents Gut Inflammation and Dysbiosis. The Journal of Pediatrics 2018, 203:55-61.

  • Ong TG, Gordon M, Banks SSC i wsp., Probiotics to prevent infantile colic. Cochrane Database of Systematic Reviews 2019, 3:CD012473.