Po co mi aplikacja ciążowa?
Udało się! Test ciążowy pokazał dwie kreski, więc prawdopodobnie za 9 miesięcy będziesz mamą. Zapewne czujesz się zdezorientowana, nie wiesz co Cię czeka, ale jednocześnie jesteś podekscytowana i chciałabyś dowiedzieć się wszystkiego na temat przebiegu ciąży. A przede wszystkim nagle, z minuty na minutę, zaczynasz myśleć praktycznie cały czas o swoim nienarodzonym jeszcze dziecku, martwiąc się, czy wszystko u niego w porządku. To wszystko jest całkowicie normalne, ale może doprowadzić do lekkiej paranoi. :) Aby poczuć się nieco pewniej w tej nowej sytuacji, warto zainstalować na telefonie różne aplikacje ciążowe i oczywiście pobiec do księgarni po poradniki dla przyszłych mam. Dzięki temu zajmiesz głowę wiedzą i lepiej przygotujesz się do macierzyństwa, a aplikacje pozwolą na lepsze kontrolowanie przebiegu ciąży i tego, czy wszystko rozwija się prawidłowo, ponieważ oferują takie funkcje, jak np.:
- wpisywanie szacowanej wagi z USG,
- wpisywanie szacowanej długości ciemieniowej z USG,
- wpisywanie przewidywanej daty porodu z miesiączki lub z USG,
- robienie listy wyprawkowej dla noworodka,
- zapisywanie notatek związanych z ciążą,
- robienie listy wyprawkowej na poród.
Co więcej, a w aplikacjach ciążowych coraz częściej zamieszcza się różne porady, które są dostosowane do aktualnego tygodnia ciąży. Dzięki temu wiesz, co może Cię czekać w danym tygodniu i na jakim etapie rozwoju jest Twój Maluszek. Co więcej, aplikacje oferują licznik ciąży, co oznacza, że obliczają, ile dni pozostało do terminu porodu, albo w którym dokładnie tygodniu ciąży jesteś. To bardzo przydatne!
Dobra aplikacja to więcej spokoju dla przyszłej mamy
Wiem to sama po sobie. Gdy nie miałam aplikacji, zastanawiałam się, czy aby na pewno to, co się ze mną aktualnie dzieje (chodzi o samopoczucie) jest normalne dla danego etapu ciąży. Ponadto zamartwiałam się, że nie dam rady przeczytać tych wszystkich grubych książek typu „W oczekiwaniu na dziecko” Heidi Murkoff (swoją drogą mocno ją polecam – jest świetna, podobnie jak jej kolejna część, czyli „Pierwszy rok życia dziecka”). W tej sytuacji zainstalowanie aplikacji, w której każdego dnia mogłam przeczytać wiele krótkich, ale konkretnych i bardzo praktycznych porad, nieco uspokoiło moje sumienie i ułatwiło oczekiwanie na dziecko.
Aplikacje ciążowe są także bardzo przydatne pod koniec ciąży, ponieważ oferują często liczniki skurczy, co jest nieocenione, gdy zaczynasz odczuwać skurcze Braxtona-Hixa albo już docelowe skurcze porodowe. Ja dodatkowo liczyłam w aplikacji ruchy dziecka, gdy lekarz nakazał mi to codziennie robić po 15 minut rano i wieczorem. Aplikacja znacznie to ułatwiła (w innym przypadku musiałabym spisywać ruchy na kartce).
Aplikacje ciążowe zdecydowanie dają więc poczucie komfortu, bezpieczeństwa i lepiej przygotowują przyszłą mamę do nowej, jakże ważnej w jej życiu roli.
Gdzie można pobrać za darmo aplikacje ciążowe na smartfona?
Darmowe aplikacje ciążowe pobierzesz m.in. z Apple Store lub Google Play. Wiele z nich jest bardzo podobna do siebie, ponieważ oferuje podobne funkcje, ale są też aplikacje, które wyróżniają się na tle innych – pokazując np. wizualizację animowaną, jak aktualnie może wyglądać Twoje dziecko.
Aplikacje ciążowe – RANKING według Mamusiowo.pl
Poniżej przedstawię Wam 10 popularnych aplikacji na telefon dla kobiet w ciąży. Ranking jest subiektywny – przetestowałam te aplikacje osobiście będąc w ciąży i ułożyłam kolejność według moich odczuć, co oznacza, że być może dla innych osób kolejność mogłaby być całkowicie inna. W każdym razie każda z tych aplikacji jest w porządku, a to, że jedna jest np. na 8 miejscu, a inna na 3 nie znaczy, że ta na 8. jest zła. :) Nie jest, tylko ma dla mnie mniej przydatnych funkcji lub jest mniej intuicyjna. :)
1. Preglife (4,7 gwiazdek na 24 tys. opinii)
Aplikacja ciążowa Preglife to bardzo intuicyjna, ładna i oferująca wiele możliwości aplikacja. Po pierwsze możemy w niej śledzić rozwój dzieciątka od poczęcia aż do ukończenia przez nie 2 lat – to duża zaleta, że nie kończymy przygody z aplikacją w momencie porodu! Ponadto aplikacja posiada świetny licznik pozostałych do porodu dni ciąży (jest wskaźnik procentowy) oraz prowadzi nas dokładnie przez każdy kolejny tydzień ciąży. Dzięki niej można dowiedzieć się, na jakim jesteśmy etapie ciąży, jaki jest aktualny jej wiek, na jakim etapie psychicznym i fizycznym jest nasz Maluszek, co rozwija się u niego w obecnym czasie, co zaczyn czuć, czego się spodziewać. Oprócz tego aplikacja Preglife ma funkcję porad nie tylko na temat dziecka, ale i mamy oraz taty – wystarczy ruchem palca przesunąć widok na pożądany. To dobry sposób na to, aby i tatuś mocniej zaangażował się w edukację na temat rozwoju ciąży, porodu oraz samopoczucia mamy (ojcowie raczej nie czytają grubych książek na temat ciąży i porodu, a w aplikacji stosowane są krótkie formy porad, które są o wiele bardziej przyjazne dla takich osób). Co więcej, po urodzeniu dziecka możesz skorzystać z harmonogramu szczepień czy wpisywać wagę i wzrost dziecka, aby widzieć, w jakim miejscu na siatkach centylowych się znajduje.
Aplikacja oferuje ponadto wykres wagi w ciąży, stworzenie listy kontrolnej (są propozycje zakupów wyprawkowych – można zaznaczyć, czy dana rzecz jest potrzebna czy nie i czy jest już zakupiona), prowadzenie kalendarza wizyt u lekarza lub badań.
2. Ciąża Sprout (4,5 gwiazdek na 30 tys. opinii)
Aplikacja ta wyróżnia się na tle innych wspaniałymi, bardzo realistycznymi wizualizacjami tego, jak na danym etapie wygląda dziecko. Są to wizualizacje 3D, świetnie obrazujące możliwy wygląd Maluszka. Żałuję, że trafiłam na tą aplikację dopiero pod koniec ciąży, ponieważ przez kilka dobrych miesięcy nurtowało mnie, jak wygląda ten „ktoś”, kto tak mocno kopie mnie w brzuchu! :) Co ważne, przy wizualizacjach jest wiele ciekawostek, np. że formują się kości i chrząstki i że są aktualnie miękkie (tak, są takie szczegóły!), albo że zaczyna właśnie pracować wątroba. Z tego, co prześledziłam w sklepie Play, chyba żadna aplikacja nie ma tak świetnych wizualizacji i tak dokładnych informacji na temat rozwoju Maluszka dla danego tygodnia ciąży. Z tego powodu aplikacja wylądowała w czołówce mojego rankingu. Oczywiście poza tymi funkcjami oferuje także inne – jak większość aplikacji – np. harmonogram wizyt, możliwość tworzenia list z zadaniami do wykonania czy list zakupowych bądź do szpitala, kontrolę wagi mamy, licznik kopnięć, licznik skurczy.
3. Ciąża + (4,8 gwiazdek na 1 mln opinii)
Aplikacja „Ciąża +” ma funkcję śledzenia na bieżąco etapu ciąży (informuje, w którym tygodniu jesteś), a także – co dla mnie było najfajniejszą opcją – pokazuje, jak rośnie brzuch wraz z rozwojem ciąży i jak ułożony jest w nim Maluszek (jest to pokazane w postaci wizualizacji rysunkowych). Ciekawą opcją jest też porównywanie aktualnej wielkości dziecka do owoców lub warzyw – dzięki temu przyszła mama może sobie lepiej wyobrazić, jak obecnie wygląda jej dziecko – jakich jest rozmiarów. Ja z niecierpliwością czekałam, aż aplikacja pokaże mi, że dziecko jest wielkości arbuza. ;)
Aplikacja oferuje także wizualizacje 3D w postaci zdjęć, pokazujące, jak obecnie może wyglądać Twoje dziecko. Udostępnia również wiele porad, jednak w przeciwieństwie do Preglife, są to ogólnie porady na temat ciąży i porodu – na cały jej czas trwania – a nie na aktualny etap, w którym się znajdujemy. Dla mnie jest to minusem. Atutem jest możliwość wpisania daty kolejnej wizyty u lekarza, możliwość dodawania notatek, możliwość stworzenia listy wyprawkowej. Największą jednak zaletą jest proponowana oś czasu, na której widać, na jakim etapie ciąży jesteśmy i co aktualnie powinno się zrobić (czyli aplikacja pokazuje np., że teraz należy zacząć suplementować kwas foliowy, wykonać badanie USG i że aktualnie bicie serca jest już słyszalne w badaniu dopplerowskim).
Można również zrobić w aplikacji plan porodu, kontrolować swoją wagę, spisać rzeczy do torby do szpitala, liczyć kopnięcia dziecka i skurcze.
4. Asystent ciąży (4,9 gwiazdek na ponad 1 tys. opinii)
Aplikacja „Asystent ciąży” nie jest mocno popularna, ale ma jedną ważną zaletę: jest w niej możliwość stworzenia prostej i wygodnej listy wyprawkowej oraz pokazuje aktualne promocje w polskich sklepach z produktami dla mam i dzieci. Poza tą przydatną funkcją w aplikacji znajdziecie porady na temat rozwoju Maluszka, ciekawostki, licznik przebiegu ciąży tydzień po tygodniu. Co ważne, w aplikacji działa także grupa wsparcia dla mam z podobnym terminem porodu.
5. Moja ciąża tydzień po tygodniu (4,7 gwiazdek na 26 tys. opinii)
Aplikacja „Moja Ciąża” ma bardzo przyjemny interfejs i jest nowoczesna. Znajdziemy w niej licznik etapu ciąży, pozostałe dni do porodu, wizualizacje wielkości dziecka w porównaniu do np. warzyw czy owoców, porady dla danego tygodnia ciąży, filmiki z USG, jak może wyglądać dziecko w aktualnym tygodniu ciąży (to świetna funkcja!). Zawiera też wiele pomocnych list, np. dotyczących aktywności fizycznej, zakupów, leków, badań medycznych, wyprawki dla dziecka i do szpitala dla mamy czy też plan porodu. Oferuje ponadto funkcję liczenia skurczy, kontrolę ciśnienia krwi, kontrolę snu, kontrolę nawodnienia (liczba wypitych szklanek wody – to bardzo przydatna funkcja, gdy masz mało wód płodowych!) oraz prowadzenia kalendarza, gdzie możemy wpisywać np. datę kolejnej wizyty u ginekologa.
6. HiMommy (4,6 gwiazdek na 13 tys. opinii)
Aplikacja HiMommy również wygląda bardzo nowocześnie i jest bardzo wygodna. Oferuje m.in. prowadzenie dziennika ciąży, dodawanie zdjęć brzucha ciążowego, porady, kontrolowanie wagi mamy, licznik skurczy, licznik kopnięć, stworzenie wyprawki dla mamy do szpitala i dla dziecka po porodzie. Podobnie jak aplikacja Preglife, posiada licznik procentowy czasu pozostałego do porodu, a także informuje, w którym aktualnie tygodniu i trymestrze jesteśmy.
7. Moja ciąża – Agora (4,3 gwiazdki na 3 tys. opnii)
Aplikacja „Moja ciąża” również doskonale przeprowadzi Cię przez okres ciąży, pokazując – tydzień po tygodniu – na jakim etapie rozwoju jest Twoje dziecko, czego możesz się spodziewać czy jak się przygotować do porodu i jaki badania wykonać. Oferuje ponadto wiele cennych porad lekarskich, wiele filmów i zdjęć – co bardzo przydatne funkcje dla oczekującej mamy. Dzięki aplikacji możesz także kontrolować wagę, robić listy wyprawkowe czy spisać listę rzeczy potrzebnych do szpitala.
8. Happy Baby (4,1 gwiazdek na 690 opinii)
To popularna w Polsce aplikacja dla kobiet w ciąży. Jest bardzo prosta w użyciu i świetnie pokazuje aktualny stan dziecka. Fajną opcją są modele 3D, które przybliżają oczekującej mamie wygląd Maluszka dla danego etapu ciąży (są m.in. porównania do owoców i warzyw). Co więcej, aplikacja także pokazuje, w którym tygodniu jesteś, jak możesz się czuć i czego powinnaś się spodziewać, jakie badania powinnaś wykonać. Daje także możliwość kontrolowania wagi, tworzenia list zakupów, utworzenia listy z rzeczami do szpitala. To, co jest bardzo przydatne – moim zdaniem – w aplikacji Happy, to Timline, gdzie jest pokazane tydzień po tygodniu, co aktualnie rozwija się szczególnego u dziecka lub jakie badania trzeba wykonać (np. właśnie zaczyna bić serce albo zaczynają działać nerki). Atutem jest możliwość kontynuowania korzystania z aplikacji po porodzie – jest bowiem dedykowana strefa „Dziecko”, gdzie możemy kontrolować sen dziecka, dzienną ilość mleka czy liczbę karmień, zmoczone pieluszki, wagę itd. Aplikacja zostaje więc z nami na dłużej.
9. Wyprawka – Ciąża, Poród, Dziecko, Mama (4,9 gwiazdek na 162 opinie)
Aplikacja mniej znana, ale moim zdaniem świetna, zwłaszcza dla pierworódek. Jeżeli nie jesteś pewna, co powinnaś kupić do szpitala czy dla dziecka już do domu, ta aplikacja jest dla Ciebie. Jednak największym jej atutem jest dostęp do forum, gdzie jest grono aktywnych mam – dzięki temu możecie rozwiewać swoje wątpliwości na bieżąco wraz z innymi mamami. Aplikacja u umożliwia oczywiście robić różne listy zakupowe, przypomina o badaniach, udostępnia cenne porady adekwatnie do danego tygodnia ciąży.
10. Ciąża kalendarz. Tydzień po tygodniu po polsku (4,7 gwiazdek na 89 tys. opinii)
Aplikacja pokazuje cenne porady dla danego tygodnia ciąży i ogólnie świetnie przygotowuje do porodu, Wskazuje ponadto, jak mama powinna odżywiać się w ciąży i na co zwrócić uwagę w swojej diecie, aby dziecko lepiej się rozwijało. Możemy ponadto liczyć ruchy płodu, tworzyć listy kontrolne, listy wyprawkowe, terminarz badań, przeglądać wizualizacje przybliżające nam to, jak aktualnie wygląda dziecko (są także porównania wielkości dziecka do warzyw czy owoców). Można także zrobić plan porodu oraz liczyć skurcze – a aplikacja podpowie, kiedy jechać do szpitala.