Wyprawka dla noworodka i mamy według Mamusiowo.pl
Nasza lista wyprawkowa dzieli wyprawkę na kilka części funkcjonalnych, a także osobno uwzględnia rzeczy potrzebne dla mamy po porodzie na pierwsze miesiące. Jeśli skompletujesz wyprawkę według naszej tabelki, zapewnisz zarówno sobie, jak i noworodkowi wszelkie potrzeby kosmetyczne, apteczne czy ubraniowe na 3-6 miesięcy życia (może poza kosmetykami czy pampersami, gdyż tych lepiej nie kupować na zapas, bo może się okazać, że uczulają dziecko i trzeba kupić produkty innej marki).
Co ważne, w tabelce można edytować wartości, wklejać linki do konkretnych produktów w sklepach internetowych, wpisywać uwagi, wpisywać już dokonane zakupy i uwzględniać poczynione koszty oraz koszty, które jeszcze pozostały do zrealizowania, dodawać inne pozycje. Tym sposobem możesz dokładnie zaplanować zarówno to, jakie konkretnie produkty kupisz, ile na nie wydasz, a także na ile możesz sobie pozwolić pod względem finansowym.
W tabelce są już zapisane różne formuły, dzięki którym sumowanie kosztów czy odejmowanie już poczynionych, dokonuje się automatycznie, więc nie musisz znać dobrze obsługi Excela, aby z powodzeniem używać naszej listy i ją edytować według własnych potrzeb.
Zapraszamy do darmowego pobierania – na końcu artykułu znajduje się link do tabelki. A poniżej przedstawiamy kilka rad, które warto zastosować, kompletując wyprawkę.
PS. Niebawem przygotujemy także listę/tabelkę wyprawkową do szpitala dla mamy i noworodka!
Wyprawka dla noworodka: ubranka
Kupując ubranka dla swojego Maluszka, zwróć uwagę, czy są wygodne w zakładaniu – czy nie mają np. zapięć na pleckach, co jest bardzo niewygodne zarówno dla dziecka, jak i dla Ciebie podczas zakładania. Wybieraj proste fasony bez falbanek, aby ubranka były jak najbardziej uniwersalne. Stawiaj przede wszystkim na jakość: ubranka powinny być najlepiej 100% bawełniane lub bambusowe, gdyż w takich materiałach skóra ma szansę odpowiednio oddychać, dzięki czemu unikniesz problemów skórnych (np. potówek). Nie kupuj zbyt wielu ciuszków w małych rozmiarach. Jeśli wiesz, że urodzisz szybciej (masz np. cukrzycę ciążową i jest wskazanie do przedwczesnego porodu), oczywiście musisz kupić więcej małych rozmiarów – nawet poniżej 56. Jednak jeśli wszystko przebiega bez powikłań, spokojnie możesz kupować ubranka dopiero powyżej rozmiaru 56 – i ten rozmiar również powinien zająć jak najmniej miejsca w garderobie (więcej powinnaś mieć ubranek w rozmiarze 62, gdyż dziecko szybko wyrasta z mniejszych).
Co ważne, WSZYSTKIE ubranka, zarówno nowe, jak i używane, musisz wyprać z użyciem hipoalergicznego środka, np. kapsułek dla niemowląt, płynów, proszków hipoalergicznych przeznaczonych do prania ubranek dziecięcych. Możesz też zrobić proszek sama (np. z płatków mydlanych) lub kupić np. orzechy piorące. Po wypraniu wszystkich rzeczy dla dziecka, należy je jeszcze przeprasować. Ale na szczęście prasowanie powinno się wykonać tylko przed pierwszym użyciem, aby pozbyć się „cudzych” bakterii (w sklepie ubranka są dotykane przez wiele obcych rąk, a jeśli kupiłaś lub dostałaś ubranka używane, również są tam bakterie innych osób), a to, czy będziesz po kolejnym praniu znów je prasować, zależy tylko od Twoich chęci.
W przypadku ubranek typu piękne sweterki, sukieneczki, spódniczki, spodenki, z takimi zakupami na razie się wstrzymaj, gdy na początku dziecko i tak raczej będzie tylko w domu (przynajmniej przez pierwszy miesiąc) i najwygodniej będzie mu w piżamce. Co ważne, noworodki mają jeszcze niezagojony pępek – jest na nim kikut pępowinowy, który musi być jak najczęściej wietrzony, aby szybciej odpadł (a ubieranie dziecka w spodenki lub inne dwuczęściowe ubranka powoduje, że materiał może uwierać i utrudniać gojenie się pępka, a dziecku będzie przy tym bardzo niewygodnie).
Jeśli chodzi o zakup ubranek (ale też innych rzeczy z listy wyprawkowej), możesz dużo oszczędzić, jeśli kupisz je z drugiej ręki. Jest jeszcze kilka innych sposobów na to, aby oszczędzić pieniądze kompletując wyprawkę dla dziecka oraz gdy już dziecko pojawi się na świecie. Piszemy o nich w artykule: Jak oszczędzać pieniądze przy dzieciach? 25 sposobów.
Wyprawka dla noworodka: przewijanie
Do zmieniania pieluchy dziecka będziesz potrzebować przewijaka (najlepiej kupić przewijak z „nóżkami”, aby móc go postawić na ramie łóżeczka dziecka, co jest bardzo stabilne), prześcieradełek na przewijak, podkładów do przewijania (są jednorazowe, ale możesz ich używać kilkakrotnie, chyba że zabrudzą się kupką), pampersów, wacików i wody (opcjonalnie chusteczek nawilżanych, ale nie zawsze są one dobrym rozwiązaniem, o czym piszemy w artykule: Chusteczki nawilżane czy waciki + woda?), ewentualnie kremu do pupy noworodka przeciwko odparzeniom lub na istniejące odparzenia, jeśli takie wystąpią.
W przypadku zakupu pieluch, możesz wybrać pieluchy jednorazowe, wielorazowe lub biodegradowalne. Jeśli postawiłaś kupić pieluchy jednorazowe, wstrzymaj się z zapasami, gdyż może się okazać, że nawet pampersy najlepszej marki z segmentu premium, mogą uczulać skórę Twojego dziecka. W przypadku pieluch biodegradowalnych jednorazowych lub pieluch wielorazowych, problem ten nie występuje. Nie kupuj też zbyt wielu paczek pieluch w małym rozmiarze, ponieważ dziecko szybko z nich wyrasta.
Wyprawka dla noworodka: pielęgnacja i leki
W tym punkcie wiele zależy od Twojego podejścia: czy chcesz być eko-mamą i stawiasz na minimalizm w stosowaniu różnego rodzaju kosmetyków, czy może ufasz tego typu produktom i wiesz, że chcesz je stosować codziennie? W przypadku eko-mamy wystarczy kupić ekologiczny płyn do kąpieli (którego nie trzeba też codziennie dodawać do kąpieli noworodka – wystarczy, że umyjesz z jego użyciem dziecko 1-2 razy w tygodniu, a w pozostałe dni zastosujesz samą wodę), krem przeciwko odparzeniom (ale nie jest to konieczne – możesz spróbować niczego nie stosować i obserwować skórę dziecka), krem na istniejące odparzenia (gdy do odparzeń doszło, trzeba coś zastosować, bo sytuacja może się pogorszyć), krem do buźki na mróz i wiatr (dla dzieci urodzonych zimą) lub przeciwko promieniowaniu UV (w przypadku dzieci urodzonych w pozostałe miesiące).
Ponadto warto kupić witaminę D i wyposażyć apteczkę w leki przeciwgorączkowe, takie jak Pedicetamol czy Nurofen Forte (syropek dla dzieci).
Poza powyższymi rzeczami, będziesz potrzebować do pielęgnacji wanienki, ręczniczków (najlepiej z kapturkami), szczotki do włosów z miękkim włosiem, nożyczek do paznokci, termometr bezdotykowy, urządzenia do odciągania kataru, preparatu do pielęgnacji pępka, gazików jałowych, soli fizjologicznej, dużej ilości większych wacików kosmetycznych dla dzieci, opcjonalnie chusteczek nawilżanych.
Uwaga! Dla noworodka wybieraj kosmetyki, które mają na opakowaniu informację, że mogą być stosowane od 1. dnia życia. Powinny mieć ponadto odpowiednie atesty, np. Instytutu Matki i Dziecka.
Wyprawka dla noworodka: spanie
Jeśli chodzi o spanie, musisz oczywiście posiadać łóżeczko (dobrze, jeśli będzie z szufladą na dole w systemie z prowadnicami – wysuwa się ona nie po podłodze, a na prowadnicach łóżeczka, co jest bardzo wygodne), wygodny i zdrowy dla kręgosłupa materacyk (najlepiej 100% z lateksu, gdyż taki jest najbardziej polecany przez fizjoterapeutów), prześcieradła na materac, rożki lub otulacze, lekki kocyk do przykrycia, podkład pod prześcieradło (chroniący materac).
Wyprawka dla noworodka: karmienie
Jeżeli zamierzasz karmić mlekiem modyfikowanym, musisz oczywiście wyposażyć się w kilka paczek. Na początek nie kupuj jednak ich za dużo, ponieważ może się okazać, że dziecko źle toleruje mleko danej marki i konieczna jest wymiana na inne. Mleko jest łatwo dostępne i kupisz je w markecie albo aptece. W przypadku karmienia MM będziesz oczywiście potrzebować także butelek i sterylizatora (ewentualnie też podgrzewacza do butelek).
Warto kupić rogal do karmienia, gdyż znacznie ułatwia to przytrzymywanie dziecka i zapewnia wygodną pozycję dla mamy.
Do karmienia – zwłaszcza, jeśli zamierzasz karmić piersią – będziesz też potrzebować kilka sztuk pieluszek flanelowych i/lub tetrowych, aby uchronić odzież i móc nimi wycierać buźkę dziecka. Możesz też potrzebować wkładek laktacyjnych.
Wyprawka dla noworodka: spacer i podróż
Na tej części wyprawki nie warto oszczędzać, gdyż zarówno podczas wyjść na spacer, jak i w podróży samochodem, liczy się nie tylko wygoda i ładny wygląd fotelika czy wózka, ale przede wszystkim bezpieczeństwo Maluszka.
Będziesz potrzebować dobry wózek (najlepiej 2w1, który później zamieni się w spacerówkę, co stanowi oszczędność), opcjonalnie śpiworek do wózka i fotelika (jeśli śpiworek ma dziurki na pasy, może być używany w foteliku samochodowym; bez nich nie będzie bezpieczny), fotelik samochodowy (najlepiej z bazą IzoFix, gdyż to najbezpieczniejsza opcja), mata do przewijania dziecka w trakcie spaceru lub podróży, prześcieradełko do wózka i opcjonalnie podkład na materacyk, aby uchronić go przed moczem, gdyby pieluszka przeciekała.
W kwestii fotelika, tutaj szczególnie nie wolno oszczędzać: absolutnie nie kupuj używanego fotelika, ponieważ nie wiesz, czy nie zdarzył się wypadek z jego udziałem i nie spełnia już swojej roli ochrony dziecka w takich sytuacjach. Możesz natomiast kupić używany wózek, co będzie dużą oszczędnością (zamiast np. 2000 zł wydasz 500-700 zł).
Wyprawka dla noworodka: rzeczy dodatkowe (opcjonalne)
Wśród rzeczy dodatkowych znajduje się np. karuzela nad łóżeczko, mata edukacyjna do leżenia, puzzle piankowe na podłogę, komoda na ubranka dziecka, miś szumiś, niania elektroniczna lub monitor oddechu, smoczek, organizer na łóżeczko, haczyki na wózek na zakupy, lampka nocna (ze światłem, które nie rozbudzi dziecka podczas nocnego karmienia lub przewijania), chusta do noszenia dziecka. To rzeczy, które warto mieć, ale nie są koniecznością, zwłaszcza w pierwszych miesiącach (chyba że dziecko nie śpi z Wami w pokoju, to niania elektroniczna lub monitor oddechu są niezbędne).
Kupując powyższe – ale i inne – rzeczy dla dziecka, zawsze zwracaj uwagę, czy są pozbawione szkodliwych substancji, np. bisfenolu (znajdziesz wówczas napis „BPA Free”). To substancje bardzo niebezpieczne zarówno dla osób dorosłych, jak i noworodka, dlatego kupując np. wanienkę czy puzzle piankowe na podłogę (generalnie wszystko, co jest wyprodukowane z tworzywa sztucznego, czyli też butelki, smoczki itd.), sięgaj po takie produkty, które mają odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa.
Wyprawka dla mamy
Kompletując wyprawkę dla dziecka, nie zapominaj o swoich potrzebach! Po porodzie będzie bowiem potrzebowała kilku niezbędnych rzeczy, np. biustonoszy do karmienia (do noszenia zarówno w dzień, jak i w nocy, więc muszą być odpowiednio miękkie i wygodne), koszul do karmienia z rozpięciem, bluzek do karmienia, laktatora (opcjonalnie), środka na pobudzenie laktacji (też opcjonalnie), podpasek poporodowych (na odchody połogowe, których jest bardzo dużo), majtek poporodowych siateczkowych, dobrego płynu do higieny intymnej, opcjonalnie środka do pielęgnacji pękniętego/naciętego krocza (bądź rany po cesarce), lanoliny na brodawki (gdyż mogą pękać i być mocno podrażnione na początku karmienia piersią), ewentualnie dobrego balsamu na ujędrnianie skóry po porodzie. Przyda się także butelka filtrująca wodę (zwłaszcza do szpitala w czasach, gdy nikt nie może nas odwiedzać i donieść w razie czego kilka butelek wody mineralnej).
Darmowa tabelka z listą wyprawkową do pobrania
Podsumowując, wyprawka dla noworodka i dla mamy zawiera wiele niezbędnych rzeczy, ale można ją rozplanować rozsądnie i dzięki temu poczynić wiele oszczędności. Pamiętaj, że kontrolowanie wydatków, ich planowanie i szukanie okazji w sklepach internetowych to podstawa do tego, aby nieco oszczędzić – bez szkody dla dziecka! Zachęcamy więc gorąco do pobierania poniższej tabelki z listą wyprawkową oraz uzupełniania jej według własnych potrzeb. Mamy nadzieję, że się sprawdzi i będzie wygodna w użytkowaniu. Jeśli macie do niej uwagi, piszcie je w komentarzach – z pewnością zastosujemy wszystkie sugestie przy aktualizacji tabelki.