Wyprawka dla noworodka na zimę: ubrania, kosmetyki, akcesoria [LISTA]

Wyprawka dla noworodka na zimę

Wyprawka dla noworodka urodzonego w zimie zawiera nieco inne rzeczy, niż dziecka urodzonego latem. Jakie kupić ubranka i kosmetyki? Co warto zabrać do szpitala na okres zaraz po porodzie? Zobaczcie listę wyprawkową!

Wyprawka dla noworodka urodzonego w zimie

Wyprawka dla noworodka urodzonego w zimie powinna zawierać już na starcie nieco więcej ubranek, niż dziecka, które urodzi się w ciepłe miesiące. Konieczny jest np. kombinezon czy ciepły śpiworek. Ważne jest też otulanie noworodka, a w zimie nabiera to jeszcze większego znaczenia – zatem konieczny będzie np. rożek czy specjalny otulicz (np. Tulik). Pamiętaj, że dziecko po narodzinach nie ma jeszcze na tyle tkanki tłuszczowej, aby samodzielnie dobrze chronić się przed wychłodzeniem. Z drugiej strony dziecka nie można przegrzewać i zawsze o tym pamiętać, kompletując ubranka i akcesoria do spania.

Wyprawka dla noworodka na zimę – lista ubranek

Poniżej zamieszczam kompletną listę obowiązkowych ubranek dla noworodka, który urodzi się w zimie. To bazowy zestaw, który można poszerzyć o elementy, które nie są niezbędne, ale bardzo przydatne – takie elementy zamieszczam poniżej listy obowiązkowej. Oto ona:

  • body z krótkim rękawem, rozmiar 56 – 5 sztuk,

  • body z długim rękawem, rozmiar 56 – 5 sztuk,

  • pajacyki (zakryte stópki i najlepiej, aby zapięcia były wzdłuż obu nóżek, a nie przez jedną – znacznie ułatwia to zmianę pieluchy), rozmiar 56 – 5 sztuk.

  • czapeczki cienkie – 3 sztuki,

  • skarpetki – 5 par,

  • czapka gruba na wyjście na zewnątrz – 1 sztuka,

  • kombinezon z zakrytymi stopami i możliwością zakrycia dłoni, rozmiar 56 – 1 sztuka.

Listę można poszerzyć o takie ubranka, jak legginsy, bluzy i bluzki z długim rękawem, sukienki i rajstopki czy eleganckie sweterki, ale są to elementy odzieży, których dziecko raczej w pierwszych 1-2 miesiącach nie ubiera, ponieważ może mieć jeszcze niezagojony pępek i wkładanie spodenek czy legginsów może niestety utrudnić „wietrzenie” tego miejsca (nie wspominając już o tym, że taka odzież może dziecko w tym miejscu mocno uwierać i być niewygodna). Ponadto zakładanie pajacyków zamiast bluzeczek i spodenek to początkowo najwygodniejsze rozwiązanie dla Maluszka. Takie zestawy ubranek lepiej zostawić tylko na wyjścia (do rodziny cz lekarza) oraz jak przychodzą goście.

Wyprawka dla noworodka na zimę – tekstylia i rzeczy do spania

Poniżej zamieszczam listę obowiązkowych dodatków tekstylnych dla noworodka, który urodzi się w zimie:

  • otulacz do fotelika – 1 sztuka,

  • kołderka do wózka – 1 sztuka,

  • rożek do spania (lub otulacz) – 1 sztuka,

  • prześcieradło 60x120 cm – 2 sztuki,

  • ręcznik do kąpieli – 2 sztuki,

  • pieluszki flanelowe (lub muślinowe, bambusowe, tetrowe – ja najbardziej preferuję flanelowe, gdyż są miękkie i trwałe) – 10 sztuk.

Listę niektórzy poszerzają o ochraniacze do łóżeczka i różnego rodzaju ozdobne warkocze. Ja umyślnie nie umieściłam tych elementów, ponieważ stanowią one ryzyko śmierci łóżeczkowej. Niestety łóżeczko, które jest bezpieczne, wygląda dość skromnie: znajduje się w nim tylko materac i prześcieradło. Nie kupujemy żadnych kołderek czy poduszek – te również stanowią ryzyko uduszenia – praktycznie do 1. roku życia powinno się układać dziecko do spania bez poduszki, bez kołderki, a zamiast tego na początku w rożku lub otulaczu i później w śpiworku.

Wyprawka dla noworodka na zimę – kosmetyki

Wyprawka dla noworodka powinna uwzględniać także odpowiednie kosmetyki. Na etykiecie powinna być informacja, że produkt jest przeznaczony od 1. dnia życia – to bardzo ważne! Kupując kosmetyki stawiaj na takie, w których nie ma silnych substancji, jak parabeny czy sztuczne konserwanty – mogą one uczulać dziecko. W wyborze kosmetyków bardzo pomocny jest blog SROKAO – autorka analizuje składy popularnych produktów i pomaga wybrać idealny kosmetyk pod względem bezpieczeństwa. Na liście kosmetyków obowiązkowych dla dziecka urodzonego w zimie znajdują się następujące produkty:

  • krem na spacer – na zimno i wiatr (nie powinien zawierać wody!),

  • emulsja do kąpieli lub olejek (np. ze słodkich migdałów),

  • balsam do smarowania całego ciała i twarzy,

  • krem zapobiegający odparzeniom (mocno natłuszczający typu Bepanthen czy Linomag – należy unikać za to kremów z cynkiem do codziennej pielęgnacji – te mogą zaszkodzić przy częstym stosowaniu),

  • sól fizjologiczna do przemywania oczu.

Warto ponadto umieścić w tej części leki obniżające gorączkę, aby nie musieć jechać do apteki w środku nocy – np. Pedicetamol czy Nurofen dla dzieci.

Jeśli nie macie z Partnerem obciążonego wywiadu w zakresie alergii, możecie spróbować pominąć codzienne smarowanie dziecka balsamami czy stosowanie maści pod pieluszkę, jeśli nie ma odparzeń i podrażnień. Należy jednak uważnie obserwować dziecko, czy jego skóra nie wymaga dodatkowego nawilżenia i jeśli tak jest, powinno się zacząć częściej smarować całe ciało (najlepiej zaraz po kąpieli).

Jeśli natomiast jesteście alergikami i jest ryzyko, że dziecko będzie miało np. atopowe zapalenie skóry, konieczne jest smarowanie całego ciała emolientami oraz stosowanie takich produktów także do kąpieli – i jest to niezbędna pielęgnacja, którą powinno się wykonywać każdego dnia. Jeśli okaże się, że dziecko jest atopikiem, smarowanie emolientami powinno odbywać się przynajmniej 2 razy dziennie i maksymalnie w ciągu 3 minut po wyjściu z kąpieli.

Wyprawka dla noworodka na zimę – pozostałe rzeczy

Poza ubrankami, akcesoriami do spania i na spacery oraz kosmetykami, noworodek potrzebuje także takich elementów, jak:

  • wózek,

  • przewijak,

  • fotelik samochodowy,

  • wanienka,

  • łóżeczko z materacykiem (najlepszy jest lateksowy w 100% - nie tylko pokryty lateksem, ale i wypełniony tym materiałem),

  • pieluszki (jednorazowe lub wielorazowe z wkładami),

  • podkłady do przewijania,

  • waciki do kąpieli (np. Kindii),

  • kapsułki lub proszek hipoalergiczny do prania ubranek niemowlęcych.

Listę można poszerzyć o np. wkładkę do wanienki, śpiworek do wózka, nawilżacz powietrza do sypialni dziecka, matę edukacyjną do zabawy na podłodze, karty kontrastowe, nianię elektroniczną, karuzelkę nad łóżeczko, inhalator, grzechotkę, smoczek, kokon itd. - są to jednak rzeczy, bez których można się obyć i nie są niezbędne.

Jeśli nie chcesz karmić piersią, musisz zakupić butelkę i mleko modyfikowane dla noworodka. Przydatne przy karmieniu sztucznym są ponadto takie produkty, jak podgrzewacz do butelek (utrzymuje stałą temperaturę wody, przez co mleko zrobić w kilka sekund) czy sterylizator parowy.

Jeśli będziesz odciągać mleko dla dziecka, zamiast karmić je bezpośrednio z piersi, wyposaż się najlepiej w dobrej jakości laktator elektryczny na dwie piersi (np. Medela lub Spectra) – wówczas jedna sesja ściągania pokarmu będzie trwała 15, a nie 30 minut. Aby nieco oszczędzić, laktator można kupić używany, a nowe zamówić tylko elementy, które mają kontakt z mlekiem, czyli buteleczki czy wężyki (tzw. zestawy osobiste). Przydatne będą też pojemniki na pokarm – te później można wykorzystać do przechowywania i mrożenia obiadków dla dziecka, gdy ukończy 6. miesiąc życia i będziesz rozszerzać mu dietę.

Jeśli będziesz karmić dziecko bezpośrednio piersią, warto abyś zakupiła maść nawilżającą brodawki – najlepiej w 100% z lanoliną. Sprawi, że brodawki będą się szybciej regenerować i zmniejszy się uczucie dyskomfortu. Uważaj przy tym, jeśli dziecko może być alergikiem, gdyż niektóre niemowlęta są uczulone na ten składnik – obserwuj zatem Malucha i w razie potrzeby zrezygnuj ze smarowania brodawek takim preparatem.

Zwracaj uwagę na materiały!

Materiały ubranek czy pościeli dla noworodka to bardzo ważny aspekt. Niektóre materiały mogą uczulać dziecko, sprawiać, że z powodu braku wentylacji powstaną podrażnienia i Maluch się dodatkowo przegrzeje. Są też materiały bardzo niewygodne i sztywne – w nich dziecku będzie bardzo niekomfortowo. Kupując zatem bodziaki czy pajacyki, najlepiej sięgaj po te, które są wykonane w 100% z bawełny – i najlepiej, aby była to bawełna ekologiczna z certyfikatami (biobawełna), gdyż ten rodzaj jest jeszcze bardziej miękki w dotyku i jest pozbawiony ewentualnych środków chemicznych stosowanych do uprawy bawełny w sposób nieekologiczny (z użyciem oprysków czy nawozów). Taka sama zasada powinna tyczyć się wyboru tekstyliów, takich jak prześcieradło czy otulacz – dobrze, aby były wykonane z bawełny lub innego, naturalnego i miękkiego materiału. Dużą popularnością cieszą się tekstylia dla noworodków wykonane z bambusa lub muślinu – to również dobra opcja, ale nieco droższa.

Ważny jest też rodzaj kombinezonu dla noworodka – najlepiej, aby był on miękki i wykonany z materiału typu „plusz”. W wyszukiwarce można wpisać np. frazę „kombinezon typu miś rozmiar 56” i zobaczymy wówczas produkty, które będą dla dziecka prawdopodobnie wygodne i miłe w dotyku. Lepiej nie kupować watowanych kombinezonów na początek, gdyż zwykle są one bardzo sztywne.

Na liście wyprawkowej dla noworodka umieść... wizyty u specjalistów

Wiele mam początkowo wydaje krocie na piękne zestawy ubranek czy aranżację pokoju dziecka. Prawda jest taka, że później ubranka te zalegają w komodzie, a dziecko i tak śpi przez pierwsze miesiące w pokoju rodziców, a nawet – ba! - w łóżku z nimi. Lepiej wolne oszczędności przeznaczyć na wizyty u specjalistów, np. neurologopedy, który oceni, czy wędzidełko nie jest za krótkie (w szpitalach niestety rzadko wędzidełko jest trafnie diagnozowane, co wiem z własnego doświadczenia), a także do fizjoterapeuty, który z kolei oceni, czy dystrybucja napięcia mięśni jest prawidłowa (czy występuje np. wzmożone lub obniżone napięcie). Ponadto warto odłożyć nieco pieniędzy na szczepienia dodatkowe – np. na meningokoki (to szczepienie jest dość drogie – jedna dawka wiąże się z kosztem 350-400 zł) lub na szczepionkę 6w1, aby zmniejszyć liczbę wizyt w przychodni i liczbę wkłuć u dziecka, jeśli chodzi o szczepienia obowiązkowe.