Wyprawka dla noworodka na lato
Wyprawka dla noworodka na lato charakteryzuje się tym, że nie musimy kupować aż tyle rzeczy, co dla dziecka urodzonego w zimie. Ponadto samo ubieranie jest prostsze: noworodek urodzony w zimie musi mieć ubrane body, pajac, skarpetki, czapeczkę, a na zewnątrz dodatkowo kombinezon, natomiast Malec urodzony latem może być ubrany znacznie lżej. Zobaczcie poniżej, jakie ubranka, kosmetyki i pozostałe rzeczy kupić dla dziecka, które ma urodzić się w czerwcu, lipcu lub sierpniu.
Wyprawka dla noworodka na lato– lista ubranek
Dziecko urodzone w czerwcu, lipcu lub sierpniu nie musi być ubierane w warstwy ubranek czy gruby kombinezon. Niepotrzebny jest też gruby śpiworek. Ubranka na lato to przede wszystkim body z krótkim rękawem, lekkie pajacyki, rampersy. Na chłodniejsze dni na spacery wystarczy lekki kocyk i bluza. Poniżej przedstawiam pełną listę ubranek, przy czym jest to wyprawka bazowa – można ją oczywiście rozszerzać, a to co poniżej stanowi absolutne minimum. Oto niezbędne ubranka dla noworodka urodzonego latem:
-
body z krótkim rękawem, rozmiar 56 – 7 sztuk,
-
body z długim rękawem, rozmiar 56 – 3 sztuki,
-
rampersy, rozmiar 56 – 2 sztuki,
-
pajacyki (zakryte stópki i najlepiej, aby zapięcia były wzdłuż obu nóżek, a nie przez jedną – znacznie ułatwia to zmianę pieluchy), rozmiar 56 – 5 sztuk.
-
czapeczki cienkie – 3 sztuki,
-
skarpetki cienkie – 5 par,
-
bluza z kapturem na spacer, rozmiar 56 – 1 sztuka.
Lista może być poszerzona np. o legginsy czy bluzeczki z krótkim rękawem oraz sukienki, jednak początkowo dziecku najwygodniej jest w śpioszkach (pajacyki lub bodziaki) ze względu na niezagojony pępek. Takie ubranka można kupić, ale raczej będą leżeć w komodzie i będą zakładane tylko „na wyjście” do lekarza, znajomych czy rodziny – przy czym takich wycieczek raczej nie będzie dużo w pierwszych 2-3 miesiącach, gdy zarówno Ty, jak i Maluszek, będziecie potrzebowali spokoju i regeneracji po porodzie.
Wyprawka dla noworodka na lato – tekstylia i rzeczy do spania
Poza ubrankami, konieczne są okrycia dodatkowe i rzeczy do spania + rzeczy na spacery. Poniżej zamieszczam listę obowiązkowych tekstyliów dla noworodka:
-
lekki kocyk do wózka – 1 sztuka,
-
lekki rożek do spania (lub otulacz) – 1 sztuka,
-
prześcieradło 60x120 cm – 2 sztuki,
-
ręcznik do kąpieli – 2 sztuki,
-
pieluszki flanelowe (lub muślinowe, bambusowe, tetrowe – ja najbardziej preferuję flanelowe, gdyż są miękkie i trwałe) – 10 sztuk.
Czego nie kupować? Na pewno nie warto inwestować w ochraniacze do łóżeczka, warkocze i inne „ozdoby”. Wyglądają ładnie, ale są niestety niebezpieczne, gdyż zwiększają ryzyko śmierci łóżeczkowej. Podobnie kołderki, kocyki czy poduszki do łóżeczka – unikaj ich! Dziecko się nakryje i może się w ten sposób udusić podczas snu. Lepiej dmuchać na zimne i do łóżeczka nie kupować niepotrzebnych tekstyliów. Wystarczy rożek lub otulacz, prześcieradło i... to wszystko.
Wyprawka dla noworodka na lato – kosmetyki
Wyprawka dla noworodka urodzonego latem powinna zawierać kosmetyki, które będą chronić jego skórę przed m.in. szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Wymagane są też kosmetyki do codziennej pielęgnacji. Na liście kosmetyków obowiązkowych znajdują się następujące produkty:
-
krem na spacer z filtrem SPF 50, przeznaczony dla niemowląt od 1. dnia życia (warto wybrać krem z pompką – łatwiej będzie dozować odpowiednie ilości),
-
krem na niepogodę i wiatr – krem powinien nawilżać skórę dziecka (zwłaszcza twarz) podczas wietrznej pogody, aby zapobiegać wysuszeniu i podrażnieniom,
-
preparat odstraszający owady i kleszcze,
-
emulsja lub olejek do kąpieli,
-
balsam do smarowania całego ciała i twarzy (w przypadku ryzyka atopowego zapalenia skóry to absolutny must have – takie dziecko należy smarować emolientami 2-3 razy dziennie),
-
krem przeciwko odparzeniom (powinien być tłusty i nie zawierać cynku),
-
sól fizjologiczna (ampułki) – m.in. do przemywania oczu.
Bardzo ważne jest smarowanie dziecka kremem z filtrem przed każdym wyjściem na spacer – minimum 10 minut przed wyjściem z domu – a później ponawianie smarowania po każdej godzinie spędzonej na zewnątrz. Ponadto gdy już jesteście na zewnątrz, staraj się unikać wystawiania dziecka bezpośrednio na słońce, tylko spędzać czas w cieniu.
Istotna jest także ochrona przed komarami, kleszczami i owadami – w tym celu spryskuje się wózek tzw. repelentami (nie skórę!). Możesz też zainwestować w moskitierę do wózka, jeśli nie chcesz używać chemii.
Wyprawka dla noworodka na lato – pozostałe rzeczy
Poza powyższymi elementami, wyprawka dla noworodka na lato zawiera jeszcze kilka ważnych rzeczy. Noworodek potrzebuje np.:
-
wózka,
-
przewijaka,
-
fotelika samochodowego,
-
wanienka,
-
łóżeczko z materacykiem (lateksowym lub lateksowo-piankowym),
-
pieluszki,
-
waciki do kąpieli,
-
podkłady do przewijania,
-
środek hipoalergiczny do prania ubranek niemowlęcych.
Wózek dla dziecka urodzonego latem powinien być przewiewny, aby nie przegrzać Malca – niektóre modele mają np. okienko w budce. W upalne dni noworodek poczuje się lepiej w przestronnej gondoli. Dobrym dodatkiem do wózka będzie parasola ochraniająca Maluszka przed słońcem.
Poza powyższymi elementami, lista może zawierać np. wkładkę do wanienki, kocyk do wózka, nawilżacz powietrza do sypialni, matę edukacyjną, nianię elektroniczną lub wideo, karuzelkę nad łóżeczko czy smoczek – są to jednak rzeczy, bez których można się początkowo „obyć” i nie są niezbędne.
Do listy należy dodać butelki i mleko modyfikowane, jeśli zamierzasz w taki sposób karmić dziecko. Wówczas pomocny będzie też podgrzewacz do butelek i sterylizator. Jeśli natomiast zamierzasz karmić piersią, ale odciągając pokarm, warto kupić laktator elektryczny na dwie piersi, co znacznie ułatwi i przyspieszy ściąganie mleka.
Ważne są materiały ubranek niemowlęcych i innych tekstyliów
Kupując ubranka, prześcieradło czy inne tekstylia dla dziecka, zwróć uwagę na materiał wykonania. Najbardziej przyjazna będzie ekologiczna bawełna i bambus oraz tekstylia z jedwabiem. Istotne są też kolory: okazuje się, że barwniki stosowane do rzeczy dla niemowląt mogą uczulać i powodować podrażnienia. Wybieraj zatem ubranka i tekstylia w kolorach neutralnych, do których produkcji nie zastosowano zbyt wielu barwników czy nie wybielano materiału (wybielacze także są potencjalnie uczulające) – np. beże, szarości czy ogólnie jasne kolory. Najbardziej uczulający jest barwnik czarny, granatowy i czerwony.
Wszystkie ubranka i inne tekstylia dla noworodka należy wyprać w wysokiej temperaturze i najlepiej z dodatkowym płukaniem, a później jeszcze przeprasować żelazkiem. Taki zabieg wystarczy jednak wykonać przed pierwszym użyciem, aby zabić ewentualne patogeny – później wystarczy samo pranie w wysokiej temperaturze.
Jak latem ubierać noworodka?
Świeżo upieczeni rodzice często mają tendencję do zbyt grubego ubierania noworodków. To błąd, ponieważ przegrzanie dziecka jest o wiele bardziej niebezpieczne, niż wychłodzenie. Niektórzy sugerują, aby przy ubieraniu noworodka kierować się zawsze zasadą zakładania na dziecko jednej warstwy więcej, niż na siebie plus przykrycie. W przypadku spacerów w upały zasada ta wydaje się raczej nie mieć racji bytu, jeśli nie chcemy przegrzać dziecka – oznaczałoby to ubranie Malucha podczas upałów np. w body, bluzkę na wierzch, spodenki i jeszcze kocyk – myślę, że to trochę za dużo i wystarczające byłoby body plus legginsy. Ewentualnie dla ochrony przed wiatrem można położyć na dziecku lekką pieluszkę flanelową.