Spacer z noworodkiem: kiedy się wybrać i jak ubrać dziecko?

Kobieta na spacerze z dzieckiem w wózku

Spacer z noworodkiem – kiedy można wybrać się na zewnątrz po raz pierwszy i na jak długo? Jak ubrać dziecko na spacer i czym smarować, w zależności od pory roku? Jakie znaczenie ma spacerowanie dla zdrowia dziecka? Wyjaśniamy.

Kiedy wyjść na pierwszy spacer z noworodkiem?

Nie ma jednoznacznych wskazań ani przeciwwskazań na temat tego, kiedy można wyjść na pierwszy spacer z noworodkiem. Niektórzy rodzice decydują się na pierwszy spacer już w pierwszym tygodniu życia dziecka (zwykle tak jest w przypadku dzieci urodzonych ciepłą porą roku), a inni – dopiero po 3-4 tygodniach. To, kiedy wybierzesz się na pierwszy spacer z Maluszkiem, powinno być skonsultowane z położną lub lekarzem, gdyż w dużej mierze zależy to od stanu zdrowia noworodka. Jeżeli lekarz czy położna nie widzą przeciwwskazań, a pogoda jest optymalna (wystarczy, że nie pada i nie wieje zbyt mocno), jak najbardziej możesz wyjść z dzieckiem na zewnątrz. Przed pierwszym spacerem warto jednak wypróbować tzw. werandowania noworodka, czyli wychodzenia z nim (ułożonym w wózku i ubranym, jak na spacer) na balkon lub taras na kilka minut dziennie. Dzięki temu dziecko łatwiej przystosuje się do przebywania na zewnątrz – będzie lepiej przygotowane do pierwszego spaceru. Jeśli nie masz balkonu, możesz ubrać dziecko i tak jak na spacer i mocno otworzyć okno.

Czy można wyjść na spacer z noworodkiem w czasie mroźnej zimy?

Ujemne temperatury w Polsce utrzymują się coraz krócej i zwykle występują zaledwie 2-3 miesiące w roku. W takich warunkach jednak lepiej unikać częstych i długich spacerów w przypadku temperatur do -10 stopni. Jeśli temperatura spadnie poniżej tej wartości, lepiej nie wychodzić z dzieckiem na zewnątrz – zwłaszcza wtedy, gdy dzień to dzień mało słoneczny i raczej wietrzny.

Ile powinien trwać spacer z noworodkiem?

Pierwsze spacery w przypadku chłodnej pory roku nie powinny być zbyt długie – zaleca się, aby trwały 10-15 minut. Warto wydłużać czas trwania spaceru stopniowo, zaczynając np. od 8 minut, a kończąc na 15 minutach.

Przy temperaturach powyżej zera, można wychodzić z dzieckiem na spacer częściej – nawet kilka razy dziennie – a w przypadku temperatur ujemnych, raczej 1-2 razy na dzień. Jeśli chodzi o czas trwania spaceru z noworodkiem w temperaturze powyżej zera i przy dobrych warunkach pogodowych, nie ma jednoznacznej odpowiedzi – sama powinnaś dostosować to, jak długi będzie spacer, obserwując reakcje swojego dziecka. W przypadku jednych dzieci optymalny jest spacer 15-minutowy, a w przypadku innych – nawet spacer półgodzinny To wszystko jest bardzo indywidualne i zależy od tego, co preferuje dziecko.

Powyżej 6 tygodnia życia spacery można wydłużać nawet do 1,5-2 godzin.

Co warto zabrać na spacer z noworodkiem?

Wybierając się na spacer z noworodkiem, pamiętaj, aby spakować do torby takie przedmioty, jak pieluszka flanelowa lub tetrowa (do wytarcia dziecka w razie ubrudzenia), pieluszkę na zmianę, chusteczki nawilżane, turystyczną matę do przewijania, kocyk do okrycia dziecka – gdyby było mu za zimno.

Przygotowanie wózka na pierwszy spacer z noworodkiem

Noworodka zabierany na spacer w wózku. Powinien on posiadać gondolę wraz z rozsuwanym daszkiem. Dziecko układamy w wózku w pozycji leżącej na plecach. Dno wózka powinien pokrywać materacyk, aby chronić dziecko przed utratą ciepła. Niektóre wózki posiadają wywietrzniki pod materacem – są one przydatne, ale w ciepłych porach roku. Zatem jeśli wychodzisz na spacer z noworodkiem w chłodniejszy dzień, sprawdź, czy wywietrzniki są zamknięte, aby nie spowodować wychłodzenia dziecka.

Jeśli pogoda jest wietrzna, dobrze, aby zastosować w wózku parawnik. Niektóre wózki posiadają taką funkcję i można dziecko lepiej zakryć przed wiatrem. Warto ubezpieczyć się także na ewentualny deszcz (ale nie wychodzimy na spacer, gdy już zaczęło padać!), kupując do wózka specjalną folię. Jeśli na spacer wychodzimy porą letnią, przydatna może okazać się z kolei moskitiera.

Poza powyższymi, warto kupić na spacery podczas chłodnej pory roku śpiworek do wózka – będzie on świetnie chronił dziecko przed utratą ciepła i jednocześnie nie skrępuje mu ruchów, gdyż z reguły ma dość pokaźne rozmiary. Tego typu śpiworki są bardzo uniwersalne, ponieważ zwykle można ich używać nawet do 3 roku życia, jeśli mają regulację długości. Niektóre śpiworki posiadają także dziurki na zapięcie pasów w samochodzie, więc mogą być wówczas wykorzystane także do przewożenia dziecka bezpiecznie w foteliku.

Jak ubrać noworodka na pierwszy spacer? Czym smarować skórę?

Wychodząc na spacer z dzieckiem musisz zabezpieczyć go zarówno przed wychłodzeniem, jak i przegrzaniem.

1. Ubiór noworodka na spacer w ujemnych temperaturach

W zimie, gdy dni są chłodne, bardzo przydatny jest ocieplany śpiwór z kapturem (o którym pisaliśmy wyżej) lub kombinezon dostosowany do pory roku. Obowiązkowo należy założyć Maluszkowi czapkę, która zakrywa uszy, a także rękawiczki z jednym palcem (chyba że już kombinezon posiada „łapki”). Podczas mroźnych dni należy ponadto nałożyć na wszystkie odkryte powierzchnie skóry dziecka cienką warstwę kremu ochronnego, który nie zawiera w składzie wody.

Poza kombinezonem lub śpiworem, w temperaturach od 0 do -5 stopni, dziecko należy ubrać w body, rajstopki, sweterek, skarpetki i spodnie. Jeśli temperatura wynosi od -5 do -10 stopni, należy ubrać zamiast zwykłego sweterka, grubszą bluzę lub sweter. W przypadku temperatury poniżej 10 stopni, należy dodatkowo ubrać dziecko zarówno w kombinezon, jak i śpiworek.

2. Ubiór noworodka na spacer w temperaturach powyżej zera

Gdy temperatura nie jest ujemna, ubieraj Maluszka nieco lżej, ale zawsze miej ze sobą coś dodatkowego do okrycia dziecka, jeśli okazałoby się, że jest mu za zimno (np. kocyk lub kurteczkę). Wystarczy wówczas, że zastosujesz zasadę: ubieraj dziecko w jedną warstwę więcej, niż siebie samą.

Podczas słonecznych dni należy pamiętać o ochronie przed nadmiernym nasłonecznieniem. W tym celu warto kupić parasolkę do wózka, która blokuje promieniowanie UV, a także smarować odkryte części ciała dziecka specjalnym kremem z filtrem ochronnym na co najmniej 20-30 minut przed wyjściem na spacer (najlepiej stosować krem z wysokim filtrem SPF 50, który chroni zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB). Możesz też unikać spacerów w największym nasłonecznieniu, czyli między godziną 11 a 15. Jeśli jest to możliwe, zakrywaj skórę dziecka ubraniem – np. kapelusikiem z daszkiem. Staraj się ponadto spacerować pod koronami drzew, a nie na odkrytej przestrzeni.

To bardzo ważne, aby odpowiednio dbać o ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem, ponieważ narażenie na światło słoneczne może prowadzić w przypadku noworodków do uszkodzenia skóry. Zwiększa się także ryzyko rozwoju nowotworu. Skóra dzieci jest szczególnie wrażliwa na szkodliwe promieniowanie słoneczne: okazuje się, że już jedno oparzenie słoneczne w okresie dzieciństwa zwiększa nawet dwukrotnie ryzyko zachorowania na nowotwór skóry.

Gdzie najlepiej udać się na spacer z noworodkiem?

Celem pierwszego spaceru jest kontakt dziecka ze świeżym i czystym powietrzem. Niestety w dzisiejszych czasach cierpimy wręcz na niedobór takiego powietrza, zwłaszcza mieszkając w mieście i naprawdę ciężko jest znaleźć miejsce, gdzie powietrze będzie zdrowe. Nie możemy jednak z tego powodu unikać wychodzenia na zewnątrz – znajdźmy natomiast takie miejsce, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest jak najmniejsze, czyli np. w parkach, w terenach bardziej zalesionych, w terenach podmiejskich – z dala od zakładów przemysłowych i dużych dróg. Możesz też pojechać na spacer samochodem na wieś, gdzie powietrze jest czystsze (chociaż nie zawsze – jeśli nadal w danej miejscowości ogrzewa się domy tradycyjnym sposobem, czyli węglem lub drewnem, a nie ekologicznymi źródłami ciepła).

Poza powietrzem, zwróć uwagę na hałas. Miejsce do spacerowania z noworodkiem powinno być zaciszne i bezpieczne. Istotny jest także stan drogi – dobrze, jeśli byłaby ona równa i mało wyboista, gdyż każda dziura w drodze i każda nierówność, to dyskomfort dla Maluszka – który ma się przecież odprężyć na spacerze, a nie stresować! Ponadto w okresie pandemii i zwiększonych zachorowań sezonowych, szukaj raczej miejsc mało zatłoczonych, aby nie narażać siebie i dziecka na ryzyko zakażenia.