Chusteczki nawilżane czy waciki + woda? Pielęgnacja pupy dziecka

Chusteczki nawilżane czy waciki i woda do czyszczenia pupy dziecka?

Chusteczki nawilżane to bardzo wygodny sposób na oczyszczanie pupy dziecka przy każdym przewijaniu. Jednak czy jest on bezpieczny? Może lepiej wybrać zwykłe waciki i przegotowaną wodę?

Chusteczki nawilżane dla dzieci – bezpieczne czy nie?

Niektóre mamy stosują chusteczki nawilżane od samego początku – do każdej zmiany pieluchy dziecka. Inne natomiast wykorzystują je tylko w awaryjnych sytuacjach, na wyjścia (przydają się też do umycia dziecku buzi czy rączek podczas spaceru, gdy ubrudzi się jedzeniem). Oczywiście nie ma nic złego w tym, że stosujesz lub chcesz stosować chusteczki nawilżane na co dzień, ale w tej sytuacji powinnaś zwrócić szczególną uwagę na ich skład.

Niestety większość dostępnych w drogeriach chusteczek nawilżanych dla niemowląt zawiera masę składników niezalecanych dla dzieci – zwłaszcza tych najmłodszych, czyli noworodków i niemowląt. Część z nich wręcz nie nadaje się do użytku nawet u dorosłych. Zatem szukając odpowiedzi na pytanie, czy chusteczki nawilżane są bezpieczne, musimy wziąć pod uwagę to, o jakie konkretnie chusteczki nam chodzi. Są bowiem produkty, które mają dobry skład – wówczas bardzo ułatwiają higienę.

W domowych warunkach wielu specjalistów raczej zaleca mycie pupy dziecka albo po bieżącą wodą z kranu, albo za pomocą wacika i wody – bądź z pomocą chusteczek nawilżanych, ale nasączanych samą wodą. Taka pielęgnacja będzie najbezpieczniejsza dla Twojego maluszka i zyskasz pewność, że nie narażasz go niepotrzebnie na kontakt z drażniącymi substancjami chemicznymi.

Chusteczki nawilżane dla niemowląt mogą uczulać

Na potwierdzenie powyższej opinii, przytoczymy wyniki badania przeprowadzonego m.in. przez dr Mary Wu Chang z Uniwersytetu w Connecticut School of Medicine. Lekarka zauważyła, że bardzo często różne wysypki pojawiające się na skórze niemowląt, wynikają ze stosowania chusteczek nawilżonych – nawet tych, które były oznaczone jako hipoalergiczne! Badaczka sugeruje, że reakcje wywoływane przez takie chusteczki mogą być mylone z egzemą, łuszczycą i liszajem. Należy więc uważać nawet na pozornie bezpieczne nawilżane chusteczki i raczej sięgać po te, które mają jak najkrótszy skład lub są nasączane po prostu wodą. W innym przypadku jest duże ryzyko, że dziecko nabawi się wysypki, zaczerwienienia, a nawet poważnego odparzenia.

Czym różnią się między sobą chusteczki nawilżane?

Chusteczki nawilżane mogą mieć różny skład, rodzaj (np. zwykłe, pure, bio, sensitive, natural itd.), rozmiar, rodzaj materiału (poliester, bawełna, bambus itd.), poziomem nawilżenia, zapachem (lub jego brakiem), rodzajem opakowania (czy występuje tylko zaklejanie taśmą czy plastikowe zapięcie), ceną oraz tym, czy są biodegradowalne.

Chusteczki nawilżane dla niemowląt – jakie składniki są niebezpieczne?

Wybierając chusteczki nawilżane, zadbaj szczególnie o to, aby w składzie nie znalazły się następujące substancje, gdyż mogą zaszkodzić delikatnej skórze dziecka:

  • glikole, np. PEG-7 Glyceryl Cocoate (to substancje myjące i emulgatory, których należy unikać, ponieważ mocno wysuszają skórę i mogą być niebezpieczne – także dla kobiet w ciąży),
  • pochodne formaldehydu, takie jak np. Imidazolidynyl Urea (to silne konserwanty),
  • detergenty, takie jak SLS czy SLES (to substancje, które mocno drażnią skórę, powodują wysuszanie i alergie),
  • parabeny, np. propylparaben i butylparaben (to konserwanty mocno uczulające),
  • silikony, np. Dimethicone (to suchy emolient, który zatyka pory i pozornie zmięczka skórę, jednak prowadzi do podrażnień i powstawania stanów zapalnych),
  • phenoxyethanol, methylisothiazolinone, propylene glycol (to silnie alergizujące konserwanty)
  • pochodne ropy naftowej, np. oleje mineralne czy Paraffinum Liquidum (mocno podrażniają skórę, zatykają pory, sprawiają, że dostęp tlenu jest zablokowany, co bardzo niekorzystnie wpływa na skórę i często prowadzi do alergii),
  • substancje zapachowe (głównie parfum, geraniol czy eugenol – to bardzo mocno drażniące alergeny).

Chusteczki nawilżane dla dzieci – jakie składniki są bezpieczne?

Jakie składniki w chusteczkach nawilżanych są OK? Okazuje się, że niektóre składniki mogą mieć korzystne działanie na skórę dziecka – np. koić i nawilżać błony śluzowy. Należy jednak pamiętać, że w pielęgnacji skóry niemowlęcia najważniejsza jest zasada „im mniej, tym lepiej”, zatem nawet jeśli w chusteczkach są korzystne substancje, dobrze, żeby występowały w minimalnych ilościach, a na pierwszym miejscu powinna być po prostu woda.

Jakie składniki w chusteczkach nawilżanych są korzystne dla większości dzieci? To między innymi:

  • panthenol (nawilża),
  • allantoin (regeneruje, nawilża, ułatwia gojenie),
  • bisabolol (łagodzi i działa przeciwzapalnie),
  • glyceryn (nawilża),
  • oleje i ekstrakty (nawilżają, regenerują, natłuszczają i działają przeciwzapalnie): sok z liści aloesu, wyciąg z nagietka lub rumianku, ekstrakt z rozmarynu, olej z nasion słonecznika, rzepakowy, lniany lub ze słodkich migdałów.

W przypadku ekstraktów roślinnych, niektóre dzieci mogą mieć na nie uczulenie, dlatego i tutaj należy zachować szczególną ostrożność.

Chusteczki nasączane samą wodą?

O jakiegoś czasu coraz popularniejsze są chusteczki nawilżane samą wodą (lub prawie samą wodą, bo w 99%). To doskonała alternatywa dla osób, które lubią wygodne rozwiązania, ale stawiają na minimalizm, jeśli chodzi o składy produktów do pielęgnacji dziecka. Niestety jest to alternatywa dość droga, zwłaszcza dla stosowania zwykłych płatków kosmetycznych i nasączania ich wodą czy też mycia pupy bezpośrednio pod kranem.

Co zrobić, żeby chusteczki nawilżane szybko nie wysychały?

Od momentu otwarcia okres przydatności chusteczek mija po ok. 2 miesiącach. Niekiedy chusteczki też szybciej wysychają i te, które są na dole, zwykle nie nadają się już do użytku – albo odwrotnie, te znajdujące się na górze są za suche, a na dole – za mokre. Na takie wysychanie jest sposób: odwracaj zawsze opakowanie wierzchem do spodu.

Chusteczki nawilżane czy inne sposoby?

Podsumowując, chusteczki nawilżane to bardzo wygodny sposób na higienę dziecka na różnego rodzaju wyjściach – np. na spacer lub do przychodni. Przydają się także do mycia buzi i rączek poza domem, gdy dziecko zabrudzi się jedzeniem. Istotne jednak, aby chusteczki nawilżane miały dobry skład, bez substancji drażniących i alergizujących – im będzie on krótszy i im więcej wody się w nim znajdzie, tym lepiej. Jednak tego rodzaju chusteczki – nasączane głównie wodą – są zwykle stosunkowo drogie, zatem dobrą alternatywą dla nich będzie mycie pupy dziecka podczas zmiany pieluchy w domu z pomocą dużych wacików i wody w miseczce, natomiast gotowe chusteczki typu water wipes zostawmy tylko na wyjścia z domu. To rozwiązanie zarówno ekonomiczne, jak i najbezpieczniejsze dla małego dziecka.

Kupując chusteczki nawilżane nie daj się nabrać!

Pamiętaj, że ani wysoka cena, ani marka nie oznaczają, że produkt jest bezpieczny i wysokiej jakości. Niejednokrotnie zdarza się, że tańsze chusteczki są o wiele lepsze od markowych. Zawsze więc zwracaj uwagę na tył opakowania, gdzie znajdziesz pełny skład – a nie na zapewnienia producenta na przodzie. Nie daj się też nabrać na napisy typu: hypoalergiczne, eko, bio itd. - to często zwykłe chwyty marketingowe niemające nic wspólnego z rzeczywistością.

>> Przeczytaj także: Pielęgnacja pupy noworodka - krok po kroku <<