Pieluchy jednorazowe, wielorazowe czy biodegradowalne? Jakie wybrać? [PORÓWNANIE]

Pieluchy dla dziecka - jakie wybrać? Porównanie

Pieluchy dla noworodka i niemowlaka – jakie wybrać? Poznajcie wszystkie rodzaje pieluszek dla małych dzieci wraz z ich wadami, zaletami oraz kosztami użytkowania!

Fakty na temat pieluch dla dzieci

Czy wiesz, że w ciągu pierwszych 30 miesięcy życia, dziecko zużywa ok. 6500-10000 pieluszek? Dane z USA np. mówią, że rocznie zużywa się średnio 27,5 mld pieluszek, a w Wielkiej Brytanii jest to ok. 8 mln dziennie. Przeliczając to na wszystkie kraje, zużycie pieluch na świecie jest niewyobrażalnie duże. Nic więc dziwnego, że pieluchy stanowią trzeci największy udział odpadów na wysypiskach śmieci. A warto wiedzieć, że rozkład jednej pieluchy jednorazowej trawa od 75 do nawet 700 lat, gdyż tego typu produkty zawierają plastik i wiele innych chemicznych substancji, które bardzo trudno poddają się biodegradacji.

Rodzaje pieluch dla dzieci

Na rynku dostępne są obecnie następujące rodzaje pieluch dla małych dzieci:

 • pieluchy jednorazowe,
 • pieluchy jednorazowe bambusowe,
 • pieluchy wielorazowe.

Są także inne rodzaje, np. pieluszki na basen – jednak w niniejszym artykule skupiamy się typowo na pieluszkach na co dzień, także pominiemy tego typu wyjątki. Poniżej omawiamy szczegółowo każdy rodzaj pieluch wraz z dostępnymi wariantami, zaletami i wadami, popularnymi markami, a także średnimi kosztami użytkowania.

Pieluchy jednorazowe: zalety, wady, koszty, marki

1. Skład i charakterystyka

Większość populacji używa pieluchy jednorazowe. Wydaje się, że są stosunkowo tanie, wygodne, spełniają swoją rolę w 100%. Należy jednak pamiętać, że mają one kontakt ze skórą dziecka przez całą dobę – a ta, szczególnie na początku – chłonie niczym gąbka wszystko, co się w nich znajduje. A mało kto jest świadomy, jak wiele niebezpiecznych substancji może w takich jednorazowych pieluszkach się znaleźć. Najczęściej są to następujące składniki:

 • Petrolatum – to pochodna węglowodoru i występuje naturalnie, jednak procesy stosowane podczas jej produkcji sprawiają, że jest silnie zanieczyszczona toksynami (to m.in. wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, które m.in. powodują rozwój nowotworów i znajdują się w ropie naftowej i produktach jej pochodnych).
 • Paraffinum Liquidum – to olej mineralny często dodawany do kosmetyków. Badania dowiodły, że olej mineralny z ropy naftowej (a taka jest parafina), może szkodzić skórze, a nawet zagrażać życiu i zdrowiu człowieka. Jeśli chodzi o skórę, zatyka pory i uniemożliwia naturalne usuwanie toksyn z organizmu. Sprzyja także rozwojowi bakterii, powstawania wyprysków i trądziku.
 • Poliakrylan sodu – to składnik, który sprawia, że mocz zamienia się w pieluszce w żel. Dzięki temu pielucha nie przecieka i może pochłonąć naprawdę duże ilości moczu. Niestety często substancja ta powoduje podrażnienia skóry noworodka i prowadzi do wystąpienia infekcji.
 • Dioksyny – te substancje występują w pieluchach wybielanych chlorem. To bardzo niebezpieczne dla zdrowia składniki, ponieważ przyczyniają się do wad rozwojowych i nowotworów.
 • Lotne związki organiczne, np. etylobenzen, ksylen, toluen – to składniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia problemów neurologicznych, zmniejszenia odporności, a także mogą podrażniać oczy.
 • Pozostałe substancje, takie jak metale ciężkie, substancje zapachowe, sztuczne barwniki.

Nie oznacza to, że wszystkie pieluchy jednorazowe musimy teraz wrzucać do jednego worka, gdyż są produkty z lepszym, jak i gorszym składem. Kupując pieluszki zwracajmy uwagę, czy mają krótki skład, jaki ten skład jest (czy zawiera powyższe substancje?), czy występują w nim zapachy (często substancje zapachowe i ekstrakty podrażniają skórę niemowlaka), czy są wybielane chlorem. Nie sugerujmy się ponadto chłonnością pieluszki, ponieważ im bardziej chłonna jest pielucha, tym prawdopodobnie zawiera więcej poliakrylanu sodu.

2. Wady pieluch jednorazowych

Do wad możemy zaliczyć z pewnością skład większości pieluch jednorazowych, który w najlepszym przypadku może podrażniać skórę dziecka, a w najgorszym – nawet prowadzić do powstawania nowotworów czy wad rozwojowych.

Kolejnym minusem pieluch jednorazowych jest – w porównaniu do innych rozwiązań – cena, jednak to zwykle dotyczy pieluch z kategorii „premium”, gdyż obecnie popularne dyskonty produkują pieluchy pod własną marką, które są dość tanie. Należy jednak pamiętać, że początkowo dziennie dziecko zużywa 10 pieluszek, w wieku 2-3 miesięcy – 6-7 pieluch, a w wieku 6 miesięcy i później – ok. 4-5 sztuk, co w okresie ok. 30 miesięcy pieluchowania generuje naprawdę duże koszty. Kolejny problem z tym związany to produkcja odpadów, która przy takich ilościach zużytych pieluch jest ogromna.

Kolejna wada to fakt, że pieluchy jednorazowe nie oddychają – nie umożliwiają swobodnej cyrkulacji powietrza, której potrzebuje delikatna skóra dziecka, zatem często powodują podrażnienia, odparzenia u niemowląt, a także różnego rodzaju choroby skóry, infekcje i alergie.

3. Zalety pieluch jednorazowych

Jeśli mówimy o zaletach pieluch jednorazowych, jest ich wiele. To m.in. oszczędność czasu (nie musimy ich prać i prasować), łatwiejsze zachowanie higieny, szybkie tempo wchłaniania moczu, przez co teoretycznie zapobiegamy odparzeniom (chociaż z drugiej strony pieluchy jednorazowe nie oddychają, zatem już to może być powodem odparzeń), brak przeciekania dzięki ściągaczom po bokach, niwelowanie przykrego zapachu.

4. Ile kosztują pieluchy jednorazowe?

Pieluchy jednorazowe to w dłuższym okresie stosowania wysoki wydatek. Aby nieco oszczędzić, warto szukać promocji i różnych okazji i nie robić od razu za dużych zapasów – może się okazać, że dziecko jest uczulone na konkretne pampersy albo szybko wyrasta z kolejnych rozmiarów. Warto ponadto kupować zamiast mniejszego opakowania, większe, gdyż wtedy koszt jednej pieluchy jest zwykle niższy. Kupując pieluchy, spróbuj najpierw tańszych marek – może okaże się, że dziecko dobrze reaguje na takie pieluszki i wcale nie trzeba kupować pieluch z półki premium, które są o wiele droższe.

Mając na uwadze powyższe oraz dzienne ilości zużywanych pieluch i okres do momentu odpieluchowania, można dokonać średniej kalkulacji kosztów stosowania pieluch jednorazowych przez 30 miesięcy. Przypomnijmy też kilka faktów:

 • Dziecko używa pieluszek zwykle minimum do ukończenia 24 miesięcy, jednak przeciętnie odpieluchowanie następuje w okolicach 30 miesiąca życia. Są też dzieci, które korzystają z nocnika dopiero w wieku 3 lat.
 • Przez pierwszy miesiąc dziecko zużywa ok. 10 sztuk pieluszek dziennie. W wieku 2-3 miesięcy zużywanych jest 6-7 pieluch na dobę, a wieku 6 miesięcy i w późniejszym okresie zużywa się 4-5 pieluch na dobę.

Poniższa tabela pokazuje, ile średnio kosztuje nas stosowanie pieluch jednorazowych marek własnych popularnych dyskontów, pieluszek ze średniej półki cenowej, a także pieluch marek premium.

Pieluchy jednorazowe - koszty
Pieluchy jednorazowe - koszty

Jak widać, koszty nie są małe, nawet w przypadku stosowania pieluch jednorazowych marek własnych dyskontów i drogerii. A warto pamiętać, że w przypadku jednych dzieci zużywa się np. 8 pieluszek na początku, a w przypadku innych – nawet 15 czy 20, także należy nastawić się nawet na wyższe koszty.

Do kosztów należy również doliczyć dodatkowe składowe, jak np. worki na śmieci o poj. 35 l (do takiego worka można włożyć ok. 15 zużytych pieluszek. Przez cały okres pieluchowania zapełnimy więc ok. 14 rolek worków, z czego koszt jednej to przyjmijmy ok. 6 zł, więc worki na cały okres pieluchowania będą nas kosztować ok. 84 zł. Dodatkowo należy doliczyć w przypadku pieluch jednorazowych koszt kremu do pupy, który jest niezbędny u większości dzieci (co nie jest konieczne u dzieci stosujących pieluchy wielorazowe). Popularne kremy do pupy, o dobrym składzie ze średniej półki cenowej, kosztują ok. 34 zł za 100 g. Na jedno przewinięcie potrzebujemy ok. 0,5 g kremu, więc 1 tubka wystarcza na ok. 200 przewijań. Na okres pieluchowania należy więc przewidzieć ok. 26 tubek kremu, co wiąże się z kosztem ok. 900 zł (lub jeśli nie smarujemy dziecka po ukończeniu 1 roku życia, koszt wyniesie ok. 500-600 zł). Suma kosztów dodatkowych wynosi ok. 980 zł.

5. Popularne marki pieluch jednorazowych

Wśród najpopularniejszych marek pieluch jednorazowych znajdują się:

 • Dada Premium
 • Dada Extra
 • Pampers Premium Care
 • BabyDream
 • Pampers New Baby
 • Pampers Active Baby
 • Muumi Baby
 • Bambo Nature
 • Fred&Flo Premium
 • Happy
 • Huggies
 • Lupilu
 • Toujours

6. Pieluchy jednorazowe – jaki wybrać rozmiar?

Kupując pieluchy dla dziecka, należy także wybrać odpowiedni rozmiar. W przypadku pieluch jednorazowych kierujemy się wagą dziecka. I tak kolejno występują następujące rozmiary:

 • 1 (new born) – to pieluchy dla noworodków o wadze między 2 a 5 kilogramów (niekiedy stosuje się też rozmiar 0 w przypadku wcześniaków),
 • 2 – mini, dla niemowląt od 3 do 6 kilogramów,
 • 3 – midi, dla niemowląt od 4 do 9 kilogramów,
 • 4 i więcej – maxi – dla dzieci cięższych niż 9 kilogramów (pieluchy maxi są dalej podzielone według wagi).

Pieluchy wielorazowe: zalety, wady, koszty, rodzaje

1. Charakterystyka nowoczesnych pieluch wielorazowych

Pieluchy wielorazowe to powrót do korzeni. „Przygodę” z nimi przeżyły nasze mamy: wówczas stosowano tetry, które trzeba było prać w dużych garnkach, później wszystko suszyć i jeszcze prasować. Obecnie stosowanie pieluch wielorazowych wygląda inaczej. Mamy pralki, w których można ustawić wysoką temperaturę (często wystarczy 40-60 stopni), specjalne produkty do prania pieluch, a także świetne materiały i systemy stworzone w celu ułatwienia zawijania dziecka w pieluchę. Dzięki tym wszystkim zmianom używanie pieluch wielorazowych nie jest już tak karkołomne, jak dawniej. Z tego powodu coraz więcej eko-mam decyduje się na takie rozwiązanie. To zarówno dbałość o środowisko, skórę dziecka (pieluszki wielorazowe nie zawierają toksycznych substancji), jak i budżet domowy.

2. Zalety pieluch wielorazowych

 • Wśród zalet pieluch wielorazowych na pierwszym miejscu plasuje się ich naturalność. Nie podrażniają skóry dziecka (o ile są wykonane z dobrych materiałów!).
 • Niektóre modele pieluch wielorazowych są niemal tak samo proste w stosowaniu, jak jednorazowe pampersy.
 • Występują w nowoczesnych, pięknych wzorach oraz kolorach.
 • Łatwiej jest odpieluchować dziecko, które używa pieluch wielorazowych.
 • Koszt jednej pieluchy wielorazowej jest wysoki, ale z czasem się on zwraca, gdyż pieluchy można prać i są długo zdatne do użytku – ostatecznie wychodzimy na wyraźny plus, jeśli chodzi o koszty.

3. Wady pieluch wielorazowych

 • Początkowo zakup wielorazowych pieluch wiąże się z dużym, jednorazowym kosztem, gdyż należy skompletować odpowiednią ilość pieluch (poleca się posiadać ok. 20 pieluch, aby pranie robić co 2-3 dni). Jednak z czasem koszt się zwraca. Można też pieluchy zakupione dla pierwszego dziecka, wykorzystać przy drugim!
 • Pieluchy należy prać i suszyć, co dla wielu osób wydaje się być zbyt czasochłonne. Dodatkowo raz na jakiś czas trzeba pieluszki odtłuścić.
 • Niekiedy pieluchy wielorazowe szybko przeciekają.

4. Rodzaje pieluch wielorazowych

Współczesne pieluchy wielorazowe nie przypominają dawnej tetry – chociaż oczywiście można dalej stosować tę tradycyjną metodę. Nowoczesne pieluszki kształtem przypominają zwykłe pampersy i można je zapinać na napy lub rzepy. Występują ponadto w kilku rodzajach – różnią się one między sobą m.in. sposobem zakładania materiału chłonnego, a także z czasem schnięcia. Wyróżnia się m.in. pieluszki wielorazowe:

 • AIO (all in one) – uznawane za najłatwiejsze w użyciu, gdyż wkład chłonny jest wszyty w pieluchę – nie trzeba niczego wyjmować, łączyć itd. - zakładamy wszystko na pupę od razu tak samo, jak pieluchę jednorazową; wadą jest jednak długie schnięcie takiej pieluszki,
 • kieszonki – uszyte są z dwóch warstw, z czego wewnętrzna jest mikropolarowa, przez co powodowane jest uczucie suchej pupy, a zewnętrzna – zapobiega przed przeciekaniem; do środka pieluszki kieszonki wkłada się wkład chłonny, który może być np. pieluchą tetrową lub specjalnym wkładem uszytym z różnych materiałów,
 • otulacze – to zewnętrzna warstwa wykonana zwykle z PUL-u (ale są również otulcze polarkowe lub wełniane); otulacz nakłada się na pieluszkę chłonną typu pielucha tetrowa, formowanka, wkład chłonny lub inne, które zapobiegają przeciekaniu,
 • tetry – używa się ich współcześnie jako wkład do otulacza; to najtańsza opcja, jednak nie do końca wygodna - o wiele bardziej wygodne jest używanie wkładu wielorazowego + otulacza lub wkładu formowanego + otulacza.

5. Ile kosztują pieluchy wielorazowe?

Ceny pieluch wielorazowych są różne i zależą m.in. od zastosowanego systemu i materiałów. Jedne kosztują 25 zł, a inne – 70 zł za sztukę. Na szczęście dzięki nowoczesnym systemom stosowanym w takich pieluchach, jak np. regulowane zapięcia, które można dostosować do wagi dziecka (nawet do samego momentu odpieluchowania), jest to wydatek jednorazowy. Wyjątkiem są noworodki do ok. 2 miesiąca życia – dla nich poleca się specjalne, najmniej rozmiary pieluch wielorazowych.

Koszty zależą w dużej mierze od tego, ile zamierzamy kupić pieluch wielorazowych – a to zależy też od wybranego rodzaju. Np. pieluchy AIO lub zestawy kieszonek+wkładów, najlepiej mieć ok. 20-25 sztuk. Dobrym pomysłem jest kupienie większej ilości wkładów niż pieluch. Przy opcji otulaczy z wkładami, wystarczy kupić ok. 5 otulaczy.

Poniżej przedstawiamy średnie koszty związane ze stosowaniem pieluch wielorazowych przez okres 30 miesięcy.

Pieluchy wielorazowe- koszty
Pieluchy wielorazowe- koszty

Do kosztów należy doliczyć także koszty prania: wody, prądu, proszku, odkażacza, mydła, a także zakup wiaderka do przechowywania pieluszek.

Na koszty prania składa się m.in. proszek – załóżmy, że kosztuje 20 zł na 50 prań i potrzebujemy ok. 7 opakowań 1 kg na 2 lata. Koszt wyniesie łącznie 140 zł. Dodatkowo do prania należałoby dodać proszek odkażający, co generuje dodatkowe koszty łączne ok. 300 zł. Do tych kosztów dochodzi zużycie prądu i wody. Pranie robimy co drugi dzień, więc mamy ok. 15 prań miesięcznie. Koszt jednego prania w 40 stopniach to ok. 0,75 zł, co daje miesięcznie ok. 11,25 zł. Łączny koszt podczas pieluchowania to zatem 337 zł. Suma kosztów dodatkowych związanych z praniem wynosi ok. 780 zł.

Pieluchy jednorazowe biodegradowalne: zalety, wady, koszty

1. Skład i charakterystyka pieluch biodegradowalnych

Ostatni rodzaj omawianych pieluszek to pieluchy biodegradowalne, które są dla wielu osób rozwiązaniem pośrednim między wygodą stosowania pieluch jednorazowych, a ekologią stosowania pieluch wielorazowych. Okazuje się, że nie zawsze skład takich pieluch jest naturalny – niektóre z nich zawierają np. powłokę z polipropylenu oraz granulki z poliakrylanu sodu. Jednocześnie ich producenci deklarują, że pieluszki wykazują wysoki stopień biodegradowalności, gdyż wkład chłonny to przede wszystkim naturalna skrobia kukurydziana lub pszenna, a użyta ilość granulek SAP jest ograniczona do absolutnego minimum, aby zapewnić nieprzemakalność pieluszki w nocy.

Co ważne, ekologiczne pieluchy jednorazowe nie są bielone chlorem tylko nadtlenkiem lub tlenkiem wodoru. Nie zawierają zatem dioksyn czy innych substancji zaliczanych do składników kancerogennych. Nie znajdziemy w nich również metali ciężkich, substancji pochłaniających zapach czy składników alergizujących i drażniących skórę dziecka, co znacznie minimalizuje ryzyko odparzeń, alergii oraz atopowego zapalenia skóry u dziecka.

2. Zalety ekologicznych pieluch jednorazowych

 • Nie wymagają prania, jak pieluchy wielorazowe i jednocześnie nie wpływają tak niekorzystnie na środowisko, jak pieluchy jednorazowe.
 • W sposobie użytkowania są identyczne do pieluch jednorazowych.
 • W wielu przypadkach nie powodują żadnych podrażnień i odparzeń, dzięki czemu można zrezygnować ze stosowania drogich kremów do pupy dla niemowląt – co rekompensuje niekiedy wyższą cenę pieluch biodegradowalnych w stosunku do tańszych jednorazówek z dyskontu.
 • Są zbudowane z naturalnych, oddychających materiałów, zatem bardziej sprzyjają utrzymaniu zdrowej skóry dziecka i zapobieganiu odparzeniom.
 • Rozkładają się krócej niż pieluchy jednorazowe – w ok. 50 lat (nadal długo, ale nie jest to 700 lat, jak w przypadku zwykłych pieluch jednorazowych).
 • Nie powodują alergii.

3. Wady ekologicznych pieluch jednorazowych

 • Do wad można zaliczyć stosunkowo wysoki koszt pieluch jednorazowych biodegradowalnych w porównaniu do zwykłych. Z drugiej strony koszt ten jest często podobny do ceny pieluszek jednorazowych marek premium.
 • Ponieważ nie zawierają zbyt wielu substancji, które poprawiałyby chłonność, mogą szybciej przeciekać.

4. Marki biodegradowalnych pieluch jednorazowych

Najpopularniejsze są obecnie następujące marki pieluch jednorazowych biodegradowalnych:

 • Muumi Baby,
 • Bambo Nature,
 • Bambiboo,
 • Beaming Baby,
 • Babylove,
 • Love&Green,
 • Kikko,
 • Mioki-Moony,
 • Moltex.

5. Ile kosztują jednorazowe pieluchy biodegradowalne?

Koszty stosowania pieluch biodegradowalnych wylicza się tak samo, jak stosowanie zwykłych pieluch jednorazowych, gdyż zużycie jest identyczne. Różnica występuje w stosowaniu kremu do pupy dziecka, gdyż w przypadku pieluch biodegradowalnych/ekologicznych, rzadko występuje konieczność smarowania skóry, gdyż nie powodują one w większości przypadków problemów z odparzeniami czy alergii lub atopowego zapalenia skóry – co jest częste w przypadku zwykłych pieluch jednorazowych. Na koszty dodatkowe składa się zatem tylko zakup worków na pieluszki, co wynosi ok. 84 zł w ciągu 30 miesięcy pieluchowania.

Poniżej przedstawiamy przykładową kalkulację kosztów przy stosowaniu pieluszek biodegradowalnych w ciągu 30 miesięcy.

Pieluchy jednorazowe biodegradowalne- koszty
Pieluchy jednorazowe biodegradowalne- koszty

Pieluchy – jakie wybrać? Podsumowanie

Okazuje się, że najtańszym rozwiązaniem są pieluchy wielorazowe w systemie otulacz+wkład lub kieszonka+wkład, natomiast stosowanie pieluch jednorazowych marek premium jest najdroższe i zarazem bardzo podobne kosztowo ze stosowaniem pieluszek biodegradowalnych – przy czym w przypadku pieluch ekologicznych odchodzi koszt codziennego stosowania kremu do pupy przy każdym przewijaniu, więc ta opcja wydaje się być bardziej korzystna kosztowo.

Pieluchy jednorazowe, ekologiczne i wielorazowe - porównanie kosztów
Pieluchy jednorazowe, ekologiczne i wielorazowe - porównanie kosztów

Porównując wady i zalety wszystkich rozwiązań, zdecydowanie pieluchy jednorazowe zwykłe są najwygodniejsze, gdyż najlepiej chłoną (nie przemakają) i jest najmniejsze ryzyko przemoczenia łóżeczka w nocy. Z drugiej strony mają najgorszy skład zawierający nierzadko groźne toksyny i substancje kancerogenne, co powoduje, że są szkodliwe dla małego dziecka. Dodatkowo takie pieluchy nie oddychają i często powodują podrażnienia oraz choroby skóry.

Alternatywą dla nich są pieluszki jednorazowe ekologiczne, które w większości zbudowane są z naturalnych, oddychających materiałów i składników przyjaznych dla skóry dziecka. Ich zaletą jest także biodegradowalność, a zarazem wygoda stosowania – jak w przypadku zwykłych pieluch jednorazowych. Nie zawierają toksycznych związków, jednak z tego powodu nie są też tak bardzo chłonne, jak zwykłe pieluchy jednorazowe.

Innym rozwiązaniem są pieluchy wielorazowe, które jednak wymagają od nas poświęcenia więcej energii – wymagają bowiem prania i suszenia. Nowoczesne pieluchy wielorazowe są jednak wygodne w stosowaniu, ponieważ mają rzepy lub napy do zapinania, dzięki czemu można je zakładać dziecku prawie tak samo, jak zwykłą pieluszkę. W zależności od wybranego systemu wymagają ewentualnie włożenia wkładu chłonnego (wyjątkiem są pieluchy AIO – to gotowe pieluszki wielorazowe, które wystarczy po prostu założyć na pupę i nie trzeba wkładać dodatkowo żadnych wkładów). To rozwiązanie najtańsze ze wszystkich, a dodatkową zaletą jest fakt, że przy kolejnym dziecku można zakupione wcześniej pieluszki wykorzystać, więc ostatecznie koszty są jeszcze niższe. Niewątpliwą zaletą jest także naturalność materiałów, a więc najmniejsze ryzyko, że wystąpi alergia lub podrażnienia skóry. To jednak rozwiązanie dla mam, które są świadome konieczności regularnego (ok. co 2 dni) prania i suszenia pieluch.