Pranie ubranek a skóra niemowlaka
Skórę małego dziecka rodzice powinni otaczać szczególną troską – i nie chodzi tu tylko od odpowiednią higienę czy pielęgnację skóry niemowlaka, ale także o wybór bezpiecznego środka do prania jego ubranek (oraz pościeli czy pieluszek wielorazowych), gdyż z nimi styka się przez całą dobę, więc jest to szczególnie ważne.
Skóra dziecka ok. do 3 roku życia nie ma do końca wykształconych funkcji ochronnych. Jest np. 5 razy cieńsza od skóry osoby dorosłej, a luźno ułożone komórki naskórka niemowlaka nie są dobrą barierą przed substancjami, z którymi skóra ma kontakt. Ponadto naczynia krwionośne małego dziecka są położone płytko, więc wchłanianie przez skórę jest o wiele większe, niż u osób dorosłych. Krótko podsumowując, skóra niemowląt:
- jest bardzo dobrze przepuszczalna (co działa w dwie strony: bardzo szybko ucieka z niej woda, ale też bardzo szybko wchłaniają się wszelkie substancje, z którymi skóra ma kontakt),
- doskonale chłonie wszelkie substancje,
- jest 5 razy cieńsza od skóry osoby dorosłej.
Z powyższych powodów powinniśmy bardzo świadomie podchodzi zarówno do wyboru kosmetyków dla dziecka, jak i materiałów (ubiór, pościel, zabawki), z którymi ma kontakt, gdyż po przeniknięciu danej substancji przez skórę, może ona poważnie zaszkodzić maluszkowi lub spowodować alergię.
Czy trzeba prać w proszku dla dzieci coś poza ubrankami i pościelą?
Tak – oprócz ubranek dziecka, jego pieluszek czy pościeli, należy wyprać wszystkie rzeczy, z którymi dziecko będzie miało kontakt. To m.in. nasza pościel (jeśli dziecko będzie kładzione na łóżku rodziców), nasze ubrania, z którymi dziecko ma bezpośredni kontakt (a więc głównie górne części odzieży, koszule i biustonosze do karmienia oraz koszulkę Taty, aby mógł bezpiecznie kangurować dziecko), ręcznik dziecka, kocyk, otulacze, pieluchy tetrowe i flanelowe, mata edukacyjna do leżenia itd.
Pranie ubranek niemowlęcych: na jakie proszki uważać?
Skupiając się na praniu ubranek dziecięcych, będzie mówić o wyborze odpowiedniego proszku, kapsułek lub płynu piorącego. Zacznijmy od tego, jaka analizować skład i na jakie substancje należy uważać. Poniżej przedstawiamy listę substancji, które nie są wskazane – lepiej unikać proszków je zawierających:
- enzymy – świetnie usuwają plamy z żywności, jednak bardzo ciężko wypłukują się z ubrań i mogą powodować nie tylko podrażnienia skóry, ale i alergię lub podrażnienia dróg oddechowych,
- wybielacze optyczne – bardzo mocno osadzają się w tkaninie, a nie usuwają plam,
- fosforany – ich zaletą jest zapobieganie powstawaniu osadów oraz doskonałe zmiękczanie nawet bardzo twardej wody, jednak są grupą składników bardzo szkodliwych dla środowiska i dla skóry małego dziecka.
Pranie ubranek niemowlęcych przed pierwszym założeniem
Niestety ubranka dla dziecka trzeba wyprać także przed pierwszym założeniem – nawet wtedy, gdy wydają się być idealnie czyste, gdyż są nowe, prosto ze sklepu lub używane, ale już wyprane przez koleżankę, od której dostałyśmy ubranka. Dlaczego? Po pierwsze, ważne jest usunięcie wszelkich zarazków – w sklepie ubranka dotyka wiele osób, a w przypadku ubranek używanych, naturalnie te zarazki występują po innych dzieciach. Po drugie, istotne jest, aby ubranka były prane w jednym proszku – dzięki temu od razu rozpoznasz, jak dziecko będzie miało alergię i będziesz wiedzieć, co ją spowodowało (a jeśli nie wypierzesz używanych ubranek w swoim proszku, nie będziesz wiedzieć, który proszek jest źródłem alergii – lub czy w ogóle źródłem problemu jest proszek, a nie coś innego).
W czym prać niemowlęce ubranka?
Producenci oferują nam wiele produktów do prania niemowlęcych ubranek, np. płyny, proszki, kapsułki, płatki mydlane czy orzechy piorące. To, jaki środek wybierzesz, zależy całkowicie od Ciebie. Ważne jednak, aby produkt był hypoalergiczny i zawierał odpowiednie certyfikaty to potwierdzające. Ponadto środek powinien być przeznaczony typowo dla niemowląt, gdyż w proszkach dla dorosłych znajduje się masa szkodliwych dla skóry dziecka substancji, które łatwo ją podrażniają i powodują alergie (i wiele środków zawiera toksyczne substancje, które szkodzą także zdrowiu dziecka!).
Od kilku lat dużą popularnością cieszą się też ekologiczne środki piorące. Okazuje się jednak, że nawet te mogą podrażniać niektóre dzieci, gdy zawierają np. anionowe środki powierzchniowo czynne czy naturalne olejki eteryczne. Większość takich środków jest jednak wegańska i bardzo delikatna dla skóry dziecka, także jeśli obawiasz się ewentualnych podrażnień, warto spróbować eko-produktów. Świetne opinie mam alergików zbierają np. orzechy do prania, które naturalnie rosną na drzewie sapindus mukorossi w Indiach. Zawierają saponinę, która w kontakcie z wodą zamienia się w pianę. Wiele mam chwali sobie pranie w orzechach ze względu na to, że jest ono w pełni naturalne, ale też wydajne i stosunkowo niedrogie. I naprawdę w rzadkich sytuacjach spowoduje podrażnienia – to absolutne wyjątki.
Jeśli natomiast nie zależy Ci na aspektach ekologicznych, możesz sięgnąć po środki dedykowane dla dzieci, typu kapsułki, proszek lub płyn do prania, np. Lowela, Dzidziuś, Jelp czy Bobas. Są to produkty hipoalergiczne i można jest stosować od pierwszego dnia życia. Są też zwykle pozbawione enzymów i sztucznych barwników, co jest zaletą.
Na rynku dostępne są też płatki mydlane, np. Bebi czy Dzidziuś – jednak te zwykle najlepiej sprawdzają się w praniu ręcznym, a nie pralce. Ich zaletą jest fakt, że są bardzo delikatne i bezpieczne dla wrażliwej skóry dziecka.
A co z szarym mydłem lub proszkiem bazującym na mydle naturalnym – np. Biały Jeleń? Są mamy, które bardzo chwalą sobie pranie z wykorzystaniem takich produktów. Z pewnością szare mydło i inne naturalne mydełka (np. Dr Beckmann) doskonale sprawdzają się w roli bezpiecznego odplamiacza niemowlęcych ciuszków: są skuteczne i nie podrażniają skóry dziecka.
Zrób sama proszek do prania ubranek dziecięcych!
Jeśli nadal nie jesteś przekonana do żadnej z opcji, możesz równie dobrze sama zrobić bezpieczny i skuteczny środek do prania niemowlęcych ciuszków. W tym celu potrzebujesz szklankę sody kalcynowanej, nadwęglanu sodu i boraksu. Wszystkie składniki wymieszaj, wsyp do pojemnika i szczelnie zamknij – gotowe! Taki proszek sprawdzi się nawet do prania pieluch wielorazowych.
Jeśli dodatkowo chcesz zmiękczyć tkaniny, możesz sama wykonać naturalny płyn do płukania. Będzie potrzebować (na jedno pranie) 2 łyżeczki kwasku cytrynowego, 10 kropel dowolnego olejku eterycznego oraz 200 ml ciepłej wody. Wszystko wymieszaj i wlej do pralki tak, jak zwykły płyn do płukania. Tego typu środek świetnie zmiękczy tkaniny i doskonale ochroni bęben pralki przed kamieniem!
Pranie ubranek niemowlęcych: temperatura i prasowanie
Poza wyborem odpowiedniego środka do prania, ważna jest temperatura. Dermatolodzy zalecają, aby niemowlęce ubranka prać w temperaturze 90 stopni, aby pozbyć się niebezpiecznych bakterii czy grzybów. Z biegiem czasu można temperaturę zmniejszyć do 60, a później nawet do 40 stopni. Zatem pierwsze pranie ubranek wykonujemy w 90 stopniach, drugie – w 60, a trzecie i każde kolejne – w 40 stopniach.
Potraktowanie ubranek wysoką temperaturą w pralce to nie koniec działań mających na celu zabicie wszystkich bakterii i grzybów. Dobrze, jeśli dodatkowo ciuszki zostaną przeprasowanie – przynajmniej przed pierwszym założeniem. Żelazko działa bowiem jak sterylizator. Możesz zamiast niego użyć np. parownicy do ubrań, co także będzie miało działanie sterylizujące.