Pokój dla niemowlaka: jak go urządzić, aby był bezpieczny i ładny?

Pokój dla niemowlaka

Pokój dla niemowlaka to spore wyzwanie dla rodziców. Co powinno znaleźć się na naszej liście zakupów? Jakie gadżety mogą być niebezpieczne i lepiej ich unikać? Co jest niezbędne w pokoju małego dziecka? Wyjaśniamy.

Bezpieczne meble i farby do pokoju niemowlaka

Zanim przejdziemy do wskazówek typowo na temat urządzania pokoju niemowlaka, chcemy rozpocząć ten artykuł od poruszenia najważniejszej kwestii w aranżacji wnętrza dla małego dziecka. Mowa o bezpieczeństwie mebli i innych przedmiotów w pokoju Maluszka.

Jak wiadomo, wiele farb stosowanych do mebli czy na ściany niestety jest pełna szkodliwych substancji, które toksycznie działają na organizm – zwłaszcza organizm małego dziecka. Z tego względu pierwszym aspektem, na który powinnaś zwracać uwagę kupując jakikolwiek mebel do pokoju dziecka, jest bezpieczeństwo zastosowanych materiałów i farb. Po pierwsze, ściany w pokoju powinny być pomalowane farbami rozcieńczanymi wodą, a nie rozpuszczalnikami (zawierają one np. toluen i inne groźne substancje dla zdrowia dziecka). Do nich należą np. farby mineralne, emulsyjne czy klejowe. Dodatkowo farba powinna być przebadana pod kątem bezpieczeństwa dla niemowląt. Jeśli przeszła odpowiednie testy, będzie mieć na opakowaniu informację o przyznanym ateście Instytutu Matki i Dziecka. Można również sięgnąć po farbę ekologiczną (będzie miała ona znak Błękitnego Anioła lub Ecolabel) lub o właściwościach hipoalergicznych (będzie na niej widniało logo Polskiego Towarzystwa Alergicznego).

Również meble powinny posiadać odpowiednie atesty, jeśli chodzi o pokrycie farbą, zwłaszcza łóżeczko, ponieważ to w nim dziecko będzie spędzać najwięcej czasu. Dodatkowo łóżeczko powinno mieć atesty potwierdzające bezpieczeństwo pod innymi względami, np. że szczebelki są rozstawione w odstępach poniżej 6 cm. Podobnie sytuacja ma się z innymi meblami – np. komodą. Istotne, aby posiadały one odpowiednie blokady i zabezpieczenia. Większe meble powinny ponadto mieć możliwość przykręcenia do ścian, aby regał czy komoda nie przewróciły się na dziecko, które będzie się na nie wspinać.

Pozostałe kwestie bezpieczeństwa w pokoju dziecka

Poza powyższymi aspektami, musimy zwrócić uwagę na poniższe punkty:

  • kontakty powinny być dobrze przymocowane do ścian oraz posiadać dodatkowo zabezpieczenie w postaci zaślepek;
  • wszelkie kable należy schować w listwach ochronnych lub za meblami;
  • na okna warto założyć blokady, które uniemożliwią otwarcie ich mocniej niż na 12 cm;
  • dywanik w pokoju dziecka powinien być podklejony (lub posiadać specjalną antypoślizgową siatkę);
  • nie powinno się umieszczać w pokoju dziecka roślin doniczkowych, aby dziecko ich nie zjadało.

Jakie wybrać łóżeczko dla niemowlaka?

Przejdźmy do wyboru najważniejszego mebla w pokoju dla niemowlaka, czyli łóżeczka. W zależności o typu i marki, ceny łóżeczek wahają się od ok. 120 zł do nawet kilku tysięcy. Wiele zależy od dodatkowego wyposażenia, a także funkcjonalności. Są np. łóżeczka z szufladami, opuszczanym bokiem, wyjmowanymi szczebelkami, regulowaną wysokością (dzięki czemu łóżeczko „rośnie” wraz z dzieckiem).

Wśród głównych typów łóżeczek niemowlęcych znajdują się łóżeczka drewniane, turystyczne, dostawne kołyski, kosze Mojżesza oraz specjalne pudełka dla niemowląt.

1. Łóżeczko drewniane

Łóżeczko drewniane dla niemowląt
Łóżeczko drewniane dla niemowląt

Klasyczne łóżeczka drewniane to najpopularniejszy rodzaj. Jeśli zdecydowałaś się właśnie na takie łóżeczko, powinnaś zwrócić uwagę, czy jest wykonane z bezpiecznych materiałów i pomalowane atestowanymi farbami. Łóżeczko ponadto powinno mieć zaokrąglone kanty, odległości między szczebelkami poniżej 6 cm, nie mogą wystawać żadne elementy montażowe. Dodatkowym atutem może być wykonanie z drewna o np. właściwościach antybakteryjnych czy też zastosowanie nakładek na czas ząbkowania. Poza tym boki łóżeczka muszą mieć minimum 60 cm, a przy najwyższym ustawieniu minimum 30 cm. Dobrze, jeśli łóżeczko będzie miało regulację wysokości (dzięki temu posłuży nawet do 4 roku życia), wyjmowany bok lub pojedyncze szczebelki. Atutem jest również szuflada na prowadnicach i pokrywą chroniącą przed kurzem. Ceny łóżeczek drewnianych zaczynają się od 120 zł, ale są to podstawowe wersje. Łóżeczka, które mają dodatkowo szufladę czy regulację wysokości, kosztują ok. 300-400 zł w najtańszych wersjach.

2. Łóżeczko turystyczne

Łóżeczko turystyczne
Łóżeczko turystyczne. Źródło: Kinderkraft

Łóżeczka turystyczne z zasady wykorzystuje się podczas wyjazdów, ale niektórzy stosują je również na co dzień. Nie jest to jednak zbyt dobre rozwiązanie, gdyż zwiększa ryzyko śmierci łóżeczkowej. Kupując łóżeczko turystyczne, zwróć uwagę na jakość szwów i przeszyć. Atutem będą dodatkowe akcesoria, takie jak kółka, kołyska czy grające mechanizmy. Ceny łóżeczek turystycznych zaczynają się od 150 zł (warianty podstawowe) do nawet 1000 zł.

3. Łóżeczko dostawne

Łóżeczko dostawne
Łóżeczko dostawne. Źródło: Pinterest

Kolejny rodzaj to łóżeczka dostawne – można je dostawić lub przymocować do łóżka rodziców i zwykle jest możliwość opuszczenia jednego boku. To bardzo wygodne w sytuacji, gdy mama chce, aby dziecko spało jak najbliżej niej, ale boi się wziąć je do łóżka, aby przez sen nie zrobić krzywdy. To szczególnie wygodne dla mam karmiących piersią. W przypadku łóżeczek dostawnych mamy do wyboru zarówno łóżeczka drewniane, jak i materiałowe (podobne do turystycznych). Przy zakupie zwróć uwagę na regulację wysokości czy też możliwość nachylenia materacyka. Ceny zaczynają się od około 200 zł, kończąc nawet na 1000 zł, w zależności od funkcji i wyposażenia.

4. Kołyski

Kołyska dla noworodka
Kołyska dla noworodka

Kołyski to najmniejsze łóżeczka dla niemowląt, posiadające funkcję kołysania. Podstawowy rozmiar to 90x40, więc jeszcze przed ukończeniem pierwszego roku życia konieczny będzie zakup docelowego łóżeczka, które będzie do niego dopasowane rozmiarowo oraz pod względem bezpieczeństwa (kołyski nie są zbyt stabilne). Ceny zaczynają się od 200 zł i kończą nawet na 1500 zł.

5. Kosz Mojżesza

Kosz Mojżesza
Kosz Mojżesza

Kosz Mojżesza to coraz popularniejsze rozwiązanie. Może ono zastąpić częściowo tradycyjne łóżeczko – przynajmniej na początku, ponieważ jego wielkość pomieści co najwyżej kilkumiesięcznego niemowlaka. Kosze Mojżesza mają owalny kształt i wykonane są z naturalnych tworzyw, np. z wikliny. Posiadają uchwyty jak tradycyjne kosze. Są lekkie, niewielkie, łatwe do przenoszenia. Do kosza można dokupić także stojak, aby łóżeczko zyskało funkcję kołyski. Niestety ceny koszy Mojżesza są wysokie (sam kosz to koszt minimum 250 zł + stojak min. 150 zł), a zakup ten nie wystarcza na długo.

6. Pudełka do spania dla noworodków

Pudełko do spania dla niemowląt
Pudełko do spania dla niemowląt. Źródło: The Baby Box Company

Pudełka do spania to absolutny hit i nowość, która przywędrowała do nas z krajów skandynawskich. Zamiast łóżeczka umieszcza się noworodka w specjalnych pudełku, które jest lekkie, łatwe w przenoszeniu i stosunkowo tanie. Wadą jest fakt, że dziecko szybko wyrośnie z takiego „łóżeczka”, więc należy i tak prędzej czy później kupić docelowe miejsce do spania. Ceny pudełek do spania wraz z materacykiem zaczynają się od ok. 200 zł, a w wersji „bogatej” – ok. 700-800 zł.

Poza wyborem odpowiedniego typu łóżeczka, zwróć uwagę na rozmiar (najlepiej, aby łóżeczko miało 120x60 cm lub 140x70 cm – wówczas posłuży przez kilka lat), jakość wykonania i stabilność (sprawdź w sklepie, czy łóżeczko się nie chwieje i nie trzeszczy), czy łóżeczko jest dobrze oszlifowane (aby dziecko nie wbiło sobie w dłoń drzazgi).

Materac, który sprzyja prawidłowej postawie

Gdy już mamy łóżeczko do pokoju dla niemowlaka, pora na wybór materaca. Warto materac dokupić osobno, nie w komplecie z łóżeczkiem, ponieważ zwykle w tego typu zestawach sprzedawca oferuje standardowy, niskobudżetowy materacyk. A pamiętajcie, że materac ma ogromne znaczenie dla prawidłowej postawy dziecka i jego bezpieczeństwa! Materac powinien bowiem nie tylko dobrze podpierać ciało, być sprężysty i dopasowywać się do ciała, ale także nie sprzyjać gromadzeniu się bakterii (w niektórych rodzajach wypełnień bardzo łatwo rozwijają się grzyby i pleśń, które stanowią zagrożenie dla układu oddechowego dziecka).

Jeśli chodzi o wypełnienie, to jeszcze kilka lat temu bardzo popularne były materace gryczano-kokosowe, które uchodziły wówczas za najzdrowsze dla dziecka. Pomijając fakt, ze są one bardzo twarde i często gniją, niestety lubią się w nich rozwijać roztocza i… robaki! W gryce mogą bowiem bytować larwy, a później rozwijają się w materacu w najlepsze. Zatem materacom gryczano-kokosowym mówimy nie! Pozostają więc materace piankowe, lateksowe i mieszane. Jeśli chodzi o materace piankowe, są one optymalnym rozwiązaniem pod kątem bezpieczeństwa i ekonomii (mowa o materacach z pianki wysokoelastycznej). Tego typu materace są odporne na wgniecenia i jednocześnie sprężyste. Niekiedy mają właściwości antybakteryjne (dzięki zawartości olejków eterycznych), odstraszające owady czy nawet ułatwiające zasypianie. Niestety niektóre dzieci mogą być uczulone na zastosowane olejki, więc należy na to zwracać szczególną uwagę, gdy już dokonaliśmy takiego zakupu.

W przypadku, gdy chcemy „dmuchać na zimne”, mamy dziecko-alergika lub chcemy zapobiegać wadom postawy, najlepszym wyborem będzie materac w 100% wykonany z lateksu (tutaj należy uważać, bo często pod pojęciem „materac lateksowy” kryje się materac wykonany z pianki i posiadający jedynie warstwę lateksu). Materace lateksowe są sprężyste, oddychają, są elastyczne, odciążają kręgosłup i stawy, a także zapobiegają wadom postawy. Dodatkowo to świetny wybór dla alergika, gdyż lateks uniemożliwia rozwój patogenów, a materac bardzo łatwo utrzymać w czystości.

Zapomnij o poduszeczkach i warkoczach do łóżeczka!

Młode mamy są bombardowane zewsząd reklamami pięknych ozdób do łóżeczka, warkoczy, ochraniaczy, poduszeczek czy pościeli. Niestety okazuje się, że w przypadku urządzania miejsca do spania dla niemowlaka liczy się minimalizm i to z bardzo ważnego względu: jego bezpieczeństwa. Badania naukowe dowodzą, że stosowanie poduszek, kołderek, ochraniaczy i innych gadżetów do łóżeczka istotnie zwiększa ryzyko śmierci łóżeczkowej! Mimo, że takie łóżeczka wyglądają cudnie, niestety to te najprostsze – najbardziej minimalistyczne – aranżacje są bezpieczne dla Maluszka. Wszystko pozostałe niestety cieszą oko, ale stanowią zagrożenie dla noworodka czy niemowlaka. Zatem kupując wyposażenie do łóżeczka, wystarczy Ci – poza materacem:

  • ochraniacz na materac przed przemoczeniem,
  • prześcieradło z gumką,
  • ewentualnie miś-szumiś,
  • ewentualnie karuzela.

Jeśli chodzi o poduszkę, jest ona zaleca dopiero po ukończeniu 1. roku życia (również z powodu nagłej śmierci łóżeczkowej, a także z powodów zapobiegania powstawaniu wad postawy). Kołdry i kocyki również nie są zalecane w pierwszym roku życia – do tego czasu dziecko powinno spać w otulaczu (na początku) lub śpiworku.

Jeśli chodzi o ochraniacze na szczebelki, po pierwsze dziecko może się udusić wkładając fragment do buzi, a po drugie, w łóżeczku z ochraniaczem gromadzi się więcej dwutlenku węgla, co dodatkowo zwiększa ryzyko śmierci łóżeczkowej. Podobnie zresztą jest przy stosowaniu baldachimów, które również ograniczają swobodny przepływ powietrza.

Kolejny gadżet to kokony, warkocze i gniazdka dla niemowląt – niestety one również stanowią ryzyko dla niemowląt, jeśli są stosowane bez kontroli rodzica.

Pokój dla niemowlaka: jak zorganizować miejsce na ubranka?

Miejsce na ubranka w pokoju dla niemowlaka to również podstawa aranżacji tego pomieszczenia. Jeśli mamy wydzielony pokoik dla dziecka, nie będzie raczej problemu z miejscem i wówczas możemy sobie pozwolić na zakup dużej komody, gdzie zmieszczą się wszystkie ubranka. Niektóre komody mogą dodatkowo posiadać miejsce na ubranka wiszące, co jest dodatkowym atutem. Jednak większość rodziców nie decyduje się na to, aby niemowlę od razu spało w osobnym pokoju (często też ze względów ograniczonego metrażu w mieszkaniu) i aranżują miejsce dla Maluszka w swojej sypialni. W tej sytuacji przestrzeń jest ograniczona i konieczne są zakupy „z głową”.

Na pewno musisz wydzielić osobne półki w szafie na ubranka dla dziecka, a najlepiej kupić osobną komodę – wystarczy 80-100 cm szerokości i 100-120 cm wysokości. Szuflady są bardziej funkcjonalne, jeśli chodzi o ubranka dziecięce, gdyż więcej do nich zmieścimy i zyskujemy łatwiejszy dostęp, dlatego opłaca się kupić właśnie komodę zamiast szafkę z półkami.

Ponadto warto wydzielić w swojej części szafy ubraniowej z wieszakami, fragment na ubranka wiszące dla dziecka – np. kombinezony, sukienki, okrycia wierzchnie, koszule. Można albo częściowo zlikwidować swoją kolekcję ubrań wiszących, albo dokupić drążek do szafy, który z powodzeniem zamontujemy poniżej swoich ubrań.

Warto również wydzielić w pokoju miejsce na przechowywanie za małych i za dużych ubranek, aby wszystkie rozmiary nie musiały być układane w komodzie – tam pozostaw maksymalnie 2 rozmiary (np. na początek 56 i 62), a pozostałe poukładaj do plastikowych, zamykanych pudeł, które można ustawiać jedno na drugim i znaleźć dla nich miejsce gdzieś w kącie (np. za drzwiami czy przy dużej szafie ubraniowej).

Co jeszcze powinno znaleźć się w pokoju dla niemowlaka?

Poza powyższymi, warto do pokoju dla niemowlaka kupić odpowiednią lampkę, która przyda się w przypadku nocnych karmień i przewijań. Lampka nie powinna dawać mocnego światła, aby nie rozbudzać w nocy Maluszka. Nie powinna także świecić w sypialni przez całą noc. Ponadto światło powinno być ciepłe i słabe.

Kolejny przedmiot to przewijak, który jest niezbędny w pokoju dla niemowlaka. Można np. kupić przewijak stawiany na łóżeczko (będzie wówczas posiadał specjalne nóżki, które utrzymają jego stabilność). Na przewijak dokup prześcieradełko.

Będziesz być może potrzebować także organizera na łóżeczko, który wieszamy po zewnętrznej stronie szczebelków – najlepiej pod przewiajkiem. W organizerze możesz umieścić wszystkie codzienne kosmetyki czy też podkłady do przewijania, aby zawsze mieć je pod ręką.

Niektórzy rodzice decydują się także na zakup niani elektronicznej do pokoju dla niemowlaka lub monitora oddechu, kosza na pieluchy (który ma specjalne zamknięcie chroniące przed uwalnianiem się nieprzyjemnych zapachów), osobnego kosza na ubranka dziecka (to dobre rozwiązanie, bo wtedy ubranka dziecka nie mieszają się z Waszymi – a przecież ubranka niemowlęce trzeba prać osobno w środku hipoalergicznym przeznaczonym dla małych dzieci, więc zaoszczędzisz sobie tym sposobem segregacji i rozdzielania ubranek dziecka od Waszych).

W pokoju dla niemowlaka przyda się także moskitiera na oknie przeciwko owadom oraz rolety zaciemniające pokój, aby ułatwić dziecku dzienne drzemki czy zaciemnić pokój w nocy, gdy z zewnątrz wpada do niego światło uliczne.

Pomyśl także o miejscu na przechowywanie zabawek – kup najlepiej duże pudło lub dwa, w których będziesz magazynować wszystkie zabawki. Nie kupuj jednak sama zbyt wiele zabawek, gdyż w pierwszych tygodniach i miesiącach dziecko nie będzie w stanie ich nawet używać. Poza tym z pewnością ciocie, wujki, babcie i dziadkowie zadbają o to, aby dziecko miało masę zabawek. Jeszcze będziesz się zastanawiać, gdzie to wszystko pomieścisz?

W pokoju Maluszka możesz dodatkowo – zamiast dywanu – położyć na podłodze puzzle piankowe. To świetne rozwiązanie, ponieważ można jest spokojnie myć pod prysznicem. Dodatkowo mogą stanowić podkład pod matę edukacyjną – aby dziecko nie leżało na zbyt twardym podłożu. Kupując puzzle piankowe zwróć jednak uwagę na to, z jakiego tworzywa są wykonane, gdyż niestety większość dostępnych produktów tego typu zawiera bardzo toksyczne, szkodliwe dla dziecka substancje, jak np. bisfenol. Szukaj puzzli z oznaczeniem „BPA Free”, czyli produkt pozbawiony bisfenolu.

Wprowadź trochę przytulności…

Nie zapominajmy także o względach mniej praktycznych, ale również potrzebnych! Mowa o stworzeniu wyjątkowego, przytulnego klimatu w pokoju Maluszka. Aranżując pokój niemowlaka, wybieraj łagodne, pastelowe kolory. Na ścianach możesz umieścić specjalne naklejki – wybór jest naprawdę ogromny, a ich naklejenie nie wymaga specjalnych umiejętności. Praktycznie w chwilę stworzysz piękne dekoracje na ścianach.

Aranżacja pokoju niemowlaka
Aranżacja pokoju niemowlaka

Warto w okolicach łóżeczka powiesić zdjęcia rodzinne ze zbliżeniem kadru na twarze, gdyż dziecko na początku szczególnie interesuje się twarzami ludzkimi. W pierwszych tygodniach noworodek nie widzi ponadto zbyt wiele, ale prawdziwą atrakcją są dla niego wszelkie… linie! Okazuje się, że przez jeszcze nierozwinięty narząd wzroku, dziecko widzi linie, jakby się ruszały, co jest dla niego stymulujące i niezwykle ciekawe. Wystarczy więc blisko łóżeczka i w zasięgu wzroku dziecka powiesić na ścianie obrazek z biało-czarnymi liniami.

Pomyśl także o innych dekoracjach, np. ustaw pluszaki na komodzie czy zawieś chmurki na haczyku na suficie, aby dziecko widziało je z łóżeczka. Aranżację ocieplisz, jeśli dodatkowo powiesisz w oknie pastelowe zasłonki.

Urządzenie pokoju dla niemowlaka: ile to kosztuje?

To, jakie są koszty urządzenia pokoju dla niemowlaka, zależy właściwie od naszej fantazji. Jeśli chcemy, aby aranżacja była tania, ale zakupione mebelki czy dodatkowe wyposażenie były jednocześnie bezpieczne i funkcjonalne, musimy liczyć się z wydatkiem ok. 1500 zł (koszt zakupu łóżeczka, materaca, komody, drążka do szafy na ubrania wiszące, przewijaka, organizera, dodatkowych pudeł do przechowywania, rolet na okno, lampki do nocnego karmienia i przewijania). Opcja również ekonomiczna, ale bardziej rozbudowana (zawierająca m.in. dodatkowo zakup niani elektronicznej, moskitiery na okno, misia-szumisia, karuzeli nad łóżeczko, naklejek na ściany i ramek na zdjęcia/obrazki oraz puzzli piankowych na podłogę) to koszt ok. 2500 zł. Jeśli natomiast chcemy, aby w pokoju dziecka od razu znalazły się pluszaki do dekoracji, różne elementy dodatkowe na ścianach czy zwisające z sufitu, a łóżeczko czy inne mebelki były designerskie i niepowtarzalne, koszty będą o wiele wyższe – i wszystko zależy tak naprawdę od naszej inicjatywy i środków.