Szkoła rodzenia online – lista i RANKING

Szkoła rodzenia online - lista i ranking (darmowe i płatne)

Szkoła rodzenia przez Internet? Jak najbardziej, zwłaszcza w dobie pandemii! Nie musisz nawet ruszać się z domu, aby dobrze przygotować się do porodu i czekającego Cię macierzyństwa. Zobacz TOP 5 płatnych internetowych szkół rodzenia (według naszej Redakcji), a także polecane kanały na YouTube z darmowymi filmami.

Szkoła rodzenia online – na czym polega?

Internetowa szkoła rodzenia to wynalazek, który świetnie sprawdził się w dobie pandemii, gdy stacjonarne szkoły rodzenia zostały zamknięte lub ich działalność była zawieszona. Okazało się, że w taki sposób również można świetnie przygotować się do porodu i macierzyństwa, w związku z czym wiele szkół rodzenia pozostawiło taką formę szkolenia – przez internet – mimo że stacjonarne placówki zostały już otwarte. Obecnie wielu przyszłych rodziców korzysta z takiej formy edukacji i jest to coraz popularniejsze, a jeszcze kilka lat temu ze szkół rodzenia korzystało zaledwie 10% - pewnie dlatego, że przed pandemią tego typu placówki prowadziły wyłącznie działalność stacjonarną.

Korzyści z internetowej szkoły rodzenia

Aktualnie mamy możliwość, by szkolić się do roli rodzica w bardzo komfortowej formie – w zaciszu własnego domu. Szczególną korzyścią takiego rozwiązania jest większa możliwość zaangażowania ojców i pozostałych członków rodziny, którzy z nami mieszkają. Poza tym to duża oszczędność czasu – nie musisz tracić cennych godzin za kółkiem, czekając gdzieś w korku. Korzyści jak widać jest wiele.

Kolejny plus to materiały dostępne online, do których często szkoły rodzenia dają dostęp po zakończeniu szkolenia – możemy więc łatwo wrócić do danego tematu, gdy już przyjdzie omawiany okres – nawet na smartfonie w szpitalu młoda mama będzie mogła sprawdzić, co położna mówiła na temat pielęgnacji noworodka czy jak wyglądały poszczególne pozycje do karmienia piersią (wiadomo, że wcześniej ta wiedza do nas trafiała, jednak dopiero gdy przychodzi na świat dziecko i mamy z nim do czynienia osobiście, robi się nam mętlik w głowie i trudno powrócić myślami do tego, co wcześniej poznało się w teorii).

To jednak nie wszystko. Rodzice podczas szkoły rodzenia online – tak samo jak w przypadku szkoły tradycyjnej – uczą się opieki nad noworodkiem, korzystając z wiedzy specjalistów: położnych, lekarzy pediatrów, lekarzy neonatologów czy certyfikowanych doradców laktacyjnych. Mogą także z nimi konsultować na bieżąco swoje wątpliwości – eksperci odpowiadają na wszystkie nurtujące nas pytania.

Istnieją dwa rodzaje szkół rodzenia online

W przypadku szkoły rodzenia online poszczególne placówki stosują jedno z dwóch podejść lub oba jednocześnie. Pierwsze podejście zakłada, że uczestnik szkoły rodzenia otrzymuje garść wiedzy w formie, którą można wielokrotnie odtworzyć, czyli np. w postaci dostępu do materiałów wideo na specjalnych platformach szkoleniowych lub YouTube, w postaci plików PDF czy w formie prezentacji – do których można powrócić w dowolnym momencie, o dowolnej porze. Zaletą tego jest fakt, że możemy szkolić się rzeczywiście o takiej porze, jaka nam najbardziej pasuje – na pewno znajdziemy wówczas czas na przewertowanie całego materiału – nie musimy się obawiać, że ominiemy jakąś lekcję. Często wiele takich materiałów jest udostępniana bezpłatnie, co jest ogromnym plusem dla wielu przyszłych rodziców – chociaż wiele zależy od konkretnej szkoły. Jest jednak minus takiego rozwiązania: jeżeli dana szkoła rodzenia oferuje wyłącznie taki kurs, zwykle nie ma możliwości skonsultowania swoich obaw z lekarzem czy położną „na żywo”. Ponadto nabyte umiejętności podczas takiego szkolenia pozostają bez oceny specjalisty (np. poprawność ćwiczeń oddechowych czy próba zmienienia pieluchy) – w przypadku szkoły stacjonarnej jest przeciwnie – wszystko wykonuje się pod okiem specjalistów, którzy zwrócą uwagę na każdy szczegół.

Jest jeszcze drugie podejście prowadzenia szkoły rodzenia online – zakłada ono naukę „na żywo”. Szkoły organizują zajęcia „live” – tak, jakby odbywały się stacjonarnie w placówce, z tym że wszystko dzieje się online. W ramach tego przyszli rodzice zyskują dostęp do fachowej wiedzy, jak w stacjonarnej szkole rodzenia i mają możliwość bezpośredniego kontaktu z prowadzącym, jednakże wszystko dzieje się zdalnie. W jaki sposób dokładnie? Aby skorzystać z takiej szkoły trzeba mieć przede wszystkim dobre łącze internetowe, gdyż zajęcia odbywają się na żywo – jest transmisja live na platformie szkoleniowej, Facebooku lub innej stronie przeznaczonej do prowadzenia takich webinarów. Zajęcia prowadzone są przez położne, które na co dzień odbierają wiele porodów i mają duże doświadczenie w opiece nad noworodkami czy kobietami w okresie okołoporodowym. Uczestniczki mogą więc mieć pewność, że przekazywana wiedza jest aktualna i fachowa. Mogą w każdym momencie zadać pytanie np. na czacie, który jest cały czas widoczny dla prowadzącego. Tego typu spotkania mogą też polegać na obserwacji uczestniczki przez lekarza czy położną – którzy oceniają np. jak wykonuje ona ćwiczenia oddechowe czy masaż niemowlaka. Często po tego typu szkoleniach, organizatorzy dają dostęp do materiałów wideo i prezentacji czy różnych e-booków, aby uczestniczki mogły w każdym momencie powrócić do danej lekcji lub tematu.

Czy da się dobrze przygotować do porodu online?

Wszystko wygląda pięknie, ale czy taka szkoła rodzenia rzeczywiście jest w stanie dobrze przygotować nas do porodu? Myślę, że tak – zwłaszcza teraz, gdy żyjemy w izolacji już ponad rok i różne placówki nauczyły się, jak prowadzić takie zajęcia, aby dawały jak najlepsze zadowolenie i efekty. Na pewno popełniono wiele błędów – ale na błędach się uczymy i po ponad roku takiej działalności wiele szkół doszło już praktycznie do perfekcji, jeśli chodzi o zajęcia online. Myślę też, że sami lepiej przystosowaliśmy się do różnego rodzaju webinarów i korzystania z takiej formy edukacji: łatwiej obsługujemy platformy szkoleniowe czy korzystamy z czatu z prowadzącym, co przed pandemią dla wielu pewnie stanowiło czarną magię. :)

Myślę też, że dużą przewagę nad szkołą stacjonarną ma szkoła online pod względem udostępniania filmów instruktażowych czy nagrań z lekcji po zakończeniu kursu. Sama pamiętam, jak przygotowywałam się do porodu i do pierwszych dni z noworodkiem jeszcze w ciąży, ale gdy pojechałam do szpitala na wywołanie porodu, niemal wszystko zapomniałam i wówczas nieocenione byłoby posiadanie w smartfonie nagrania z zajęć na temat porodu i ćwiczeń oddechowych. ;) To samo po urodzeniu dziecka: hormony, stres, endorfiny, ból, łzy, ale i niesamowity szok i szczęście – taka mieszanka jest naprawdę wybuchowa – na tyle, że totalnie zapominasz o wszystkim, czego nauczyłaś się w teorii podczas ciąży. ;) W takiej sytuacji także bardzo przydatny jest dostęp do filmów instruktażowych z opieki nad noworodkiem w jego pierwszych dniach na świecie.

Co ważne, wiele szkół rodzenia wprowadziło u siebie moduły for internetowych – gdzie można z innymi uczestnikami wymieniać się swoimi doświadczeniami – to bardzo pomocne i często podnoszące na duchu, że nie tylko mi jest tak trudno i nie tylko ja nie wiem np., jak trzymać dziecko w kąpieli.

Płatne szkoły rodzenia online [LISTA I RANKING]

Poniżej przedstawiam moim zdaniem 5 najlepszych szkół rodzenia online. To zarówno szkoły płatne, jak i darmowe prowadzone np. na YouTube. Zapraszam do przejrzenia rankingu. Jeśli szukacie dobrego kursu dla przyszłych rodziców, na pewno znajdziecie na poniższej liście coś dla siebie.

1. Szkoła rodzenia – kurs Anny Nowak-Dudy

Szkoła rodzenia – kurs Anny Nowak-Dudy
Szkoła rodzenia – kurs Anny Nowak-Dudy

Kurs z Anną Nowak-Dudą obejmuje ok. 20 godzin filmów wideo, w których znajdziecie naprawdę dużą dawkę merytorycznej wiedzy. Autorka kursu posiada tytuł „położnej na medal” – i to dwukrotny! Możemy więc ręczyć, że wiedza przez nią przekazana i sposób prowadzenia kursu są rzeczywiście na medal. Poza kursem wideo uczestnicy otrzymują także dostęp do prywatnej grupy na Facebooku i do forum, gdzie mogą wymieniać się między sobą doświadczeniami. Mogą także skonsultować swoje problemy z prowadzącą. Kurs otrzymujemy na maila od razu po zapisie. Na plus jest to, że na filmach są napisy (plus dla osób, które mają problemy ze słuchem lub są po prostu wzrokowcami).

Program kursu obejmuje takie tematy, jak: przygotowanie do porodu (wybór szpitala, lista wyprawkowa do porodu), poród fizjologiczny (okresu porodu, skurcze - kiedy do szpitala, metody łagodzenia bólu porodowego), pierwsze chwile życia dziecka, połóg, karmienie piersią, opieka nad noworodkiem.

Cena: kurs można zakupić w cenie od 249 do 299 zł (dane z sierpnia 2021 r.). Co ciekawe, można obejrzeć za darmo jedną lekcję kursu – aby zobaczyć, czy warto!

Link do szkoły rodzenia Anny Nowak-Dudy: https://naszepierwszedziecko.pl/szkola-rodzenia-z-anna-nowak-duda

2. Szkoła rodzenia położnej Cor Matris pod kierownictwem dr n. o zdr. Magdaleny Słomy

Szkoła rodzenia położnej Cor Matris
Szkoła rodzenia położnej Cor Matris

Magdalena Słoma jest położną środowiskową, która na co dzień spotyka się z kobietami przed i po porodzie. Realizuje też wiele zajęć praktycznych – ma więc bogate doświadczenie szkoleniowe. Jest także prywatnie mamą dwóch córek, a także syna – wszystkie dzieci zostały urodzone w domu. Na jej szkole rodzenia online uczestniczki wykonują ćwiczenia gimnastyczne dla kobiet ciężarnych, uczą się, jak ćwiczyć po porodzie, a także mogą dowiedzieć się wszystkiego porodzie i opiece nad noworodkiem w pierwszych chwilach życia. Położna udziela także wiele porad z zakresu karmienia piersią. Kurs składa się ze spotkań na żywo z położną, neurologopedą, fizjoterapeutą uroginekologicznym. Uczestnicy po szkoleniu otrzymują także filmy instruktażowe i wiele innych przydatnych materiałów. Jest też możliwość kontynuowania warsztatów po porodzie: położna oferuje szkolenie np. z laktacji czy z rozwoju niemowlaka. Co ważne, opieka położnej daje możliwość wykupienia abonamentu po porodzie, co daje możliwość bezpośredniego kontaktu* w chwili, gdy będziemy potrzebowali pomocy w pierwszych dniach z Maluszkiem w domu. To duży plus!

*Ktoś powie, że przecież kobieta po porodzie ma darmową opiekę położnej, co należy się ramach NFZ. Z mojego doświadczenia powiem, że w okresie pandemii położna była u mnie tylko RAZ – w pierwszej dobie po wyjściu ze szpitala. Dowiedziałam się wówczas, że i tak powinnam się cieszyć, że przyszła chociaż raz, bo w pandemii jej koleżanki położne środowiskowe nawet w ogóle nie przychodzą do swoich pacjentek po porodzie. Także darmowa opieka położnej środowiskowej wcale nie jest taka oczywista w dobie pandemii. :( Oczywiście takie precedensy należy zgłaszać do odpowiednich instytucji!*

Program kursu obejmuje takie tematy, jak: psychoprofilaktyka porodowa (bardzo ważny temat – porusza kwestię depresji poporodowej i baby blues), ciało kobiety przed porodem, aktywność fizyczna w ciąży i po ciąży, wyprawka do szpitala, wyprawka dla noworodka, przygotowanie do porodu, zwiastuny porodu, nauka oddychania, nauka parcia, plan porodu, połóg, wyprawka połogowa, karmienie piersią, pielęgnacja noworodka, pierwsza pomoc i bezpieczeństwo dziecka (np. wybór fotelika), wspieranie rozwoju dziecka (chustonoszenie), karmienie niemowlaka po 6 m.ż., szczepienia ochronne, bilans dziecka, domowa apteczka.

Cena kursu: 550-700 zł za cały kurs (w zależności od wybranego wariantu). Jest możliwość wykupienia abonamentu 1- lub 3-miesięcznego (cena odpowiednio to 300 i 750 zł – dane z sierpnia 2021 r.). Co ciekawe, można wykupić dostęp do pojedynczej lekcji w cenie 150 zł.

Link do szkoły rodzenia Cor Matris: https://www.cormatris.pl/

3. Szkoła rodzenia Polskiego Centrum Edukacji

Szkoła rodzenia Polskiego Centrum Edukacji
Szkoła rodzenia Polskiego Centrum Edukacji

Ta szkoła rodzenia jest jedną z najstarszych w Polsce, a w okresie pandemii uruchomiła zajęcia online. Jej ogromną zaletą jest świetna kadra składająca się z uznanych ekspertów, m.in. Mariola Błachnio (położna), Paweł Grzesiowski (pediatra), Sylwia Kopka (psycholożka) czy Monika Jodłowska (położna i doradca laktacyjny). Chociażby z tego względu warto wziąć pod uwagę udział właśnie w tej szkole rodzenia. Co ważne, szkoła oferuje także doradztwo przy wyborze szpitala do porodu, położnej czy lekarza – w każdym mieście! Otrzymamy także sporą wiedzę na temat porodu oraz rodzicielstwa na każdym etapie. Szkoła rodzenia PCE online zawiera 7 spotkań online – prowadzonych na żywo z wymienionymi (i innymi) ekspertami, gdzie jako uczestnicy mamy możliwość bezpośredniego kontaktu.

Program kursu obejmuje takie tematy, jak: dziecko w okresie prenatalnym, kondycja psychiczna matki i dziecka w okresie przed porodem, dolegliwości ciążowe, plan porodu, torba do szpitala, zwiastuny porodu, przebieg porodu, metody łagodzenia bólu porodowego, pozycje wertykalne, aromatorapia w ciąży i po porodzie, hipnoterapia i hipnobirthing, kąpiel i pielęgnacja noworodka, wyprawka dla noworodka, karmienie piersią, profilaktyka raka piersi, połóg, rozwój dziecka, poczucie bezpieczeństwa i jakość emocji, baby blues.

Cena: kurs kosztuje ok. 400 zł (cena z sierpnia 2021 r.)

Link do szkoły rodzenia PCE: https://szkolarodzenia.com.pl/

4. Szkoła rodzenia online „Zaufaj Położnej”

Szkoła rodzenia online „Zaufaj Położnej”
Szkoła rodzenia online „Zaufaj Położnej”

Szkoła rodzenia prowadzi spotkania na żywo – głównie z położną oraz z innymi uczestnikami – mamy więc możliwość bezpośredniego kontaktu z innymi osobami o podobnych doświadczeniach, a postępy ocenia na bieżąco położna – koryguje błędy i widzi, co jeszcze można poprawić, np. w ćwiczeniach oddechowych – prawie tak samo, jakbyśmy uczestniczyli w stacjonarnej szkole rodzenia. Projekt prowadzą 4 położne, w tym m.in. Anna Bulczak, która jest także CDL i mamą trójki dzieci. Poza położnymi uczestnicy zyskują kontakt z fizjoterapeutami dziecięcymi, pediatrami, neonatologami, fizjoterapeutami uroginekologicznymi oraz ginekologami. Opieka podczas kursu i oferowana wiedza jest naprawdę godna polecenia.

Program kursu obejmuje takie tematy, jak: przygotowanie do porodu, wyprawka, torba do szpitala, metody łagodzenia bólu, ochrona krocza przed pęknięciem i nacięciem, zwiastuny porodu, fazy porodu, pielęgnacja noworodka, karmienie piersią, nawał pokarmu, połóg.

Cena: kurs kosztuje (w zależności od wybranego wariantu) od 399 do 549 zł (ceny z sierpnia 2021 r.).

Link do szkoły rodzenia Zaufaj Położnej: https://zaufajpoloznej.pl/

5. Szkoła rodzenia Cud Narodzin-ka

Szkoła rodzenia Cud Narodzin-ka
Szkoła rodzenia Cud Narodzin-ka

Kurs prowadzony jest przez Centrum Edukacyjno-Szkoleniowe, które powstało z myślą o dostarczeniu odpowiedniej wiedzy zarówno oczekującym na dziecko rodzicom, jak i tym, którzy już cieszą się z rodzicielstwa i potrzebują porady np. na temat rozwoju Malca. Kurs tej szkoły rodzenia online ma formę zajęć na żywo, co jest dużym atutem – można w każdym momencie zapytać prowadzącego o różne aspekty i rozwiać wszystkie wątpliwości. Dodatkowo poza webinarami uczestnikom przekazywane są prezentacje i filmiki instruktażowe, które później można obejrzeć w dowolnym momencie. Ponadto kontakt z położnymi nie urywa się po zakończeniu zajęć – szkoła zaprasza uczestników do kontaktu przez swojego messengera na Facebooku. Do dyspozycji jest grono specjalistów: położne, psycholożka, fizjoterapeutka uroginekologiczna oraz dziecięca.

Program kursu obejmuje takie tematy, jak: przygotowanie do porodu, przebieg porodu i metody łagodzenia bólu, pozycje, połóg – aspekty fizyczne i emocjonalne, pielęgnacja noworodka, pierwsze chwile z dzieckiem, pierwsza pomoc, karmienie piersią, kąpiel dziecka, wyprawka.

Cena: kurs kosztuje 550 zł (cena z sierpnia 2021 r.)

Link do szkoły rodzenia Cud Narodzin-ka: https://cudnarodzinka.pl/

Szkoły rodzenia online na YouTube – za darmo

Poniżej wklejam także przydatne filmiki instruktażowe dostępne za darmo na YouTube. Przyszłe mamy cenią sobie następujące kanały, jeśli chodzi o przygotowanie do porodu i macierzyństwa:

1. Mama Lama – z humorem i merytorycznie :)

Uwielbiam ten kanał i z całego serca polecam! Można wiele się dowiedzieć, a podana wiedza jest w naprawdę przystępnej, żartobliwej często formie. Ale kiedy trzeba, jest poważnie. ;)

Link: https://www.youtube.com/watch?v=kwDi1GbOdno

2. Joanna Mróz – ciąża i poród w praktyce

To drugi, uwielbiany przeze mnie kanał. Prowadząca jest przesympatyczna, a przede wszystkim ma ogromną wiedzę, którą potrafi świetnie przekazać – na wielu praktycznych przykładach. Oglądając jej filmy można naprawdę poczuć się jak na szkole rodzenia w tradycyjnej formie.

Link: https://www.youtube.com/watch?v=HCx1QBRWoKw&t=14s

3. Zaufaj Położnej – kanał Szkoły Rodzenia

Ten kanał przedstawia w sposób bardzo profesjonalny wiele porad na temat porodu i opieki nad noworodkiem, przy czym nadal jest to forma bardzo przystępna.

Link: https://www.youtube.com/watch?v=PuuWTbNiKWQ

4. Mama Fizjoterapeuta - rozwój ruchowy

Jest to kanał zawężony do tematów typowo pielęgnacyjnych – jak nosić niemowlę, jak je przewijać, aby sprzyjać rozwojowi ruchowemu, jak niwelować ryzyko asymetrii poprzez odpowiednią pielęgnację, noszenie i zabawę z dzieckiem. Plus za bardzo krótkie, ale jakże praktyczne filmiki!

Link: https://www.youtube.com/watch?v=VwsxddScYPk&t=6s

5. Bebi Program

To kanał, w którym znajdziemy serię filmików na temat porodu i pielęgnacji oraz karmienia noworodka – a później niemowlaka. Porad udzielają położne oraz lekarze i inni specjaliści. Całość ma przystępną, praktyczną formę (pokazywanie na wielu przykładach).

Link: https://www.youtube.com/watch?v=SJWLlpiHAJE