Pierwszy seks po porodzie – kiedy można zacząć?
Teoretycznie współżyć można już po zakończeniu połogu, który trwa 6 tygodni od porodu. Wówczas kobieta powinna już normalnie funkcjonować i teoretycznie jest gotowa na współżycie. Jednak jak się okazuje, to tylko teoria, gdyż gotowość na pierwszy seks po porodzie jest sprawą bardzo indywidualną, gdyż każda kobieta miała inny poród, inny połóg, inaczej się czuje – zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Jedne kobiety będą czuć się świetnie po 6 tygodniach, a inne mogą powracać do dobrej formy nawet przez 3-6 miesięcy (gdy np. podczas porodu doszło do głębokiego nacięcia krocza).
Istnieje ponadto pewna zależność, że im poród przebiegał dłużej i był trudniejszy, tym większa powstaje obawa przed zbliżeniem, przez co kobieta zwleka z pierwszym współżyciem. Powodem takiego zachowania może być też brak akceptacji swojego wyglądu po porodzie, gdyż młoda mama nie miała jeszcze szansy na to, by rozpocząć pracę nad swoją sylwetką i wrócić do formy sprzed ciąży (ponieważ podczas połogu zakazane są intensywnie aktywności). Skóra na brzuchu dopiero zaczyna się obkurczać, a w dodatku z piersi może wypływać pokarm. To wszystko sprawia, że tuż po połogu często kobiety nie są jeszcze gotowe na współżycie.
Niestety, zbyt długie odwlekanie współżycia niekorzystnie wpływa na związek. Im dłużej czekamy, tym większe mogą pojawiać się obawy i frustracje. Gdy zatem poczujesz, że fizycznie oraz psychicznie jest pora na zbliżenie, powiedz o tym Partnerowi i nie odwlekaj tego w nieskończoność.
Czy pochwa po porodzie jest zbyt luźna do efektywnego współżycia?
To szkodliwy mit, gdyż większość kobiet oraz mężczyzn nie czuje praktycznie żadnej różnicy podczas współżycia po porodzie. Oczywiście zaraz po porodzie mięśnie są rozciągnięte, ale to mija i nie trwa wiecznie! Pochwa prędzej czy później obkurczy się do swojej dawnej wielkości. I mimo że niski poziom estrogenów nieco zmniejsza elastyczność ścianek pochwy, to również jest chwilowy stan, który minie – trzeba poczekać, aż po okresie karmienia piersią hormony się unormują i estrogeny powrócą na właściwy poziom, dbając o naszą kobiecość. Można to również przyspieszyć, wykonując ćwiczenia mięśni Kegla. Co więcej, wiele par sądzi, że po porodzie seks jest jeszcze lepszy niż przed ciążą!
Warto wiedzieć! Co ciekawe, pochwa może być luźniejsza także po cięciu cesarskim, za co odpowiedzialne są hormony, a konkretnie – niedobór estrogenów odpowiadających za elastyczność ścianek pochwy. Dopóki kobieta karmi piersią, estrogenów jest mniej, ale kiedy tylko powrócić cykl miesiączkowy, poziom estrogenów wzrośnie i ścianki pochwy powrócą do normalnego stanu: będą elastyczne, co przełoży się na satysfakcję seksualną.
Czy pierwszy seks po porodzie boli?
Niestety zdarza się, że kilka pierwszych zbliżeń może nie być do końca komfortowe, jednak w większości przypadków taki dyskomfort nie występuje. Jeżeli zarówno poród, jak i połóg przebiegły prawidłowo, a lekarz na wizycie po połogu nie stwierdził żadnych komplikacji, stosunek nie powinien boleć. Warto jednak porozmawiać z partnerem o swoich obawach, aby był ostrożny i delikatny.
Jeżeli natomiast stosunki są przez długi czas bolesne, być może pęknięte podczas porodu krocze (lub nacięte) zostało źle zszyte, przez co pochwa jest za ciasna – wówczas należy skontaktować się z lekarzem.
Warto wiedzieć! Pierwsze zbliżenie zaplanujcie wtedy, gdy macie dużo czasu i w takim miejscu, aby było Wam jak najbardziej komfortowo. Zadbajcie o romantyczny nastrój i chwilę dla siebie. Zacznijcie od odpowiednio długiej gry wstępnej, aby przełamać strach przed bólem, co również przełoży się na rozluźnienie i odprężenie sprzyjające zbliżeniu.
Co oznacza pojawienie się krwi podczas pierwszego zbliżenia po porodzie?
Jeśli podczas stosunku doszło do niewielkiego krwawienia, któremu nie towarzyszył ból, prawdopodobnie uszkodzony został delikatnie nabłonek pochwy, gdyż przy spadku poziomu estrogenów i progesteronu, pochwa jest słabo nawilżona, więc nietrudno o otarcia. Ryzyko uszkodzeń można zmniejszyć, stosując specjalny żel nawilżający.
Kiedy po porodzie wraca ochota na seks?
Wiele kobiet po porodzie nie ma ochoty na seks głównie z powodu chronicznego zmęczenia. Ponadto obniżone libido wynika również z laktacji pokarmu – ta niestety zmniejsza wydzielanie się estrogenów w organizmie oraz znosi działanie dopaminy, która to odpowiada za pobudzenie seksualne. Wszystko jednak jest odwracalne i minie w momencie, gdy poziom hormonów się unormuje.
Czy po cięciu cesarskim można zacząć współżyć szybciej?
Wydaje się, że po cięciu cesarskim można szybciej doprowadzić do zbliżenia, niż w przypadku porodu siłami natury – jednak jest to błędne przekonanie, gdyż po cesarce także pozostaje w macicy rana po łożysku, która potrzebuje czasu, aby się zagoić. Jeśli stosunek odbędzie się w momencie, gdy jeszcze do zagojenia owej rany nie doszło, istnieje wysokie ryzyko infekcji. Z tego powodu przed stosunkiem skonsultuj decyzję z lekarzem. Poza tym cięcie cesarskie to poważna operacja i organizm potrzebuje odpowiednio długiego czasu, aby się zregenerować.
Co zrobić, jeśli po porodzie nie podoba nam się własne ciało?
Wiele kobiet zwleka z rozpoczęciem współżycia, ponieważ nie akceptuje swojego wyglądu po porodzie. Ciało jest bowiem mocno zmienione, w porównaniu do stanu sprzed ciąży. Może pojawiać się nadwaga, piersi są obrzmiałe i może z nich lecieć mleko, skóry na brzuchu jest za dużo i mogą występować nieestetyczne rozstępy. To wszystko sprawia, że młode mamy bardzo często odwlekają stosunek bardzo długo, co niestety prowadzi do pogorszenia relacji w związku. Pamiętaj więc, że trzeba oczywiście dbać o ciało i próbować zrzucać dodatkowe kilogramy czy pielęgnować skórę po ciąży, ale nie może to stanowić priorytetu – być ponad dobrymi relacjami w związku. Pomyśl sobie, że łączą was wyjątkowe więzi, zostaliście właśnie rodzicami – i Twój partner z pewnością postrzega Cię jako kogoś wyjątkowego i pięknego, a to, że pojawiły się niedoskonałości wynika z tego, że urodziłaś Wasze wspólne dziecko, a nie dlatego, że nie dbasz o siebie. To zmienia postać rzeczy. Nie zwlekaj zatem zbyt długo ze współżyciem, tylko ufaj, że nadal jesteś dla partnera atrakcyjna. Już samo myślenie w taki sposób doda Ci pewności siebie i sprawi, że współżycie będzie lepsze!
W jakich pozycjach można się kochać po porodzie?
Jeżeli połóg przebiegł prawidłowo, a krocze i rana w macicy całkowicie się zagoiły, właściwie pozycja seksualna nie ma dużego znaczenia. Jednak z przyczyn psychologicznych warto na początku unikać pozycji, w których dochodzi do głębokiej penetracji. Istotne jest również to, aby kobieta mogła kontrolować sama tempo oraz głębokość stosunku. Porozmawiaj zatem z partnerem o tych aspektach, aby uniknąć ewentualnego dyskomfortu. Na ogół sprawdza się pozycja na jeźdźca czy łyżeczka.
Kiedy można osiągnąć orgazm po porodzie?
Okazuje się, że po urodzeniu dziecka trudno jest początkowo osiągnąć orgazm, gdyż występuje niskie stężenie estradiolu. Niedobór tego hormonu sprawia, że nabłonek w pochwie jest cienki i mało nawilżony, co skutkuje tym, że stosunek może być nieprzyjemny, a więc i orgazm jest trudny w osiągnięciu. Rozwiązaniem może być stosowania żelu intymnego do nawilżenia pochwy. Wszystko ponadto powinno wrócić do normy, gdy gospodarka hormonalna wróci na dobre tory, czyli po ok. 6-7 miesiącach od porodu.
Czy to prawda, że podczas karmienia piersią nie można zajść w ciążę?
Okazuje się, że karmienie piersią jest pewnego rodzaju środkiem antykoncepcyjnym, o ile karmi się wyłącznie piersią, odpowiednio często i niczym się dziecka nie dopaja. Jeżeli nie przestrzegasz wszystkich tych warunków, możesz i tak zajść w ciążę podczas okresu karmienia piersią.
Czy można zajść w ciążę przed pierwszą miesiączką po porodzie?
Wiele kobiet sądzi, że zanim nie pojawi się pierwsza miesiączka po porodzie, nie może dojść do zapłodnienia. To mit, ponieważ owulacja zawsze poprzedza miesiączkę i można zajść w ciąże, nie doczekawszy się jeszcze pierwszego okresu po porodzie. Jeżeli więc nie chcesz zbyt szybko urodzić kolejnego dziecka (a warto z tym poczekać, ponieważ organizm potrzebuje się zregenerować, aby znów móc stworzyć dobre warunki dla rozwijającego się płodu – i zwykle jest to okres jednego roku, a nawet dwóch), lepiej zadbaj o dobre zabezpieczenie już od pierwszego współżycia. Warto przy tym wiedzieć, że owulacja może się pojawić jeszcze przed końcem połogu, jeżeli kobieta nie karmi piersią!
Seks po porodzie a antykoncepcja
Jeżeli nie zdecydowałaś się na karmienie piersią, możesz wybrać dowolną metodę antykoncepcji, także antykoncepcję hormonalną. Najskuteczniejsze są tabletki antykoncepcyjne, plastry, zastrzyki, wkładki wewnątrzmaciczne, pierścienie dopochwowe. W przypadku karmienia piersią, metody antykoncepcji są nieco ograniczone, gdyż spośród środków hormonalnych można stosować wyłącznie te, które nie zawierają estrogenów, a więc np. wkładkę domaciczną Mirena, zastrzyki Depo-provera lub tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe, które są mniej skuteczne, od wieloskładnikowych.