26. tydzień ciąży – który to miesiąc?
26. tydzień to nadal 6. miesiąc ciąży oraz II trymestr – ale już w następnym tygodniu wkroczysz w III trymestr ciąży. Do porodu pozostało 14 tygodni. Dziecko mocno się zmienia, podobnie jak i Twój brzuch, który osiąga coraz to większe rozmiary i powoduje nowe dolegliwości – np. nietrzymanie moczu. Czasu do rozwiązania jest coraz mniej – warto pomyśleć zarówno o przygotowaniach do porodu, jak i kompletowaniu wyprawki, o ile jeszcze tego nie zrobiłaś.
Poród w 26. tygodniu ciąży i szanse na przeżycie dziecka
W 26. tygodniu ciąży szanse na przeżycie wcześniaka są już na poziomie ok. 85%, jeśli doszłoby do przedwczesnego porodu pod opieką wykwalifikowanego zespołu medycznego oraz w szpitalu z dostępem do specjalistycznego sprzętu. Dzieci urodzone w tym czasie są bowiem jeszcze bardzo malutkie – zobaczcie na poniższym zdjęciu.
Mimo małych rozmiarów, lekarzom bardzo często udaje się takie wcześniaki uratować – trafiają one wówczas na oddział intensywnej opieki neonatologicznej, gdzie znajduje się specjalistyczna aparatura. Wcześniak z 26. tygodnia ma jeszcze bardzo mało tkanki tłuszczowej oraz słabe mięśnie – nie jest sam w stanie wytwarzać wystarczających ilości ciepła, zatem musi przebywać w inkubatorze.
Jeśli nastawiałaś się na karmienie piersią, a urodziłaś wcześniaka, Twoje szanse na laktację nie są skreślone – wielu kobietom udaje się karmić dziecko własnym mlekiem przez długi czas, mimo porodu przedwczesnego. Musisz jednak uzbroić się w cierpliwość i być wytrwałą, ponieważ droga ta nie będzie z początku łatwa. Powinnaś zacząć od zakupu dobrego laktatora na dwie piersi i pobudzania piersi do produkcji mleka. Jak to zrobić? O udanym ściąganiu mleka laktatorem i zwiększaniu jego ilości pisałam w osobnym artykule – zapraszam do czytania. Jest tam garść porad z mojego doświadczenia i doświadczenia innych mam ściągających mleko, a także wskazówki z różnych publikacji naukowych na temat laktacji. Co ciekawe, wiele mam, które karmiły swojego wcześniaka własnym mlekiem przez nawet 2-3 miesiące przez butelkę, gdy tylko dziecko nabiera sił, karmią Malucha bezpośrednio piersią! Warto więc walczyć o laktację, ponieważ z każdym tygodniem rośnie szansa na karmienie naturalne bez użycia laktatora.
Brzuch w 26. tygodniu ciąży
W 26. tygodniu ciąży brzuch rośnie bardzo gwałtownie. Dziecko przybiera bowiem szybko na wadze – jeszcze niedawno ważyło 500 g, a teraz ma już prawie 2 razy tyle. Macica ponadto jest na coraz wyższej pozycji i wysuwa się do przodu – dno macicy możesz wyczuć kilka centymetrów nad pępkiem. Zwiększa się przy tym jej ucisk na przeponę, ale także na narządy na dole – możesz mieć przez to zaparcia.
W macicy jest coraz mniej miejsca – dziecko rusza się już mniej, co jest naturalne, ale niepokój powinien budzić brak ruchów dziecka przez cały dzień.
Wraz z powiększającą się macicą, rosnącą wagą dziecka i coraz większym brzuchem, możesz wyraźnie odczuwać wzrost wagi. Od początku ciąży masz już za pewne 7-8 kg na plusie. Pamiętaj, że jeśli byłaś przed ciążą bardzo szczupła, powinnaś przybrać na wadze więcej. Jeśli natomiast miałaś nadwagę, powinnaś w ciąży przytyć mniej niż szczupłe kobiety.
Jak wygląda i rozwija się dziecko w 26. tygodniu ciąży?
Dziecko ma już ok. 900 g i mierzy 35 cm długości wraz z kończynami. Powinno jednak jeszcze wiele czasu spędzić w łonie mamy, aby prawidłowo się rozwijać.
Na tym etapie szczególnie kształtują się zmysły, m.in. doskonali się słuch i otwierają się oczy (siatkówka dotąd się rozwijała, przez co wiele miesięcy dziecko miało zamknięte powieki). Ponadto dziecko nabiera sporo masy.
26. tydzień to ważny okres dla płuc: produkuje się już surfaktant, który m.in. zmniejsza napięcie powierzchniowe w pęcherzykach płucnych oraz zabezpiecza je przed sklejaniem się w momencie wydechu. Chroni także przed zapadaniem się pęcherzyków płucnych. W tym momencie płuca przypominają jeszcze gąbkę wypełnioną płynem, ale z pierwszym oddechem oraz krzykiem dziecka po porodzie, płuca się natychmiast rozprężą i resztki płynu owodniowego będą powoli wchłonięte. Niestety poród w tym tygodniu nadal grozi niewydolnością układu oddechowego dziecka – a ta często jest dla dziecka śmiertelna.
W 26. tygodniu ciąży dziecko porusza się już w sposób skoordynowany: odbija się od ścian macicy, łapie za pępowinę, potrafi ssać kciuk, a niekiedy nawet palec u stopy! Ssanie palców nie jest bezcelowe: dzięki temu wzmacniają się mięśnie żuchwy, przez co dziecko będzie przygotowane do ssania piersi mamy po urodzeniu, co jest wymagające.
Udowodniono naukowo, że już w tym okresie życia prenatalnego dziecko reaguje na dotyk – możesz zatem delikatnie dotykać brzucha i czekać na reakcję dziecka. Na pewno wzmocni to więź między Wami! Reakcje te będą bardzo żywe, co dodatkowo napawa dumą i radością – jeszcze niedawno wyczekiwałaś przecież tych kopniaków z niecierpliwością!
Serce dziecka w 26. tygodniu bije bardzo mocno – niekiedy można je usłyszeć, przykładając do brzucha ucho lub stetoskop lekarski. Jeśli posiadasz detektor tętna płodu (doppler), zapewne mogłaś słuchać bicia serca już od kilku dobrych tygodni.
26. tydzień ciąży – zmiany w organizmie mamy i objawy
Dziecko szybko przybiera na masie, a do przyrostu wagi dziecka dochodzi coraz większa ilość wód płodowych, większa macica i łożysko. W efekcie nosisz w brzuchu bagaż wielkości piłki nożnej o masie ok. 2 kg. Zmienił się Twój środek ciężkości, masz problemy ze spaniem i zmianą pozycji. W przypadku problemów ze spaniem, polecam poduszkę typu rogal dla kobiet w ciąży – bardzo ułatwia wygodne ułożenie się do spania na lewym boku.
Dno macicy możesz wyczuć kilka centymetrów nad pępkiem. Nadal będzie się ono podnosić wyżej – średnio o 1 cm w górę wraz z każdym tygodniem.
W 26. tygodniu mija najprzyjemniejszy okres ciąży, czyli II trymestr i wkraczasz w czas, gdy wszystkie niedogodności będą coraz mocniej odczuwalne. Powoli brzuch stanowi dla Ciebie przeszkodę w sprawnym poruszaniu się czy nawet higienie osobistej. W zależności od wielkości ciąży i Twojej kondycji fizycznej, możesz uskarżać się na coraz większy ból pleców czy opuchnięte stopy. Obrzęki stóp w tym tygodniu powoduje utrudniony przepływ krwi przez żyłę główną dolną do serca – uciska na nią bowiem większa macica. Ponadto w Twoim organizmie zatrzymuje się woda, co jest spowodowane zmianami hormonalnymi, a także tym, że masz więcej krwi krążącej. Jeśli jednak obrzęki pojawią się nagle, powinnaś udać się na izbę przyjęć – może to być groźne dla dziecka.
Większa macica coraz mocniej uciska na jelita i powoduje zaburzenia trawienia, takie jak wzdęcia, zaparcia czy zgaga. Uciska również na przeponę, powodują obniżenie wydolności wysiłkowej i spłycenie oddechu. Poza tym może pojawić się ból żeber, które są coraz bardziej rozpychane. W razie bólu połóż się i staraj głębiej oddychać.
Inne objawy, które mogą dokuczać Ci w 26. tygodniu ciąży, to m.in. napięcie w miednicy, nietrzymanie moczu, skurcze przepowiadające (nieregularne, nie rosnące na sile wraz z czasem, ustępujące po zmianie pozycji) objawiające się twardnieniem brzucha, skurcze nóg (zwłaszcza w nocy).
W 26. tygodniu warto skontrolować swoje ciśnienie – zbyt wysokie może powodować stan przedrzucawkowy, który jest bardzo groźny w ciąży, gdyż jego powikłaniem może być nawet rzucawka ciążowa objawiająca się drgawkami (jak przy ataku padaczki). Taki stan stanowi zagrożenie zarówno dla Ciebie, jak i dziecka - może nawet skończyć się zgonem.
Ból krzyża w 26. tygodniu ciąży
Na tym etapie wiele kobiet ciężarnych cierpi na chroniczne bóle kręgosłupa – wraz z każdym tygodniem mogą się nasilać. Możesz spróbować je złagodzić, a nawet uniknąć, nie dźwigając oraz jak najczęściej odpoczywając. W dzień kładź się na twardym podłożu z ugiętymi kolanami – przynajmniej na 5-10 minut. Ponadto partner może rozmasować Ci każdego wieczoru dół pleców – taki masaż świetnie złagodzi ból i Cię zrelaksuje, a dodatkowo wzmocni więź między Wami. Ból może złagodzić ciepła (nie gorąca!) kąpiel, albo specjalna poduszka elektryczna.
26. tydzień ciąży – pora na szkołę rodzenia
26. tydzień ciąży to świetny czas, aby zastanowić się nad zapisem do szkoły rodzenia – o ile jeszcze tego nie zrobiłaś. Przyda Ci się to szczególnie podczas pierwszej ciąży – zostaniesz lepiej przygotowana do porodu i macierzyństwa. W ramach szkoły rodzenia odbywają się zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne – masz szansę nauczyć się wiele cennych rzeczy na temat ciąży, porodu, połogu czy opieki nad noworodkiem.
Szkoła rodzenia szczególnie przydaje się w zakresie podstawowych czynności pielęgnacyjnych nad noworodkiem a także daje garść praktycznych porad na temat karmienia piersią, którego początki rzadko bywają łatwe. Warto zatem skorzystać i dobrze przygotować się do tych roli. Ponadto w szkole rodzenia dowiesz się, jak lepiej znieść ból porodowy – jak go złagodzić i jakie masz prawa, jako rodząca (jaki masz wpływ jako pacjentka na przebieg porodu).
Położne rozwieją wszelkie wątpliwości dotyczące karmienia piersią, zasad pielęgnacji dziecka, szczepień czy innych aspektów związanych z noworodkiem. Nauczą Cię także technik oddychania, które są nieocenione podczas porodu. Nauczysz się także wzmacniać mięśnie grzbietu, aby zredukować ból kręgosłupa w ciąży.
W dobie pandemii wiele szkół rodzenia utworzyła wersje internetowe tego typu szkoleń – powstały szkoły rodzenia online, dzięki którym nie musisz jechać do placówki stacjonarnej, aby dobrze przygotować się do porodu i opieki nad dzieckiem.
26. tydzień ciąży – jakie badania wykonać?
Na tym etapie można wykonać badanie USG. Dziecko potrafi już ssać kciuk, co może uda się Ci zobaczyć podczas tego badania. Usłyszysz także wyraźne bicie serca.
Jeśli nie zrobiłaś jeszcze testu obciążenia glukozą, o którym pisałam w poprzednich poradnikach składających się na Kalendarz Ciąży, powinnaś koniecznie go wykonać. Pozwala on wykluczyć cukrzycę ciążową – jest duże ryzyko jej pojawienia się na tym etapie ciąży. Jeśli poziom cukru jest za wysoki, konieczne będzie wdrożenie odpowiedniej diety, a niekiedy nawet leczenia insuliną.