Kalendarz ciąży: 29. tydzień ciąży

29. tydzień ciąży - kalendarz ciąży

29. tydzień ciąży to ostatnia prosta przed rozwiązaniem. Ciało dziecka jest już praktycznie ukształtowane, choć nadal dość szczupłe. W przypadku porodu natomiast, Maluszek miałby spore szanse na przeżycie i normalne funkcjonowanie w przyszłości.

29. tydzień ciąży – który to miesiąc?

29. tydzień ciąży to 7. miesiąc ciąży oraz III trymestr. Do porodu pozostało zaledwie 11 tygodni, o ile urodzisz w terminie. Pamiętaj jednak, że tylko kilka procent kobiet rodzi w terminie wyznaczonym przez lekarza – dziecko równie dobrze może urodzić się w 36., jak i w 42. tygodniu ciąży.

W 29. tygodniu ciąży większość dzieci przekręca się już na stałe do pozycji głową w dół – jest to ich przygotowanie do narodzin. Jeśli tak się nie stanie w Twoim przypadku, jest jeszcze szansa, że dziecko się obróci, chociaż nie musi się tak stać – niektóre dzieci pozostają w ułożeniu pośladkowym.

>>Zobacz cały Kalendarz Ciąży: Twoja ciąża tydzień po tygodniu<<

Brzuch w 29. tygodniu ciąży

Dziecko szybko przybiera na wadze, przez co również Twój brzuch nadal się powiększa. Obwód brzucha może wynosić ok. 100 cm. Waga w ciągu całego 7. miesiąca może wzrosnąć nawet o 4-6 kg! To na szczęście pozornie duży przyrost wagi, gdyż sporą część z tego stanowi waga rosnącego dziecka, łożyska oraz wód płodowych. Nie jest to na pewno moment na odchudzanie. Twoje dziecko potrzebuje na tym etapie dużo energii i substancji odżywczych do prawidłowego rozwoju m.in. mózgu czy innych ważnych narządów.

Jak wygląda i rozwija się dziecko w 29. tygodniu ciąży?

W 29. tygodniu ciąży waga dziecka wynosi już ok. 1,4 kg. Dziecko ma ok. 40-42 cm (długość mierzona z nóżkami). To sporo, ale do porodu urośnie jeszcze ok. 10 cm. Waga również wzrośnie: podwoi się lub nawet potroi.

Twarz Maluszka wygląda teraz jak twarz noworodka. Ma ono ponadto niemal w pełni rozwinięte wszystkie układy i narządy, a na tym etapie gromadzi tkankę tłuszczową oraz doskonali różne umiejętności. Dochodzi również do intensywnego rozwoju mózgu, czego efektem jest m.in. kształtowanie obszarów odpowiedzialnych za zmysły i dziecko na tym etapie może już reagować na ból lub zapach. Potrafi ponadto wodzić oczami za źródłem światła i rozróżnia ludzkie głosy towarzyszące jego mamie na co dzień. Mów do niego jak najwięcej – tatuś również – oraz puszczaj Malcowi spokojną muzykę – być może wpłynie to korzystnie na jego rozwój i Waszą relację!

Dziecko w 29. tygodniu ciąży - wygląd
Dziecko w 29. tygodniu ciąży - wygląd

Ruchy dziecka w 29. tygodniu ciąży są bardziej odczuwalne, gdyż jest ono większe niż dotychczas i ma coraz mniej miejsca w macicy. To także moment, gdy wody płodowe osiągają swoją maksymalną objętość i teraz już nie będzie ich przybywać, tylko będą maleć. Bardzo ważne jest zatem, aby do 29. tygodnia ciąży wypracować sobie dużą ilość wód płodowych, aby uniknąć małowodzia – wystarczy, że będziesz pić dużo wody od pierwszych dni ciąży.

Obecnie intensywnie rośnie głowa dziecka – musi bowiem pomieścić rozwijający się równie mocno mózg. Dojrzewają nadal płuca i mięśnie – w tym mięśnie układu oddechowego. Dzięki temu wzrastają z dnia na dzień jego szanse na przeżycie poza łonem mamy. Mimo że same płuca rozwiną się w pełni dopiero za 8 tygodni, to dziecko urodzone w 29. tygodniu ciąży ma szansę na przeżycie przekraczającą 90%! Ma także o wiele większe szanse na zdrowe życie, niż wcześniak urodzony 1-2 tygodnie temu, ale nadal konieczne będzie umieszczenie go w inkubatorze, gdyż ma jeszcze mało tkanki tłuszczowej. Co prawda w 29. tygodniu dzieci nabierają duże ilości tkanki tłuszczowej, ale jest jej jeszcze za mało, by zapewnić ciału odpowiednią temperaturę poza łonem mamy. Co ciekawe, dzieci w okresie prenatalnym i w pierwszych miesiącach po porodzie posiadają przede wszystkim brunatną tkankę tłuszczową, natomiast starsze dzieci i dorośli mają w większości żółtą tkankę tłuszczową. Brunatna tkanka tłuszczowa ma za zadanie aktywnie wytwarzać ciepło, natomiast żółta ma magazynować energię w postaci tłuszczu i wpływać na równowagę hormonalną oraz immunologiczną. Ma także funkcję termoizolacyjną.

29. tydzień ciąży – zmiany w organizmie mamy i objawy

Dno macicy można wyczuć na wysokości ok. 3-4 palców powyżej linii pępka. Brzuch każdego tygodnia powiększa się w obwodzie o ok. 1 cm. Może sprawiać coraz większe problemy w nocy – trudno jest znaleźć wygodną pozycję, a przy tym jest coraz większe parcie macicy na pęcherz, co wiąże się z częstym wstawaniem do toalety. Staraj się odsypiać bezsenne noce w ciągu drzemek w dzień – zobaczysz, że nawet krótka, 15-minutowa drzemka doda Ci energii.

Na tym etapie wiele kobiet ciężarnych dotyka zespół Wittmaacka-Ekboma, czyli zespół niespokojnych nóg. To schorzenie o charakterze neurologicznym. Objawia się nieprzyjemnym uczuciem mrowienia skóry, a także poruszania się tkanek pod powierzchnią skóry w momencie, gdy nogi nie są w ruchu. Gdy poruszymy nogami, uczucie to ustaje. W efekcie nie możemy się w nocy wyspać, ponieważ jest potrzeba bezustannego poruszania nogami. Zespół niespokojnych nóg może, ale nie musi zniknąć po porodzie.

W 29. tygodniu ciąży możesz mieć większe niż dotychczas problemy z oddychaniem, co wynika z ucisku macicy na przeponę. Ponadto macica wywiera coraz większy nacisk na klatkę piersiową od środka – niemal niemożliwe jest głębokie, efektywne oddychanie, a dodatkowo mogą boleć żebra. Konieczne jest częste branie wielu płytkich oddechów.

Coraz większa i cięższa macica wywiera ponadto ucisk na żyłę główną dolną, którą krew powraca z nóg do serca, przez co mogą pojawić się obrzęki nóg. W efekcie może dojść do powiększenia się rozmiaru stóp nawet o cały rozmiar. Jeśli obrzęki pojawiły się nagle i są bardzo duże, konieczne jedź do lekarza – może to być zwiastun stanu przedrzucawkowego, który jest groźny dla Ciebie i dziecka (może nawet prowadzić do zgonu). Jeżeli natomiast obrzęki są lekkie i nie pojawiły się nagle, spróbuj częściej odpoczywać w pozycji leżącej na lewym boku, z nogami lekko uniesionymi powyżej miednicy – obrzęki wówczas powinny znacznie się osłabić.

Jeśli chodzi o obrzęki, możesz je mieć także na palcach dłoni – lepiej ściągnij zawczasu obrączkę, aby nie musieć jej później przecinać u specjalisty. Na obrzęki dobre są też masaże dłoni i ćwiczenia (ruchy nadgarstkami i palcami).

Na tym etapie ciąży mogą pojawiać się żylaki na nogach, co jest spowodowane uciskiem macicy na żyłę, która odprowadza krew do serca z kończyn dolnych. Staraj się często ruszać, nie siedzieć długo za biurkiem i odpoczywać z nogami powyżej miednicy.

Poza powyższymi dolegliwościami, możesz odczuwać zgagę, niestrawność, wzdęcia, częste odbijanie, hemoroidy, powtarzające się migreny. Ponadto może spotkać Cię syndrom wicia gniazda, o ile jeszcze się nie pojawił. Ciesz się tym i idź za głosem, który nakazuje Ci urządzać pokój dla dziecka i kompletować całą wyprawkę. Poczujesz się pewniej, gdy będziesz dobrze przygotowana do przyjęcia Maluszka w domu.

Ból brzucha w 29. tygodniu ciąży

Możesz odczuwać ból w dole brzucha lub miewać twardnienie brzucha. Ból może powodować większy nacisk dziecka na okolice kanału rodnego i jest naturalne. O ile twardnienie i ból brzucha mija, a skurcze nie nasilają się w czasie (oraz ustępują przy zmianie pozycji), nie powinnaś się martwić, chociaż zawsze lepiej dmuchać na zimne i w razie wątpliwości jechać do lekarza. Jeżeli natomiast skurcze nabierają na sile, nie ustępują przy zmianie pozycji i stają się regularne, jedź szybko do szpitala – może to być symptom rozpoczynającego się porodu lub odklejania łożyska. Inne sygnały porodu przedwczesnego to bóle przypominające bóle miesiączkowe, biegunka, nudności, niestrawność, ucisk w dolnej części pleców, zmiana charakteru upławów (stają się bardziej wodniste, czasami podbarwione krwią), ucisk w udach lub pachwinach, wyciek z pochwy (może oznaczać sączenie się wód płodowych, co jest niebezpieczne na tym etapie).

Jeśli doszłoby na tym etapie do porodu, szanse na przeżycie dziecka wynoszą już sporo, bo ponad 90%, jednakże jest ono jeszcze bardzo niedojrzałe i niedostosowane do życia poza łonem mamy – lepiej, żeby pozostało w macicy jeszcze przynajmniej 7. tygodni, aby wszystkie układy i narządy były lepiej rozwinięte.

Warto odpocząć od pracy

Warto odpocząć od pracy w 29. tygodniu ciąży
Warto odpocząć od pracy w 29. tygodniu ciąży

29. tydzień ciąży to dobry moment na odpoczynek od pracy. Porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem i pracodawcą. Jeśli jednak czujesz się dobrze lub nie ma zagrożenia porodem przedwczesnym, a praca jest lekka i nie obciąża Cię fizycznie bądź psychicznie, jak najbardziej masz prawo pracować – nawet do dnia porodu! I wiele kobiet tak robi. Jednak pamiętaj, że po porodzie czeka Cię intensywna „praca” 24/7 w postaci opieki nad noworodkiem – który z początku jest bardzo wymagający i stale potrzebuje Twojej bliskości. To nieprzespane noce, dnie okrojone łzami, wyczerpanie po porodzie, często problemy z karmieniem, które nie ułatwiają sprawy. Przygotuj się do tego, że macierzyństwo nie wygląda jak z obrazka czy Instagrama w pierwszym miesiącu-dwóch – chyba że masz sztab opiekunek/babć do pomocy, które mogą być z Tobą przez ten trudny okres. Dlatego w okolicach 29. tygodnia ciąży warto wziąć zwolnienie z pracy, by odetchnąć przed burzą. ;) Tym bardziej, że poród może nastąpić nie za 11 tygodni, a np. za 7 – i będzie to ciąża donoszona, ponieważ za poród przedwczesny uznaje się ciążę rozwiązaną przed 36. tygodniem.

29. tydzień ciąży – USG

W 29. tygodniu ciąży można wykonać USG (należy je wykonać do 32. tygodnia). Lekarz oceni budowę anatomiczną płodu, jego ułożenie, sprawdzi tempo wzrostu i oceni, czy jest prawidłowe, oceni łożysko i jego lokalizację, oceni ilość płynu owodniowego. Ponadto na tym etapie zdjęcia z USG mogą być świetną pamiątką dla rodziców, bo dziecko widać już bardzo wyraźnie – szczególnie, jeśli zdecydujesz się na USG 3D lub 4D.