Czop śluzowy – jak wygląda?
Czop śluzowy (inaczej „czop Kristellera”) to bardzo gęsta wydzielina, która w trakcie ciąży lokalizuje się w kanale szyjki macicy. Jego rolą jest szczelne zamykanie szyjki macicy – stąd nazywa się także „korkiem” śluzowym – po to, aby chronić jamę macicy i znajdujące się w łożysku dziecko, przed wieloma niebezpiecznymi patogenami ze środowiska zewnętrznego. Tym samym ochrania on płód przed groźną dla zdrowia i życia infekcją.
Czop śluzowy zaczyna się formować w momencie wzrostu stężenia progesteronu po zapłodnieniu i pozostaje on w kanale szyjki macicy przez całą ciążę. Wypada na krótko przed porodem.
Czop śluzowy odchodzi na raty...
Czop śluzowy może odchodzić na raty i wówczas ciężarna może nie dostrzec tego, że czop zaczął wypadać. Jak wygląda takie stopniowe odchodzenie czopa śluzowego? Przede wszystkim można zauważyć większą ilość śluzu na wkładce, ale czasami objaw ten zostaje pominięty przez kobiety ciężarne, gdyż w ciąży ogólnie wydostaje się dużo więcej śluzu z pochwy, niż przed zapłodnieniem. Ponadto czop, który nie odchodzi w całości, może mieć postać galaretowatej wydzieliny. Nie powinnaś się jednak martwić, jeśli nie zauważysz odejścia czopa – z pewnością innych objawów porodu nie przegapisz (skurcze porodowe są bolesne – na pewno będziesz wiedzieć, że to właśnie „to” i trzeba jechać do szpitala).
Odejście czopa śluzowego jest jednym z objawów zbliżającego się porodu, także jeśli odchodzi on na raty – i takie odchodzenie czopa (stopniowe) nie jest żadną anomalią i nie oznacza nic złego – to całkowicie normalne zjawisko.
Czop śluzowy odchodzi w całości
Czop śluzowy może także odchodzić w całości. Wówczas na pewno go nie przegapisz, gdyż przypomina gęstą, zbitą kulkę o galaretowatej konsystencji, o długości ok. 5 cm. Czop zwykle ma kształt kanału szyjki macicy (jest cienki i podłużny). Niekiedy czop śluzowy odchodzi z niewielką ilością krwi.
Co oznacza obecność krwi w czopie śluzowym?
Czop śluzowy odchodzący z krwią niepokoi wiele ciężarnych, natomiast warto pamiętać, że zwykle niewielkie krwawienie jest związane z pękaniem drobnych naczyń krwionośnych w wyniku rozwierania się szyjki macicy. Jeśli natomiast zauważymy dużą ilość krwi po odejściu czopa śluzowego, konieczna jest pilna wizyta u lekarza – najlepiej wezwać pogotowie lub udać się do najbliższego szpitala, gdyż może to świadczyć o problemach z łożyskiem i być zagrożeniem dla życia dziecka i matki.
Jaki kolor ma czop śluzowy?
Czop śluzowy jest lepki, bezwonny i może mieć różne zabarwienie (czasami jest też przezroczysty), np.:
-
żółtawe,
-
różowawe,
-
kremowe,
-
brunatne,
-
brązowe.
To, jaki kolor ma czop śluzowy, zależy głównie od domieszki krwi. Różowy kolor informuje nas o tym, że krwi jest niewiele i jest to raczej związane z pęknięciem naczyń krwionośnych podczas odchodzenia czopu. Kolor brązowy natomiast oznacza rozłożoną krew, co informuje nas o tym, że krwawienie wystąpiło jeszcze na długo przed odejściem czopa.
Co nie jest czopem śluzowym?
Jeśli na wkładce lub majtkach zauważysz dużą ilość wydzieliny bezwonnej lub o rybim zapachu, a konsystencja będzie wodnista, koniecznie zgłoś się na Położniczą Izbę Przyjęć, gdyż mogą to być wyciekające wody płodowe – a wyciekanie płynu owodniowego jest bardzo niebezpieczne dla płodu. Nie szukaj testów na wody płodowe w aptekach – szkoda na to czasu, ponieważ obecnie takie testy są bardzo trudno dostępne i zwykle trzeba zamówić je przez internet. Po drugie taki test musi być bardzo dokładnie wykonany i potrzebna jest druga osoba. Nie mamy pewności, że test ponadto wykryje wyciek wód płodowych. Zamiast eksperymentować, lepiej wybrać się na Izbę Przyjęć, gdzie lekarz sprawdzi, czy wszystko jest w porządku. Nie bój się, że zostaniesz od razu zatrzymana w szpitalu – w wielu przypadkach wystarczające jest badanie USG i KTG, aby stwierdzić, czy nie występują żadne nieprawidłowości, co trwa może 1-2 godziny.
Na ile dni przed porodem odchodzi czop śluzowy?
Czop śluzowy, zarówno odchodzący na raty, jak i w całości, jest zwiastunem zbliżającego się porodu, co nie oznacza jednak, że należy od razu jechać do szpitala – nie musi bowiem zacząć się od razu akcja porodowa. U niektórych kobiet od odejścia czopa do porodu mija kilka godzin lub kilka dni, a u innych – nawet kilka tygodni. Jest to raczej wczesny objaw przygotowywania się organizmu matki do porodu i wynika z rozluźnienia się mięśni narządów rodnych. Zazwyczaj odejście czopa ma jednak miejsce tuż przed porodem. O zbliżającym się porodzie informują nas także inne objawy, np.:
-
niepokój,
-
szybsze bicie serca,
-
ból głowy,
-
ból miednicy,
-
ból okolic lędźwiowo-krzyżowych kręgosłupa,
-
brak apetytu lub nadmierny apetyt,
-
biegunka,
-
wzdęcia,
-
wymioty,
-
skurcze macicy co 10-30 minut (a im bliżej porodu, tym skurcze są częstsze).
Kiedy jechać do lekarza po odejściu czopa śluzowego?
Jeśli wraz z odejściem czopa śluzowego masz krwawienie z dróg rodnych lub odczuwasz regularne skurcze macicy, koniecznie zgłoś się do najbliższego szpitala. Podobnie należy postąpić w przypadku odejścia wód płodowych, gdyż oznacza to przerwanie błon płodowych. Ponadto do szpitala powinny zgłosić się ciężarne, u których czop śluzowy wraz z krwią odszedł przed 36. tygodniem ciąży bądź kobieta ma za sobą poród przedwczesny.