Boraks – 10 sposobów na wykorzystanie w domu

Boraks - środek do czyszczenia w domu

Boraks to środek o szerokim zastosowaniu w domu, także jeśli przebywają w nim małe dzieci. Okazuje się, że jego toksyczność jest niższa od zwykłej soli kuchennej, dlatego jeśli stosujemy go w granicach rozsądku, może posłużyć nam w wielu sferach. Jakich? Poznaj 10 sposobów na wykorzystanie boraksu w domu.

Czym jest boraks?

Boraks to środek czyszczący o bardzo uniwersalnym zastosowaniu. Używany zgodnie ze swoim przeznaczeniem, może być dobrą alternatywą dla sklepowych detergentów. Boraks tworzy sól sodowa słabego kwasu borowego. Do stosowania w domu używa się boraksu w postaci uwodorowionej, która zawiera zaledwie 11,4% pierwiastka boru. Mimo to boraks do stosowania w domu jest naprawdę skuteczny. Działa m.in. antyseptycznie, a nawet przeciwgrzybiczo i przeciwwirsowo. Ma również właściwości przeciwbakteryjnie. Takie działanie jest bardzo obiecujące i trudno przejść obok tego obojętnie. Niektórzy obawiają się jednak, że boraks jest szkodliwy, wręcz toksyczny. Czy tak jest w rzeczywistości?

Czy boraks szkodzi i jest toksyczny?

Na temat właściwości i szkodliwości boraksu pisałam w osobnym artykule bardzo szeroko – zachęcam do zapoznania się z jego treścią, ponieważ przytaczam tam wyniki wielu badań i rozwiewam wątpliwości dotyczące toksyczności boraksu. W tym miejscu niejako podsumuję to, do czego udało się dotrzeć i przedstawię swoje wnioski.

Według badań przeprowadzonych na zwierzętach, boraks może wykazywać szkodliwe działanie m.in. na płód znajdujący się w łonie matki, a także zaburzać płodność u osobników męskich. Z tego względu ostrożność w stosowaniu boraksu powinny, teoretycznie, zachować kobiety w ciąży. Do tych badań podchodzę jednak sceptycznie, ponieważ stosowano podczas nich bardzo wysokie dawki boraksu. Do użytku domowego stosuje się natomiast znacznie niższe dawki. Ponadto boraks niezwykle trudno wchłania się przez skórę czy podczas wdychania (chyba że skóra jest uszkodzona), dlatego dostarczenie tym sposobem do organizmu chociażby kilku miligramów graniczy z cudem podczas stosowania zgodnego z przeznaczeniem.

Uważam więc, że boraks nie jest tak zły, jak ostatnio jest przedstawiany w niektórych mediach. Wystarczy porównać go chociażby do soli kuchennej, która, według dostępnych nam badań i raportów, jest o 50-100% bardziej toksyczna od boraksu, a przecież sól kuchenną nagminnie spożywamy – natomiast boraks stosujemy tylko zewnętrznie. W efekcie stosowanie boraksu może być o wiele lepszym środkiem do sprzątania w domu, niż powszechnie używana sól. Postawiłabym go na równi z octem czy sodą oczyszczoną, które w rozsądnych dawkach i używane zgodnie z przeznaczeniem nie szkodzą. Wydaje się zatem, że boraks to zarówno bezpieczny, jak i skuteczny oraz ekologiczny środek czystości.

Gdzie można kupić boraks?

Boraks można z łatwością kupić w Internecie, np. na Allegro i w wielu innych sklepach internetowych. Można też go nabyć stacjonarnie w sklepach z chemią gospodarczą czy drogeriach. Cena boraksu jest kusząca – za kilogram tego środka zapłacimy ok. 10 zł.

10 sposobów na wykorzystanie boraksu w domu

Boraks jako składnik domowych środków czystości
Boraks jako składnik domowych środków czystości

Boraks często wystarczy po prostu wymieszać z wodą lub innym środkiem, aby uzyskać doskonały produkt czyszczący o bardzo uniwersalnym zastosowaniu. Jak można wykorzystać boraks w domu, także jeśli mamy małe dzieci? Oto 10 pomysłów:

1. Proszek do prania dla małych alergików

Boraks, ze względu na właściwości antyseptyczne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe, wydaje się być idealnym składnikiem środku do prania ubranek niemowlęcych i dziecięcych, szczególnie jeśli mamy w domu małych alergików, którzy są wrażliwi na detergenty zawarte w środkach drogeryjnych.

Proszek z boraksu jest łatwy w przygotowaniu: wystarczy zmieszać ze sobą 2 miarki płatków mydlanych z 1 miarką boraksu oraz 1 miarką sody kalcynowanej. Wszystko wsypujemy do pojemnika, potrząsamy, zamykamy szczelnie. Do prania używamy 1-2 łyżki stołowe takiej mieszanki.

2. Preparat na osy

Okres letni to czas, gdy Maluchy sporo czasu spędzają na zewnątrz. Niestety jest to także czas, gdy atakują... osy, szczególnie jeśli mamy ze sobą np. słodki sok. Jest na to na szczęście prosty sposób z wykorzystaniem boraksu – możemy zrobić preparat odstraszający osy. Wystarczy rozpuścić 1 porcję boraksu w 9 porcjach wody. Mieszankę wlewamy do buteleczki z atomizerem i spryskujemy np. wózek, ubrania od zewnętrznej strony, meble ogrodowe.

3. Preparat na plamy na dywanach i wykładzinach

Gdy masz w domu dziecko, zapewne nie raz rozlało się przysłowiowe mleko na dywan czy wykładzinę (albo co gorsza soczek pomarańczowy albo sos spaghetti). I tutaj boraks ma swoją rolę – sprawdzi się jako pasta czyszcząca. Pastę przygotowujemy, mieszając odrobinę boraksu z wodą. Następnie wcieramy ją delikatnie za pomocą gąbki w plamę na dywanie. Pozostawiamy do wyschnięcia, a następnie zeskrobujemy środek i dokładnie odkurzamy dywan. Jeśli natomiast mamy mokrą plamę, można ją usunąć mieszanką 1/2 szklanki boraksu z 1/5 szklanki wody, ale konieczne jest osuszenie dywanu suchą gąbką po zakończeniu czyszczenia.

4. Uniwersalny środek do czyszczenia

Boraks można zmieszać z wodą w taki sposób, aby uzyskać konsystencję gęstej pasty (na kształt pasty do zębów). Taka pasta nadaje się naprawdę do wielu miejsc w domu – można nią smarować zanieczyszczone miejsca, np. zlew, toaletę, parapety, kafelki i fugi, brodzik itd. Pastę po posmarowaniu pozostawiamy na ok. 15 minut, po czym zmywamy gorącą wodą.

5. Czyszczenie muszli klozetowej

Boraks świetnie sprawdzi się do czyszczenia toalety, ponieważ ma właściwości antybakteryjne i doskonale radzi sobie z kamieniem czy innymi zanieczyszczeniami. Aby wyczyścić z jego pomocą toaletę, wystarczy wsypać ok. 1/2 szklanki boraksu do muszli i pozostawić na ok. 60 minut. Następnie czyścimy toaletę standardowo szczotką i obficie całość spłukujemy.

6. Niwelowanie nieprzyjemnych zapachów

Zdarzyło Ci się zostawić w torebce lub plecaku dziecka kanapkę, którą odkryłaś po kilku dniach? A może Maluch lubi chować jedzenie za meblami, o czym dowiadujesz się dopiero podczas cotygodniowego sprzątania? Zapewne zapachy są nieprzyjemne i ciężko je wytępić – chyba że masz w domu boraks. Wystarczy posypać nim miejsce z przykrym zapachem (nada się także do wysypania dna kosza na śmieci albo do kociej kuwety), pozostawić na chwilę, po czym odkurzyć. Boraks sprawdzi się nawet na miejsca potraktowane moczem, o co nietrudno przy niemowlakach i przewijaniu na łóżku.

7. Usuwanie plam z ubranek

Ach to rozszerzanie diety... Z jednej strony nie możemy się doczekać, aby podać tę „pierwszą marchewkę”, aby za chwilę przeklinać naukę samodzielnego jedzenia. ;) Zmiana ubranek po każdym posiłku to standard, szczególnie jeśli Maluch nie toleruje zakładania śliniaczka. Co jednak zrobić, jeśli pobrudziło się jasne ubranie sosem pomidorowym, marchewką lub innym jedzeniem w intensywnej barwie? Nie ma nic prostszego od zastosowania... boraksu. Wystarczy, że przygotujesz roztwór z 1 łyżką boraksu na 4 litry wody. Do mieszanki wkładamy zabrudzone ubranko na ok. 30 minut, po czym pierzemy, tak jak inne tkaniny. Po plamach nie powinno być śladu. Co ciekawe, taka mieszanka usuwa nawet plamy z kawy, herbaty i wina!

8. Udrażnianie rur

Zatkane WC, bo dziecko wrzuciło tam... rolkę papieru toaletowego? A może masz zatkany zlew w kuchni i brak drogeryjnego środka do udrażniania rur? Nie panikuj, jeśli tylko posiadasz w domu boraks – wystarczy wsypać 1/2 szklanki tego środka do zlewu (lub muszli klozetowej) i zalać bardzo powoli 2 szklankami gorącej wody. Pozostawiamy całość na 15 minut i ponownie spłukujemy gorącą wodą.

9. Środek do dezynfekcji lodówki

Jeśli gustujesz w ekologicznych środkach czystości i szczególnie stawiasz na nie w miejscach, gdzie jest kontakt z żywnością, boraks sprawdzi się idealnie. Takim miejscem jest np. lodówka i zamrażarka. Możesz je zdezynfekować, mieszając 1 łyżkę stołową boraksu z 750 ml wody. Taką mieszanką myj wnętrze lodówki, pozostaw na 10 minut, po czym umyj ciepłą wodą.

10. Środek odstraszający insekty

Pchły, mrówki, rybiki i inne insekty – nie możesz sobie z nimi poradzić? Jest to na prosty sposób. Zagotuj ok. 1/2 szklanki wody z 1 szklanką cukru. Ostudź mieszankę, a następnie dodaj 1 łyżkę stołową boraksu, dokładnie mieszając. Powstałą „galaretkę” przełóż do pokrywek od słoików i porozkładaj w miejscach, gdzie insekty goszczą najczęściej. Na karaluchy natomiast skuteczna jest mieszanka 1 łyżki boraksu z małą łyżeczką cukru pudru – rozsypujemy ją w miejscach, gdzie bytują karaluchy.