Suchy kaszel u dziecka – co może oznaczać i jak z nim walczyć?

dwa pluszowe misie ze stetoskopem

Kaszel u dziecka może pojawiać się z wielu powodów i mieć różny charakter. Szczególnie dokuczliwy jest suchy kaszel u dziecka, który określany jest mianem nieproduktywnego. Ten rodzaj kaszlu często pojawia się przy infekcjach, ale może mieć też podłoże alergiczne, poza tym może do niego prowadzić wiele innych czynników. Przy suchym kaszlu bardzo ważne jest odpowiednie nawilżenie śluzówki układu oddechowego, poza tym niekiedy wskazane jest stosowanie preparatów hamujących odruch kaszlowy. Co należy wiedzieć o możliwych przyczynach suchego kaszlu u dzieci i jak walczyć z tą dolegliwością?

Suchy kaszel u dziecka – możliwe przyczyny

Kaszel suchy jest rodzajem kaszlu, przy którym nie dochodzi do odkrztuszania wydzieliny czy jej zalegania w drogach oddechowych. Kaszel suchy u dziecka często pojawia się na początku infekcji wirusowych, by z czasem zamienić się w kaszel mokry. Przyczyn suchego kaszlu u dziecka może być jednak więcej. Można do nich zaliczyć między innymi:

  • infekcje wirusowe dróg oddechowych (suchy kaszel zwłaszcza na początku choroby);

  • podrażnienie dróg oddechowych przez ciało obce (kaszel pojawia się nagle);

  • astmę;

  • podrażnienie górnych dróg oddechowych krzykiem czy płaczem;

  • przesuszenie śluzówki w związku z przebywaniem w pomieszczeniu o suchym powietrzu;

  • krup wirusowy – kaszel szczekający, któremu towarzyszą duszności;

  • krztusiec – kaszel jest przewlekły i towarzyszą mu napady duszności, a także charakterystyczne świsty;

  • refluks – wiąże się z cofaniem kwaśnej treści z żołądka do przełyku, czemu towarzyszy podrażnienie śluzówki, chrząkanie i kaszel;

  • alergie – kaszel może występować po kontakcie z alergenem i często towarzyszy mu też katar, zaczerwienienie oczu oraz dolegliwości skórne.

Żaden rodzaj kaszlu u dziecka nie powinien być lekceważony, chociaż nie w każdym przypadku konieczna jest pilna interwencja medyczna. Niekiedy można dobrze uporać się z kaszlem, stawiając na domowe sposoby bądź preparaty na kaszel dostępne w aptece bez recepty – zawsze jednak należy pozostawać czujnym, by w razie braku poprawy lub zaostrzenia dolegliwości skonsultować się z pediatrą.

Co zrobić, gdy dziecko ma suchy kaszel?

Kaszel suchy może być szczególnie uciążliwy dla dziecka, dlatego rodzic powinien zadbać, aby złagodzić dolegliwości towarzyszące maluchowi. Przede wszystkim należy dopilnować odpowiedniej wilgotności powietrza w dziecięcym pokoju. Jest to ważne dla prawidłowego nawilżenia śluzówek, co może złagodzić ich podrażnienie i związany z nimi kaszel. Pokój dziecka regularnie wietrzymy i stawiamy w nim nawilżacz powietrza. Należy również pilnować, aby dziecko piło odpowiednią ilość płynów, co również jest istotne dla nawilżenia śluzówek.

Przy kaszlu suchym mogą okazać się pomocne inhalacje, w tym te z roztworu soli fizjologicznej. Dodatkowo mogą się sprawdzić dostosowane do wieku dziecka syropy na suchy kaszel (np. https://www.aptekarosa.pl/kategoria/1216-kaszel-u-dziecka.html), w tym preparaty łagodzące podrażnienia śluzówki i powlekające śluzówkę warstwą ochronną, a także – po konsultacji z pediatrą – syropy przeciwkaszlowe.

Co stosować na suchy kaszel u dziecka?

W przypadku suchego kaszlu u dzieci polecane są preparaty łagodzące podrażnienie śluzówki. Syrop na suchy kaszel o tym działaniu to między innymi taki na bazie porostu islandzkiego, ekstraktu z lipy czy ekstraktu z malwy. Syropy na bazie wspomnianych składników będą łagodzić podrażnienia śluzówki, jednocześnie wykazując działanie powlekające i nawilżające, dzięki czemu redukują potrzebę kaszlu. W niektórych preparatach bez recepty można też znaleźć hialuronian sodu, który nawilża gardło i przynosi natychmiastową ulgę przy chrypce i suchym kaszlu.

W przypadku nieproduktywnego kaszlu suchego można również podawać dzieciom leki przeciwkaszlowe – najlepiej jednak skonsultować się z pediatrą przed ich zastosowaniem. Leków przeciwkaszlowych nie podajemy na kaszel mokry – ten rodzaj jest pożądany, jeśli chodzi o oczyszczanie dróg oddechowych. Przeciwkaszlowe syropy na kaszel dla dzieci mogą zawierać lewodropropizynę. Inną substancją czynną, którą stosuje się w przypadku kaszlu suchego, jest butamirat.

Suchy kaszel u dziecka – kiedy do lekarza?

Nigdy nie należy lekceważyć suchego kaszlu u dziecka, chociaż zdarza się, że problem łatwo można opanować, stosując preparaty dostępne bez recepty. Jeśli jednak stosowane preparaty nie pomagają, kaszel suchy u dziecka utrzymuje się długotrwale, nasila się lub jest duszący, koniecznie należy skonsultować się z pediatrą. Bezwzględnie konsultujemy się również z lekarzem, jeśli nie mamy pewności, czy dziecko ma kaszel suchy, czy mokry, gdyż podawanie syropów przeciwkaszlowych na kaszel mokry nie jest wskazane.

Konsultacji z lekarzem wymagają też objawy towarzyszące suchemu kaszlowi, w tym wysoka gorączka, napady męczącego kaszlu nad ranem oraz suchy kaszel po wysiłku (co może sugerować astmę), a także nagły spadek masy ciała. Koniecznie skonsultowany z pediatrą powinien też być suchy kaszel u niemowląt. U najmłodszych infekcje postępują bardzo szybko i mogą mieć groźne powikłania, dlatego nie ma co zwlekać z kontaktem ze specjalistą.

Wpis gościnny