Recepta dla dziecka online – jak uzyskać receptę przez Internet?

chore dziecko

Małe dzieci chorują często, natomiast wizyty u lekarza nie zawsze są możliwe natychmiast – nierzadko na termin konsultacji trzeba poczekać kilka dni. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi konsultacja pediatryczna przez Internet i uzyskanie recepty na leki online. To bardzo wygodne, szybkie i niedrogie rozwiązanie. W niniejszym artykule wyjaśniam, jak uzyskać receptę online i skonsultować dziecko z lekarzem, bez wychodzenia z domu.

Telekonsultacja z lekarzem i recepta online – czy warto z nich korzystać?

Dzieci, szczególnie te, które uczęszczają do żłobka lub przedszkola, niezwykle często zapadają na różnego rodzaju infekcje. Szacuje się, że dziecko, które chodzi do takiej placówki, choruje średnio 10-12 razy w ciągu roku. Efektem tego jest kilka dni spędzonych w placówce, a następnie tydzień czy dwa w domu. Niestety, wielu rodziców nie może pozwolić sobie na tak długotrwałą opiekę, jeśli jest aktywna zawodowo. W związku z tym konieczne są rozwiązania, które przynajmniej skrócą czas trwania choroby, aby Maluch mógł jak najszybciej wrócić do żłobka lub przedszkola. Jednym z nich jest szybka konsultacja z lekarzem online i podanie odpowiednich leków. Dzięki szybko podjętym krokom w kierunku leczenia, czas trwania infekcji z pewnością zostanie skrócony, a my tym samym szybciej powrócimy do pracy.

Z własnego doświadczenia nadmienię, że gdy moja córka zaczęła chodzić do żłobka, chorowała średnio 2 razy w miesiącu po ok. 10-14 dni. Było tak do czasu, gdy przestałam zwlekać z konsultacją lekarską do rozwoju objawów. Początkowo obawiałam się, że chodzenie z każdym katarkiem do przychodni nie jest konieczne, zwłaszcza w okresie zwiększonego ryzyka złapania wielu innych infekcji w takim miejscu. Idealnym rozwiązaniem tej sytuacji stała się dla mnie telemedycyna, czyli konsultacje z lekarzem online, bez wychodzenia z domu i odwiedzania przychodni. Odkąd szybko konsultuję córkę z pediatrą dzięki takiej opcji, czas infekcji rzeczywiście uległ skróceniu i teraz w domu spędzamy nie 10-14 dni, a średnio tylko tydzień. Jako mama mogę śmiało polecić zatem korzystanie z konsultacji z lekarzem online oraz uzyskiwania recept na leki w taki sposób.

Zamiast na SOR, skorzystaj z recepty wystawianej online

Obecnie dużym problemem jest możliwość skorzystania z szybkiej konsultacji z lekarzem fizycznie w przychodni czy choćby umówienia się na teleporadę. Z powodu dużych braków w kadrach, jeśli chodzi o lekarzy, placówki często nie mogą zaoferować konsultacji „na już”, nawet jeśli objawy są niepokojące. W takiej sytuacji odsyłają rodzica i dziecko do oddziału SOR. Niestety, na SOR nierzadko są ogromne kolejki i aby uzyskać receptę na leki czy skonsultować dziecko, konieczne jest czekanie długich godzin.

Możemy tego na szczęście uniknąć, korzystając z platform medycznych, które oferują konsultacje z lekarzem i wystawianie recepty online. Często dostępność lekarzy pediatrów na tego typu platformach jest nieograniczona, a na konsultację czy wystawienie recepty online wystarczy poczekać do kilkunastu minut. Konsultacja jest ponadto bardzo wygodna – odbywa się w postaci teleporady, wideoporady, czatu. Zamiast więc jechać na SOR, gdy pediatra Twojego dziecka nie może go szybko zbadać, spróbuj skorzystać z usług telemedycyny. Oszczędzisz sporo czasu i stresu, a także nie narazisz siebie oraz Malucha na niepotrzebne kontakty, przez które mogłoby dojść do rozwoju kolejnych infekcji (zwykle oddziały SOR są zatłoczone i stanowią siedlisko patogenów chorobotwórczych).

Jak wygląda proces wystawiania recepty online dla dziecka?

Zamawianie konsultacji online z pediatrą może różnić się w zależności od platformy medycznej. Ja korzystam z systemu „Recepta u Lekarza”. W celu zamówienia recepty dla chorego dziecka, musimy wejść na stronę: https://receptaulekarza.pl/p/chore-dziecko-konsultacja-u-lekarza/. Następnie wypełniamy krótki formularz wywiadu medycznego, gdzie opisujemy m.in.:

  • objawy (ich rodzaj, nasilenie, czas trwania),

  • występujące choroby przewlekłe u dziecka i w najbliższej rodzinie,

  • informacje na temat ewentualnego leczenia operacyjnego,

  • informacje na temat przebytych szczepień,

  • informacje na temat uczuleń na leki.

Można także dołączyć zdjęcie, co jest szczególnie przydatne, jeśli np. dziecko ma wysypkę czy inny, widoczny objaw. Można też załączyć skany lub zdjęcia dokumentacji medycznych.

Gdy formularz jest wypełniony, zaznaczamy odpowiednie zgody i opłacamy zamówienie. Po realizacji zamówienia wystarczy już oczekiwać na konsultację z lekarzem – powinna nastąpić w ciągu 15 minut. Podczas teleporady lekarz pediatra, jeśli będzie widział wskazania, wypisze odpowiednią receptę online, wystawi zwolnienie na opiekę, jeśli go potrzebujesz, wystawi e-skierowanie do innego specjalisty, o ile będzie taka konieczność. Taka konsultacja jest zatem kompleksowa i zajmuje niewiele czasu.

Uwaga! Pamiętaj, że lekarz musi każdorazowo zdecydować o zasadności wystawienia recepty, nawet jeśli jest ona przepisywana online.

Artykuł powstał we współpracy z platformą Recepta u Lekarza.