Przyczyny i objawy kolek u niemowląt. Jak łagodzić kolkę?

Kolka niemowlęca - sposoby

Rodzicom maluchów dopiero co urodzonych często sen z powiek spędza kolka – dość częsta dolegliwość u noworodków i niemowląt. Najczęstszymi objawami kolki jest płacz, wzdęty brzuszek i podkurczanie nóżek. Kolka u niemowlęcia pojawia się na początku życia i ustępuje samoistnie, zazwyczaj kolka zaczyna ustępować w trzecim lub czwartym miesiącu życia dziecka. W jaki sposób można sprawdzić czy nasz maluszek ma kolkę? Jakie są sposoby na łagodzenie kolek u niemowląt?

Czym jest kolka i jakie są jej przyczyny?

Kolka u noworodka jest przypadłością typową dla pierwszych kilku miesięcy życia maluszka. Przewód pokarmowy niemowlaka nie jest jeszcze niedojrzały, przez co procesy trawienia nie zachodzą prawidłowo. W jelitach maluszka gromadzi się nadmiar gazów i wtedy mogą pojawić się wzdęcia. Innymi możliwymi przyczynami kolek u niemowląt mogą być: alergia na białka mleka krowiego, nietolerancja laktozy, niedojrzałość układu pokarmowego, połykanie powietrza podczas jedzenia, a czasami również zaburzenia trawienia i wchłaniania w przewodzie pokarmowym.

Jak można rozpoznać kolkę u niemowlęcia?

Niemowlę często się budzi, płacze, jego brzuszek jest twardy i wzdęty, nóżki podkurczone, a piąstki zaciśnięte. Podczas napadu kolki dziecko jest niespokojne, buzia zaczerwieniona, rodzice nie są w stanie go uspokoić poprzez noszenie, zmianę pieluszki ani karmienie. Często objawy pojawiają się codziennie, w godzinach nocnych, popołudniowych i wieczornych.

Co zrobić, gdy pojawi się kolka?

Kiedy u niemowlęcia pojawi się kolka, można spróbować kilku metod, aby zmniejszyć uciążliwe dolegliwości u maluszka:

  • można wykonać delikatny masaż brzuszka
  • można zrobić dziecku kąpiel w ciepłej wodzie
  • można spróbować zastosować specjalny preparatu dla niemowląt
  • można wziąć niemowlę na ręce i przytulić, kołysać
  • można podać dziecku herbatkę z kopru włoskiego
  • można podać dziecku krople z symetykonem

Jeśli te sposoby nie przyniosą oczekiwanego rezultatu i objawy kolki nie będą ustępować, można udać się do apteki po specjalne preparaty dla niemowląt. Zawierają one enzym – laktazę, który ułatwia trawienie laktozy – cukru zawartego w mleku matki. Zamiast ulegać fermentacji z wytworzeniem dużej ilości gazów w jelitach, laktoza jest trawiona, dzięki czemu zmniejszają się dolegliwości u niemowlęcia. Niektóre krople na kolkę zawierają w swoim składzie symetykon – związek zmniejszający napięcie powierzchniowe i ułatwiający wydalanie gazów. Dzięki swoim właściwościom, zapobiega gromadzeniu się większej ilości gazów, rozdymających jelita i powodujących dolegliwości bólowe. Symetykon jest substancją bezpieczną, która nie wchłania się z układu pokarmowego i jest wydalana z kałem w niezmienionej postaci.

Jak można zapobiegać kolkom u dzieci?

Często zdarza się tak, że przyczyną wystąpienia ataku kolki jest technika karmienia piersią niemowlęcia. Dziecko podczas karmienia powinno być trzymane w pozycji uniesionej, natomiast mama musi kontrolować tempo jedzenia maluszka – zbyt łapczywe picie mleka często wiąże się z połykaniem zbyt dużych ilości powietrza, które razem z gazami wytwarzanymi podczas procesów fermentacji gromadzi się w jelitach i nasila wzdęcia. Po zakończonym karmieniu należy odczekać, aż dziecku się odbije. Następnie można potrzymać maluszka jeszcze kilka lub kilkanaście, do dwudziestu minut w pozycji pionowej. Jeżeli karmimy dziecko butelką to ważne dla nas jest odpowiednie dobranie smoczka i butelki do karmienia niemowlęcia – na rynku można znaleźć wiele zestawów antykolkowych z systemem odpowietrzającym – stosowanie takich specjalistycznych produktów może spowodować rzadsze występowanie kolek u niemowlęcia.

Stosowanie probiotyków

W licznych badaniach naukowych opublikowanych w ostatnich latach, opisuje się skuteczność przyjmowania bakterii probiotycznych ze szczepu Lactobacillus reuteri w łagodzeniu objawów oraz zapobieganiu jej występowaniu. Regulują one pracę jelit i ograniczają produkcję gazów jelitowych. Probiotyki mogą być bezpiecznie stosowane u dzieci, nie wywołując żadnych efektów ubocznych.

Kolka niemowlęca jest niegroźną dolegliwością, lecz niemiernie męczącą i kłopotliwą, zarówno dla rodziców, jak i dla maluszka. Należy pamiętać, że może być powodowana nie tylko przez niedojrzałość przewodu pokarmowego i nieprawidłowy sposób karmienia, ale czasami jest objawem alergii lub zaburzeń trawienia i wchłaniania. Przy pierwszym wystąpieniu kolki warto udać się do pediatry, aby zweryfikować przyczynę występowania kolki u naszego maluszka.

Przypisy

1. Hjern, Anders, et al. "A systematic review of prevention and treatment of infantile colic." Acta Paediatrica 109.9 (2020): 1733-1744.

2. Sung, Valerie, et al. "Lactobacillus reuteri to treat infant colic: a meta- analysis. " Pediatrics 141.1 (2018).

Artykuł sponsorowany