Kropelki Sab Simplex – czy działają? Gdzie zamówić? Cena, dawkowanie, opinie

Sab Simplex - kropelki na kolkę. Czy działają? Gdzie zamówić?

Sab Simplex to niemal legendarne już niemieckie kropelki na kolkę niemowlęcą. Wielu rodziców zarzeka się, że kroplom tym nie dorównuje żaden inny preparat. Czy krople Sab Simplex rzeczywiście działają? Gdzie je zamówić i ile kosztują? Jak je podawać niemowlakowi? Poznajcie opinie i wszystkie ważne informacje na temat preparatu Sab Simplex.

Kolka niemowlęca – czym jest?

Krople Sab Simplex są dedykowane do łagodzenia objawów kolki niemowlęcej. Zanim sięgniemy po preparat, warto nieco więcej dowiedzieć się na temat tej przypadłości. Kolka to bardzo powszechne zaburzenie czynnościowe przewodu pokarmowego w okresie niemowlęcym – pojawia się już nawet w 3. dobie, jednak u większości niemowląt ma miejsce między 1. a 4. miesiącem życia. Kolka na szczęście nie wiąże się z trwałymi i istotnymi odchyleniami strukturalnymi ze strony układu pokarmowego – przez ekspertów jest traktowana bardziej jako zjawisko behawioralne obejmujące okresy niepokoju i nadmiernego płaczu. O występowaniu kolki zwykle świadczą następujące objawy:

  • płacz i niepokój przekraczają 3 godziny w ciągu doby,

  • objawy te powtarzają się minimum 3 razy w tygodniu,

  • dziecko ma wzdęty brzuch, nadmierne ilości gazów, podkurcza nóżki, pręży się,

  • można zauważyć zwiększone ulewanie lub wymioty.

Przyczyna kolki jak dotąd nie została jeszcze jednoznacznie określona. Podejrzewa się natomiast, że jest ona spowodowana niedojrzałością układu pokarmowego oraz układu neuroendokrynnego jelit. Co istotne, kolka nie jest jednostką chorobową, ale jedynie zaburzeniem o charakterze przejściowym, które ustępuje samoistnie. Warto jednak złagodzić objawy kolki u dziecka poprzez kilka sposobów, jak np. ograniczanie ilości bodźców, częste noszenie i przytulanie, kołysanie dziecka, masowanie brzucha, poprawę techniki karmienia. Wielu rodziców sięga – poza tymi metodami – także po preparaty w postaci kropelek dla niemowląt, które teoretycznie powinny pomóc w kolce – złagodzić jej objawy. Mowa m.in. o probiotykach usprawniających pracę jelit, jak i kropelkach typowo nakierowanych na łagodzenie wzdęć poprzez usuwanie pęcherzyków powietrza z jelit, co powinno spowodować zmniejszenie bólu i skrócić czas trwania kolki. Sab Simplex to właśnie kropelki drugiego typu. Czy rzeczywiście działają? Wyjaśniam poniżej.

Sab Simplex – charakterystyka niemieckich kropelek na kolkę dla niemowląt

Sab Simplex to kropelki produkowane przez niemiecką firmę Pfizer Pharma GmbH. Składnikiem aktywnym preparatu jest symetykon. Cena kropelek wynosi ok. 40-50 zł za 30 ml.

Środków dla niemowląt opartych na symetykonie jest na rynku wiele, jednakże o właśnie Sab Simplex zbiera wśród rodziców najlepsze opinie, jeśli chodzi o łagodzenie objawów kolki niemowlęcej. W Niemczech to zdecydowanie topowy środek na kolkę i wiele wskazuje na to, że w Polsce również za taki uchodzi, mimo że nie jest dostępny w polskich aptekach. Z drugiej jednak strony eksperci zaznaczają, że skuteczność Sab Simplex wynika wyłącznie z zaleconej na opakowaniu większej dawki substancji aktywnej, czyli symetykonu i poza tym nie ma w tych kropkach nic specjalnego.

Jak jest naprawdę? Przyjrzyjmy się dokładniej temu, jaki skład ma preparat oraz jakie są zalecenia producenta do jego stosowania.

Simetykon (symetykon) – charakterystyka substancji aktywnej

Simetykon (lub symetykon) to kombinacja związków krzemu (dimetikon 350 – dwutlenek krzemu w stosunku 92,5:7,5), której zadaniem jest zmniejszanie napięcia powierzchniowego pęcherzyków gazu, które występują w jelitach. Dzięki takiemu działaniu pęcherzyki gazu ulegają pękaniu, co z kolei przyczynia się do łatwiejszego ich wydalenia oraz zmniejszenia ogólnego napięcia jelit. Tym samym zmniejszają się dolegliwości powodowane przez kolkę (w założeniu). Simetykon ma zastosowanie zarówno w łagodzeniu kolki niemowlęcej, jak i łagodzeniu wzdęć u osób dorosłych. Co ważne, simetikon nie wchłania się z przewodu pokarmowego i jest wydalany w postaci niezmienionej.

Symetykon jest zawarty także w składzie kropelek dla niemowląt dostępnych na polskim rynku, np. Espumisan Baby czy Bobotic Forte, przy czym Espumisan jest zarejestrowany jako lek, natomiast Bobotic jako wyrób medyczny leczniczy.

Na czym polega wyjątkowość kropli Sab Simplex?

Dlaczego krople te są uznawane za najskuteczniejsze w łagodzeniu kolki u niemowląt, mimo że wiele preparatów na polskim rynku również zawiera taką samą substancję czynną – symetykon? Częściowo może to być spowodowane niedostępnością preparatu (patrz: reguła niedostępności Cialdiniego jako jedna z zasad wywierania wpływu w marketingu) – środek nie jest bowiem dostępny na polskim rynku, przez co może wydać się rodzicom atrakcyjniejszy. Ponadto na taki odbiór może także wpływać doskonały, naturalny marketing szeptany – rodzice polecają innym takie krople na forach czy Facebooku, a często bardziej ufamy właśnie innym rodzicom, a nie temu, co wyczytamy w artykułach czy usłyszymy nawet od lekarza. Ale to nie jedyne wyjaśnienie. Skuteczność Sab Simplex może wynikać z zastosowanego stężenia substancji czynnej oraz zalecanego dawkowania. Kropelki te zawierają bowiem 69,19 mg/ml simetykonu i producent zaleca dawkować u dzieci poniżej 4 tygodnia 10 kropli (jednorazowe dawkowanie), a u starszych niemowląt – 15 kropli. Z drugiej strony dostępny w Polsce Espumisan Baby zawiera 100 mg/ml simetykonu (a więc więcej!), jednak producent nie zaleca stosowania preparatu poniżej 4. tygodnia życia, a po jego ukończeniu dopuszcza się dawkowanie w ilości 5-10 kropli (jednorazowe podanie). Można zatem wnioskować, że zwiększona skuteczność kropli Sab Simplex może wynika ze zwiększonej zalecanej dawki dobowej oraz zaniżonej granicy wiekowej.

Co jeszcze znajduje się w składzie kropelek Sab Simplex?

Poza substancją czynną (symetykon), w składzie kropelek Sab Simplex znajdziemy:

  • kwas sorbinowy,

  • carbomer 974,

  • hypromellozę,

  • aromat malinowy,

  • aromat waniliowy,

  • bezwodny cytrynian sodu,

  • cyklaminian sodu,

  • eter stearylowy makrogolu,

  • sól sodową sacharyny,

  • monohydrat kwasu cytrynowego,

  • benzoesan sodu,

  • wodę oczyszczoną.

Składem Sab Simplex mocno przypomina kropelki na kolkę niemowlęcą, które są dostępne na polskim rynku (głównie Espumisan oraz Bobotic).

Jakie są przeciwwskazania do podania preparatu?

Zanim podamy tak małemu dziecku jakiekolwiek kropelki, czy to w postaci leku, wyrobu medycznego czy suplementu, należy skonsultować wcześniej decyzję z lekarzem, aby stwierdził, czy występują przeciwwskazania. Dopiero po konsultacji z lekarzem można zastosować preparat w celu łagodzenia objawów kolki niemowlęcej. Istotnym przeciwwskazaniem jest uczulenie na symetykon lub jakikolwiek inny składnik preparatu.

Jak podawać kropelki Sab Simplex? Dawkowanie

Krople Sab Simplex mogą być stosowane zarówno przez niemowlęta i małe dzieci (po konsultacji z lekarzem), jak i osoby dorosłe. Dawkowanie i sposób podania zależy od wieku oraz od dolegliwości. Konieczne jest natomiast, aby przyjmować kropelki zgodnie z zaleceniami lekarza, farmaceuty lub wytycznych producenta umieszczonych na ulotce.

W przypadku niemowląt kropelki zwykle dodaje się do mleka (jeśli dziecko jest karmione butelką) lub na łyżeczce przed każdym karmieniem. Inną opcją jest podanie preparatu za pomocą strzykawki, natomiast występuje tutaj większe ryzyko zachłyśnięcia.

Jak konkretnie dawkować krople u niemowląt, małych dzieci oraz dorosłych? Poniższa tabela doskonale obrazuje wytyczne (według wskazań producenta) – są one adekwatne do dolegliwości żołądkowo-jelitowych związanych z gazami (np. kolka, wzdęcia).

Sab Simplex - jak podawać? Dawkowanie (tabela)
Sab Simplex - jak podawać? Dawkowanie (tabela)

Jak pokazuje powyższa tabela, u niemowląt zaleca się podawanie do butelki z mlekiem (dzieci karmione butelką) lub bezpośrednio przed karmieniem piersią 15 kropel preparatu. W przypadku małych dzieci zaleca się podanie 15 kropel podczas posiłku lub zaraz po nim. Z kolei dzieci starsze (w wieku szkolnych) mogą przyjmować 20-30 kropli co 4-6 godzin, a osoby dorosłe – 30-45 kropli również w odstępie czasowym 4-6 godzin.

Sab Simplex – efekty uboczne. Czy to bezpieczny preparat dla niemowląt?

Dotychczasowe obserwacje nie potwierdziły występowania skutków ubocznych związanych bezpośrednio z podawaniem preparatu. Sam simeticon powoduje niewiele skutków ubocznych, nawet jeśli stosuje się podwyższone dawki (wówczas dolegliwości pojawiają się bardzo rzadko lub nie są zbyt nasilone). Zwykle pojawiają się w takich sytuacjach ewentualnie wzdęcia, nudności czy nadmierna ilość gazów. Sab Simplex może być stosowany, według deklaracji producenta, nawet przez dłuższy czas. Nie oznacza to jednak, że możemy swobodnie podawać dziecku dowolne ilości preparatu i przez długi okres – zawsze należy przestrzegać zaleceń producenta i przede wszystkim lekarza prowadzącego.

Gdzie zamówić Sab Simplex? Gdzie można go kupić?

Dostępność kropli Sab Simplex jest trudna – preparat nie jest dostępny na polskim rynku. Niemieckie kropelki są dostępne bez recepty, ale w Niemczech. Na szczęście żyjemy w czasam łatwego dostępu nawet do zagranicznych aptek, chociażby online, przez co ściągnięcie kropelek do Polski jest obecnie o wiele łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu. Sab Simplex można zamówić online z niemieckich aptek lub za pomocą polskiego pośrednika, który zajmuje się sprzedażą wyrobów medycznych. Istotne jest jednak, aby kupując krople w ten sposób, znaleźć wiarygodne źródło. Uważajmy na aukcje internetowe czy pośredników, którzy oferują produkty z nieznanych źródeł.

Sab Simplex – czy to działa? Opinie na forach

Wiele mam zachwala działanie preparatu Sab Simplex – pozytywnych opinii jest zdecydowanie więcej niż tych negatywnych czy neutralnych. Oto kilka przykładowych wypowiedzi (źródło: Facebook).

Zosia:

„A ja podawałam mój synek miał bite 3 miesiące i tylko działało Sub Simplex. Podawalam Espumisan, Delicol i tylko Sub Simplex pomagał i co?Ja też pracuje na EBM, ale czasem są wyjątki.”

Sylwia:

„U nas pomagał Sab simplex ,masaże, noszenie ciepłe okłady z poduszeczek ,leżakowanie na brzuszku ..aaa i masowanie stópek jak powiedziała mi Hebamme w szpitalu...Ale ponad miesiąc wyjęty z życiorysu..W dwa tygodnie zgubiłam 15 kg..Oli zaczął się ślinić i kolki ustały jak ręką odjął...”

Natalia:

„Podawałam małemu jak miał kolki i niby ten sam skład A espumusan nie pomagał wcale A sab owszem”

Wiktoria:

„Nam natomiast nic nie pomogło typu espumisan, dicoflor, bobotic i dopiero jak córkę obejrzeli i używaliśmy sab simplex już wtedy i kazali zwiększyć dawke do max czyli 15 kropelek do każdego karmienia ale co ok 2/3h to w końcu problem ustąpił.”

Dajana:

„Na początku też podawałam i nam pomógł dawałem przed kazdym kamieniem 15 kropelek”

Izabela

„Ten "cudowny" i osławiony preparat nie pomógł w żaden sposób. Jak zresztą pozostałe sposoby, szeroko opisywane w literaturze medycznej. Syn walczył z kolką do 4 miesiąca. Pomógł jedynie czas.”

Jak widać, wielu rodziców ma pozytywne doświadczenia z kropelkami Sab Simplex, ale są także negatywne opinie o braku skutecznego działania czy działaniu porównywalnym do polskiego Espumisanu czy Boboticu.

Co natomiast mówią lekarze na temat tego preparatu? Zapytaliśmy pewnego pediatrę o opinię – nie jest on zwolennikiem podawania niemowlętom rzekomych cudownych preparatów na kolkę, gdyż takich, jak wskazuje, zwyczajnie nie ma. Układ pokarmowy niemowląt jest niedojrzały i na to nie ma „leku” - należy przeczekać i starać się ulżyć dziecku, oferują mu swój spokój i bliskość, a także spełniając inne potrzeby. Podkreśla, że przyczyn kolki jest wiele i niekoniecznie musi to być nagromadzenie gazów, których wydalenie ma ułatwić, teoretycznie, jeden z wymienionych w tym artykule środków. Często nerwowość rodziców, zwłaszcza matki, powoduje u niemowlaka niepokój i płacz bez wyraźnej przyczyny. Dzieci mocno przejmują emocje rodziców i to powinniśmy najbardziej wziąć sobie do serca. Często, zdaniem pediatry, to jedyne skuteczne rozwiązanie problemu występowania kolek.

Co na kolkę z apteki?

Jak wskazuje powyższa wypowiedź pediatry, a także inne doniesienia ze strony ekspertów, przyczyna kolki jest, jak na razie, słabo rozpoznana. Może wynikać zarówno z niedojrzałości układu pokarmowego, jak i z nieprawidłowej techniki karmienia czy niepokoju rodziców. Nie jest to zatem tylko wynik nagromadzenia gazów w jelitach, ale podłoże może być znacznie bardziej skomplikowane lub zupełnie inne. Mimo to, wielu rodziców pyta na forach „co na kolkę z apteki?”, „co podajecie na kolkę swoim Maluszkom?”, „jakie kropelki na kolkę u niemowlaka?”. W polskich aptekach dostępnych jest wiele kropelek na kolkę – zwykle zawierają w składzie Dimeticon lub Dimetikon aktywowany dwutlenkiem krzemu (czyli Simeticon). To związki, które obniżają napięcie powierzchniowe i umożliwiają sprawniejsze usunięcie gazów z jelit. W aptece znajdziemy m.in.:

  • Esputicon – preparat na bazie Dimeticonu,

  • Espumisan 100 – preparat na bazie simetikonu 100 mg/ml (dawkowanie max. 10 kropli do każdego karmienia); to preparat zarejestrowany jako lek, więc teoretycznie jest najlepiej przebadany pod kątem skuteczności,

  • Bobotic forte – preparat na bazie simetikonu 135 mg/ml (dawkowanie max 18 kropli na dobę); to preparat zarejestrowany jako wyrób medyczny leczniczy,

  • Infacol – preparat na bazie simetikonu 40 mg/ml (dawkowanie max. 0,5 ml do każdego karmienia); podobnie jak Espumisan, preparat ten jest zarejestrowany jako lek,

  • Sab Simplex – preparat na bazie simetikonu 69,19 mg/ml (dawkowanie max. 16 kropli do każdego karmienia); to preparat zarejestrowany jako lek, podobnie jak Espumisan oraz Infacol.

Jak widać powyżej, polski Espumisan 100 czy Bobotic Forte mają w składzie większe stężenie substancji czynnej, czyli simetikonu, niż legendarne kropelki Sab Simplex, przy czym krople Bobotic nie są zarejestrowane jako lek, więc teoretycznie mogą nie być tak skuteczne, jak Espumisan. Infacol również jest lekiem, jednak dawka simetikonu jest w tym preparacie najniższa. Fenomen niemieckich kropelek polega na stosowaniu preparatu w większych dawkach jednorazowych oraz dobowych – prawdopodobnie właśnie to wpływa na ostateczny efekt działania.

Należy ponadto pamiętać, że każdy z preparatów ma inny skład i nawet jeśli substancja aktywna jest identyczna, inne mogą być substancje pomocnicze, wpływając również na efekt działania. I być może to właśnie dobrane w taki, a nie inny sposób substancje pomocnicze w preparacie Sab Simplex sprawiają, że działa on skuteczniej (według niektórych rodziców) od dostępnych w Polsce odpowiedników.

Co na kolkę u niemowlaka?

Jak wspomniałam wyżej, przytaczając wypowiedź pediatry, w przypadku kolki niekoniecznie sprawdzą się leki czy inne preparaty farmakologiczne. Często o wiele skuteczniejsze i bardziej bezpieczne są proste sposoby – wystarczy wdrożyć je w codzienną rutynę i być może szybko zauważymy, że napady kolki są mniej nasilone:

  • poprawa techniki karmienia (najlepiej zgłosić się na konsultację do Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego, położnej lub logopedy),

  • pilnowanie, aby dziecku odbiło się każdorazowo po karmieniu (należy przytrzymać dziecko w pionie),

  • częste wietrzenie pomieszczeń,

  • ograniczenie ilości bodźców (czytaj: przebodźcowanie niemowląt),

  • zachowanie spokoju ze strony rodziców,

  • kołysanie, przytulanie, noszenie – oferowanie bliskości,

  • masowanie brzucha (masaż antykolkowy),

  • ciepłe okłady na brzuszek (np. z termoforu z pestek wiśni),

  • pilnowanie, aby dziecko nie miało kontaktu z dymem papierosowym,

  • ubieranie niemowlaka w luźne ubranka.

Jeśli już chcemy koniecznie sięgnąć po jakiś preparat farmakologiczny, lepiej zacząć od podawania probiotyku zawierającego szczepy bakterii o udowodnionym działaniu w łagodzeniu objawów kolki.