Plamienie implantacyjne – jak wygląda, co oznacza, jak odróżnić od okresu?

Test ciążowy, wynik z USG - objawy ciąży

Plamienie implantacyjne (krwawienie implantacyjne) to wczesny objaw ciąży wynikający z zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Niestety, krwawienie na tym etapie ciąży może oznaczać także poronienie czy ciążę pozamaciczną zagrażającą życiu kobiety. Jak zatem rozpoznać plamienie implantacyjne? Czym różni się od okresu? Kiedy jechać do lekarza? Wyjaśniam w artykule – zapraszam do lektury.

Co to jest plamienie implantacyjne i czy powinno nas martwić?

Plamienie (krwawienie) implantacyjne nie jest uznawane jako objaw ciąży, ale jest związane bezpośrednio z ciążą. Krwawienie implantacyjne jest fizjologicznym zjawiskiem, które może, ale nie musi wystąpić, w następstwie zagnieżdżenia się zarodka w błonie śluzowej macicy. Dochodzi do tego zatem na bardzo wczesnym etapie ciąży. Nie wszystkie kobiety miewają plamienia implantacyjne. Z kolei te, u których wystąpiło, zapewne niepokoją się, czy krwawienie nie stanowi zagrożenia dla ciągłości ciąży i zdrowia matki. I chociaż plamienie implantacyjne nie jest niczym groźnym i nie powinno nas martwić, każde krwawienie w ciąży może oznaczać, że dzieje się coś złego, dlatego konieczna jest szybka konsultacja z lekarzem. Znam pewną historię, gdzie kobieta podczas pierwszej ciąży przeczytała, że krwawienie na początku nie powinno budzić niepokoju, więc zbagatelizowała ten objaw. Okazało się, że krwawienie było coraz silniejsze, doszły do tego lekkie bóle. Diagnoza: rozpoczynające się poronienie i niestety utrata dziecka. Gdyby pojechała szybciej do lekarza, być może dostałaby leki na podtrzymanie ciąży i wszystko miałoby inne zakończenie. Ale po kilku dnia krwawienia było już niestety za późno... Dlatego pamiętajcie: nawet jeśli krwawienie wygląda niewinnie i w Internecie przeczytałyście masę artykułów, że nie ma się czego obawiać, umówcie się i tak jak najszybciej do lekarza. Każde krwawienie w ciąży powinno być skonsultowane ze specjalistą, czasami w trybie nagłym. Być może wszystko jest w porządku i rzeczywiście doszło do często spotykanego plamienia implantacyjnego, ale żadna z nas nie może tego stwierdzić, bez badania USG. Dlatego nie wahajcie się iść do lekarza. Poniżej postaram się przybliżyć Wam temat plamienia implantacyjnego, jakie ma cechy charakterystyczne, jak wygląda, jak odróżnić je od okresu, ale podkreślam, że żaden artykuł nie zastąpi wizyty u lekarza.

Zobacz także: Kalendarz ciąży: tydzień po tygodniu [WIDEO]

Ile dni po owulacji następuje plamienie implantacyjne (krwawienie)?

Plamienie implantacyjne może wystąpić w okresie od 7 dnia od zapłodnienia, ale nie później niż do 12 dnia. Przed tymczasem w organizmie kobiety dochodzi do szeregu procesów związanych z zapłodnieniem. Można zatem powiedzieć, że plamienie implantacyjne występuje na 7-12 dni po owulacji.

Zapłodnienie to efekt połączenia się plemnika z komórką jajową, co dzieje się zwykle w bańce jajowodu, przez co powstaje zygota z 46-chromosomami. Następnie miejsce mają pierwsze podziały komórkowe, a zygota przemieszcza się do macicy przez jajowody. Z reguły po ok. 7-12 dniach dochodzi do implantacji w ścianie macicy (zagnieżdżenia). Wówczas może, ale nie musi, dojść do plamienia implantacyjnego.

Jakie są przyczyny plamienia implantacyjnego?

Przyczyny plamienia implantacyjnego są związane z procesem rozwoju płodu w macicy. Plamienie jest bezpośrednim objawem zagnieżdżenia się zarodka w macicy, ale zanim dojdzie do implantacji, musi dojść do zapłodnienia. Ok. 2-3 dni po zapłodnieniu z zygoty powstaje zarodek i dociera do celu i jego zagnieżdżenie następuje po ok. tygodniu od zapłodnienia, czego objawem jest krwawienie implantacyjne. Krwawienie to rozwija się w wyniku naruszenia przez zarodek ścianki naczynia krwionośnego. A o to nietrudno, ponieważ już od początku ciąży błona śluzowa macicy może być mocno przekrwiona, w efekcie działania estrogenów i progesteronu.

Jeśli w okresie 7-12 dni od zapłodnienia (owulacji) nie doszło do plamienia implantacyjnego, nie jest to powód do niepokoju – nie u wszystkich kobiet dochodzi do takiego krwawienia. Jeśli nie występują inne niepokojące objawy, nie ma się czego obawiać. Według statystyk, krwawienie implantacyjne dotyczy 25% kobiet.

Jak rozpoznać plamienie implantacyjne? Objawy

Plamienie implantacyjne może być błędnie rozpoznane jako okres, szczególnie jeśli kobieta nie planowała ciąży – zwłaszcza, że czas jego występowania pokrywa się z czasem, gdy powinna wystąpić miesiączka. Czasami krwawienie jest bardzo skąpe i niemal niezauważalne – wówczas trudno je pomylić z miesiączką. Ale są sytuacje, gdy takie rozróżnienie jest trudne.

Krwawieniu implantacyjnego nie towarzyszą raczej inne objawy ciążowe – te z reguły pojawiają się później. Jeśli plamienie wystąpi, powinno się obserwować dokładnie swoje ciało i umówić profilaktycznie do ginekologa – nawet jeśli krwawieniu nie towarzyszą skurcze czy inne niepokojące objawy.

W rozpoznaniu plamienia implantacyjnego pomocny jest kolor wydzieliny z pochwy – zwykle przyjmuje ona kolor bladoróżowy lub brązowy. Z kolei krwawienie wynikające z miesiączki ma zwykle bardzo intensywną, czerwoną barwę.

Zazwyczaj krwawienie implantacyjne jest mało obfite i na bieliźnie zauważymy jedynie niewielkie plamki. Krwawieniu nie powinny towarzyszyć dolegliwości bólowe – w innym przypadku jest duże ryzyko, że nie jest objawem zagnieżdżenia zarodka, a nieprawidłowości ciążowych.

Podczas plamienia implantacyjnego nie wydostają się z pochwy skrzepy krwi.

Krwawienie implantacyjne – kolor

Jak wspomniałam, kolor krwawienia ma istotne znaczenie dla rozróżnienia go z okresem. Krwawienie miesięczne ma z reguły bardzo wyrazistą, czerwoną barwę, natomiast plamienie implantacyjne ma kolor jasnoróżowy lub brązowawy. Kolor plamienia jest także wskazówką, czy nie brakuje w organizmie kobiety progesteronu – brązowa bardzo wskazuje właśnie na taką sytuację.

Ile trwa plamienie implantacyjne?

Bardzo istotny jest czas trwania plamienia implantacyjnego. Krwawienie to trwa zwykle kilka, kilkanaście godzin lub ma swój koniec najpóźniej w ciągu 3 dni od rozpoczęcia. Jeśli krwawienie jest obfite i ma żywoczerwony kolor lub trwa dłużej, możemy spróbować rozróżniać je z miesiączką, ale warto dla pewności wykonać test ciążowy. Niestety, podobne krwawienie, jak podczas okresu, występuje także podczas poronienia, dlatego bądźcie czujne! Najlepiej umówić wizytę u ginekologa i mieć pewność. Ponadto podczas plamienia implantacyjnego powinno się zachować wstrzemięźliwość seksualną.

Plamienie implantacyjne a okres – różnice

Plamienie implantacyjne ma kilka cech charakterystycznych, które odróżniają je od okresu:

  • plamienie implantacyjne jest skąpe (czasami nawet kilka kropli krwi),

  • zwykle trwa kilka lub kilkanaście godzin, maksymalni 3 dni,

  • nie towarzyszą mu dolegliwości bólowe i skurcze,

  • ma barwę jasnoróżową lub brązowawą,

  • nie pojawiają się skrzepy krwi,

  • niedługo po plamieniu pojawiają się pierwsze objawy ciąży (np. tkliwość piersi, uczucie zmęczenia, poranne mdłości).

Krwawienie wynikające z okresu jest bardzo obfite, trwa co najmniej 3 dni, często towarzyszą mu objawy takie, jak skurcze, ból w podbrzuszu, obniżony nastrój. Ponadto krew menstruacyjna ma żywoczerwoną barwę.

W poniższej tabeli przedstawiam podstawowe różnice między plamieniem implantacyjnym a miesiączką.

Plamienie implantacyjne a okres - różnice (tabela)
Plamienie implantacyjne a okres - różnice (tabela)

Ile dni po implantacji wykonać test ciążowy?

Jeżeli objawy plamienia nie występują samodzielnie, a np. odczuwasz zmęczenie, tkliwość piersi, awersje pokarmowe czy nadwrażliwość na zapachy – lub po prostu, spodziewasz się ciąży, koniecznie zrób test ciążowy lub udaj się na wizytę do ginekologa, aby mieć 100% pewności. Test ciążowy możesz zrobić najlepiej od razu, gdy wystąpi krwawienie. Na rynku jest wiele testów, które są bardzo czułe i wykrywają obecność hormonu beta-hCG już na 5 dni przed spodziewaną miesiączką (hormon ten występuje tylko w ciąży). Poleca się jednak, aby wykonać test w dniu spodziewanej miesiączki – wcześniej jest ryzyko, że uzyskamy wynik fałszywie negatywny, bo poziom beta-hCG może być jeszcze zbyt niski, aby test go wykrył. Z kolei test wykonany w terminie spodziewanej miesiączki jest skuteczny w 99%. Jeśli mimo negatywnego wyniku nadal podejrzewasz, że jesteś w ciąży, udaj się do ginekologa lub ponów test za 3 dni.

Plamienie implantacyjne a kolejne objawy ciąży

Jeśli masz plamienie implantacyjne, zacznij dokładnie obserwować swój organizm, zwracając uwagę na objawy niepokojące, takie jak ból, skurcze czy nasilenie krwawienia, ale też na objawy typowe dla dalszych etapów ciąży. W kolejnych dniach możesz spodziewać się nadwrażliwości piersi, większego zmęczenia i ogólnego osłabienia. Niektóre kobiety już na samym początku ciąży odczuwają mdłości i są wrażliwe na zapachy. Warto prowadzić w tym okresie oszczędny tryb życia i wstrzymać się od ćwiczeń czy spożywania alkoholu – jest bowiem duże prawdopodobieństwo, że przy takich objawach jesteś w ciąży. Ponadto warto początkowo wstrzymać się ze współżyciem płciowym.

Jeśli test potwierdzi ciążę, udaj się do ginekologa. Zapewne zaleci on wykonanie testu beta-hCG z krwi. Możesz go także wykonać prywatnie praktycznie w każdym laboratorium – kosztuje 20-40 zł. Test z krwi najlepiej wykonać po upływie 12-14 dni od zapłodnienia.

A może poronienie lub ciąża pozamaciczna?

Tak jak uczuliłam Was na początku artykułu, należy pamiętać, że każde krwawienie w ciąży powinno być skonsultowane z lekarzem. Nie zawsze bowiem jest wczesnym objawem ciąży, a objawem tego, że dochodzi do pewnych nieprawidłowości. Obowiązkowa jest konsultacja z ginekologiem, gdy krwawienie jest obfite (a test ciążowy pozytywny lub współżyłaś bez zabezpieczeń i starasz się o dziecko) lub/i towarzyszy mu ból czy skurcze.

O czym może świadczyć krwawienie z pochwy?
O czym może świadczyć krwawienie z pochwy?

Często są to niestety objawy:

  • poronienia – czyli ukończenia ciąży przed 22 tygodniem. Statystyki są zatrważające: ponad 10% ciąż, które zostały zdiagnozowane, kończy się poronieniem podczas I trymestru ciąży, ale większe ryzyko mają kobiety ok. 40 życia od kobiet ok. 20 roku życia. Aż w 40% przypadku poronienia, sytuacja ta jest ściśle związana z nieprawidłowościami anatomicznymi płodu lub z braku błon płodowych, łożyska czy pępowiny. Typowymi objawami poronienia są: silne krwawienie, skurcze, bóle brzucha, obniżenie ciśnienia krwi. Istotne jest, aby jak najszybciej zgłosić się do lekarza lub szpitala – być może będzie konieczne podanie leków lub wykonanie zabiegu łyżeczkowania. Niekiedy ciąża jest jeszcze do uratowania, o ile szybko zadziałamy i poronienie nie wynika z poważnych wad zarodka – a np. z niedoboru progesteronu. W niektórych sytuacjach niestety nie mamy wpływu na przebieg ciąży i nie da się nic zrobić,

  • ciąży pozamacicznej (ciąży ektopowej) – w przypadku ciąży pozamacicznej komórka jajowa zapłodniona przez plemnik nie zostaje zagnieżdżona w błonie śluzowej macicy, ale poza nią. Zwykle jest to bańka jajowodu, co dotyczy 90% wszystkich ciąż ektopowych. Może się także zdarzyć, że zapłodniona komórka będzie znajdować się w jajniku, szyjce macicy, otrzewnej lub innych częściach składających się na jajowód. Ciąże pozamaciczne są rzadkie i dotyczą 1-2% wszystkich ciąż. Objawiają się początkowo niemal tak samo, jak ciąże prawidłowo się rozwijające, czyli dochodzi do zatrzymania krwawienia miesięcznego. W drugim tygodniu od ustania miesiączki zaczyna się jednak krwawienie z dróg rodnych. Dochodzą do tego silne bóle brzucha. Konieczna jest szybka wizyta w szpitalu, ponieważ brak działania może doprowadzić do zagrażającego życiu matki krwotoku wewnętrznego. Niestety, ciąża pozamaciczna musi zostać usunięta;

  • polipa na szyjce macicy – może on tworzyć się w wyniku rozrastania się nabłonka oraz tkanek, które pokrywają kanał szyjki macicy. Polipy najczęściej występują u kobiet między 30. a 50. rokiem życia. Często nie dają długo objawów, ale z czasem mogą powodować bóle podbrzusza, bardziej obfite i dłuższe miesiączki, krwawienia pomiędzy okresami. Polipy z reguły są jednak łagodnymi zmianami, ale są przypadki, gdzie rozwija się na ich bazie nowotwór. Ważne jest zatem badanie cytologiczne i wdrożenie leczenia.

FAQ: pytania i odpowiedzi

Poniżej zamieszczam jeszcze małą ściągawkę dotyczącą plamienia implantacyjnego. Dowiedz się, jak wygląda plamienie implantacyjne, ile trwa, czy boli oraz czy można uprawiać seks.

1. Jak wygląda plamienie implantacyjne?

Plamienie implantacyjne wygląda bardziej jak podbarwione krwią upławy, niż miesiączka. Zwykle jest rzadkie, pozbawione skrzepów, ma kolor jasnoróżowy lub brązowawy. Nie powoduje skurczów i bólu brzucha. Często ma postać zaledwie kilku kropel krwi na bieliźnie.

2. Ile trwa plamienie implantacyjne?

Plamienie implantacyjne z reguły trwa kilka do kilkunastu godzin. Może się jednak przeciągnąć do 3 dni. Trwa zatem o wiele krócej od miesiączki – ta zazwyczaj zajmuje 5-6 dni. Jeśli plamienie implantacyjne trwa dłużej niż 3 dni lub towarzyszą mu inne objawy, konieczna jest szybka wizyta u specjalisty.

3. Jaki kolor ma plamienie implantacyjne?

Plamienie implantacyjne, w przeciwieństwie do miesiączki, ma delikatny, bladoróżowy kolor. Może też mieć zabarwienie brunatne i wówczas jest to sygnałem niedoboru progesteronu – hormonu odpowiedzialnego za utrzymanie ciąży. W plamieniu implantacyjnym nie występują ponadto ciemne, gęste skrzepy – jest to bardziej wydzielina przypominająca upławy, o lekkim podbarwieniu krwią. Miesiączka natomiast ma intensywny, czerwony kolor.

4. Czy plamienie implantacyjne boli?

Plamienie implantacyjne nie boli i nie powoduje skurczów – zarówno lędźwiowo-krzyżowych, jak i podbrzusza. Może jedynie powodować lekkie kłucie, ale jest ono o wiele słabsze, niż podczas okresu. Jeśli odczuwasz jakikolwiek ból podczas plamienia i podejrzewasz, że jesteś w ciąży, lepiej umów się na wizytę do ginekologa lub jedź do szpitala.

5. Plamienie implantacyjne a seks

Według zaleceń specjalistów, podczas plamienia implantacyjnego lepiej zachować wstrzemięźliwość od seksu. Warto w tym czasie skupić się na obserwacji organizmu, a gdy krwawienie ustąpi, można wykonać test ciążowy z krwi beta-hCG, ale już od pierwszego dnia plamienia można próbować wykonać test ciążowy z apteki i po uzyskaniu pozytywnego wyniku, zapisać się do ginekologa.

Bibliografia

  • Oleszczuk T., Uspokój swoje hormony, Wydawnictwo Pascal, 2021.

  • Iwanowicz-Palus G., Bień A., Edukacja przedporodowa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2020.

  • Kim, Su-Mi, and Jong-Soo Kim. “A Review of Mechanisms of Implantation.” Development & reproduction vol. 21,4 (2017): 351-359.

  • Temple N., Whitlock C., Poznaj swoje hormony, Wydawnictwo Insignis, 2020.

  • Grzegorz Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia , Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.