Masa solna – przepis Thermomix

Masa solna Thermomix przepis

Masa solna to uwielbiana przez dzieci masa plastyczna, którą można zrobić z podstawowych składników kuchennych – zapewne macie je w domu. Jej wykonanie w sposób tradycyjny może jednak nieco nabałaganić, zatem pojawiły się przepisy na roboty kuchenne. Jednym z nich jest przepis na masę solną z Thermomixa, który można z powodzeniem wykorzystać także w Lidlomixie (Monsieur Cousine), albo robocie kuchennym z Biedronki.

Czym jest masa solna?

Masa solna to masa plastyczna znana nam z własnego dzieciństwa, gdy jeszcze nie było ciastoliny, piasku kinetycznego, SLIME ® czy innych fantastycznych mas do zabawy. Masa solna, mimo że jest nieco pracy w jej wykonaniu, daje jednak wyczarować fantastyczne rzeczy – np. figurki, dekoracje na święta, ramki na zdjęcia, a nawet biżuterię, czego nie zrobimy raczej z innych popularnych mas (może poza modeliną). Warto zatem wykorzystać masę solną do zabawy z dzieckiem, aby pobudzić jego kreatywność. Wielu rodziców rezygnuje jednak z tego pomysłu, bo przygotowywanie masy może narobić sporo bałaganu w kuchni. Na szczęście obecnie popularne i dostępne dla każdego są różnego rodzaju roboty kuchenne – możemy w nich z powodzeniem taką masę wykonać. Szczególnie polecam zrobienie masy solnej w Lidlomixie lub Thermomixie – jest to banalnie proste, o czym przekonacie się poniżej!

Masa solna – przepis Thermomix

Robot kuchenny, jakim jest Thermomix lub Lidlomix, świetnie nadaje się do przygotowania masy solnej. To naprawdę proste, ponieważ wystarczy dodać do misy poszczególne składniki i wymieszać w celu uzyskania konsystencji ciastoliny. Masa powinna być elastyczna i miękka, ale z drugiej strony dość łatwo odchodzić od dłoni.

Masa solna z Thermomixa – składniki

  • 1/2 kg soli kuchennej drobnoziarnistej

  • 1/2 kg mąki pszennej

  • 200 g skrobi ziemniaczanej

  • 2 łyżki oleju roślinnego (rzepakowego lub słonecznikowego)

  • 2 miarki wody

Jak zrobić masę solną z Thermomixa?

Do misy Thermomixa wsypujemy najpierw sól i włączamy na 20 sekund 10 obrotów. Następnie wsypujemy mąki (pszenną i ziemniaczaną), po czym przez kolejne 10 sekund mieszamy całość, ale na obrotach 5. Kolejny krok to dodanie oleju i wody oraz wyrabianie ciasta przez ok. 3 minuty w trybie interwał (zamykamy pokrywę i ustawiamy pokrętło na pozycję „zamknięte naczynie”, po czym ustawiamy czas wyrabiania ciasta 3 minuty oraz włączamy symbol „kłosa” na ekranie).

Przygotowanie masy solnej z Thermomixa z dziećmi
Przygotowanie masy solnej z Thermomixa z dziećmi

Po tym czasie ciasto powinno mieć idealną konsystencję – czyli miękką, elastyczną, ale jednocześnie powinno łatwo odchodzić od dłoni. Jeśli jest inaczej, można podsypać nieco mąki i jeszcze raz wyrabiać ciasto. Jeśli z kolei mamy masa nie pozwala na uformowanie odpowiednich kształtów – jest mało plastyczna – należy dodać do niej nieco wody. Uważajmy jednak z jej ilością, ponieważ zbyt dużo wody może całkowicie zniweczyć wysiłek i popsuje masę solną.

Wykonanie masy solnej w Thermomixie czy Lidlomixie (robimy ją analogicznie – według powyższego przepisu) jest bardzo łatwe i szybkie – zwykle czas jej przygotowania nie zajmuje więcej niż 10-15 minut. Dodatkowo mamy porządek w kuchni i na blacie.

*Tip! Z Thermomixa może też powstać kolorowa masa solna! Wystarczy, że przed ustawieniem wyrabiania ciasta dodasz do misy np. barwnik spożywczy, farbkę plakatową czy np. kolorową przyprawę (paprykę, kurkumę, curry itd.).

Co można zrobić z masy solnej z Thermomixa?

 

Ciasto wyrobione w Thermomixie jest idealne do formowania rozmaitych figurek. Z masy solnej możemy zrobić wszystko, co tylko nam podpowie wyobraźnia. Masę solną można także rozwałkować i użyć różnych foremek – np. do ciasteczek.

Zanim masa zacznie wysychać, musimy wykonać otworki, jeśli chcemy, aby figurki wisiały (jeśli np. robimy ramki na zdjęcia czy bombki na choinkę). Przez otwory przeciągamy sznurek po wyschnięciu masy.

Masa solna – suszenie i malowanie

Po zakończonej pracy, figurki można wysuszyć w piekarniku. Ustawiamy temperaturę ok. 60 stopni i do nagrzanego piekarnika wkładamy na blasze wykonane figurki (w środkowej części), aż wyschną (jest to ok. 2-3 godziny. Wysuszone figurki można następnie pomalować farbkami plakatowymi lub akrylowymi. Można także udekorować je koralikami, brokatem czy innymi dekoracjami.

Istnieje alternatywa suszenia masy solnej w piekarniku – figurki można także wysuszyć, pozostawiają je w suchym i ciepłym miejscu na 2 dni.

Masa solna z Thermomixa – przechowywanie

Pamiętaj, że masa solna szybko może wysychać, dlatego po jej wykonaniu najlepiej od razu przystąpić do zabawy i formowania figurek. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, możemy zawinąć ciasto w worek foliowy lub folię spożywczą – dzięki temu nieco przedłużymy jej żywotność, ale nie na długo.

Jeśli nie masz czasu na robienie masy solnej, można też kupić gotową za kilkanaście złotych. Domowa produkcja jest jednak o wiele tańsza. Możemy ponadto zaangażować dziecko w robienie takiej masy, wspierając samodzielność dziecka i poprawiając relacje z nim.