Piasek kinetyczny – jaki zestaw najlepszy? Jak się nim bawić? Ranking + opinie

Piasek kinetyczny

Piasek kinetyczny (piaskolina) to absolutny hit wśród mas plastycznych dla dzieci. Jest nietoksyczny, nie wysycha i nie twardnieje. Na czym polega zabawa z piaskiem kinetycznym i jaki wybrać zestaw? Od jakiego wieku można się nim bawić? Jakie są opinie rodziców na temat piaskoliny? Zobaczcie w artykule.

Piasek kinetyczny, czyli piaskolina – co to?

Piasek kinetyczny wykonany jest z mieszaniny piasku oraz polimeru, który jest nietoksyczny. Masa ta nie wysycha, ani nie ulega twardnieniu, dzięki czemu można się nią bawić wiele godzin, a jednocześnie umożliwia budowanie trwałych form, np. różnych budowli – bez użycia wody. Niezwykłe właściwości piasku kinetycznego można zaobserwować już od pierwszego kontaktu z nim: ma on bowiem konsystencję bardzo przypominającą mokry piasek oraz plastelinę – jest jednocześnie sypki i elastyczny. Przesypuje się przez palce, ale jak ciecz.

Piasek kinetyczny charakteryzuje się także tym, że można utworzyć z niego zwarte struktury, które są trwałe i nie rozsypują się. Zabawa z takim piaskiem jest ponadto naprawdę czysta – piasek nie przykleja się do rąk, podłogi czy ubrania, nie brudzi, łatwo go posprzątać (wystarczy zgarnąć rozsypany piasek ręką i utworzyć z niego kulę).

Piasek kinetyczny, według wielu ekspertów, ma świetny wpływ na rozwój sensoryczny dzieci, szczególnie jeśli chodzi o rozwój zmysłu dotyku. Właśnie z tego powodu piaskolina bardzo często towarzyszy terapii np. nadwrażliwości dotykowej. Poza tym piasek, jak i inne masy plastyczne, rozwija umiejętności twórcze oraz kreatywność.

Jakie jeszcze są zalety piasku kinetycznego? Masa ta pozwala stworzyć piaskownicę w domu, dzięki czemu zyskujemy dodatkowe możliwości zabawy nawet w pochmurny dzień. Rzeczywiście nie powoduje bałaganu i łatwo go posprzątać. Piasek ten pozwala ponadto stworzyć bardzo ciekawe budowle – dzieci mają mnóstwo frajdy, a przy okazji rozwijają umiejętności ekspresyjne.

Piasek kinetyczny – bezpieczny skład

Piasek kinetyczny – nazywany także piaskiem magnetycznym – zawiera w swoim składzie nietoksyczne polimery, które sprawiają, że ma on konsystencję plasteliny, a także właściwości kinetyczne. Jest on jednocześnie bezpieczny dla dzieci – nawet dla alergików. Poza polimerami, w składzie piasku kinetycznego znajduje się także piasek. Należy jednak pamiętać, że ta masa plastyczna jest bardzo drobna – powinniśmy zatem kontrolować zabawę najmłodszych dzieci, aby nie doszło np. do zadławienia.

Zalety piasku kinetycznego

Podsumujmy zalety piasku kinetycznego. Ta masa plastyczna dla dzieci jest:

  • bezpieczna,

  • miła w dotyku,

  • nie zawiera alergenów, przez co nie uczula,

  • jest łatwa w sprzątaniu,

  • nie brudzi rąk i ubrań,

  • jest kolorowa,

  • pobudza zmysł dotyku dziecka,

  • pobudza kreatywność,

  • nie wysycha,

  • daje się łatwo formować,

  • łatwo się przesypuje (piaskolina jest jednocześnie sypka i elastyczna),

  • nie wbija się w meble czy między deski podłogowe.

Od jakiego wieku można bawić się piaskiem kinetycznym?

Piaskiem kinetycznym można bawić się już w wieku od 18-24 miesięcy. Młodszym dzieciom i niemowlętom raczej nie zaleca się jego używania, ponieważ maluszki te zwykle wkładają wszystko, co napotkają na swojej drodze, do buzi, co może grozić zadławieniem. Dziecko, które już rozumie, że nie można pewnych rzeczy wkładać do buzi, jak najbardziej może już zacząć bawić się piaskiem kinetycznym – zwłaszcza, jeśli interesują go zabawy manualne.

Piasek kinetyczny a inne masy plastyczne

Zabawa piaskiem kinetycznym - pomysł
Zabawa piaskiem kinetycznym - pomysł

Dzieci uwielbiają różnego rodzaju masy plastyczne, a sklepy oferują nam naprawdę szeroki wybór. Jak się nie pogubić? Czym różnią się od siebie poszczególne produkty? Co wyróżnia na tle innych mas plastycznych piasek kinetyczny? Zobaczcie poniżej:

  • piasek kinetyczny – inaczej piaskolina lub piasek magnetyczny – to masa łącząca w sobie własciwości piasku oraz plasteliny. Masa jest sypka, elastyczna, nie pozostawia bałaganu po zabawie – łatwo ją posprzątać;

  • ciastolina – tego rodzaju masę plastyczną można używać np. w wyciskarce, aby tworzyć różne ciekawe kształty. Ciastolina przypomina plastelinę, ale jest bardziej miękka, dzięki czemu zabawa z nią jest łatwiejsza i zyskujemy więcej możliwości. Ciastolinę od piasku kinetycznego różni głównie to, że piasek kinetyczny nie może być przeciskany przez wyciskarkę;

  • masa solna – taką masę można wykonać samodzielnie w domu z wody, mąki i soli. Masa może mieć różną konsystencję – możemy dopasować ją do tego, co chcemy z niej wykonać. Z masy solnej można robić figurki, ramki na zdjęcia, biżuterię – praktycznie wszystko, co zechcemy. Po ulepieniu kształtu należy masę wysuszyć w piekarniku, a następnie pomalować;

  • modelina – ma konsystencję przypominająca plastelinę, jednak w odróżnieniu od niej pozwala na wykonanie trwałych figurek po podgrzaniu w naczyniu z wodą;

  • piankolinka – to delikatna i lekka masa plastyczna o właściwości hipoalergicznych. Nie wysycha, a struktura przypomina piankę do golenia – jednak piankolina jest sucha. Masa ta nie kruszy się, ale zostawia śliskie ślady. Pozwala na tworzenie ciekawych form;

  • masa papierowa – inaczej nazywana papier-mache – to masa, z której można wykonać przeróżne przedmioty – jest uznawana za najbardziej wszechstronną masę kreatywną. Można z niej wykonać np. biżuterię, magnesy, naczynia, ramki, rzeźby, a nawet kilkumetrowe konstrukcje na szkielecie kartonu. Jest wytrzymała i nie pęka nawet przy cienkiej warstwie;

  • masa drewniana – to bardzo delikatna i plastyczna masa – pozwala stworzyć dowolne figurki; masę można wysuszyć na powietrzu, aby model stwardniał; masa ta unosi się na wodzie, a figurki z niej wykonane przypominają wyglądem drewno.

Piasek kinetyczny – jak można się nim bawić?

Piaskiem kinetycznym można bawić się dokładnie tak samo, jak piaskiem w piaskownicy na zewnątrz. Warto więc zakupić też mini-piaskownicę lub kuwetę, dzięki której zabawa nie rozniesie się po całym mieszkaniu. Piaskiem można bawić się za pomocą rąk, łopatek, foremek do ciasteczek czy łyżek. Możliwości zabawy z piaskiem kinetycznym są naprawdę szerokie. Można bawić się nim np. jak plasteliną czy modeliną, tworząc rozmaite kształty i formy – granicą jest tutaj wyobraźnia dziecka i rodzica.

Piasek kinetyczny dostępny jest w sklepach w formie różnych zestawów dedykowanych do konkretnej zabawy, np. budowania, tworzenia dróg czy „pieczenia” ciastek. Zabawę urozmaicą również kolory – piasek ten jest dostępny w szerokiej palecie barw, a nawet z brokatem czy neonowy. Dziecko z pewnością nie będzie nudzić się podczas zabawy z piaskiem kinetycznym.

Przepis na piasek kinetyczny domowej roboty

Przepis na domowy piasek kinetyczny
Przepis na domowy piasek kinetyczny

Zabawa z piaskiem kinetycznym może rozpocząć się już na etapie tworzenia tej masy plastycznej, gdyż może ona być wykonana własnoręcznie w domu! Nie musimy kupować więc specjalnych zestawów – chociaż te są bardzo ciekawe i dadzą wiele pomysłów do zabawy – tylko samodzielnie lub z dzieckiem stworzyć domową piaskolinę. Niestety takie rozwiązanie ma kilka wad:

  • piasek może się nie udać i zmarnujemy tylko czas oraz produkty spożywcze,

  • w trakcie tworzenia piasku można intensywnie nabrudzić dookoła – konieczne jest częste odkurzanie,

  • podczas tworzenia piasku kinetycznego konieczne jest użycie piasku zwykłego, a ten niestety może nie być w pełni bezpieczny dla dzieci (szczególnie alergików) – nie mamy pewności, jakie jest źródło pochodzenia pisaku i czy został on pozbawiony zanieczyszczeń; rozwiązaniem jest zakup droższego piasku posiadającego atesty.

Jeśli powyższe wady Was nie zniechęcają, zobaczcie, jak krok po kroku wykonać domowy piasek kinetyczny. Aby go zrobić, konieczne jest zapamiętanie proporcji: 5:3:1 – dzięki temu niezależnie czy posiadamy kubek z miarką, mały pojemnik czy czerpak, możemy uzyskać idealne proporcje. Oznacza to w praktyce tyle, że potrzebujemy zachować następujące proporcje produktów: 5 części piasku do 3 części skrobi oraz 1 część oleju. Jak dokładnie przygotować piasek kinetyczny i czego potrzebujemy? Niezbędne składniki to:

  • 5 miarek piasku (2 i pół szklanki)

  • 3 miarki skrobi kukurydzianej (1 i pół szklanki)

  • 1 miarka oleju (pół szklanki)

Można zastosować dowolną odmianę piasku. Rodzice polecają jednak najbardziej piasek dekoracyjny lub rzemieślniczy, który jest dostępny w różnych kolorach. Taki piasek dodatkowo pobudzi zmysły i zapewni lepszy rozwój sensoryczny podczas zabawy. Jeśli chodzi o skrobię, rodzice najbardziej polecają skrobię kukurydzianą, ponieważ jest bardzo delikatna, ale można także zastosować zwykłą skrobię ziemniaczaną lub nawet mąkę pszenną. Do piasku kinetycznego możemy też użyć dowolnego oleju – ważne, aby był spożywczy lub mineralny. Polecany jest olej rzepakowy lub inny o podobnej konsystencji (niektóre oleje są bardzo gęste, co może utrudnić stworzenie plastycznej masy).

Jak zrobić piasek kinetyczny domowej roboty? Na początek wybierz odpowiedni pojemnik do mieszania składników (powinien być odpowiednio duży). Wsypujemy do niego 5 miarek piasku. Następnie dodajemy skrobię i całość bardzo dokładnie mieszamy, aż składniki się połączą. Na koniec wlewamy 1 miarkę oleju i znów mieszamy, aby pozbyć się wszelkich tłustych lub suchych miejsc.

Jaki piasek kinetyczny jest najlepszy? Opinie + RANKING zestawów

Jeśli nie chcesz samodzielnie wykonywać piasku kinetycznego w domu, w sklepach dostępne są bardzo ciekawe zestawy. Piasek można zakupić zarówno stacjonarnie – nawet w Lidlu, Pepco czy Smyku w galerii handlowej – jak i przez internet. Kupując piasek kinetyczny online, nie mamy jednak możliwości sprawdzenia, jaka piaskolina jest w dotyku – a na rynku dostępny jest np. piasek bardzo aksamitny i miły w dotyku, jak i chropowaty. Pierwszy rodzaj wykonany jest z piasku kwarcowego, natomiast piasek kinetyczny o chropowatej strukturze wykonany jest najpewniej ze zwykłego piasku. Oczywiście nie tylko to ma wpływ na wrażenia dotykowe – duże znaczenie mają dodatki zawarte w produkcie.

Jeśli kupujemy piasek kinetyczny po raz pierwszy, warto wybrać zestaw, który będzie miał wiele akcesoriów i da wiele możliwości formowania. Na rynku można spotkać zestawy posiadające m.in. piasek w wielu kolorach, piaskownicę (np. dmuchaną), różne foremki, łopatki, nożyki, pompkę, opakowanie do przechowywania piasku. Ciekawe są również zestawy tematyczne, np. z motywem z ulubionej kreskówki, motywem cukierni/piekarni, z akcesoriami do tworzenia biżuterii czy różnych budowli.

Jaki piasek kinetyczny jest zatem najlepszy? Bazując na opiniach rodziców na forach internetowych oraz na własnych doświadczeniach, przedstawiam TOP 3 zestawy z piaskiem kinetycznym dla dzieci (kolejność jest losowa).

PLAYTIVE® JUNIOR Piaskolina, piasek kinetyczny zestaw

Piasek kinetyczny - Lidl
Piasek kinetyczny - Lidl

Cena zestawu: ok. 28 zł. Zestaw z Lidla dostępny jest w trzech wariantach:

  • zamek: 2 woreczki z piaskiem 350 g w kolorze naturalnym oraz żółtym; wanienka, 8 form budowlanych, wałek do motywów, kielnią;

  • zwierzęta: 2 woreczki z piaskiem 350 g w kolorze naturalnym oraz pomarańczowym, wanienka, 3 kształty zwierząt, wałek do motywów;

  • raj: 2 woreczki z piaskiem 350 g w kolorze naturalnym oraz różowym z brokatem, wanienka, 4 foremki z jednorożcem, wałek do motywów.

Rodzice twierdzą na różnych forach, że ten piasek jest łatwy do ugniatania. Docenia się także niską cenę produktu oraz dostępność różnych wariantów.

Piasek kinetyczny oryginalny – Kinetic Sand

Oryginalny piasek kinetyczny
Oryginalny piasek kinetyczny

Cena produktu wynosi ok. 55 zł. To oryginalny piasek kinetyczny składający się, jak pisze producent, z 98% piasku oraz 2% polimerowej magii. To mieszanka stworzona z wykorzystaniem prawdziwego piasku plażowego. Produkt jest dostępny w opakowaniu 1 kg, 2,5 kg oraz 5 kg. Jest także możliwość zakupienia piasku w dowolnym kolorze (na zamówienie). Opinie rodziców na temat tego piasku są bardzo dobre. Na Allegro możemy np. zobaczyć poniższe opinie:

  • „Najlepszy piasek na rynku wart swojej ceny polecam 100%”

  • „Wygląd i konsystencja prawdziwego pisaku. w porównaniu do wersji niebieskiej trochę mniej się "lepi".”

  • „Nie ma co oszczędzać na podróbkach piasku, co ja kiedyś zrobiłam. Ogromna różnica w jakości między oryginalnym kinetic sand, a podróbkami.”

Play-Doh Sand syrenie kolory – magiczny piasek kinetyczny

Piasek kinetyczny Play Doh
Piasek kinetyczny Play Doh

Cena zestawu wynosi ok. 55-60 zł. Zestaw zawiera 6 różnych kolorów piasku kinetycznego, co jest dużą zaletą. W komplecie znajduje się także wiaderko, łopatka oraz foremka do zabawy. Opinie na temat tego piasku również w dużej większości są pozytywne, marka Play-Doh cieszy się zaufaniem wśród rodziców.

Jak przechowywać piasek kinetyczny?

Piasek kinetyczny wystarczy zamknąć w szczelnym i suchym opakowaniu – dzięki temu nie wyschnie i pozostanie elastyczny. Dlatego już na etapie zakupu samego piasku warto pomyśleć także o tym, w jaki sposób go przechowywać – niektóre zestawy zawierają bowiem dodatkowe opakowanie dedykowane do takich celów.

FAQ, czyli co warto wiedzieć o piasku kinetycznym?

Piaskolina to zdecydowanie jedna z najciekawszych mas plastycznych, lubianych zarówno przez dzieci, jak i rodziców – gdyż nie pozostawia po sobie bałaganu i łatwo ją usunąć z różnych miejsc oraz ubrań. Poniżej przedstawiam kilka ważnych informacji na temat tej masy, w klarownych punktach. Zanim zaczniecie zabawę z takim piaskiem, warto się z nimi zapoznać!

Od jakiego wieku dziecko może bawić się piaskiem kinetycznym?

Zwykle piasek kinetyczny może być już używany przez dziecko w wieku 18-24 miesiące, jednakże producenci zazwyczaj zalecają, aby wstrzymać się z taką zabawą do 3. roku życia – wówczas mamy większą pewność, że dziecko nie połknie przypadkowo masy i nie zadławi się nią.

Czy piasek kinetyczny jest bezpieczny?

Piasek kinetyczny jest w pełni bezpieczny dla dzieci powyżej pewnego wieku (zaleca się używać tej masy plastycznej powyżej 2-3 roku życia), gdyż jest mieszaniną bezpiecznych substancji z odpowiednimi atestami – także dla alergików.

Jakie akcesoria kupić do zabawy z piaskiem?

Warto zakupić zabawkowy wałek do ciasta, foremki ze wzorkami, łopatki, dmuchaną piaskownicę oraz szczelne opakowanie do przechowywania piasku. Z takimi akcesoriami zabawa będzie udana i nie spowoduje bałaganu w całym mieszkaniu.

Ile kosztuje piasek kinetyczny?

Piasek kinetyczny w standardowej wersji kosztuje już nawet 20 zł. Za bogatszy zestaw trzeba zapłacić nieco więcej – zwykle w okolicach 40-50 zł. Są także zestawy oryginalne oraz markowe, które oferują wiele kolorów piasku i różne akcesoria – za takie zestawy możemy zapłacić nawet 150 zł.

Jak zrobić piasek kinetyczny?

Najprościej piasek kinetyczny zrobimy z użyciem 5 kubków oczyszczonego piasku, z 2 i pół kubkami skrobii oraz kubkiem oleju. Do masy można wykorzystać różne barwniki spożywcze czy brokat, aby urozmaicić zabawę. Piasek kinetyczny domowej roboty nie jest jednak tak trwały i plastyczny, jak profesjonalna piaskolina ze sklepu. Jej przygotowanie może ponadto spowodować duży nieporządek w kuchni.