Masa solna – jak zrobić, przepisy, inspiracje na rzeczy z masy solnej

Masa solna -  figurki robione z dzieckiem

Masa solna to świetny materiał do zabawy dla dzieci – można z niej tworzyć różne dekoracje, zabawki, upominki. Samo robienie rzeczy z masy solnej z pewnością będzie dla Twojego dziecka świetną przygodą. Jak zrobić masę solną i jakie rzeczy można z niej wykonać? Jak ją malować wypiekać i suszyć?

Masa solna – doskonała do kreatywnej zabawy z dzieckiem

Masa solna to świetny materiał do tego, aby zachęcić dziecko do kreatywnej zabawy i stworzenia czegoś pożytecznego. Z jej użyciem mogą powstać piękne dekoracje świąteczne, upominki dla rodziny i znajomych czy dekoracje do pokoju. A przy tym jest to bardzo tani sposób na świetną zabawę! Wystarczy bowiem mąka, sól i woda w odpowiednich proporcjach. Co ważne, aby zrobić coś z masy solnej, nie trzeba być mistrzem plastyki, ani posiadać dużych ilości wolnego czasu. Robienie rzeczy z masy solnej jest proste i szybkie.

Masa solna jest bardzo łatwa do zrobienia. Jest też tańsza niż plastelina, ekologiczna i dostępna w każdej ilości – składniki na jej wykonanie posiada bowiem każdy z nas w domu. Masa pobudza kreatywność, da korzystne efekty pod względem sensorycznym, pozwoli dziecku odkrywać w sobie artystę i poznawać lepiej zmysły.

Dlaczego warto wykonać z dzieckiem figurki z masy solnej?

Ręcznie robione i ekologiczne ciasto solne to świetne pole do popisu do zabawy z dziećmi. Pozwala pobudzać wyobraźnię dzieci i rozwijać ich manualne zdolności. Dodatkowo pobudza się zmysł konstruowania i chęci tworzenia czegoś od zera – to bardzo rozwijające! Masa solna jest obok kartonu i drewnianych klocków jednym z najlepszych materiałów absorbujących dziecko do samodzielnej zabawy.

Poniżej przedstawiam przepisy na masę solną – tłumaczę, jakie powinny być proporcje, jak suszyć masę i czym malować. Przedstawiam także ważne wskazówki, jak formować rzeczy z masy solnej, także wklejam mnóstwo inspiracji.

Masa solna – TOP 5 przepisów na ciasto

Masa solna - przepis

Masa solna - jak zrobić? Przepisy

Poniżej przedstawiam 5 przepisów na masę solną do zrobienia w domu. Są to zarówno przepisy z mąką pszenną, jak i z olejem czy mąką ziemniaczaną.

1. Przepis podstawowy na masę solną

Potrzebujemy:

  • 1 szklankę soli

  • 1 szklankę mąki

  • 125 ml wody

Mieszamy sól i mąkę, a następnie powoli wlewamy do mieszanki wodę. Dokładnie mieszamy wszystko w misce, po czym ugniatamy ciasto na stolnicy (albo na blacie, który jest posypany mąką pszenną). Gdy masa stanie się gładka i elastyczna, możemy zacząć formowanie. Jeśli podczas zabawy masa staje się coraz mniej elastyczna, można w trakcie dodawać do niej nieco oliwy z oliwek.

2. Przepis na utwardzoną masę solną

Potrzebujemy:

  • 1 szklankę soli

  • 1 szklankę mąki

  • 125 ml wody

  • 2 łyżki kleju do tapet

Mąkę, sól oraz klej mieszamy i powoli dodajemy wody. Ugniatamy na stolnicy lub blacie posypanym mąką. Gdy ciasto będzie elastyczne, musimy szybko wykonać swoje wyroby, ponieważ taka masa solna bardzo szybko zastyga.

3. Przepis na kolorową masę solną

Potrzebujemy:

  • 1 szklankę soli

  • 1 szklankę mąki

  • 125 ml wody

  • barwniki

Przepis wykonujemy jak masę solną wg przepisy podstawowego, z tym że do szklanki soli, mąki i wody dodajemy wybrane barwniki. Mogą to być zarówno barwniki naturalne, jak np. kakao, cynamon czy jajka, jak i sztuczne – np. brokat albo barwniki spożywcze.

4. Przepis na masę solną z olejem

Potrzebujemy:

  • 1 szklankę soli

  • 2 szklanki mąki

  • 1 szklanka wody

  • 2 łyżki oleju

Sól, mąkę i olej mieszamy w misce. Stopniowo dodajemy wodę, ugniatając ciasto – aż uzyskamy miękką, elastyczną konsystencję.

5. Przepis na masę solną z mąki ziemniaczanej

Potrzebujemy:

  • 1 szklankę soli

  • 2 szklanki mąki ziemniaczanej

  • 1 szklanka wody

  • 1 łyżkę oleju

Mieszamy sól, mąkę i olej, a następnie stopniowo wlewamy wodę. Dokładnie mieszamy wszystko w misce, po czym ugniatamy ciasto na stolnicy. Gdy masa stanie się gładka i elastyczna, możemy zacząć formowanie.

Co zrobić, aby masa solna była idealna do formowania i nie pękała?

Mimo że przepisy na masę solną są dość łatwe, nie zawsze ciasto wychodzi idealne. Czasami za szybko twardnieje, jest za mało elastyczne albo się rozpada. Aby tego uniknąć, pamiętaj, aby ilość wody była dostosowana do rodzaju użytej mąki. Istotne jest także, że im więcej dodajemy soli, tym ciasto jest twardsze i trudniej będzie z niego formować figurki. Z drugiej jednak strony sól sprawia, że ciasto solne jest trwałe.

Jeśli zdecydowaliśmy się na przepis na masę solną z mąką ziemniaczaną, możesz mieć pewność, że ciasto będzie delikatniejsze. Z tego też powodu przepis podstawowy na masę solną z mąką pszenną można urozmaicić, dodając nieco mąki ziemniaczanej. Dzięki temu ciasto będzie gładkie i nie popęka podczas suszenia.

W wyrabianiu masy solnej ważny jest olej. Masa solna dzięki niemu będzie gładsza i bardziej miękka, a wyroby w trakcie suszenia nie będą pękać.

Uważaj na dodawanie wody – im więcej w cieście solnym znajduje się wody, tym większe ryzyko, że podczas suszenia wyroby z masy solnej popękają.

Jak używać masy solnej? Modelowanie, suszenie, malowanie

Malowanie i dekorowanie masy solnej
Malowanie i dekorowanie masy solnej

Przejdźmy teraz do instrukcji, jak dokładnie używać masy solnej. Instrukcja obejmuje kilka kroków: przygotowanie masy, modelowanie, suszenie i malowanie/dekorowanie wyrobów.

1. Przygotowanie masy solnej

Masę solną wyrabiamy zgodnie z jednym z przepisów podanych powyżej. Ważne jest, aby dobrać przepis do tego, co zamierzamy z masy solnej wykonać. Np. masa solna wg przepisu podstawowego nada się praktycznie do wszystkich zastosowań, natomiast masa z klejem do tapet musi być wykorzystana bardzo szybko i będzie w związku z tym przy niej najmniej zabawy.

2. Modelowanie wyrobów z masy solnej

Z masy solnej możecie zrobić, co tylko chcecie. Aby jednak zabawa była udana i owocna, warto stosować się do kilku wskazówek. Np. warto deseczkę do formowania masy solnej wyłożyć folią aluminiową lub papierem do pieczenia – dzięki temu ciasto nie będzie się do niej przyklejać, co ułatwi modelowanie. Kolejny tip, to wypełnianie dużych elementów zwiniętą folią aluminiową – będą się lepiej trzymać, a na ich wytworzenie będziemy potrzebować mniej ciasta. Gdy natomiast łączymy pojedyncze elementy w całość, warto zwilżyć dodatkowo miejsce, w którym będą się stykać – za pomocą odrobiny letniej wody.

Dla dzieci świetną zabawą będzie tworzenie kolorowych figurek – w tym celu wystarczy dodać pigment do kawałków masy solnej. Można też używać naturalnych przypraw o intensywnym kolorze.

Co dokładnie można zrobić z masy solnej? Możliwości jest mnóstwo. Z masy solnej można formować:

  • koty,

  • aniołki,

  • ptaki,

  • serduszka,

  • ozdoby na choinkę,

  • domki.

Masę solną można też łączyć z innymi materiałami – koralikami, cekinami, gałązkami czy wstążkami. Tak naprawdę tylko wyobraźnia jest ograniczeniem – pokaż to dziecku, inspirując go do tworzenia coraz to nowych kształtów. Do tworzenia figurek możecie zastosować różne przydatne gadżety – np. formować ciasto solne z pomocą foremek do babeczek, nożyka plastikowego czy drewnianej łyżki. Na końcu artykułu zamieszczam więcej inspiracji.

3. Suszenie (pieczenie) masy solnej

Kolejny krok to suszenie masy solnej. Jak to zrobić? Można w sposób naturalny, po prostu pozostawić masę do wyschnięcia – ale na efekty będziemy musieli długo czekać. Masa solna wysuszona jednak w taki sposób nie pęka. Najlepiej ułożyć elementy an papierze do pieczenia w suchym miejscu i przekręcać 2 razy dziennie.

O wiele szybszym natomiast sposobem jest wysuszenie figurek z masy solnej w piekarniku. Piekarnik rozgrzewamy do 50 stopni i wkładamy tam na blasze wyłożonej papierem do pieczenia nasze wyroby z masy solnej. Po godzinie piekarnik wyłączamy, przekręcamy wyroby na drugą stronę i pozostawiamy w ciepłym piekarniku na godzinę (bez grzania). Po tym czasie włączamy piekarnik na kolejną godzinę, przekręcając ponownie elementy z masy solnej na drugą stronę.

4. Dekorowanie i malowanie wyrobów z masy solnej

Gdy ozdoby są już suche i twarde, możemy przejść do ich dekorowania i malowania. To najfajniejszy etap zabawy dla dzieci. Możemy do dekorowania wykorzystać farby plakatowe, akrylowe czy tempery. Warto naszykować też brokat i inne dodatki, które można przykleić do figurek – np. cekiny w różnych kształtach (musimy też zaopatrzyć się w dobry klej). Na koniec zabezpieczamy powierzchnię figurek przezroczystym lakierem do paznokci.

Masa solna – co z niej zrobić? Inspiracje i pomysły

Co można zrobić z masy solnej? Kilka propozycji podałam już wcześniej, natomiast poniżej zamieszczam moim zdaniem najciekawsze inspiracje, które znalazłam w sieci.

Odcisk dłoni lub stóp – to świetny pomysł na zabawę i pamiątkę. Do odcisków z masy solnej można dorobić zawieszki, a nawet łańcuszki, aby potem gdzieś zawiesić takie wyroby lub podarować np. dziadkom na święta. Warto pomalować odciski na mocne kolory, aby zwracały na siebie uwagę. Po latach na pewno się wzruszycie, spoglądając na nie i zdając sobie sprawę z tego, jak malutkie były dłonie Waszych Maluszków.

Uformowanie ZOO – stwórzcie razem z dzieckiem całe ZOO z masy solnej! To doskonały pomysł, aby dziecko lepiej poznało cechy poszczególnych zwierząt podczas formowania figurek. Możecie zrobić np. słoniki, małpki, węże, tygrysy, żyrafy.

Zabawa w sklep, cukiernię lub pizzerię – z masy solnej możecie przygotować towar do zabawkowego sklepu! Możecie zrobić też pizzerię albo cukiernię – wtedy np. użyjcie foremek do wyciskania ciasteczek i różnych barwników.

Ozdoby na choinkę – z masy solnej możecie także przygotować piękne, połyskujące brokatem lub cekinami figurki na choinkę. Mogą to być małe bombki, domki, figurki Mikołaja, serduszka, ozdobne ciasteczka.

Wielkanocne ozdoby – skoro z masy solnej można zrobić ozdoby na choinkę, można też zrobić z niej piękne figurki wielkanocne. Mogą to być jajeczka i zajączki. Figurki możecie włożyć do koszyczka wielkanocnego albo nawet dać w prezencie dziadkom.

Biżuteria – z masy solnej można też zrobić w łatwy sposób biżuterię. Wystarczy z ciasta uformować przy użyciu foremek do ciasteczek ładne kształty, a następnie upieczone wyroby pomalować farbkami we wzory i ponaklejać na nie np. brokat lub cekiny. Warto zrobić przed upieczeniem dziurki na zawieszki. W masie można też zatopić pręcik z rozgiętego spinacza – stworzycie dzięki temu ładną, metalową zawieszkę, na której będzie można przewlec wstążkę.

Renifer - zawieszka na choinkę z masy solnej
Czar Rękodzieła
Renifer - zawieszka na choinkę z masy solnej
Masa solna - figurki - inspiracje
Pinterest
Masa solna - figurki - inspiracje
Aniołki z masy solnej
Unikalni
Aniołki z masy solnej
Zajączki wielkanocne z masy solnej
DecoKuferek
Zajączki wielkanocne z masy solnej
Serduszka cynamonowe z masy solnej
Marrietta
Serduszka cynamonowe z masy solnej
Biżuteria z masy solnej
Flicr
Biżuteria z masy solnej
Gwiazdki i serduszka z masy solnej
Pinterest
Gwiazdki i serduszka z masy solnej
Zawieszki na choinkę z masy solnej
Moje Dzieci Kreatywnie
Zawieszki na choinkę z masy solnej
Zajączki z masy solnej
Pinterest
Zajączki z masy solnej
Sówki z masy solnej
Stara Pracownia
Sówki z masy solnej

Co zamiast masy solnej? Inne masy plastyczne dla dzieci

W domu możemy zaproponować dziecku nie tylko zabawę z masą solną, ale i innymi masami plastycznymi. Bardzo popularny jest np. piasek kinetyczny, z którego można stworzyć ciekawe wyroby. Taki piasek można kupić gotowy, albo zrobić samodzielnie – wystarczy do tego mąka ziemniaczana, olej, płyn do mycia naczyń lub szampon bądź pianka do golenia.

Poza piaskiem kinetycznym, są także dostępne inne masy plastyczne, gotowe do kupienia w sklepie, np. modelina czy plastelina lub ciastolina. Produkty te zwykle nie są mocno brudzące i łatwo się ich używa – szczególnie ciastoliny, która jest zawsze miękka i gotowa do zabawy (nie trzeba jej rozgrzewać, ale minusem jest to, że szybko zasycha, więc trzeba dbać o odpowiednie jej przechowywanie).