Jak zrobić kolorową masę solną?

Kolorowa masa solna - jak zrobić?

Masa solna to świetny sposób na stworzenie oryginalnych ozdób, np. aniołków, lalek, biżuterii, a jeśli będzie kolorowa, formowanie różnych przedmiotów będzie jeszcze bardziej atrakcyjne dla Twojego Malucha. Jak zrobić taką kolorową masę solną? Jest na to kilka sposobów – zobaczcie przepisy i instrukcje.

Masa solna – przepis podstawowy

Przepis na zwykłą masę solną jest bardzo prosty. Wystarczy, że posiadamy w kuchni mąkę tortową, sól i wodę. Mieszamy ze sobą 1 szklankę mąki z 1 szklanką drobnej soli. Następnie dodajemy ok. 1/2 szklanki ciepłej wody i wszystko ugniatamy. Warto ugniatać ciasto dokładnie, ponieważ im lepiej będzie ono wyrobione, tym stanie się bardziej plastyczne i podatne na formowanie. Jeśli zrobi się zbyt miękkie i będzie przyklejać się do rąk, dodaj trochę mąki.

Niektórzy stosują również przepisy z dodatkiem kleju do tapet – ja raczej nie polecam tego sposobu, bo dzieci, zwłaszcza te młodsze, często biorą wszystko do buzi i mogłyby połknąć nieco masy wraz z klejem – a to stanowi zagrożenie. Najlepiej jest stosować tylko naturalne składniki i nie musimy wtedy martwić się, że do buzi Malucha trafi odrobina masy.

Przepis podstawowy na masę solną można urozmaicić odrobiną oleju i mąki ziemniaczanej – będzie wtedy bardziej puszysta i łatwiejsza w formowaniu.

Wiemy już, jak wykonać podstawową masę solną. Jak jednak ją zabarwić? Czym malować? Wyjaśniam poniżej.

Jak zrobić kolorową masę solną?

Kolorowa masa solna daje świetny efekt, który uzyskujemy bez malowania po wyschnięciu figurki. Jej zaletą jest także pobudzanie wyobraźni i kreatywności dzieciaków – zabawa z kolorową masą solną jest o wiele ciekawsza od korzystania ze zwykłej, niezabarwionej masy.

Przygotowywanie kolorowej masy solnej
Przygotowywanie kolorowej masy solnej

Barwienie masy solnej jest bardzo szybkie i nie wymaga specjalnych umiejętności. Do gotowej masy solnej wykonanej według przepisu podstawowego (patrz wyżej) dodajemy jedną porcję wybranej farby (najlepiej nadadzą się farby akrylowe).

Pamiętaj, że po dodaniu do masy solnej farby, masa nieco się rozwodni (będzie wyraźnie bardziej lepka), co utrudni nam pracę. Masa będzie lepić się do stołu, rąk, wałka – a wykonanie detali będzie niemal niemożliwe. Zatem jeśli chcemy zabarwić masę farbką, należy stopniowo dodawać nieco mąki – ta zagęści masę i zapobiegnie opisanym wyżej problemom. Ilość mąki zależy od tego, jaką farbę dodaliśmy i w jakiej ilości. Niestety nie ma tutaj jednej receptury – konieczne jest dodawanie mąki stopniowo, ugniatanie ciasta i sprawdzanie, czy już uzyskało odpowiednią konsystencję.

Po dodaniu farby, masę wyrabiamy tak długo, aż zabarwi się ona w całości na jednolity kolor i znikną smugi. Jeśli chcemy, aby kolor był bardziej intensywny, dodajemy więcej farby (ale też więcej mąki). Jeśli kolor wyszedł za ciemny, dodajemy mąkę, sól i wodę (surową masę bezbarwną). Jeśli natomiast chcemy zmienić kolor, możemy dodać do niego inny barwnik, który da nam nowe kolory i odcienie. Na przykład łącząc kolor czerwony i niebieski, uzyskamy fioletową masę solną, a łącząc czerwony i żółty uzyskamy kolor pomarańczowy.

Jeśli nie mamy w domu farbek, masę solną możemy zabarwić naturalnie, np. z pomocą:

  • kawy,

  • cynamonu,

  • sproszkowanej papryki,

  • kurkumy,

  • curry,

  • kakao,

  • ugotowany zielony szpinak,

  • barszcz błyskawiczny,

  • gotowe barwniki spożywcze (jak do malowania pisanek).

*Kolorowe masy solne niestety nieco bledną podczas suszenia – należy mieć to na uwadze i wyrobić ciasto o nieco intensywniejszej barwie od docelowej.

Jakimi farbami pomalować masę solną?

A jak zabarwić masę solną już po uformowaniu figurek – po ich wyschnięciu? Do barwienia masy solnej nadaje się wiele rodzajów farbek. To, jaki rodzaj wybierzemy, będzie determinować intensywność koloru czy strukturę masy.

Farbki akrylowe

Farby akrylowe do malowania masy solnej
Farby akrylowe do malowania masy solnej

Masa solna pomalowana farbami akrylowymi uzyska warstwę ochronną – farby te tworzą swego rodzaju powłokę i doskonale konserwują masę solną. Dzięki temu figurki są zabezpieczone przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Powierzchnia przedmiotów z masy solnej pozostaje natomiast lekko połyskująca. Farbki akrylowe świetnie nadają się zatem do malowania figurek z masy solnej. Dodatkowo zaklejają wszelkie pory i nierówności na powierzchni. Ze względu na to, że farbki akrylowe są dość gęste, powinno się używać miękkiego pędzla, aby nie pozostawić widocznych smug.

Farby plakatowe i akwarelowe

Farbki plakatowe do malowania masy solnej
Farbki plakatowe do malowania masy solnej

O ile farby akrylowe sprawiają, że chropowata powierzchnia masy solnej znika i staje się gładka, o tyle zastosowanie farbek plakatowych lub akwarelowych zachowuje taką strukturę masy. Ona także ma swój urok. Jeśli więc chcesz ją zachować, pomaluj masę zwykłymi akwarelami lub plakatówkami. Po wyschnięciu farbek, masa będzie matowa. Zaletą ich zastosowania jest szybkie schnięcie i łatwość malowania: maluje się bardzo szybko, nawet duże powierzchnie, bez ryzyka zostawienia smug po pędzli. Nie powinno się jednak moczyć oraz przecierać zbyt długo farbką jednego miejsca – farbki akwarelowe i plakatowe są wodne, a przy zbyt dużej ilości wody masa może zacząć się rozpuszczać, efektem czego będą grudki na jej powierzchni. Po pomalowaniu i wysuszeniu figurek, warto zabezpieczyć je lakierem do włosów – będą wtedy bardziej odporne na czynniki zewnętrzne.

Co warto wiedzieć o malowaniu masy solnej farbkami?

Farba farbie nierówna – o tym powinniśmy pamiętać. Są różnice nie tylko na poziomie rodzaju, ale i między producentami tego samego rodzaju farb – te mogą być naprawdę duże. Postawione obok się dwie plakatówki pokazują np., że inna jest intensywność pigmentu czy gęstość farby. Z farbkami jest zatem nieco jak z kredkami – mają one bowiem różny skład i jakość. Jedne kolorują lepiej, inne gorzej. To samo jest z farbkami każdego rodzaju. Jeśli zależy nam na dobrej jakości i precyzji w wykończeniu detali, warto postawić na bardziej profesjonalne farby, szczególnie jeśli kupujemy farby akrylowe. Takie można nabyć w każdym sklepie plastycznym lub w sklepach internetowych. Warto przy tym wiedzieć, że zwykle lepszą jakość mają farby w tubach niż w dużych butelkach (szczególnie jeśli chodzi o nasycenie pigmentem).

Masę solną można pomalować nie tylko farbkami, ale i lakierem do paznokci czy cieniami do powiek. Możliwości jest sporo. Nie bójcie się eksperymentować!