Idealna masa solna – jak zrobić? Sprawdzony przepis

Masa solna - wyrabianie ciasta

Masa solna to doskonała masa plastyczna do wykonania różnych przedmiotów i zabawy z dzieckiem w domu. Modelowanie z masy jest proste, samo jej wykonanie również nie wymaga od nas zbyt dużo wysiłku. Jak zrobić masę solną? Zobaczcie mój ulubiony, sprawdzony przepis.

Masa solna – przepis

Masę solną można z łatwością wykonać korzystając ze składników, które mamy na co dzień w szafkach kuchennych. Przepis jest na tyle prosty, że masę może wykonać nawet dziecko. Z czego zrobić masę solną? Ciasto do tej masy plastycznej wykonuje się z trzech podstawowych składników: mąki, wody oraz soli. Jednak diabeł tkwi w szczegółach i to one sprawiają, że masa solna jest elastyczna i łatwo się modeluje lub odwrotnie – jest za sucha, za twarda i ciężko z niej cokolwiek uformować. A więc do rzeczy: jak zrobić masę solną, aby była idealna? Zacznijmy od listy składników wraz z proporcjami:

  • 1 porcja mąki (np. 1 szklanka)

  • 1 porcja soli (analogicznie – 1 szklanka)

  • woda (nie piszę ile – zaraz zobaczysz dlaczego)

Skład jest bardzo prosty, ale w przypadku tej masy plastycznej, każdy składnik istotnie zależy od siebie. Jeśli zmieszamy ze sobą powyższe składniki w złych proporcjach, masa solna może np. kleić się do wałka, do blatu, kruszyć się, rwać, albo w ogóle nie kleić.

Istotne są proporcje...

Jeśli chodzi o wielkość porcji, zależą one od tego, jak dużo ostatecznie masy solnej chcemy posiadać. Na tej podstawie zmniejszamy albo zwiększamy odpowiednio wielkość składników, ale co bardzo ważne – bez zmiany proporcji. Jeśli więc potrzebujesz bardzo dużo masy – np. 1 kg – porcję będą stanowić 2 duże szklanki 250 ml, czyli dodajemy 2 szklanki mąki i 2 szklanki soli. Jeśli natomiast potrzebujesz tylko odrobinę masy, odpowiednio zmniejsz porcje do np. 1/2 szklanki (dodajemy wówczas 1/2 szklanki mąki i tyle samo soli).

Idealna mąka do masy solnej?

Po wielu próbach i błędach mogę także śmiało twierdzić, że zastosowany typ mąki ma ogromne znaczenie dla końcowego efektu, jeśli chodzi o robienie masy solne. Typ mąki określa się odpowiednim numerem, np. 450, 500, 1000. Im niższy jest numer, tym mąka jest delikatniejsza i jaśniejsza, a im jest on wyższy, mąka będzie ciemniejsza i grubsza. Parametry te mają duże znaczenie dla chłonności wody, skuteczności wypiekania masy czy w ogóle jej elastyczności i podatności na formowanie. Wiele prób utwierdziło mnie w przekonaniu, że najlepsza do masy solnej jest mąka tortowa o typie 405. Jeśli takiej nie znajdziesz w sklepie, zastosuj inny typ mąki, ale ważne, aby nie przekraczał raczej 450.

Jaka sól do masy solnej?

Sól to również ważny składnik masy solnej – od jej jakości będzie zależała m.in. gładkość ciasta. Sól należy wybrać z tego powodu taką, która jest jak najdrobniejsza (czyli najlepiej kuchenna, jak do solniczki). Im większe będą ziarenka soli, tym będą one bardziej widoczne na upieczonej masie.

Woda do masy solnej

Jeśli natomiast chodzi o ilość wody, to należy dostosować do rodzaju oraz jakości soli i mąki. Najlepiej przygotować sobie na wstępie 1 szklankę wody i dodawać ją stopniowo, obserwując, jak formuje się masa. Woda powinna być ciepła i nie ma znaczenia, czy jest z kranu czy przegotowana.

Jak zrobić masę solną? Wykonanie krok po kroku

  1. Do dużej miski wsypujemy porcję soli.

  2. Następnie dosypujemy taką samą porcję mąki (aby stosunek soli do mąki wyniósł 1:1). Całość dokładnie mieszamy.

  3. Dolewamy stopniowo przygotowaną porcję wody, wyrabiając jednocześnie ciasto ręką, aby móc dobrze wyczuć konsystencję ciasta. Jeśli mieszane składniki są nadal suche i mamy konsystencję kruszonki, należy nadal dolewać stopniowo wodę. Dolewamy i cały czas wyrabiamy ciasto. Gdy ciasto zacznie się lekko kleić do dłoni, oznacza to, że wody jest wystarczająco i masę należy przełożyć na stół.

  4. Po wyłożeniu masy na stół, wyrabiamy ją ok. 10 minut. Co ważne, im dłużej ciasto jest wyrabiane, tym masa solna będzie miała lepszą jakość. Zagniatamy ciasto w taki sposób, aby wszystkie składniki połączyły się ze sobą. Masa solna powinna stać się sprężysta, ale jednocześnie nie może kleić się do dłoni lub blatu. Dla porównania, dobra masa solna przypomina ciasto na pierogi – nie klei się podczas wyrabiania, ale jest elastyczne. Jeśli masa cały czas się klei do dłoni lub blatu, dosyp troszeczkę mąki na blat i wyrabiaj dalej. Jeśli natomiast masa się kruszy, dodaj odrobinę wody.

Przepis na masę solną dla dzieci

Przepis na masę solną dla dzieci jest identyczny, jak podany powyżej, gdyż jest wolny od takich składników, jak klej do tapet czy innych szkodliwych produktów. Nawet jeśli dziecko poliże taką masę, nic się nie stanie. W przypadku zabawy z masą solną z dziećmi, warto wykonać kolorowe ciasto – taka masa będzie bardziej atrakcyjna dla maluchów i można pominąć etap malowania.

Co potrzebujemy do zabawy z masą solną?

Aby zrobić ciekawe figurki z masy solnej, potrzebujemy kilka narzędzi. Przydatny będzie wałek, kubek z wodą i pędzelek, nożyki, wykałaczki, łyżeczki, patyczki, wykrawaczki (np. w kształcie serca czy kwiatka), elementy do odciskania kształtów w masie (np. koronki, guziki), słomki do picia (pozwalają wyciąć w figurce równe kółka do przewinięcia sznurka – wówczas można zrobić zawieszkę). Przyda się również spinacz, jeśli figurka ma docelowo wisieć.

Poza powyższymi przedmiotami, konieczny będzie papier do pieczenia, ponieważ na nim układamy uformowane figurki z masy solnej. Papier nakładamy na blachę do pieczenia. Papier można ewentualnie zastąpić folią aluminiową.

Warto ponadto mieć w zanadrzu miseczkę z mąką, aby mieć w razie czego do delikatnego podsypania, jeśli masa będzie się kleić za mocno do podłoża lub dłoni.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Podczas pracy z masą solną warto:

  • często myć ręce, gdyż na dłoni tworzy się cienka skorupka solna, która może się ukruszać i przyklejać do świeżo wyrabianego kawałka masy solnej, psując tym samym efekt,

  • łącząc ze sobą dwa kawałki masy solnej, dobrze zwilżaj miejsca ich styku, aby miały szansę się połączyć; z drugiej jednak strony nie przesadzaj z ilością wody, aby nie podciekała pod figurkę (wówczas ta zacznie się rozwadniać),

  • jeśli na wałku zobaczyć nalot lub „glutek”, oczyść go nożem i umyj, a następnie nasmaruj lekko olejem,

  • pracuj z masą solną szybko – im dłużej ciasto jest odkryte, tym więcej wody wyparuje i na wierzchu masy powstanie twarda skorupka, a tej się bardzo ciężko pozbyć,

  • masę solną trzymaj pod wilgotną ściereczką, aby nie wysychała,

  • gdy masz już uformowane poszczególne elementy, układaj je na docelowe miejsca, aby już ich nie przestawiać – mogą bowiem podeschnąć do powierzchni i ciężko będzie je przestawić bez uszkodzenia,

  • gdy robisz na masie wzór, zrób go w momencie, gdy masa jest jeszcze świeża (elastyczna i wilgotna).

Jak przechowywać masę solną?

Masa solna zawsze jest najlepsza zaraz po wyrobieniu ciasta, ale można ją też przechowywać w szczelnie zamkniętym woreczku foliowym lub owinąć folią spożywczą. Pamiętaj jednak, że im ciasto jest dłużej przechowywane, tym większym zmianom ulegnie jego struktura: ciasto stanie się bardziej lejące i będzie konieczne dodanie dużej ilości mąki, aby konsystencja była odpowiednia i masa nie kleiła się do rąk czy blatu.

Co można zrobić z masy solnej?

Z masy solnej można zrobić różnego rodzaju figurki, np. aniołki, ozdoby wielkanocne i bożonarodzeniowe, zawieszki w roli biżuterii, różne symbole (np. serca), domki i... wiele, wiele innych przedmiotów – praktycznie wszystko, co przyjdzie Wam do głowy. :)