Kołysanki w ciąży? Jak najbardziej! Oto kilka powodów

Kobieta w ciąży trzyma się za brzuch na łóżku

Kołysanki niewątpliwie wpływają korzystnie na rozwój dziecka i samopoczucie rodzica. Okazuje się, że z ich zalet można korzystać już w ciąży, śpiewając Maluszkowi, zanim pojawi się na świecie. Zobacz, jakie korzyści niesie za sobą śpiewanie kołysanek w ciąży.

Czy śpiewać kołysanki w ciąży?

Jednym ze sposobów porozumiewania się z dzieckiem, które jeszcze znajduje się w łonie mamy, są dźwięki i chodzi nie tylko o rytm bicia serca czy mowę, ale także muzykę. Zmysł słuchu jest jednym z najbardziej rozwiniętych zmysłów u człowieka przed narodzinami. Już w 12. tygodniu ciąży, płód reaguje na różne dźwięki w zależności od tego, jaka jest ich głośność oraz częstotliwość. W przypadku płodu 25. tygodniowego, różnego rodzaju muzyka może ponadto wpływać na stan emocjonalny, np. dziecko może się uspokajać przy dźwiękach muzyki poważnej. Wykazano ponadto zjawisko tzw. inteligencji muzycznej, która rozwija się już w okresie prenatalnym. Taką teorię wyznaje np. pewien wirtuoz – Yehudi Menugin – który uważa, że talent muzyczny jest wynikiem śpiewania i grania przez jego rodziców wielu melodii, gdy ten znajdował się jeszcze w łonie mamy.

To, że dźwięki w życiu płodowym są niezwykle ważne, dowodzą ponadto dane statystyczne z Japonii, gdzie wykazano, że kobiety ciężarne mieszkające niedaleko lotniska, rodzą dzieci o niższej masie urodzeniowej oraz częściej dochodzi do porodów przedwczesnych. Nie istnieją jednak badania, które potwierdzałyby, czy mamy śpiewające swoim dzieciom zmagają się z mniejszą ilością powikłań, ale wiemy natomiast, że śpiew mamy jest z pewnością czymś miłym dla dziecka, co pośrednio może wspomagać jego rozwój (m.in. rozwój mowy).

Co na temat śpiewania dziecku mówią badania?

Głos mamy jest dla każdego dziecka bardzo ważny i jedyny w swoim rodzaju. Udowodniono np., że głos mamy:

  • pobudza u noworodków część mózgu odpowiadającą za naukę języków,

  • pobudza u noworodków rozwój zdolności motorycznych.

To bardzo ważne funkcje. Głos mamy ma jeszcze więcej zalet. Jest dla dziecka wyjątkowy, pobudza mózg do lepszej pracy, daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, a to wszystko stanowi doskonałą podstawę do rozwoju wszelkich umiejętności. Muzyka z kolei przygotowuje całe ciało dziecka do słuchania dźwięków, rozpoznawania ich, a w efekcie do wypowiadania słów. Niektórzy uważają nawet, że muzyka stanowi pierwszy język. Z pewnością muzyka to wyjątkowa forma komunikacji, dotykająca nie tylko emocji, ale i intelektu oraz ciała. Rozwija ponadto poczucie piękna.

Dlaczego warto śpiewać kołysanki w ciąży? Ważne zalety

Według niektórych badań, dzieci zaczynają reagować na dźwięki już w 12. tygodniu. Inne badania mówią z kolei o 16-18. tygodniu ciąży. Tak czy inaczej, jest to bardzo wczesny okres ciąży. Po narodzinach, dzieci słuchające w okresie prenatalnym konkretnych melodii lub dźwięków, będą reagować na nie z zadowoleniem lub niechęcią. Jeśli więc dziecko pozna już w łonie mamy np. kołysanki, później prawdopodobnie będzie umiało się przy nich skutecznie wyciszać i zasypiać. Inne korzyści wynikające ze śpiewania kołysanek dziecku już w ciąży, to m.in.:

  • budowanie więzi między mamą i dzieckiem,

  • budowanie poczucia bezpieczeństwa,

  • wspieranie rozwoju motorycznego,

  • wspieranie rozwoju mowy,

  • zmniejszanie poziomu stresu i uspokajanie (zarówno dziecka, jak i matki),

  • przesyłanie dziecku endorfin przez łożysko (gdy te produkują się podczas śpiewania kołysanek przez matkę),

  • zmniejszanie poziomu napięcia psychicznego ( dziecka i matki),

  • zwiększanie przepływu tlenu w organizmie Maluszka,

  • kołysanki powodują obniżenie ciśnienie krwi u dzieci, które są zestresowane,

  • śpiewanie dzieciom kołysanek powoduje, że mają one lepszy kontakt z mamą w późniejszych okresach dzieciństwa,

  • dzieci, którym mamy śpiewają kołysanki, mają spokojniejszy typ osobowości,

  • śpiewanie kołysanek przyczynia się do zwiększenia potencjału umysłowego dziecka,

  • treści kołysanek pobudzają ośrodki percepcji, co sprzyja rozwojowi wyobraźni,

  • śpiewanie kołysanek przez matkę prowadzi do unormowania akcji serca dziecka, ułatwia zasypianie i karmienie, co przekłada się na lepszy przyrosty wagi i ogólny rozwój (dowiodły tego badania z udziałem wcześniaków),

  • śpiewanie kołysanek w ciąży ma wymiar edukacyjny, gdyż melodie te są rytmiczne, a tekst prosty i często powtarzany, przez co mózg dziecka jest w stanie szybko przyswoić sobie poszczególne słowa.

Śpiewanie kołysanek w ciąży działa korzystnie na mamę

Śpiewanie kołysanek działa również pozytywnie na samą mamę – może ona bowiem niejako kontaktować się w taki sposób z dzieckiem, kierować do niego swoje emocje czy słowa, a tym samym nawiązywać silną więź – jeszcze zanim Maluch przyjdzie na świat! Dzięki temu być może łatwiej dziecko i mama przejdą trudny okres po porodzie, szybciej się wzajemnie rozumiejąc. Śpiewanie kołysanek w ciąży podnosi ponadto poziom endorfin, co wpływa korzystnie na samopoczucie mamy i działa nawet przeciwbólowo. Poprawie ulega także jakość snu.

Jest jeszcze jeden aspekt przemawiający za śpiewaniem kołysanek w ciąży: mama może w tym okresie nagrać śpiewane przez siebie melodie, aby po porodzie puszczać je dziecku, jeśli nie będzie miała możliwości być przy Maluszku – np. gdy dojdzie do porodu przedwczesnego.

Dzieci lubią słuchać dźwięków z życia prenatalnego

Wielu rodziców stosuje różnego rodzaju szumy do uspokajania i usypiania niemowląt, gdyż te mają przypominać Maleństwu warunki z okresu prenatalnego. Idąc tym tokiem myślenia, dziecko lubi słyszeć dźwięki, które dobrze zna z czasu, gdy znajdowało się w łonie mamy. Tym samym śpiewając mu kołysanki już w ciąży, prawdopodobnie Maluch będzie od razu po narodzinach pozytywnie reagował na znane mu melodie, co ułatwi mu uspokojenie się i zaśnięcie.

Kiedy zacząć śpiewać kołysanki?

Z pewnością warto zacząć śpiewać kołysanki już w ciąży, ale pojawia się pytanie, na jakim jej etapie? Jak wspomniałam, badania pokazują, że słuch dziecka rozwija się ok. 12-18. tygodnia. Rozsądne zatem będzie rozpoczęcie śpiewania kołysanek np. od początku III trymestru. Warto robić to tuż przed snem, aby przyzwyczajać Malucha do pory zasypiania. Połóż się wygodnie, zrelaksuj, uspokój oddech i zacznij śpiewać. To dobry sposób na naukę kołysanek, zanim Maluch przyjdzie na świat! Uwierz mi, że później ciężko będzie Ci znaleźć wystarczająco dużo czasu na to, aby szukać teksty kołysanek i się ich uczyć. Lepiej zrobić to w ciąży i być przygotowaną. :) Możesz także puszczać kołysanki z płyty w celu nauki słów i melodii, aby w końcu wykonywać dane utwory samodzielnie.

Bibliografia

  • Maude Beauchemin, Berta González-Frankenberger, Julie Tremblay, Phetsamone Vannasing, Eduardo Martínez-Montes, Pascal Belin, Renée Béland, Diane Francoeur, Ana-Maria Carceller, Fabrice Wallois, Maryse Lassonde, Mother and Stranger: An Electrophysiological Study of Voice Processing in Newborns, Cerebral Cortex, Volume 21, Issue 8, August 2011, Pages 1705–1711.

  • Partanen E, Kujala T, Tervaniemi M, Huotilainen M (2013) Prenatal Music Exposure Induces Long-Term Neural Effects. PLOS ONE 8(10): e78946.

  • Garcia Gonzalez, Jessica & Miranda, M.I. & Requena, Mar & Parron Carreño, Tesifon & Rodríguez, Raquel. (2017). Effects of prenatal music stimulation on state/trait anxiety in full-term pregnancy and its influence on childbirth: a randomized controlled trial. The Journal of Maternal-Fetal & Neonatal Medicine. 31. 1-20.

  • B. Arabin, Music during pregnancy, Ultrasound Obstet Gynecol 2002; 20: 425–430.

  • Fridman R. Proto-rhythms: music in prenatal and postnatal life. In: Blum T, ed. Prenatal Perception, Learning and Bonding. Berlin: Leonardo Publishers, 1993: 247–52.

  • Giuseppina Persico, Laura Antolini, Patrizia Vergani, Walter Costantini, Maria Teresa Nardi, Lidia Bellotti, Maternal singing of lullabies during pregnancy and after birth: Effects on mother–infant bonding and on newborns’ behaviour. Concurrent Cohort Study, Women and Birth, Volume 30, Issue 4, 2017, 214-220.