7 korzyści ze śpiewania dziecku kołysanek

Śpiewanie kołysanki

Od wieków rodzice śpiewają dzieciom kołysanki. Pomagają im bowiem się wyciszyć i łatwiej zasnąć. Mają jednak jeszcze więcej zalet – niosą bowiem szereg korzyści dla dziecka i rodzica. Jakich? Poznajcie powody, dla których warto śpiewać dziecku kołysanki.

Kołysanki wspomagają spokojny sen

Kołysanki mają pierwotną funkcję, jaką jest wspomaganie usypiania niemowląt i małych dzieci. Są szczególnie skuteczne, jeśli stanowią jeden z elementów rytuału zasypiania, np.:

  • kolacja,

  • kąpiel dziecka i mycie zębów,

  • czytanie bajki na dobranoc,

  • przytulanie i śpiewanie kołysanki,

  • buziak na dobranoc.

Taki schemat oczywiście może wyglądać nieco inaczej, ale dla spokojnego snu dziecka niezwykle ważne jest, aby miał miejsce – w takiej, czy innej formie. Rytuały dają dziecku poczucie stałości, bezpieczeństwa, tego, że wszystko jest pod kontrolą i Maluch może spokojnie zasnąć. Szczególnie korzystne są kołysanki podczas wieczornego rytuału, ponieważ mają udowodnione naukowo korzyści, jeśli chodzi o uspokajanie dziecka i wspomaganie dobrego snu.

Budowanie więzi między rodzicem i dzieckiem

Podczas śpiewania kołysanek, budujemy wspaniały rodzaj emocjonalnej bliskości z dzieckiem. To czas niezwykle intymny, gdzie możemy poczuć miłość do Maluszka, a on do nas – i tylko na tym się skupić. Warto śpiewać kołysanki dziecku w niczym niezaburzonej atmosferze, przytulając się i wyciszając. Umocnimy tym naszą relację – stanie się ona silniejsza, pełna zaufania oraz spokoju.

Poczucie bezpieczeństwa

Znacie taki scenariusz, gdzie po całym rytuale dziecko jest śpiące, ale mimo wszelkich oznak zmęczenia nadal spać nie chce? Kręci się, wierci, śmieje, płacze, jest pobudzone, rozdrażnione – ewidentnie coś mu przeszkadza w zaśnięciu? Nierzadko rodzice toczą prawdziwą walkę, aby Maluch w końcu usnął (i ja nie jestem wyjątkiem – niekiedy córcia usypia nawet 30-45 minut). W takiej sytuacji problemem może być zbyt słabe poczucie bliskości rodzica – a jest to szczególnie ważne w pierwszych miesiącach życia. Co z tym aspektem mają wspólnego kołysanki? Żeby być blisko, możemy np. czytać dziecku albo do niego mówić, prawda? Okazuje się, że nie jest to do końca zgodne z rzeczywistością. Mówienie oraz czytanie może stymulować niektóre dzieci do komunikacji – a to powoduje problemy z zaśnięciem (oczywiście nie jest to regułą). Jeśli więc ostatnim elementem rytuału jest czytanie bajeczki, może warto wprowadzić na koniec kołysankę, gdyż ta pozwala dziecku się uspokoić i zyskać poczucie bezpieczeństwa? Domknięte frazy kołysanek naturalnie domykają także koniec dnia, podobnie jak ściszony głos podczas ich śpiewania.

Wspieranie rozwoju poznawczego

Podczas słuchania muzyki w mózgu dziecka tworzą się różne połączenia nerwowe. Powstają tylko w ten sposób i tylko we wczesnych latach dzieciństwa. Istnieją ponadto przypuszczenia, że stymulują one rozwój takich zmysłów, jak mowa czy wzrok i im więcej połączeń zostanie utworzonych w tym okresie, tym większy jest potencjał do rozwoju mózgu w wielu obszarach. Zatem można sądzić, że im większa jest ekspozycja dziecka na muzykę, tym większy jest jego potencjał rozwoju poznawczego i uczenia się.

Wspieranie rozwoju mowy

Kołysanki (podobnie jak i inne gatunki piosenek) zawierają w sobie specyficzne elementy, takie jak powtórzenia, rytm czy rym. Jeśli wielokrotnie je powtarzamy (a tak skonstruowane są szczególnie kołysanki), dziecko ma szansę uczyć się określonych zwrotów i dźwięków, co pozwala mu je później rozpoznawać. Kolejnym krokiem jest zastosowanie ich w mowie oraz w różnych sytuacjach. Łatwiej jest my bowiem zrozumieć oraz użyć w odpowiedni sposób, jeśli już dobrze znane konkretne zwroty. Podczas mowy swobodnej ich nauczenie się mogłoby wymagać większych nakładów pracy u czasu.

Wspieranie umiejętności słuchania

Umiejętność koncentracji jest niezwykle ważna dla rozwoju dziecka. Jeśli koncentracja jest zaburzona, to w momencie np. uczęszczania do przedszkola czy szkoły, gdzie jest narażone na wiele bodźców, Maluch może mieć poważne problemy z wyłapywaniem w danym momencie tego, co jest najbardziej istotne. Okazuje się, że słuchanie solowych wykonań powoduje, że dziecko ćwiczy koncentrację i łatwiej skupia się na tym, co aktualnie słyszy. Co więcej, nie tylko biernie odsłuchuje, ale i jest w stanie rozumieć docierające słowa czy dźwięki. Śpiewanie kołysanek umożliwia przedstawianie dziecku prostych do zrozumienia utworów, dzięki czemu są one idealne przede wszystkim dla młodszych pociech – dla nich bardziej złożone utwory nie będą idealne do ćwiczenia umiejętności koncentracji i przydadzą się dopiero na późniejszym etapie,

Wspieranie rozwoju motorycznego

Pomyślelibyście, że podczas śpiewania kołysanek wspieramy rozwój ruchowy dziecka? Otóż tak jest w rzeczywistości, ponieważ śpiewając kołysanki z maluszkiem na rękach, zwykle... poruszamy się też w ich rytmie. Dostarczamy zatem dwóch rodzajów bodźców naraz. Dziecko może zatem uczyć się integrować doświadczenia wynikające z ruchu ciała wraz z bodźcem słuchowych (wynikającym z rytmu piosenki). To połączenie może wspierać rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej dziecka.