Kąpielowa wyprawka dla noworodka – co musisz wiedzieć?

mama z dwójką dzieci

Czy wiesz, jakie kosmetyki do kąpieli i mycia włosów dla dzieci warto mieć na liście zakupów? Jakie produkty wybierać, aby nie zaszkodzić delikatnej skórze malucha? Przeczytaj poniższy artykuł o kąpielowej wyprawce dla noworodka i zastosuj nasze wskazówki!

Podstawowe kosmetyki do kąpieli maluszka

Skóra noworodka jest bardzo cienka, wrażliwa i delikatna. Na początek wystarczą podstawowe kosmetyki, takie jak emulsja, mleczko lub płyn do mycia. W większości przypadków szamponu użyjesz dopiero po kilku lub nawet kilkunastu miesiącach, kiedy dziecko zacznie mieć więcej włosków. Do tego czasu możesz na przykład sięgać po produkty dwa w jednym, czyli myjące ciało oraz włosy. Szeroki wybór rozmaitych marek znajdziesz na przykład w aptece Nowa Farmacja.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru kosmetyków dla noworodka i niemowlaka?

Kupując kosmetyki do wyprawki dla noworodka, czytaj uważnie etykiety i wybieraj produkty z jak najbardziej naturalnym składem, wolnym od szkodliwych substancji, czyli od oleju mineralnego, pochodnych ropy naftowej, silikonów, barwników i glikolu propylenowego. 

Ponadto stosuj się do zaleceń wiekowych, aby nie narażać delikatnej skóry dziecka na szkodliwe i drażniące substancje.  Jeśli producent informuje, że dany produkt jest przeznaczony dla dzieci od pierwszych dni życia, to możesz go bezpiecznie nakładać na skórę maluszka. Zawsze też sięgaj po kosmetyki, które przeszły badania dermatologiczne i otrzymały atesty instytutów zdrowia, takich jak Instytut Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka lub Państwowy Zakład Higieny. Potwierdzają one bezpieczeństwo danego kosmetyku.

Mama i niemowlę
Kąpielowa wyprawka dla noworodka

Akcesoria przydatne podczas kąpieli i mycia włosów

Wiesz już, jakie kosmetyki myjące powinny się znaleźć w wyprawce dla noworodka, to teraz czas na akcesoria. Do kąpieli wybierz specjalną wanienkę, najlepiej na stelażu, by uniknąć bólu pleców podczas schylania się. Warto również wyposażyć się w termometr do wody, który pomoże kontrolować temperaturę podczas kąpieli, oraz w wyprofilowany kubeczek do polewania główki, tak by nic się nie dostało do oczu i do uszu. 

Po kąpieli warto owinąć dziecko w ręcznik z kapturkiem, który doskonale osłoni jego ciało i głowę, zapewniając ciepło i pomagając wchłonąć nadmiar wody. Pamiętaj przy tym, że kąpiel to również czas zabawy, dlatego w późniejszych miesiącach wybierz kaczuszki, rybki czy rurki, które przyniosą dziecku wiele frajdy.

Skompletuj wyprawkę dla noworodka z naszymi wskazówkami! Udanych zakupów!