Kalendarz ciąży: 3. tydzień ciąży

3. tydzień ciąży - kalendarz ciąży

3. tydzień ciąży – jakie daje objawy? Co dzieje się w Twoim organizmie? Czego powinnaś unikać, a co włączyć do diety? Jakie badania wykonać w 3. tygodniu ciąży? Zobacz poradę z naszego kalendarza ciąży.

3. tydzień ciąży w kalendarzu ciąży

Jeżeli w fazie przedowulacyjnej lub w trakcie owulacji doszło do stosunku, może dojść do zapłodnienia – wówczas to już trzeci tydzień ciąży. W wyniku połączenia się komórek rozrodczych tworzy się zygota – już od początku zawiera ona materiał genetyczny dziecka. 3. tydzień ciąży zalicza się do 1. miesiąca ciąży.

Po zapłodnieniu, zygota wędruje do macicy. W tym czasie następuje szereg podziałów komórkowych, w efekcie czego z zygoty powstaje zarodek, który finalnie zostaje zagnieżdżony w ścianie macicy. Niestety jeszcze nie wiesz, że jesteś w ciąży, ponieważ pierwszym objawem będzie brak miesiączki, drażliwość piersi i większe zmęczenie. Ale już niedługo to się zmieni – zmiany hormonalne zauważysz już wkrótce, a w terminie miesiączki będzie można wykonać test ciążowy lub oznaczyć poziom beta-HCG dla potwierdzenia ciąży.

Już w 3. tygodniu ciąży przyszłe dziecko posiada pełny materiał genetyczny

Podczas zapłodnienia, czyli połączenia komórki jajowej z plemnikiem, tworzy się zygota, która – jak już wspomnieliśmy – posiada pełny materiał genetyczny przyszłego dziecka. Oznacza to, że już na tym etapie wiadomo, jakie cechy, płeć czy kolor oczu będzie miało dziecko. Cechy te nie ulegną zmianie.

Od tego momentu dochodzi także do namnażania się komórek. Zarodek po 4 dniach liczy aż 200 komórek i jest wielkości owocu morwy – na tym etapie zarodek mógłby być widoczny jedynie pod mikroskopem. Jego komórki ulegają ciągłym podziałom. Proces ten kończy się ok. 8-12 dnia poprzez zagnieżdżenie się zarodka w macicy. Z komórek, które otaczają zarodek, rozwinie się później łożysko, które będzie odpowiedzialne m.in. za dostarczanie tlenu czy wszelkich substancji odżywczych.

Sprawdź także: Kalendarz ciąży: niezwykłe 40 tygodni rozwoju dziecka.

3. tydzień ciąży – zmiany w ciele kobiety

Gdy zarodek zagnieżdża się w ścianie macicy, dochodzi do wydzielania hormonu beta-HCG – to hormon gonadotropiny kosmówkowej, wydzielający się tylko w takiej sytuacji. Jeśli chcemy mieć 100% pewność, czy jesteśmy w ciąży, wystarczy wykonać badanie z krwi na beta-HCG. Hormon ten podtrzymuje zdolność ciałka żółtego do produkcji progesteronu – a hormon ten jest niezwykle istotny dla utrzymania ciąży. Ponadto działa immunosupresygnie – osłabia reakcję organizmu na pojawienie się w ciele matki ciała obcego (zarodek jest właśnie tak traktowany przez organizm).

Na jakim poziomie w 3. tygodniu ciąży powinien być hormon beta-HCG? Licząc tygodnie od ostatniej miesiączki, w 3. tygodniu ciąży powinien on wynosić od 5 do 50 mIU/ml. Wraz z rozwojem ciąży, poziom beta-HCG rośnie. I tak kolejno w 4. tygodniu może wynieść nawet 400 mIU/ml, a w 5. tygodniu – nawet 7 000 mIU/ml! Poniższa tabela przedstawia ogólne normy przyrostu beta-HCG w ciąży w kolejnych tygodniach.

Beta HCG - przyrost w ciąży - normy
Beta HCG - przyrost w ciąży - normy

3. tydzień ciąży – pierwsze objawy ciąży

Poza wykrywalnym hormonem beta-HCG, w 3. tygodniu ciąży możesz już odczuwać pierwsze objawy – ale nie musisz, niewiele kobiet w tym okresie zauważa różnice w samopoczuciu. Do pierwszych objawów mogą należeć:

  • bolesność piersi,
  • obrzęk piersi,
  • metaliczny smak w ustach,
  • wyczulony węch,
  • wzrost apetytu lub brak apetytu,
  • zmienne nastroje,
  • niższe ciśnienie,
  • objawy gorszego trawienia (niestrawność, wzdęcia, zaparcia),
  • zawroty głowy,
  • nudności i wymioty,
  • symptomy przypominające przeziębienie lub PMS,
  • częstsze wizyty w toalecie.
Pierwsze objawy ciąży
Pierwsze objawy ciąży

3. tydzień ciąży – co warto wiedzieć?

W 3. tygodniu ciąży mogłaś spodziewać się krwawienia menstruacyjnego. W tym czasie, jeśli zaszłaś w ciążę, może pojawić się zamiast krwawienia niewielkie plamienie i ból w okolicy nadłonowej. Może to świadczyć o plamieniu implantacyjnym – stanowi to dowód na zagnieżdżenie się zarodka w macicy. Jednakże początki ciąży często są trudne i nie zawsze plamienie w terminie pierwszej miesiączki oznacza plamienie implantacyjne – może to być też objaw rozpoczynającego się poronienia lub innego zagrożenia ciąży. Dlatego jeśli zauważysz nawet drobne plamienie, udaj się jak najszybciej do ginekologa, a nawet na położniczą izbę przyjęć, aby niezwłocznie zbadał Cię lekarz.

3. tydzień ciąży – substancje, których powinnaś unikać

W pierwszym trymestrze ciąży, a zwłaszcza w początkowych tygodniach, zarodek jest szczególnie wrażliwy na uszkodzenia i działanie różnych substancji. W tym czasie rozwijają się bowiem całe narządy oraz układy, a uszkodzenie któregoś z nich może spowodować śmierć płodu i poronienie. O ile zatrucie w późniejszej ciąży w dalszych etapach wiąże się bardziej z zaburzeniami rozwoju płodu, o tyle w pierwszych tygodniach jest ogromne prawdopodobieństwo obumarcia. Substancje, które mogą w taki sposób wpłynąć na ciążę, to przede wszystkim narkotyki, leki, nikotyna i alkohol. Lekarze wyliczają następujące substancje, jako bezwzględnie zakazane w ciąży:

  • ołów – występuje w starych budynkach, starych farbach i rurach; można go unikać używając do picia i gotowania wody z innego źródła, jeśli w domu posiadasz ołowiane rury; unikaj też kryształowych naczyń – w nich często również znajduje się ołów;
  • rtęć – występuje np. w termometrach rtęciowych i żarówkach energooszczędnych; ponadto można go spotkać w dużych rybach morskich, które stoją na szczycie łańcucha pokarmowego; w razie stłuczenia termometru lub żarówki, nie odkurzaj resztek – posprzątaj je papierem; unikaj ponadto jedzenia dużej ilości morskich ryb, takich jak rekin, miecznik czy tuńczyk;
  • pestycydy – znajdują się w wielu produktach rolniczych – postaw zatem na żywność ekologiczną, dokładnie myj warzywa i owoce; pestycydy znajdują się też w preparatach zwalczających owady;
  • alkohol – nie pij alkoholu w ciąży;
  • nikotyna – palenie, zarówno bierne, jak i czynne, jest szkodliwe dla rozwoju ciąży;
  • leki teratogenne;
  • mięsa pochodzące z intensywnej hodowli – często zawierają silne substancje, które mogą szkodzić rozwojowi ciąży (np. różne leki, hormony, antybiotyki – faszerowane są nimi kurczaki w intensywnych hodowlach, ale też ryby z Dalekiego Wschodu).

Jakie są skutki narażenia się na działanie szkodliwych substancji? To m.in. przedwczesny poród, poronienie, niska masa urodzeniowa dziecka, zaburzenia rozwoju, zaburzenia rozwoju mózgu, ślepota i głuchota u dziecka, autyzm, zaburzenia rozwoju układu nerwowego, obniżona inteligencja, zaburzone zdolności poznawcze dziecka, zaburzenia funkcjonowania narządów zmysłów, odklejanie się łożyska, dziecięce porażenie mózgowe, poważne wady rozwojowe, większe ryzyko zachorowania na raka w życiu dorosłym.

Poronienie w 3. tygodniu ciąży

Według statystyk poronienie w tym tygodniu ciąży dotyczy nawet 20% kobiet. Poronienie samoistne może mieć wiele przyczyn – od wad genetycznych zarodka, po zaburzenia hormonów u matki lub zły styl życia. Często nawet kobieta nie wie, że była w ciąży, jeśli do poronienia doszło na tak wczesnym etapie. Jak rozpoznać poronienie? Jeśli masz krwawienie i narastający ból brzucha, jest duże ryzyko, że rozpoczyna się poronienie. Często także o poronieniu świadczy wydzielina o kolorze czekoladowym.

3. tydzień ciąży – czy już robić test ciążowy?

Wiele kobiet zastanawia się, kiedy robić test ciążowy. Niektóre testy dostępne rynku wykrywają nawet tak wczesną ciążę, ale wiele z nich niestety nie działa aż tak dobrze i lepiej wstrzymać się kilka dni, aby uniknąć niepotrzebnego stresu. Negatywny test ciążowy w 3. tygodniu nie musi wcale oznaczać, że nie jesteś w ciąży. Domowy test ciążowy najlepiej zrobić nie wcześniej niż w terminie spodziewanej miesiączki, czyli w 4-5 tygodniu ciąży.