2. tydzień ciąży – to okres umowny ciąży
2. tydzień ciąży jest zaliczany do okresu umownego ciąży. Jeżeli w tym czasie dojdzie do zapłodnienia, lekarz uzna pierwszy i drugi tydzień od ostatniej miesiączki jako czas trwania ciąży. Zatem możesz praktycznie nie być jeszcze w ciąży, ale jeśli dojdzie do zapłodnienia, te 2 tygodnie zostaną włączone do jej okresu z punktu widzenia lekarza. W rzeczywistości drugi tydzień od miesiączki oznacza początek dni płodnych i czas nadchodzącej owulacji – organizm tak naprawdę dopiero przygotowuje się do zapłodnienia. W kolejnych dniach uwolniona zostanie komórka jajowa, która trafi do jajowodu, gdzie ma szansę – w ciągu kilkunastu godzin – zostać zapłodniona przez plemnik.
Zatem w okresie pierwszych dwóch tygodni ciąży, tak naprawdę w ciąży nie jesteś – dopiero starasz się, by zostać mamą i jeśli planujesz dziecko, a objawy owulacji nie są u Ciebie odczuwalne, warto zainwestować w test owulacyjny.
2. tydzień od miesiączki – jakie są objawy owulacji?
Na przełomie 2. i 3. tygodnia wzrasta poziom estrogenów. Wpływa to na Twoje samopoczucie. Czujesz się lepiej, masz większe libido – i dobrze, ponieważ to najlepszy czas na zajście w ciążę – szanse są najwyższe. Dni płodne mogą nastąpić jednak wcześniej – pod koniec 2. tygodnia. Obserwuj swój organizm, szukając symptomów świadczących o tym, że masz dni płodne i zbliża się owulacja. W 2. tygodniu możesz odczuwać m.in. ból w podbrzuszu, bóle piersi, mieć podwyższoną temperaturę, ale jednocześnie czuć się lepiej emocjonalnie. Ponadto śluz staje się rozciągliwy i przezroczysty (wydzielina w pochwie staje się teraz bardziej płynna, co ułatwia plemnikom dotarcie do komórki jajowej) oraz może – ale nie musi – pojawić się plamienie okołoowulacyjne.
2. tydzień ciąży – planowanie płci dziecka
W 2. tygodniu ciąży (jeszcze przed poczęciem) możecie spróbować z partnerem wpłynąć na płeć dziecka – jednak nauka jak na razie podchodzi do tego dość sceptycznie. Ale dlaczego by nie spróbować, skoro są pewne przesłanki, że opisane niżej działanie niekiedy jest skuteczne. Według niektórych hipotez o płci dziecka decyduje to, kiedy dochodzi do zapłodnienia. Jeśli stosunek zostanie odbyty 2 dni przed jajeczkowaniem, szanse na dziewczynkę są największe, natomiast jeśli do stosunku dojdzie w dniu jajeczkowania – większe szanse są na to, że będzie chłopiec. Dlaczego? Plemniki zawierające chromosom Y odpowiedzialny za płeć męską, są dużo mniej żywotne i mniej odporne oraz żyją krócej od plemników z chromosomem X (który decyduje o żeńskiej płci dziecka). Jeśli do stosunku dojdzie w trakcie owulacji, szansa na syna jest większa, natomiast jeśli do współżycia dochodzi na kilka dni przed owulacja, jest większa szansa, że komórkę jajową zapłodni plemnik z żeńskim chromosomem.
Poza powyższą metodą, jest jeszcze jeden sposób na planowanie płci dziecka, opracowany przez Chińczyków – w kalendarzu płci. To starożytne narzędzie, które – według niektórych – pomaga określić moment, kiedy najlepiej starać się o dziecko, aby skutecznie zaplanować płeć. Na ile jest to zgodne z rzeczywistością, pozostawiam nauce. Jak na razie nie ma dowodów naukowych na to, że którakolwiek z opisanych w tym miejscu metod jest skuteczna.
2. tydzień ciąży – co warto wiedzieć?
Jeśli planujesz ciążę, istotna będzie dla Ciebie informacja, że plemniki żyją około 72 godzin, natomiast komórka jajowa zaledwie 24 godziny. Gdy jest dojrzała, trafia do jajowodu i czeka na zapłodnienie. Jeśli nie masz pewności, kiedy dojdzie do owulacji, warto skorzystać z testu owulacyjnego.
Jeśli macie trudności z zajściem w ciążę, być może za bardzo przejmujecie się osiągnięciem celu – stres potrafi nieźle namieszać. Powodem niepowodzeń mogą być także nieregularne, skąpe lub zbyt obfite cykle – zwiastują bowiem często zaburzenia hormonalne, które również nie sprzyjają zajściu w ciążę. Warto skonsultować z lekarzem taką sytuację i wykonać badania np. na stężenia poziomu hormonów, takich jak estrogen, progesteron czy prolaktyna.
2. tydzień ciąży – zadbaj o dietę wspierającą płodność
Już na etapie planowania ciąży powinnaś zadbać o zdrową dietę wspierającą płodność. Na czym polega takie odżywianie? Powinno bazować na dużych ilościach warzyw, owoców, roślin strączkowych, nasion, zdrowych tłuszczach. Ogranicz spożycie białek zwierzęcych – powodują one większe ryzyko niepłodności owulacyjnej. Białka te możesz zastąpić fasolą, soją i soczewicą. Zrezygnuj z cukrów prostych i produktów z białej mąki, gdyż zaburzają one gospodarkę hormonów płciowych. Dodatkowo sięgaj po wartościowe ryby, np. makrelę, śledzia, pstrąga i łososia. Wspomagaj ponadto organizm suplementacją przeznaczoną dla kobiet planujących ciążę – takie produkty zawierają witaminy i minerały, których nie zawsze dostarcza się w odpowiedniej ilości w diecie. Istotna jest zwłaszcza suplementacja kwasu foliowego – jest on nazywany witaminą płodności. Koniecznie zrezygnuj z picia alkoholu i palenia papierosów, a także ogranicz spożycie kawy i herbaty – do 1-2 filiżanek dziennie. Istotne jest także, aby przyszły ojciec dziecka zrezygnował z używek – jak podaje WHO, przyczynami męskiej niepłodności jest zanieczyszczenie środowiska, zła dieta, ale także picie alkoholu i palenie papierosów. Partner nie powinien także nosić obcisłych spodni – nie sprzyja to kondycji plemników.
2. tydzień ciąży – jakie wykonać badania?
Aby potwierdzić owulację, warto zrobić badanie USG, aby sprawdzić poziom progesteronu. W tym tygodniu warto wykonać ponadto szereg badań, m.in. badanie podstawowe krwi, aby określić ogólny stan zdrowia i wykryć np. niedokrwistość, badanie moczu, określenie grupy kwi i współczynnika Rh, badania hormonalne (poziom hormonów płciowych i tarczycy), wymaz z szyjki macicy (cytologia i badanie bakteriologiczne), badanie na toksoplazmozę, badanie na cytomegalię, badanie na różyczkę, badanie na obecność antygenu Hbs, obecność wirusa HIV oraz badania genetyczne (jeśli planujesz ciążę po 35. roku życia lub masz obciążony wywiad – lub Twój partner).
2. tydzień ciąży – proces rozwoju ciąży – co dzieje się organizmie?
W 2. tygodniu rozwijają się pęcherzyki jajnikowe. Pomiędzy komórkami ziarnistymi dochodzi do tworzenia się wolnych przestrzeni, które później zlewają się w jedną, powiększającą się jamkę. Następnie jeden z pęcherzyków staje się dominujący i dochodzi do jego dalszego rozwoju. Pozostałe pęcherzyki ulegają degeneracji. Pęcherzyk powiększa się do wielkości ok. 1 cm i przygotowuje się do owulacji. Jeżeli do stosunku dojdzie między 72 a 24 godziny przed owulacją, jest bardzo duża szansa na zapłodnienie. W tym samym czasie wzrasta endometrium, przygotowując się do przyjęcia zarodka. Jeśli komórka jajowa zostanie zapłodniona, nie dojdzie do miesiączki.
2. tydzień to ostatnie dni płodne. Dni płodne to czas, w którym stosunek może prowadzić do zapłodnienia – jest to okres zwykle 3 dni przed owulacją. W tym czasie dochodzi również do wielu zmian w Twoim organizmie. Zaczynasz bardziej pociągać mężczyzn – nieświadomie kołyszesz biodrami czy też wydzielasz feromony.
Jeśli dojdzie do stosunku w dniu owulacji, dalszy cykl doprowadzi prawdopodobnie do ciąży. Oczywiście możesz zajść w ciążę na 3 dni przed lub po owulacji – to nadal dni płodne.
Plemniki w wyniku skurczów macicy i ze względu na własną ruchliwość, przemieszczają się do jajowodów. W tym czasie oocyt kończy swój pierwszy podział mejotyczny, zanim uwolni pęcherzyk. Podczas podziału powstaje duży oocyt (drugiego rzędu) i bardzo mała komórka będąca ciałkiem kierunkowym. W oocycie drugiego rzędu dochodzi do podziału mejotycznego. Po zakończeniu pierwszego podziału pęcherzyk pęka, natomiast oocyt, który jest otoczony przez ziarniste komórki, odrywa się i wypływa do jamy brzusznej.
Komórka jajowa jest uwolniona i zagarniana do wnętrza jajowodu. Do zapłodnienia dochodzi w jajowodzie – a dokładniej w bańce jajowodu – gdzie komórkę jajową otaczają setki plemników – próbują one sforsować komórki ziarniste, a później osłonkę przejrzystą. Gdy jeden z plemników dostanie się do komórki jajowej, wniknie w jej jądro, z kolei błona komórka pozostaje na powierzchni. Oocyt po wniknięciu plemnika uwalnia substancje wzmacniające osłonkę przejrzystą – ma to zabezpieczyć komórkę jajową przed wniknięciem kolejnych plemników. Następnie oocyt drugiego rzędu kończy swój drugi podział i powstaje ciałko kierunkowe drugie oraz duży, dojrzały już oocyt z pęcherzykowatym przedjądrzem żeńskim. Jądro plemnika z kolei przesuwa się do środka komórki – powstaje tam przedjądrze męskie. Oba przedjądrza łączą się i przygotowują do kolejny podziałów komórkowych. Dzięki tym podziałom i zapłodnieniu, ilość materiału genetycznego osiąga prawidłową ilość 46 chromosomów: połowa genów pochodzi od matki i połowa od ojca. Na tym etapie determinowana jest ponadto płeć dziecka – zależy ona od tego, jaki plemnik wniknął do komórki (z chromosomem X czy Y).
Jeśli chcesz zajść w ciążę, musisz kochać się właśnie 2 tygodniu ciąży (2 tygodniu od ostatniej miesiączki). Największą szansę na zapłodnienie daje stosunek odbyty w okresie bezpośrednio poprzedzającym owulację.
Bibliografia
- Baranowska A., Kalendarz ciąży: tydzień po tygodniu [WIDEO], 2021.
- H. Bartel, Embriologia, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2010.
- J. Berek, E. Novak, Ginekologia, Medipage , wydanie 1, 2008.
- Y. Morin, Ciąża, poród, opieka nad dzieckiem, Wrocław 2004.
- B. Barczyński, Poczęcie dziecka, Medycyna Praktyczna 2011.
- H. Murkoff, A. Eisenberg, S. Hathway, W oczekiwaniu na dziecko, B.S.N, Poznań 2004.
- P. Marianowski, Molekularne aspekty procesu zapłodnienia, Nowa Medycyna-Ginekologia VII, 1999; 6: 5–6.
- L. Marianowski, Od poczęcia do narodzenia, Warszawa 2004.
- G. Bilikiewicz, Położnictwo i ginekologia , PZWL, wydanie 1, 2013.