Farbowanie włosów w ciąży: można czy nie? Analiza szkodliwości + ranking

Farbowanie włosów w ciąży - czy można? Analiza szkodliwości

Czy w ciąży można farbować włosy? Czy na pewno jest to bezpieczne dla dziecka? Zobaczcie analizę szkodliwości farb oraz przykładowe bezpieczne produkty do farbowania włosów dla kobiet w ciąży.

Farbowanie włosów w ciąży – tak czy nie?

Wiele kobiet zastanawia się, czy aby na pewno farbowanie włosów jest bezpieczne dla dziecka, jeśli jesteśmy w ciąży: czy szkodliwe substancje z farby przenikają do łożyska? Zacznijmy od tego, jakie są rodzaje farb – czy zabiegów – wpływających na zmianę koloru włosów. I tak kolejno wyróżnia się:

  • farbowanie tradycyjne – obejmujące barwienie trwałe, półtrwałe lub tymczasowe,

  • farbowanie poprzez rozjaśnianie – polega na wykorzystaniu substancji, które niszczą melaninę w strukturze włosa.

W farbach stosowanych zarówno do pierwszego, jak i drugiego typu koloryzacji znajdują się nierzadko substancje chemiczne, których zadaniem jest farbowanie włosów i na razie wpływ tych związków na przebieg ciąży nie jest jeszcze dokładnie zbadany – zdecydowanie jest za mało informacji ze świata nauki na ten temat, aby móc jednoznacznie oceniać bezpieczeństwo. Mówi się, że niewielka ilość substancji chemicznych może zostać wchłonięta przez skórę, ale ilość ta nie jest postrzegana jako znacząca – uznaje się, że nie powinna mieć negatywnego wpływu na dziecko. Tak twierdzi m.in. organizacja ACOG (American College of Obstetricians).

Zaleca się jednak, aby kobiety w ciąży „dmuchały na zimne” i unikały częstego farbowania włosów, a zwłaszcza rozjaśniania – lub stosowały koloryzację, podczas której farba ma jak najmniejszy kontakt ze skórą – czyli np. koloryzacja ombre czy sombre, gdzie farba jest nakładana tylko na włosy i raczej nie trafia na skórę głowy, co jest zarazem bezpiecznym, jak i zadowalającym pod względem wizualnym rozwiązaniem. W efekcie uzyskamy nawet całkowicie nowy odcień włosów, bez potencjalnej szkody dla dziecka. Jeśli natomiast nie podoba Ci się koloryzacja ombre czy sombre, tylko tradycyjna, lepiej przeczekaj pierwszy trymestr, podczas którego dochodzi do najważniejszych procesów tworzenia się wszystkich organów i układów – i dopiero po 12. tygodniu ciąży udaj się na farbowanie – tego typu zalecenia wydaje wielu pracowników służby zdrowia.

Potencjalnie szkodliwy amoniak w farbach do włosów

Podczas farbowania włosów dochodzi jeszcze aspekt substancji, które wdycha ciężarna – trwałe farby zawierają często amoniak, a ten wydziela silne opary – z tego względu lepiej unikaj farb, które zawierają ten składnik. Składnik ten ponadto podrażnia skórę i błony śluzowe i w dużych stężeniach może być toksyczny. W farbach występuje zwykle tylko niewielka ilość amoniaku – obecnie ponadto jest tendencja do jego ograniczania w produktach, ale ze względu na brak wystarczających badań na temat tego, czy nawet małe ilości są niebezpieczne, lepiej zachować środki ostrożności i unikać farb z amoniakiem w ciąży.

Jakie funkcje pełni amoniak w farbie? Ma on za zadanie otworzyć łuski włosa, aby pigment mógł trafić do wnętrza włosa.

Czym farbować włosy w ciąży?

Jak wspomniałam wyżej, bezpieczne w ciąży są prawdopodobnie wszystkie farby, jeśli nie mają kontaktu ze skórą głowy – czyli stosujemy koloryzację ombre, sombre lub tradycyjne pasemka – przy czym warto zwrócić uwagę na aspekt oparów chemicznych unoszących się podczas aplikowania farby z amoniakiem – zamiast takiego produktu lepiej wybrać bezpieczniejszą wersję. Czym zatem farbować włosy w ciąży? Najlepiej sięgać po farby bez toksycznych substancji, czyli np.:

  • farby ziołowe,

  • farby roślinne,

  • farby ekologiczne,

  • henna.

To naturalne farby do włosów, stworzone z myślą nie tylko o koloryzacji, ale i poprawie kondycji włosów – zawierają bowiem wyciągi z roślin o dobroczynnym działaniu na włosy. Obecnie wybór tego typu farb jest tak ogromny, że z pewnością znajdziemy produkt odpowiedni dla siebie – także pod względem kolorystycznym. Warto sięgnąć po taką właśnie farbę, gdyż mamy pewność, że nie zaszkodzimy dziecku. Poniżej przedstawię jeszcze kilka zalet farb naturalnych:

  • są bogate w naturalne barwniki (zwykle pochodzą z roślin),

  • nie mają w składzie amoniaku, który potencjalnie jest szkodliwy pod względem wydzielanego zapachu,

  • są łagodniejsze dla włosów – nie niszczą ich,

  • mogą być nakładane na skórę głowy w ciąży,

  • świetnie sprawdzają się podczas koloryzacji ton w ton,

  • z reguły nie wywołują reakcji alergicznych.

Naturalne farby do włosów wydają się idealne dla kobiet w ciąży. Substancje w nich zawarte są delikatne, nietoksyczne, przyjazne dla skóry, włosów i Maluszka. Do ich produkcji wykorzystuje się także monoetyloaminę, która zastępuje amoniak i posiada niemal takie same właściwości, ale nie szkodzi zdrowiu.

Farbowanie włosów w ciąży henną

Z farb naturalnych bardzo popularna jest henna – obecnie przeżywa ona renesans, ponieważ coraz więcej kobiet odchodzi od chemicznej koloryzacji na rzecz hennowania, które daje nie tylko efekt kolorystyczny, ale i odżywia włosy oraz poprawia ich kondycję. W Internecie możemy zobaczyć masę zdjęć z efektami hennowania: włosy stają się wyraźnie grubsze i szybciej rosną. Henna naprawdę może zdziałać cuda! Okres ciąży może stać się początkiem stosowania takiej koloryzacji, gdyż henna zwykle nie wywołuje reakcji alergicznych, bazuje na naturalnych substancjach i jest bezpieczna w ciąży (chyba że masz skłonność do alergii – zanim położysz hennę na całe włosy, lepiej wykonaj wcześniej test alergiczny 48 godzin przed aplikacją henny).

Jaki jest skład henny do włosów? Henna zawiera liście sproszkowanej lawsonii bezbronnej. Należy jednak uważać, czy henna jest w 100% naturalna – niektóre produkty są wzbogacane o chemiczne środki, które przyspieszają farbowanie lub o barwniki – i to właśnie te substancje mogą uczulać. Jest ich jednak z pewnością mniej, niż w tradycyjnych farbach do włosów, więc nawet pofarbowanie się w ciąży henną z dodatkiem substancji chemicznych będzie bezpieczniejsze niż farbą drogeryjną.

Farby do włosów dla kobiet w ciąży [RANKING]

Poniżej zamieszczam kilka konkretnych farb do włosów – zarówno naturalnych, jak i klasycznych, które wydaja się być bezpieczne dla kobiet w ciąży. Kolejność jest losowa.

Estel Professional Deluxe Sense

Estel Professional Deluxe Sense - farba do włosów dla kobiet w ciąży
Estel Professional Deluxe Sense - farba do włosów dla kobiet w ciąży

Jest to farba, której producent zapewnia, że można ją stosować w ciąży.

Matrix

Matrix SoColor - farba dla kobiet w ciąży
Matrix SoColor - farba dla kobiet w ciąży

Farby tej marki zyskują ostatnio dużą popularność wśród kobiet w ciąży. Często też są stosowane przez fryzjerów podczas koloryzacji włosów u ciężarnych. Efekt pełnego koloru utrzymuje się około miesiąca.

Wella Color Touch

Wella Color Touch - farba do włosów
Wella Color Touch - farba do włosów

To świetna farba bez amoniaku. Dostępnych jest wiele kolorów i odcieni – na pewno znajdziesz coś dla siebie!

L'Oreal Inoa

L'Oreal Inoa - farba rozjaśniająca dla kobiet w ciąży
L'Oreal Inoa - farba rozjaśniająca dla kobiet w ciąży

To hit, jeśli chcesz nieco rozjaśnić włosów w ciąży bez użycia rozjaśniacza. Jest to farba bez amoniaku dla blondynek, sprawiająca, że włosy stają się nawet 3 odcienie jaśniejsze i to bez szkody dla organizmu.

SanoTinT

SanoTinT - naturalna farba roślinna do włosów
SanoTinT - naturalna farba roślinna do włosów

To farba bez amoniaku, zawierająca w składzie naturalne składniki roślinne i złote proso. Farba ta nie tylko koloryzuje, ale i odżywia włosy – wyraźnie je wzmacnia.

Schwarzkopf Perfect Mousse

Schwarzkopf Perfect Mousse - farba do włosów bez amoniaku
Schwarzkopf Perfect Mousse - farba do włosów bez amoniaku

To farba bez amoniaku, zatem teoretycznie bezpieczna dla kobiet w ciąży.

Domowe (naturalne) sposoby na farbowanie włosów w ciąży

Jak wspomniałam, nie ma wystarczających dowodów na to, czy farby w ciąży są bezpieczne czy nie, zatem wskazane jest uważanie z aplikacją takich produktów. Można to robić m.in. przez unikanie stosowania niektórych potencjalnie niebezpiecznych metod farbowania włosów, stawiając za to naturalne metody (domowe). Z ich użyciem nie tylko uzyskasz pożądany odcień, ale i odżywisz kosmyki. I tak kolejno jeśli chcesz uzyskać:

  • brązowy odcień, zrób mieszankę henny i basmy – wymieszaj 2 części henny z 1 częścią basmy i z ciepłą wodą, po czym nałóż na włosy na 30 minut (przy czym im dłużej trzymasz mieszankę na włosach, tym mocniejszy będzie kolor),

  • czarny odcień, nałóż zmieszaną hennę i basmę w takich samych proporcjach (1:1) oraz zalanych gorącą wodą – trzymaj ok. 60 minut,

  • rudawy blond, zmieszaj 1 saszetkę henny z 2... łyżkami kawy! Nałóż mieszankę na włosy na pół godziny,

  • złoty odcień, zmieszaj 2 łyżki suchego wywaru z łupin i zalej go 1 szklanką wody 250 ml – mieszankę gotuj 20 minut, ostudź, nałóż na włosy na 30 minut; alternatywą jest zmieszanie 3 łyżek suszonego rumianku z 1 szklanką 250 ml wrzącej wody – mieszankę pozostawiamy na 20 minut, po czym odcedzamy masę i nakładamy na włosy na 30 minut.

Pamiętaj, że naturalne środki mogą nie dać od razu docelowego efektu i konieczne jest powtarzanie zabiegu – stopniowo kolor się zmieni, bez szkody dla włosów. Pamiętaj przy tym, że jeśli stosujesz np. farby naturalne z wyciągami roślinnymi, im dłużej je trzymasz, tym intensywniejszy efekt uzyskasz.

Farbowanie włosów w ciąży – środki ostrożności

Jeśli farbujesz włosy w ciąży samodzielnie w domu, zachowaj pewne środki ostrożności, aby nie podrażnić skóry czy uniknąć zawrotów głowy. Przede wszystkim farbuj włosy w pomieszczeniu z dobrą wentylacją. Po drugie, nie trzymaj farby na włosach dłużej niż zaleca producent. Zakładaj rękawiczki, aby skóra nie miała kontaktu z farbą i staraj się nie farbować włosów przy samej skórze głowy (zostaw przynajmniej 1 cm odrostu). Dokładnie zmyj farbę po koloryzacji. Przed zastosowaniem farby sprawdź, czy nie jesteś uczulona na którykolwiek ze składników – w ciąży jest się bardziej podatnym na różne reakcje alergiczne i podrażnienia, dlatego nawet jeśli dana farba nie powodowała żadnych zmian przed ciążą, w ciąży może być inaczej – dlatego zrób koniecznie test alergiczny. Warto ponadto zaczekać z farbowaniem włosów do zakończenia I trymestru ciąży.

Jakie zabiegi fryzjerskie są zakazane w ciąży?

O ile farbowanie w ciąży jest potencjalnie bezpieczne, są zabiegi, których lepiej unikać. Należy do nich:

  • trwała ondulacja – wiąże się to z przebywaniem w oparach wielu substancji chemicznych. Nie badano co prawda ich szkodliwości, ale mogą spowodować podrażnienie błon śluzowych czy zawroty głowy, które są w ciąży niebezpieczne,

  • keratynowe prostowanie włosów – nie jest zalecane dla kobiet w ciąży, gdyż powoduje wydzielanie się lotnych związków azotu – a tych powinno się unikać w ciąży.

Czy w ciąży można rozjaśniać włosy?

Tak samo, jak farbowanie, rozjaśnianie włosów w ciąży jest teoretycznie bezpieczne, chociaż nie ma wystarczających badań na to, że tak rzeczywiście jest. Warto zatem poczekać z rozjaśnianiem do zakończenia I trymestru lub zastosować koloryzację, podczas której rozjaśniacz nie ma kontaktu ze skórą głowy (ombre, sombre, balejaż). Zawsze ponadto warto poinformować fryzjera o tym, że jesteś w ciąży.

Farbowanie włosów w ciąży – opinia fryzjera

Co na temat farbowania włosów w ciąży uważają profesjonaliści? O zdanie zapytałam moją fryzjerkę – niezastąpioną Monikę:

„Podczas koloryzacji z zastosowaniem trwałej farby kobieta w ciąży powinna unikać przede wszystkim wdychania oparów, które towarzyszą temu zabiegowi. Niektóre farby zawierają bowiem w składzie amoniak, a ten wydziela bardzo silne, chemiczne opary. Klientkom w ciąży polecam unikanie stosowania takich farb i sama aplikuję im produkty, które nie zawierają w składzie tej substancji. To produkty nowej generacji, zawierające skutecznie działające zamienniki, przy czym są bezpieczne dla zdrowia. Jeśli Klientka nie ma siwych włosów, bestsellerem są olejki do koloryzacji włosów – zawierają one 98% składników naturalnych! Olejki te nie zapewnią jednak diametralnej zmiany koloru, więc w takiej sytuacji wybieramy farbę trwałą bez amoniaku, ale dla bezpieczeństwa proponujemy ombre, sombre, refleksy lub balayage – podczas tych zabiegów farba nie ma kontaktu ze skórą.”

Podsumowując, farbowanie włosów w ciąży jak najbardziej jest możliwe i może być bezpieczne, jeśli zachowamy pewne środki ostrożności.