Co warto wiedzieć, zanim kupisz spacerówkę dla dziecka?

Kobieta z dzieckiem na spacerze

Jak wybrać idealny wózek spacerowy? Na co zwracać uwagę? Czy tylko na koła lub system składania, czy jeszcze na inne aspekty? Wybór spacerówki wbrew pozorom nie należy do najłatwiejszych, dlatego w niniejszym artykule podpowiadamy, co powinno być przedmiotem naszego skupienia przy podejmowaniu decyzji.

Jaki wybrać rodzaj wózka spacerowego?

Pod pojęciem „spacerówki” występuje kilka rodzajów wózków. Są to klasyczne spacerówki, wózki od pierwszego dnia życia, wózki 3w1 oraz spacerówki typu parasolka. Co kryje się za tymi nazwami?

Klasyczny wózek spacerowy – dedykowany dla niemowląt samodzielnie siedzących, czyli najwcześniej od 6. miesiąca życia. Tego typu wózek służy dzieciom nawet do 3. roku życia, dlatego przy wyborze warto zwrócić uwagę na odpowiednio duże i wygodne oparcie oraz możliwości regulacji. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie wydatków na kolejny wózek w przyszłości. Ważne są też kółka o odpowiedniej wielkości, aby wózek sprawdził się na nierównym terenie. W klasycznych spacerówkach, w których mają przebywać starsze dzieci (np. 3-latki), konieczne będzie solidne zabezpieczenie w postaci pałąka lub/i pasów pięciopunktowych. Jeśli z kolei często podróżujemy z Maluchem autobusem czy samochodem, ważnym aspektem jest łatwość składania i waga wózka.

Spacerówka od urodzenia – na rynku dostępne są także spacerówki, w których mogą przebywać młodsze niemowlęta, nawet w pierwszych tygodniach życia. Taki wózek spełnia wymagania jeszcze niesiedzącego samodzielnie Maluszka. Daje m.in. możliwość rozłożenia na płasko oraz obrócenie przodem do rodzica.

Wózek spacerowy a'la parasolka – to rozwiązanie dla dzieci, które stabilnie siedzą. Sprawdzi się raczej na krótkie spacery po równym terenie, a niżeli na dłuższe wycieczki poza miastem. Oparcie ma dość cienki materiał, a stelaż nie jest tak wygodny, jak w przypadku innych rodzajów wózków. Atutem jest niewielka waga, niska cena, łatwość składania.

Wózek 3w1 – modele tego rodzaju są inwestycją na lata. Mogą w nim przebywać zarówno Malce od 1. dnia życia po np. 3-letnie starszaki. Odznaczają się dużą uniwersalnością, początkowo zapewniając spacery w bezpiecznej i wygodnej gondoli, a później zmieniając się spacerówkę. Dodatkowo stelaż takiego wózka często pozwala na wpięcie fotelika samochodowego, co ułatwia wyjście do sklepu. Wadą tego rodzaju wózków jest większa waga i mniejsze możliwości składania.

Najważniejsze elementy spacerówki, na które warto zwrócić uwagę

Aby dziecko było bezpieczne i czuło się komfortowo w spacerówce, konieczne jest wybranie takiego modelu, który spełnia maksymalne wymagania. Zwłaszcza jeśli lubicie chodzić na spacery i Maluch spędza w wózku sporo czasu. Na co zatem zwrócić uwagę przed zakupem? Jaki wózek spacerowy wybrać, aby sprawdził się w praktyce? Oto kilka najważniejszych elementów, które są kluczowe podczas podejmowania decyzji.

  1. Zabezpieczenia

Warto sprawdzić przede wszystkim rodzaj pasów. Najlepiej, aby były pięciopunktowe, ponieważ dziecko nie będzie w stanie ich samo rozpiąć. Powinny również być miękko obite, dla większego komfortu. Warto ponadto zwrócić uwagę na występowanie pałąka, który zabezpiecza dziecko przed wypadnięciem oraz hamulca i blokady kół (dzięki niej wózek nie stoczy się na wzniesieniu).

  1. Rodzaj daszku

Wielkość oraz jakość wykonania budki to bardzo ważna kwestia – to dzięki niej dziecko jest osłonione przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (wiatr, słońce, deszcz). Warto wybrać model z jak największym daszkiem, który dodatkowo posiada możliwość regulacji (budka kilkustopniowa). Pozwoli to na ustawianie budki względem aktualnej pogody czy innych potrzeb. Dla Maluchów polecane są ponadto wózki, w których budka wykonana jest z materiału blokującego promieniowanie UV, ale jednocześnie dobrze przepuszczającego powietrze.

  1. Siedzisko

Wielu rodziców chwali sobie wózki spacerowe, w których można regulować kąt nachylenia siedziska. Pozwala to np. na spokojny sen dziecka podczas spaceru, jeśli rozłożymy siedzisko całkowicie na płaski. Taka opcja świetnie sprawdzi się w przypadku młodszych dzieci, nawet w pierwszych miesiącach życia. Przydatną funkcją jest także przekładanie siedziska względem kierunku jazdy (przodem lub tyłem do rodzica).

  1. Koła

Jeśli na spacery wychodzimy w mieście, wystarczające będą małe kółka, przy czym dobrze, aby były obrotowe z przodu. Jeśli natomiast planujecie wycieczki poza miasto, warto wybrać spacerówkę, której koła są większe, pompowane. Można też wybrać wózek z dużymi kołami z tyłu i małymi z przodu.

  1. Ciężar wózka

Jeśli mieszkasz na piętrze czy jeździsz komunikacją miejską, waga wózka spacerowego ma niebagatelne znaczenie, a nawet kluczowe. Zazwyczaj najcięższe wózki są najlepiej wyposażone, a tańsze – lekkie i mobilne. Warto postawić w tym przypadku na kompromis.

  1. Akcesoria w komplecie

Ten punkt nie powinien być priorytetem przy wyborze wózka spacerowego, ale warto zwrócić na niego uwagę. W komplecie ze spacerówką często dołącza się folię przeciwdeszczową, moskitierę, parasolkę, torbę na akcesoria dla dziecka, osłonę na nóżki, uchwyt na bidon/butelkę, adaptery do fotelika samochodowego, dodatkowy kosz na zakupy/akcesoria dla dziecka.

Co NIE jest najważniejsze?

Dostępne na rynku wózki spacerowe mogą przyprawić o zawrót głowy pod względem wyglądu czy akcesoriów. Jednak warto pamiętać, że nie to jest najważniejsze przy zakupie. Niestety często przy kompletowaniu wyprawki skupiamy się właśnie na tym. Aby wózek był ładny, wykonany z eleganckich materiałów, odpowiadał aktualnym trendom. Zapominamy przy tym o najważniejszym, czyli o łatwości prowadzenia (ciężki i mało zawrotny wózek będzie sprawiał, że każdy spacer stanie się prawdziwą męczarnią dla rodzica), uniwersalności, bezpieczeństwie i jakości wykonania. Te aspekty powinny stanowić priorytet. Kolor, elementy dekoracyjne czy akcesoria to zdecydowanie drugorzędne aspekty, o czym młodzi rodzice przekonują się już po kilku spacerach z Maluchem.