Co stosować na ciemieniuchę?

Ciemieniucha

Ciemieniucha to uporczywy problem, ale na szczęście da się go rozwiązać przy zastosowaniu kilku sposobów. Można sięgać np. po specjalne kremy, szampony czy inne preparaty, a także wdrożyć domowe metody polecane przez innych rodziców. Co dokładnie stosować na ciemieniuchę – co będzie najskuteczniejsze i najszybciej zwalczy tę dolegliwość? Zobaczcie przegląd dostępnych metod, które uważam za godne polecenia.

Sposoby na ciemieniuchę – co stosować?

Jak usunąć ciemieniuchę? Niektórzy polecają zmiękczanie łusek, smarując je różnymi preparatami, inni wyczesywanie, a jeszcze inni częstą kąpielą. Z mojego doświadczenia i z tego, co doradzają znani mi pediatrzy, ciemieniuchę najlepiej jest usuwać przed codzienną kąpielą, zmiękczając uprzednio łuski – wówczas staną się one miękkie i będą o wiele łatwiejsze do wyczesania. Do zmiękczania łusek nada się np. oliwa z oliwek lub oliwka dla niemowląt. Jest jeszcze cała gama innych preparatów – po nie również warto sięgnąć.

Najlepiej jest zastosować nawet kilka sprawdzonych sposobów na ciemieniuchę jednocześnie, czyli zarówno smarować zmiany preparatem przeznaczonym do zmiękczania łusek, a także wyczesywanie ich i codzienne mycie głowy.

Usuwanie ciemieniuchy należy zacząć jak najszybciej, gdy zauważymy pierwsze zmiany na skórze, ponieważ szybko zaczną się one zlewać w coraz to grubszą skorupę na głowie, co znacznie utrudni pozbycie się dolegliwości. Ponadto walka z ciemieniuchą wymaga dużej dozy cierpliwości i regularności ze strony rodzica.

Lepiej nie próbuj tych sposobów na ciemieniuchę

W Internecie możemy znaleźć masę różnych pomysłów na pozbycie się ciemieniuchy. Nie słuchajcie wszystkich, bo możecie tylko zaszkodzić dziecku. Czego lepiej nie robić? Kiedyś polecano np. smarowanie głowy dziecka masłem i podważanie łusek czymś ostrych (paznokciem, szczotką, grzebieniem). Nie jest to dobry pomysł, ponieważ grozi zranieniem skóry głowy dziecka, a od tego już bardzo niedaleko do nadkażenia bakteryjnego bądź grzybiczego.

Niektórzy polecają intensywne pocieranie ciemieniuchy szorstkim ręcznikiem – to także grozi uszkodzeniem skóry i spowodowaniem ranek. Nie tylko zafundujemy dziecku ból, ale i ryzykujemy groźną infekcją. A żeby pozbyć się ciemieniuchy wcale nie trzeba stosować drastycznych sposobów – naprawdę wystarczą łagodne środki i trochę cierpliwości – przedstawiam je poniżej.

Co stosować na ciemieniuchę – jakie kosmetyki?

Jak wspomniałam, można ciemieniuchę smarować oliwą z oliwek, ale na rynku obecnie jest bardzo wiele skutecznych i łatwych w aplikacji preparatów przeznaczonych typowo do zwalczania tego problemu u niemowląt – warto zatem je wypróbować. Wybierając kosmetyk zwróć uwagę, aby miał dobry skład i żeby na liście było jak najmniej składników – zmniejszaj tym samym ryzyko uczulenia. Szczególnej uwagi wymagają dzieci skłonne do alergii i z atopowym zapaleniem skóry – w ich przypadku wybieraj kosmetyki przeznaczone dla alergików.

Jakie kosmetyki są dostępne na ciemieniuchę i co wybrać? Przede wszystkim warto pamiętać, że każde dziecko jest inne i na jednego Malucha będzie działać dobrze jeden kosmetyk, ale na innego ten sam produkt może źle wpłynąć i spowodować pogorszenie zmian.

Obserwuj zatem i testuj kosmetyki z dozą ostrożności. Na półkach aptecznych znajdziemy m.in. oliwki, spraye, szampony i kremy na ciemieniuchę. Każdy z tych produktów ma swoje wady i zalety:

  • oliwka na ciemieniuchę – często się sprawdza i zwykle ma dobry skład; oliwkę wsmarowujemy w skórę głowy dziecka przed wieczorną kąpielą i pozostawiamy do czasu, aż łuski będą miękkie (godzinę-dwie), po czym wyczesujemy łuski miękką szczoteczką i myjemy główkę szamponem; zamiast gotowej oliwki można wypróbować olejek migdałowy, kokosowy lub oliwę z oliwek;

  • spray na ciemieniuchę – wielu producentów oferuje łatwe w użyciu spraye na ciemieniuchę (np. Linomag czy Dermicin). Preparat aplikujemy na skórę głowy za pomocą dozownika i wmasowujemy w zmienione miejsca. W przypadku ciemieniuchy nad oczami, nie należy tam rozpylać sprayu – trzeba go nałożyć na wacik i przecierać nim skórę;

  • szampon na ciemieniuchę – poza zastosowaniem kremu, oliwki lub sprayu, warto dodatkowo kupić specjalny szampon na ciemieniuchę – może on zarówno przyspieszyć leczenie, jak i zapobiec nawrotom (ciemieniucha ma niestety tendencję do nawracania). Po zmiękczeniu łusek wybranym preparatem i ich wyczesaniu miękką szczoteczką dla niemowląt, stosujemy podczas każdej kąpieli szampon na ciemieniuchę, który znormalizuje pH skóry, oczyści ją i złagodzi podrażnienia. Szampon może mieć konsystencje żelu, płynu lub pianki. Zwykle producent zaleca, aby przytrzymać go kilka minut na skórze. Niektóre szampony zawierają dodatkowo składniki działające przeciwzapalnie – tego typu szampony warto zastosować u dzieci skłonnych do alergii i z atopowym zapaleniem skóry. Dobrze, aby w składzie znajdowały się również substancje pielęgnujące;

  • krem na ciemieniuchę – olejki są trudne w aplikowaniu na skórę głowy, zwłaszcza jeśli dziecko ma już włoski. Wówczas ciekawym rozwiązaniem wydają się specjalne kremy na ciemieniuchę. Nie tylko łatwo się nakładają i zmiękczają skórę, ale i ją pielęgnują, łagodzą podrażnienia i przyspieszają gojenie się. Krem stosujemy tak samo jak oliwkę – na ok. godzinę-dwie godziny przed kąpielą, po czym wyczesujemy łuski miękką szczoteczką.

Jakie domowe sposoby są skuteczne na ciemieniuchę?

Kurację specjalistycznymi kosmetykami na ciemieniuchę warto wzbogacić domowymi sposobami – wówczas zwiększamy szanse, że ciemieniucha szybko zniknie i nie nawróci, co jest bardzo istotne.

Z domowych sposobów na pewno godne polecenia jest usuwanie ciemieniuchy miękką szczoteczką z miękkim włosiem. Wyczesywanie należy wykonywać regularnie i dopiero po zmiękczeniu łusek, aby nie podrażnić skóry głowy. Nie należy używać grzebienia czy zwykłej szczotki. Usuwanie ciemieniuchy warto przeprowadzać nawet kilka razy dziennie.

Walka z ciemieniuchą będzie łatwiejsza, jeśli zapewnimy skórze dostęp do powietrza – powietrze bowiem najlepiej leczy wszelkie zmiany na skórze, począwszy od odparzeń i krostek, po ciemieniuchę. Aby zapewnić dostęp do powietrza dla skóry głowy dziecka, przede wszystkim jej nie przegrzewaj. Maluszek nie musi np. nosić w domu czapeczki – ją załóż wyłącznie w sytuacji, gdy dziecko ma np. zaledwie kilka tygodni życia i w domu jest naprawdę zimno (np. jest awaria ogrzewania w miesiącu zimowym). Na spacery z kolei nakładaj czapeczkę, ale z naturalnych, przewiewnych materiałów.

Głowę dziecka z ciemieniuchą trzeba często myć, najlepiej codziennie – wówczas zapewnimy skórze lepszy dostęp powietrza i na bieżąco będziemy w stanie oczyszczać ją z łusek.

Kiedy do lekarza?

Jeśli po ok. 2 tygodniach stosowania domowych sposobów i preparatów z apteki nie zauważyliśmy poprawy lub co gorsza, zmiany się powiększają i np. pojawiają w okolicach pachwin, konieczna jest wizyta u pediatry. Innym wskazaniem do wizyty u lekarza jest nawracająca ciemieniucha.

Co lekarz może zapisać dziecku na ciemieniuchę? Może to być np. maść przeciwzapalna, która będzie miała dodatkowo właściwości odkażające. Niekiedy przyczyną dużych zmian skórnych jest drożdżak Malassezia – w tej sytuacji lekarz może przepisać preparat przeciwgrzybiczy. W przypadku bardzo nasilonego stanu zapalnego, pediatra może zalecić zastosowanie kremu zawierającego hydrokortyzon.