Witamina D dla dzieci - dawkowanie (aktualne wytyczne)

Witamina d dla dziecka

Witamina D3 odgrywa niezwykle ważną rolę w rozwoju dziecka - m.in. kości, zębów czy dojrzewania układu odpornościowego. Wg aktualnych zaleceń wszystkie dzieci powinny suplementować witaminę D przez cały rok - podobnie, jak i dorośli. Jakie dawkowanie jest wskazane dla noworodków, niemowląt i starszych dzieci? Jaki jest próg przedawkowania witaminy D? Czym grozi niedobór witaminy D w organizmie?

Rola witaminy D dla zdrowia dziecka

Witamina D3 jest bardzo ważna w rozwoju dziecka. Odpowiedni poziom witaminy D we krwi pomaga m.in. w:

  • prawidłowym wchłanianiu wapnia i fosforu,
  • odpowiednim wykorzystaniu wapnia i fosforu we krwi,
  • zachowania zdrowia zębów,
  • wzmocnieniu układu kostnego,
  • prawidłowym funkcjonowaniu i rozwoju układu immunologicznego,
  • procesach przeciwzapalnych skóry,
  • zapobieganiu cukrzycy,
  • zapobieganiu krzywicy u niemowląt i małych dzieci.

Niedobory witaminy D w Polsce, czyli dlaczego wszyscy powinni ją suplementować?

Naturalnie w organizmie człowieka występuje synteza skórna witaminy D pod wpływem promieniowania słonecznego UVB. Witamina ta występuje także w mleku matki. Niestety Polska jest krajem, w którym mamy bardzo ograniczony dostęp do pełnego światła słonecznego, a ilości witaminy D w pokarmie kobiecym jest niewiele. Stąd stężenie witamy D w populacji ogólnej Polski w większości jest zbyt niskie. Z tego powodu wszyscy eksperci jasno wskazują, że zarówno noworodki, niemowlęta, jak i starsze dzieci i dorośli, powinny obowiązkowo suplementować witaminę D w dawce dostosowanej do wieku i masy ciała. Wcześniej wytyczne skupiały się na suplementacji od września do kwietnia, jednak obecnie suplementacja jest zalecana przez cały rok.

Witamina d – jaka dawka dla dziecka? Dawkowanie u dzieci

Obecne zalecenia wystosowano dla Polski i Europy Środkowej. Wg nich rekomendowane jest przyjmowanie odpowiedniej dawki witaminy D wg międzynarodowych jednostek IU dostosowanej do wieku dziecka. Inne dawkowanie jest zalecane noworodkom, a inne np. dzieciom powyżej 1 roku życia. Jak dawkować witaminę D w poszczególnych grupach wiekowych?

 

Wiek dziecka

 

Zalecana dobowa dawka wit. D3

Wcześniak urodzony przed 32. tygodniem ciąży 800 IU
Wcześniak urodzony w 32-36. tygodniu ciąży 400-600 IU
Noworodki (do 1. miesiąca życia) 400 IU
Niemowlęta do 6. miesiąca życia 400 IU
Niemowlęta w wieku 7-12 miesięcy 400-600 IU
Dzieci w wieku 1-11 lat 600-1000 IU
Nastolatkowie w wieku 11-18 lat 800-2000 IU
Dzieci otyłe 1600-4000 IU

Dawka witaminy D3 dla noworodka

Specjaliści rekomendują, aby witamina D3 była obowiązkowo suplementowana każdego dnia u wszystkich noworodków. Zalecana dawka to 400 IU (10 μg). Taka dawka jest wskazana zarówno dla noworodków karmionych piersią, jak i mlekiem modyfikowanym (w mleku kobiecym znajdują się niewielkie ilości witaminy D, ale w mleku modyfikowanym również występuje).

Dawka witaminy D3 dla wcześniaka

Inne zalecenia dotyczą suplementacji witaminy D3 u wcześniaków - dzieci urodzonych przedwcześnie - a także u noworodków hipotroficznych, czyli ze zbyt małą wagą urodzeniową. Dzieci urodzone przed 32. tygodniem ciąży powinny otrzymywać 800 IU witaminy D na dobę, natomiast wcześniaki urodzone między 32. a 36. tygodniem ciąży powinny suplementować 400-600 IU witaminy D, niezależnie od sposobu karmienia.

Dawka witaminy D3 dla niemowląt w wieku do 6. miesiąca

Niemowlęta do 6. miesiąca życia powinny otrzymywać taką samą dawkę witaminy D, co noworodki, czyli 400  IU (10 μg) na dobę, bez względu na sposób karmienia.

Dawka witaminy D3 dla niemowląt w wieku 7-12 miesięcy

Starsze niemowlęta - w wieku od 7. miesiąca życia do roczku, powinny przyjmować witaminę D od 400 do 600 IU na dobę (10–15 μg). Dawka powinna zależeć od tego, jaka jest podaż witaminy D w diecie (np. czy dziecko otrzymuje ją w pokarmach zawierających witaminę D, takich jak ryby, przetwory mleczne itd).

Dawka witaminy D3 dla rocznego dziecka

Dzieci po ukończeniu 12. miesiąca życia powinny otrzymywać od 600 do nawet 1000 IU witaminy D3 (15-25 μg), w zależności od dostarczania tej witaminy wraz z dietą. Jak pokazują badania, roczne dzieci mają nawet 6-krotnie większe zapotrzebowanie na witaminę D w stosunku do osób dorosłych w przeliczeniu na kilogram masy ciała.

Dawka witaminy D3 dla dzieci do 11. roku życia

Dawka witaminy D w przypadku dzieci do 11. roku życia jest taka sama, jak w zaleceniach dla rocznego dziecka, czyli 600-1000 IU w zależności od spożycia witaminy D wraz z dietą.

Dawka witaminy D3 dla młodzieży (11-18 lat)

Dzieci powyżej 11. roku życia - nastolatkowie - również wymagają regularnej suplementacji witaminy D. Zalecana jest dawka 800-2000 IU na dobę, w zależności od masy ciała i podaży witaminy D w diecie.

Dawka witaminy D3 dla dzieci otyłych

Dawka witaminy D3 powinna być także dostosowana do masy ciała dziecka. Dzieci otyłe potrzebują więcej witaminy D, dlatego w tej sytuacji należy suplementować witaminę D w dawce ustalonej przez lekarza. Wg ogólnych zaleceń, dzieci otyłe powinny przyjmować od 1600 do nawet 4000 IU witaminy D na dobę, w zależności od wieku i stopnia otyłości.

Przedawkowanie witaminy D u dziecka

Witamina D jest bardzo istotna dla zdrowia dziecka, ale jak każdy suplement, w nadmiarze może zaszkodzić. Należy przy tym nadmienić, że przedawkowanie jest znacznie mniej groźne od niedoborów. Nadmiar witaminy D może prowadzić u dzieci do wapnicy (zbyt wysokie stężenie wapnia we krwi), chorób układu kostnego, kamicy żółciowej, kamicy nerkowej, zaburzeń pracy serca.

Górne dopuszczalne dawki dobowe witaminy D3 dla dzieci wynoszą:

  • noworodki i niemowlęta - 1000 IU,
  • dzieci 1-10 lat - 2000 IU
  • młodzież 11-18 lat - 4000 IU.

Istotne jest, że powyższe dawki nie mają zastosowania, jeśli dziecko jest leczone z powodu niedoboru witaminy D. Nie należy na własną rękę ustalać dawki, tylko stosować się do zaleceń lekarza. Prawidłowy poziom witaminy D można w tej sytuacji uzyskać tylko, jeśli dawkę ustala specjalista.

Jaki preparat z witaminą D dla dzieci (suplement diety)?

Szczegółowo o wyborze witaminy D dla dzieci pisałam w osobnym artykule - zapraszam do lektury. W tym miejscu skrótowo wyjaśnię, że najlepiej jest sięgać po witaminę d, która jest oznaczona jako lek (na receptę) lub lek OTC (lek bez recepty). Jeśli preparat jest suplementem diety lub wyrobem medycznym, może z założenia mieć niższą jakość od leku, gdyż przechodzi znacznie mniej testów i jego wprowadzenie na rynek jest o wiele mniej rygorystyczne. Decydując się na lek, mamy większą gwarancję, że zawiera on rekomendowane dawki witaminy D w dziennej porcji. Szczególnie istotny jest wybór leku, a nie suplementu, w procesie leczenia niedoboru witaminy D.