Suplementacja kwasu foliowego - dlaczego jest ważna?

Suplementacja kwasu foliowego w ciąży

Niedobory kwasu foliowego u kobiety w ciąży to przede wszystkim ogromne ryzyko dla rozwoju płodu. Bez prawidłowej suplementacji będziesz się źle czuła, staniesz się osłabiona, ale to nic w porównaniu ze szkodami, jakie mogą powstać w rozwijającym się w Tobie dziecku – i to na całe życie.

Kiedy zacząć przyjmować kwas foliowy?

Suplementacja kwasem foliowym jest zalecania wszystkim kobietom w ciąży, ale również tym, które się o nią dopiero starają. Idealnie byłoby przyjmować tabletki z kwasem foliowym minimum 4 tygodnie przed zapłodnieniem. To dlatego, że niedobory tej witaminy z grupy B w pierwszych tygodniach rozwoju płodu mogą być szczególnie niebezpieczne. Choć foliany znajdziemy w pomarańczach, bananach, fasolce, marchewce, sałacie, brukselce - czy kapuście, sama dieta nie pokryje zapotrzebowania na nie kobiety ciężarnej. Dlaczego przyjmowanie go w postaci suplementów jest takie ważne?

Rola kwasu foliowego w ciąży

1. Kwas foliowy wpływa na rozwój układu nerwowego dziecka

Numer jeden i absolutnie najważniejszy! Kwas foliowy bierze udział we wzroście i tworzeniu się komórek płodu. Jest on również kluczowy w procesie rozwoju układu nerwowego. Niedobory kwasu foliowego mogą prowadzić do nieodwracalnych i tragicznych w skutkach wad wrodzonych. Wśród nich znajdują się: rozszczep kręgosłupa i towarzyszące mu wodogłowie, bezmózgowie, uszkodzenia układu moczowego, wady serca, rozszczep podniebienia, wargi i inne. Co to oznacza? Że dziecko może się urodzić niepełnosprawne, a tuż po porodzie - wymagać operacji ratujących życie lub nawet umrzeć.

Jak wygląda życie dziecka z rozszczepem kręgosłupa? Sprawdź u małego Oliwierka - http://jedenprocencik.pl/. Już jako niemowlę przeszedł on 7 operacji, a potem kolejne. Podczas każdej z nich rodzice umierali ze strachu. Zamiast biegać, grać w piłkę z rówieśnikami, Oliwier spędza nieomal każdy dzień przede wszystkim na ciężkich ćwiczeniach, rehabilitacji i walce o poprawę sprawności albo choć utrzymanie jej na stałym poziomie. To dobrze rozwinięty umysłowo, pełen radości z życia chłopiec zamknięty w niesprawnym ciele.

Chłopczyk z wodogłowiem i rozszczepem kręgosłupa
Oliwierka z rozszczepem kręgosłupa i wodogłowiem

2. Kwas foliowy wspiera wzrost płodu

To witamina odpowiedzialna za podział komórek i wzrost tkanek, dlatego przyjmowanie codziennej dawki kwasu foliowego jest kluczowe. Dzięki niemu Twoje dziecko będzie miało szansę zdrowo rosnąć i prawidłowo się rozwijać, by przyjść na ten świat w pełni ukształtowane, gotowe na spotkanie z rodzicami.

3. Kwas foliowy zapobiega niedokrwistości

Bardzo popularny problem kobiet w ciąży. Nawet, jeśli zawsze miałaś książkową morfologię, w ciągu tych 9 miesięcy możesz się spodziewać nietypowych wyników. Twój organizm poddany jest zupełnie nowemu doświadczeniu, jest obciążony i skupia swoją uwagę przede wszystkim na dziecku. Niedobory erytrocytów mogą być dla Ciebie niebezpieczne, a w konsekwencji również dla dziecka.

4. Kwas foliowy pomaga przyszłej mamie sprawnie funkcjonować

Niedobory kwasu foliowego poza anemią mogą przyczyniać się do gorszego samopoczucia kobiety, osłabienia, zmęczenia, rozdrażnienia, bólu głowy, zmniejszenia apetytu, zawrotów głowy, duszności. Jako przyszła mama powinnaś mieć jednak siłę, zdrowo się odżywiać, ruszać, dbać o siebie, maluszka i pozostałych członków rodziny.

Pamiętaj, że jeżeli chorujesz na coś przewlekle, przyjmujesz stale leki, powinnaś skonsultować suplementację kwasem foliowym oraz odpowiednią dawkę ze swoim lekarzem prowadzącym.