Jakie bajki dla 3-latka? Lista wartościowych i bezpiecznych tytułów

bajki dla 3-latka

Wybór bajek do oglądania dla dzieci jest ogromny. Warto przeanalizować dostępne tytuły i wybrać takie, które będą dla malucha wartościowe i bezpieczne. W poniższym artykule przedstawiamy bajki dla trzylatka, na które warto zwrócić uwagę.

Bajki dla 3-latka – co warto o nich wiedzieć?

Bajkowy świat jest dla naszego malucha niezwykle atrakcyjny. Kolorowe obrazy, zabawni bohaterowie i ich ciekawe przygody – to wszystko sprawia, że nasza pociecha bardzo angażuje się w oglądane animacje. W związku z tym ważne, aby to co ogląda nasze dziecko, niosło ze sobą pozytywne treści i było dostosowane do jego wieku i potrzeb.

Istotne jest więc, żeby bajki dla dzieci opowiadały o świecie, który otacza malucha lub o sytuacjach i wartościach, z którymi spotyka się na co dzień. Dodatkowo, jeśli produkcje te będą w prosty sposób tłumaczyły nawet trudniejsze zagadnienia, dziecko dzięki czasowi spędzonemu przed ekranem, wzbogaci swoją wiedzę i rozwinie naturalną ciekawość. W poznaniu świata pomogą też mu z pewnością bohaterowie, którzy w pewnym sensie będą do niego podobni. Podobni w swoich zachowaniach, radościach i zmartwieniach. Dzięki temu maluszkowi z łatwością przyjdzie identyfikować się z nimi i chcieć naśladować ich pozytywne zachowania.

Oczywiście, aby bajka spełniła wszystkie wymienione funkcje, musi być dostosowana do wieku i etapu rozwoju naszej pociechy. Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca, aby dzieci między 2. a 5. rokiem życia spędzały maksymalnie godzinę dziennie przed różnego rodzaju ekranami.

Przeczytaj więcej: Jak telewizja wpływa na niemowlaka? Czy niemowlę może oglądać bajki?

W związku z tym nasz trzylatek na maratony filmowe i kino akcji z szybkim tempem, scenami przemocy czy mrocznymi zagadkami, powinien jeszcze sporo poczekać. Póki co warto, aby tuląc pluszowego misia, oglądał produkcje dostosowane do swojego wieku.

Bajki dla trzylatka powinny przede wszystkim:

  • mieć odpowiednio spokojne tempo, dostosowane do możliwości kilkulatka;

  • nie zawierać scen przemocy;

  • posiadać w miarę prostą animację.

Bajki dla trzylatka – nasze propozycje

Agi Bagi

Ta polska produkcja w przystępny sposób przybliża dziecku zagadnienia związane ze środowiskiem i ekologią. Jej akcja toczy się na planecie w kształcie dysku. Po jednej stronie istnieje świat, który można porównać do naszej Ziemi. Zamieszkuje go plemię Agingów. Druga zaś strona – na której żyją Bagingi – to jakby nasze podziemie.

Animacja w prosty sposób ukazuje współdziałanie tych dwóch różnych światów, które są od siebie bardzo zależne. Maluch dowiaduje się, że nierozsądne działania po jednej stronie planety wpływają na jej drugą część. Uczy się więc postaw proekologicznych.

Ponadto w przystępny sposób poznaje świat przyrody i rządzące nim prawa.

Bajka posiada przyjazną grafikę i miłą dla ucha (także tego rodzicielskiego muzykę.

Bali

Opowieść o małej myszce o imieniu Bali, jej rodzinie i przyjaciołach.

Proste i przyjazne bajki dla 3-latka z serii Bali w przystępny sposób opowiadają maluchom o codziennych sytuacjach, problemach i sposobach ich rozwiązania.

Dinopociąg

Bajka przybliża prehistoryczny świat i żyjące w nim dinozaury. Dziecko oglądając ją, może wybrać się w podróż tytułowym pociągiem razem z rodziną Pteranodonów, do której należy także adoptowany przez nich Tyranozaur. W czasie wyprawy wszyscy poznają różne gatunki dinozaurów. Są więc zarówno te małe jak i duże, a także roślinożerne i mięsożerne.

Produkcja uwrażliwia malucha na świat przyrody i odkrywanie tajemnic. Poza tym pokazuje, że można się bardzo od siebie różnić, ale jednocześnie darzyć się szacunkiem i sympatią oraz wspólnie spędzać czas.

Dora poznaje świat

Bajka, dzięki której maluch może poznać angielskie słówka i zwroty.

Bohaterką animacji jest ośmioletnia dziewczynka Dora. Wraz z przyjaciółmi – wśród których najbliższą jest małpka Butek – poznaje świat podczas swoich licznych podróży. Dziewczynka rozwiązuje zagadki i udziela też pomocy tym, którzy jej w danym momencie potrzebują.

Bohaterka zwraca się do swoich małych widzów i zachęca również ich do aktywnego uczestnictwa w rozwiązywaniu zagadek.

Jej wysokość Zosia

Ten tytuł to opowieść o kilkuletniej Zosi – zwykłej dziewczynce, która została księżniczką. Było to możliwe dzięki temu, że jej mama wyszła za mąż za króla. Odtąd mała bohaterka zamieszkała wraz z nią, ojczymem i jego dziećmi na zamku.

Animacja opowiada o perypetiach Zosi, która codziennie uczy się tego, jak być prawdziwą księżniczką. Przekonuje się, że nie jest to łatwa sztuka. Dziewczynka jednak nie poddaje się. W nauce pomagają jej trzy specjalne wróżki.

Bajka z pewnością zaciekawi dziewczynki. W końcu która z nich nie chce zostać księżniczką?

Klinika dla pluszaków

Klinika dla pluszaków to bajka, której główną bohaterką jest kilkuletnia Dosia. Jej mama jest lekarzem, a ona sama zajmuje się pomaganiem swoim zabawkom w ich problemach zdrowotnych. Prowadzi więc tytułową klinikę dla pluszaków. Dba o nie, bada, stawia diagnozy i leczy.

Dosia i jej przyjaciele pokazują młodym widzom, czym jest szacunek, wyrozumiałość i tolerancja. Animacja w przystępny sposób zaprzyjaźnia też z badaniami i wizytami u lekarza.

Będzie z pewnością ciekawą propozycją dla tych wszystkich maluchów, które marzą o zostaniu lekarzem lub weterynarzem.

Przygody Adasia i Tosi

Sympatyczna bajka opowiadająca o perypetiach Adasia i Tosi. Tytułowi bohaterowie to dzieci, które codziennie odkrywają świat i uczą się czegoś nowego. Żyją w parku na wyspie i mają kilkoro przyjaciół, którzy towarzyszą im w ich przygodach.

Bajki dla trzylatka z serii Przygody Adasia i Tosi wzbogacają wyobraźnię i rozwijają kreatywność maluchów.

Na uwagę zasługuje tutaj jeszcze z pewnością dosyć oryginalna i jednocześnie bardzo prosta animacja.

Stacyjkowo

Bajki dla 3-latka z serii Stacyjkowo opowiadają o przygodach trzech małych ciuchci, które uczą się, aby w przyszłości zostać trzema dorosłymi lokomotywami.

Pierwsza z nich to Wilson – energiczna i ciekawa świata lokomotywa wielofunkcyjna, która uwielbia zabawę. Drugim bohaterem jest Bruno – ciekawska i silna ciuchcia do przewozu ciężkich ładunków. Ostatni z całej trójki to Koko – lokomotywa pasażerska przeznaczona do szybkiej jazdy i lubiąca w związku z tym wszelkie wyścigi.

Mali przyjaciele przeżywają różne przygody, w czasie których uczą się wiele o otaczającym ich świecie, doceniają siłę współpracy i znaczenie odpowiedzialności.

Animacja pełna turkotu, stukotu i buchania pary. Świetna propozycja dla małych miłośników kolei i wszystkiego, co porusza się po torach.