Na czym puszczać dzieciom bajki? Przydatne aplikacje

Mama z córką oglądają bajkę na tablecie

Dostęp do bajek jest obecnie znacznie ułatwiony dzięki nowoczesnym technologiom. W związku z tym niemal w każdym miejscu możemy oglądać bajki dla dzieci. Aplikacje, które nam to umożliwiają, stają się coraz popularniejsze. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Bajki dla dzieci – dawniej i dziś

Bajki nieodłącznie kojarzymy z dzieciństwem. Współcześnie ich wybór jest ogromny. Na nas jako rodzicach spoczywa odpowiedzialność za wybór tych najbardziej wartościowych oraz dostosowanych do wieku i aktualnego poziomu rozwoju naszego malucha.

Czasy, w których dzieci oglądały w telewizji jedną wieczorynkę przed kąpielą, minęły bezpowrotnie. Podobnie jak czasy, w których bajki odtwarzane były za pomocą rzutnika na białej ścianie lub prowizorycznym ekranie z prześcieradła. Obecnie rzutniki te ewentualnie kurzą się jeszcze na naszych strychach i w piwnicach. Dzieciom zaś pokazujemy je jedynie jako ciekawostkę muzealną.

Dzisiejsze szkraby mogą bowiem mieć dostęp do szerokiego repertuaru bajkowego przez całą dobę, a przygody swoich ulubionych bohaterów śledzić już nie tylko z kanapy ustawionej przed telewizorem. Bajki mogą oglądać na komputerze, tablecie czy smartfonie.

W związku z tym zarówno w podróży jak i w kolejce do lekarza mogą towarzyszyć nam bajki dla dzieci. Aplikacje, które umożliwiają ich oglądanie na wszystkich nowoczesnych ekranach, stają się coraz popularniejsze. Ich oferta rozszerza się z roku na rok. Producenci i firmy prześcigają się w ciekawych rozwiązaniach.

Poniżej przedstawiamy przydatne aplikacje, dzięki którym można oglądać bajki dla dzieci. Aplikacje te można pobrać na dowolne urządzenie typu smartfon czy tablet i dzięki temu animowane produkcje mieć zawsze pod ręką.

Oczywiście warto kontrolować czas spędzany przed ekranem przez nasze pociechy. Podobnie zresztą jak wyświetlane treści. Dobrze jest sprawdzać, czy oglądane są wyłącznie akceptowane przez nas bajki dla dzieci. Aplikacje, które prezentujemy poniżej, proponują w większości wiele ciekawych rozwiązań w zakresie kontroli rodzicielskiej.

Bajki dla dzieci – aplikacje

Netflix

Platforma Netflix oferuje specjalną sekcję dedykowaną dzieciom. Najmłodsi znajdą w niej produkcje dopasowane do swojego wieku. Serwis oferuje również funkcję kontroli rodzicielskiej, dzięki której dorośli mogą dokładnie śledzić, co ich dzieci oglądają. Mają też możliwość zablokowania konkretnych treści.

Aplikacja umożliwia ponadto pobranie konkretnych produkcji i późniejsze oglądanie ich w trybie offline, czyli bez dostępu do Internetu. Dzięki temu bajki mogą towarzyszyć maluchom także w czasie podróży bez ryzyka utraty zasięgu.

YouTube Kids

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć aplikacji, która dedykowana jest przede wszystkim dzieciom. Znaleźć w niej można mnóstwo bajek, programów i filmów dla najmłodszych. Aplikacja umożliwia zaawansowane wyszukiwanie pozwalające znaleźć treści odpowiednie do wieku malucha.

Twórcy pomyśleli również o rodzicach i ich spokoju. W opisywanej aplikacji mają oni bowiem pełną kontrolę nad treściami oglądanymi przez pociechy. Mogą wyznaczać konkretne dzienne limity spędzane przez dzieci przed ekranem. Mają również możliwość zablokowania treści, które uznają za nieodpowiednie.

Disney Plus

Co może bardziej kojarzyć się z bajkami dla dzieci niż Disney? Nie powinno więc nikogo dziwić, że platforma Disney Plus oferuje najmłodszym szeroki wybór ich ulubionych animacji. Maluchy znajdą tutaj zarówno produkcje dostępne wyłącznie na tej platformie jak i bajki znane i dostępne w wielu innych miejscach.

Warto wspomnieć również o bezpieczeństwie oglądania, dzięki łatwej w obsłudze kontroli rodzicielskiej. Dodatkowo istnieje możliwość ustawienia osobnego profilu dla dzieci.

HBO Max

Kolejna aplikacja to HBO Max, która umożliwia między innymi ustawienie profilu dedykowanego dla dziecka, nad którym jednak rodzic może sprawować pełną kontrolę.

Produkcje dla dzieci dostępne w tej aplikacji podzielone zostały na kategorie, w których proponowane treści dopasowane są do wieku młodego widza. Obejrzeć można tutaj między innymi takie animacje jak Strażak Sam, Tom i Jerry czy Scooby-Doo.

TVP VOD

Telewizja Polska również oferuje swoim młodym widzom aplikację, dzięki której mogą spędzać czas w towarzystwie bohaterów ulubionych bajek. Wyszukiwarka umożliwia odnalezienie bajek według kategorii wiekowej, rodzaju bohatera czy kolejności dodania produkcji do aplikacji. Przy każdej bajce można znaleźć jej opis, podział na sezony oraz streszczenia poszczególnych odcinków. Poza bajkami najmłodsi znajdą tutaj też filmy familijne, programy edukacyjne oraz przedstawienia teatralne.

Polsat Box Go

Kolejną aplikacją, która udostępnia wiele bajek dla dzieci, jest Polsat Box Go. Ciekawe propozycje dla siebie znajdą tutaj zarówno maluchy jak i starszaki. Produkcje zostały pogrupowane właśnie między innymi ze względu na grupy wiekowe – dla młodszych i starszych dzieci. Obejrzeć można tutaj tak popularne animacje jak Było sobie życie, Bing, czy Dinopociąg.

Player

Serwis Player oferuje bogaty wybór programów dla dzieci, w tym bajek. Propozycje dla siebie znajdą tutaj zarówno kilkulatki jak i nastolatki. W repertuarze nie brakuje takich klasyków jak Bob Budowniczy, Świnka Peppa, Masza i Niedźwiedź czy Toy Story.

Amazon Prime Video

Obszerną ofertę bajek milusińscy znajdą również w aplikacji Amazon Prime Video. Mogą tutaj obejrzeć takie produkcje jak Madagaskar, Clifford, Tomek i przyjaciele, Minionki czy Świnka Peppa. Aplikacja posiada również kontrolę rodzicielską. Pozwala więc dorosłym sprawdzać, co oglądają ich pociechy i blokować ewentualne treści, które uznają oni za nieodpowiednie.

WP Pilot

Ostatnią z prezentowanych aplikacji umożliwiających odtwarzanie między innymi bajek dla dzieci jest WP Pilot. Repertuar, proponowany tutaj dla szkrabów, jest również dosyć szeroki. Psi Patrol, Kung Fu Panda, Wojownicze Żółwie Ninja – to tylko niektóre znane tytuły.