Bajki dla 2-latka – początek przygody z oglądaniem
Zgodnie z zaleceniami Amerykańskiej Akademii Pediatrii oraz Światowej Organizacji Zdrowia dzieci mogą bezpiecznie zacząć oglądać bajki i korzystać z ekranów nowoczesnych urządzeń w wieku 2 lat. Nie oznacza to jednak, że nasz maluch od razu po drugich urodzinach może na długie godziny wygodnie zapaść się w kanapie przed telewizorem z pilotem w ręku i opakowaniem popcornu obok. Wspomniane normy mówią bowiem wyraźnie o maksymalnej dawce godziny dziennie przed ekranem w przypadku dzieci między 2. a 5. rokiem życia.
Jako rodzice, którzy najlepiej przecież znają swoje dziecko, jesteśmy odpowiedzialni za właściwy dobór repertuaru dla niego. Ponadto sami musimy zdecydować, ile czasu jednorazowo pociecha spędzi przed ekranem. Powinniśmy również od czasu do czasu obserwować jej zachowanie w trakcie seansu jak i po nim. Będziemy wówczas mogli ocenić, czy bajki dla dwulatka, na które się zdecydowaliśmy, są dla niego rzeczywiście odpowiednie.
Wybierając bajki dla 2-latka musimy przede wszystkim zwracać uwagę na to, czy mają one spokojne tempo akcji, za którym bez problemu nadąży nasza pociecha. Oczywiście powinniśmy także unikać fabuły, w której pojawia się przemoc i niewłaściwe zachowania. Nasz maluch może bowiem później chcieć je naśladować.
Zastosowanie się do powyższych zasad sprawi, że czas spędzony przed ekranem będzie dla naszego dziecka miłym urozmaiceniem dnia. Dla nas zaś stanie się upragnioną chwilą odpoczynku i nabrania sił.
Zanim jednak w naszej kuchni zaszumi ekspres, a my będziemy mogli w spokoju delektować się aromatem i smakiem gorącej kawy, uważnie zapoznajmy się z poniższym zestawieniem. Zaprezentowane zostały w nim wartościowe i bezpieczne bajki dla 2-latka.
Bajki dla dwulatka – lista wartościowych i bezpiecznych tytułów
Poniższa lista jest oczywiście wyborem subiektywnym. Stanowi jedynie propozycję, którą każdy rodzic powinien ewentualnie dostosować do swojego dziecka. Zaproponowane tytuły zostały ułożone w kolejności alfabetycznej.
Przeczytaj także: Bajki dla dzieci – wpływ na organizm, rekomendowany wiek
Bing
Bajka opowiada o przygodach sympatycznego królika o imieniu Bing, który jest przedszkolakiem. Jego opiekunem jest Floop. W bajce poznajemy też przyjaciół królika. Animacja w prosty sposób porusza tematykę codziennych czynności jak również emocji. Tłumaczy dziecku, czym są i uczy ich nazywania.
Ciekawski George
Głównym bohaterem bajki jest małpka o imieniu George. Jest sympatyczna i – na co wskazuje tytuł – ciekawska. W trakcie swoich przygód poznaje ludzi i zwierzęta oraz odwiedza interesujące miejsca. Dzięki bajce dziecko zdobywa wiedzę na temat otaczającego świata. Uczy się o różnych przedmiotach czy zawodach.
Dzielny lew Eryk
Eryk jest małym lwem, który czasami boi się różnych sytuacji. Bajka pokazuje dziecku, że strach ma jedynie wielkie oczy. Porusza temat wielu nowych zdarzeń, które może na swojej drodze spotkać maluch. Oswaja z nimi i dzięki temu zmniejsza strach. Animacja pokazuje dziecku, że ma prawo obawiać się wydarzeń czy miejsc, których nie zna.
Marta mówi
Bajka opowiada o życiu psa Marty i rodziny, u której mieszka. Główna bohaterka nie jest do końca zwyczajnym psem, ponieważ umie mówić. Umiejętność tę zdobyła dzięki zjedzeniu zupy literowej. Przydarzają jej się w życiu różne zabawne i pouczające sytuacje. Dzięki bajce dziecko może nauczyć się nowych słów, ponieważ kiedy pojawia się w niej jakieś trudniejsze słowo, to jest ono w prosty sposób wyjaśniane.
Raa Raa, mały, hałaśliwy lew
Głównym bohaterem bajki jest tytułowy lew Raa Raa. Jak wskazuje tytuł – jest on mały i hałaśliwy. Żyje w dżungli razem ze swoimi przyjaciółmi. Jest wśród nich zebra, małpa, żyrafa, krokodyl i słoń. Animacja poprzez zabawy słowne zachęca dziecko do mówienia i naśladowania różnych dźwięków.
Świat małego Ludwika
Jest to prosta bajka o minimalistycznej grafice. Nie ma tu rozbudowanej i szybkiej akcji. Jest więc idealną propozycją dla najmłodszych dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z oglądaniem. Bajka w prosty sposób przedstawia maluchom otaczający je świat i jego poszczególne elementy.
Wyspa Puffinów
Kolejną proponowaną bajką o delikatnej animacji i spokojnej akcji są przygody maskonurów zamieszkujących małą wyspę. Głównymi bohaterami jest rodzeństwo Oona i Baba. Razem ze swoimi przyjaciółmi bawią się i poznają świat. Bajka mówi o tym, jak ważna i piękna jest przyjaźń.
Bajki dla 2-latka i zasady ich oglądania
Podczas wprowadzania naszego malucha w kolorowy świat bajek warto pamiętać o tym, że niewłaściwie dobrany repertuar może negatywnie odbić się na psychice dziecka, jego rozwoju i spokojnym śnie.
Należy również mieć na uwadze kilka zasad, dzięki którym goszczące na naszych ekranach bajki dla dwulatka, oglądane będą przez naszego malucha w sposób rozsądny i bezpieczny:
-
ustalmy wcześniej limit oglądania, którego będziemy przestrzegać;
-
zachęcajmy dziecko do rozmów o tym, co zobaczyło na ekranie;
-
nie traktujmy oglądania bajek jako sposobu na łatwe nakarmienie czy uspokojenie dziecka, a także jako systemu kar i nagród;
-
nie proponujmy oglądania bajek wieczorem przed snem, ponieważ mogą one utrudniać zasypianie;
-
kształtujmy w dziecku właściwe nawyki związane z oglądaniem i bądźmy dla niego w tym zakresie najlepszym przykładem;
-
wzbudzajmy w dziecku naturalną ciekawość i zainteresowanie światem rzeczywistym i uczmy traktować bajki jedynie jako krótkie urozmaicenie codzienności.