Zabawy dla rocznego dziecka – co robić z dzieckiem w domu?

roczne dziecko bawi się klockami

Zabawy dają dziecku możliwość rozwoju, są okazją do śmiechu i wzmocnienia więzi z rodzicami. Bardzo często maluch nie potrzebuje do nich drogich zabawek, od których uginają się sklepowe półki. Wystarczy kreatywność opiekunów i przedmioty codziennego użytku. Poniżej nasze propozycje na zabawy dla rocznego dziecka.

Zabawy dla roczniaka – zabawki ze sklepu kontra przedmioty codziennego użytku

Wielu młodych rodziców często ulega reklamom, namowom i sugestiom. Obdarowuje swoje dziecko wieloma kolorowymi, grającymi, piszczącymi i mrugającymi zabawkami. Wierzy, że są one niezbędne do rozwoju, zapewnią maluszkowi dużo radości i zajmą go na długo.

Jednak większość gadżetów, po początkowej fascynacji nimi, trafia do ostatniego pojemnika na górnej półce regału, aby czekać tam na ewentualne wycieranie kurzu. Tymczasem ciekawski szkrab wyciąga z najniższej kuchennej szuflady metalową pokrywkę. Zajmuje się nią z radością o wiele dłużej niż wielofunkcyjnym pianinkiem sensorycznym rozwijającym zmysł muzyczny i małą motorykę…

W związku z tym warto wykorzystać naturalną chęć poznawania przez malucha jego najbliższego otoczenia. Skorzysta na tym domowy budżet, a niejednokrotnie również słuch rodziców zmęczony głośnymi melodiami wydawanymi przez większość dziecięcych zabawek.

Już rocznemu dziecku rodzice są w stanie zaproponować wiele kreatywnych zajęć w domu. Maluszek w tym wieku coraz chętniej poznaje swoje miejsce zamieszkania. Dzięki nabytej już umiejętności przemieszczania się – na dwóch lub czterech kończynach – jest w stanie samodzielnie dotrzeć w każdy zakamarek domu. Bez oporów zagląda do każdej szafki i szuflady. Sprawdza, jakie tajemnice skrywa deska sedesowa i kosz na śmieci.

Małego odkrywcy z takim nastawieniem nie trzeba będzie szczególnie zachęcać do zabaw z wykorzystaniem wielu przedmiotów codziennego użytku.

Zabawy dla rocznego dziecka – nasze propozycje

Poniżej prezentujemy pomysły na kreatywne zabawy dla małego dziecka (roczniaka) w domu. Proponowane formy spędzania czasu nie wymagają dużego nakładu kosztów i pracy. Przynoszą natomiast mnóstwo radości całej rodzinie. Przyczyniają się do rozwoju malucha. Zachęcają go do jeszcze bardziej śmiałego odkrywania świata – zarówno tego w najbliższych mu czterech ścianach jak i tego na zewnątrz.

Należy przy tym pamiętać, że zajęcia te powinny zawsze odbywać się pod czujnym okiem osoby dorosłej.

Tor przeszkód

Ciekawa zabawa dla rocznego dziecka, zarówno tego, które już chodzi jak i tego poruszającego się jeszcze na czworakach. Do tego zajęcia można użyć przede wszystkim poduszek i koców. Jako przeszkody mogą służyć również niskie pufy.

Interesującą odmianą toru przeszkód może być ścieżka sensoryczna. Wystarczy ułożyć na podłodze (najlepiej przykrytej dywanem lub wykładziną) materiały i przedmioty o różnej fakturze, a dziecku zdjąć skarpetki. Spacer po miękkim i puchatym szaliku, gładkim kartonie, piankowej karimacie czy gumowej macie do kąpieli z wypustkami pozwoli rozwinąć zmysł dotyku.

Taniec

Maluszki uwielbiają muzykę, szczególnie tę wesołą i dostosowaną do swojego wieku. Warto włączyć to zainteresowanie do zabawy dla roczniaka. Można pląsać w rytm ulubionych kawałków. Dziecko ze swej natury skłonne do naśladowania, będzie z pewnością starało się na swój sposób i swoje możliwości powtarzać ruchy dorosłego. Nawet szkrab, który jeszcze nie chodzi, ale już potrafi stać opierając się o meble, podejmie z pewnością taneczne próby.

Domowa orkiestra

Muzyki można nie tylko słuchać i w jej rytm tańczyć. Można ją przecież także samodzielnie tworzyć. Nie trzeba do tego wcześniej odwiedzać specjalistycznego sklepu z instrumentami. Tych mamy bowiem w naszym domu pod dostatkiem. Wystarczy się tylko dobrze rozejrzeć.

Prawdziwym skarbcem jest pod tym względem kuchnia ze swoimi łyżkami, pokrywkami, miskami, garnkami i deskami. Uderzanie najpierw metalową, a następnie drewnianą łyżką w kilka różnych „instrumentów” pozwoli maluchowi usłyszeć różne rodzaje dźwięków. Po licznych próbach i odkryciach mały muzyk będzie miał szansę zagrać prawdziwy koncert.

Sortowanie, przekładanie, ustawianie

Wszelkie kubki, pojemniki, kartony, miski i doniczki cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem małych dzieci. Można więc włączyć kilka tego rodzaju przedmiotów do zabawy dla rocznego dziecka i zapewnić maluszkowi długie minuty rozrywki.

Najpierw sama możliwość ich oglądania, przekładania i ustawiania będzie niewątpliwą frajdą. Następnie warto podpowiedzieć dziecku, że może do tych wszystkich pojemników wrzucać i przekładać między nimi swoje zabawki lub przedmioty codziennego użytku takie jak klamerki czy łyżeczki.

Sensoryczne niespodzianki

Przedmioty ze sklepu z artykułami gospodarstwa domowego wraz z elementami garderoby i przyborami kuchennymi mogą służyć do rozwijającej zabawy sensorycznej. Wystarczy do materiałowego woreczka lub kartonu z dziurką wyciętą na rękę dziecka włożyć gąbki, druciaki, rękawicę do masażu, ciepły szalik, wiosenną apaszkę, drewnianą łyżeczkę i co jeszcze tylko przyjdzie rodzicom do głowy. Ważne, aby przedmioty te miały jak najbardziej zróżnicowaną fakturę i kształt.

Niewątpliwą atrakcją będzie dla dziecka włożenie rączki do tak stworzonego skarbca. Dotykanie, badanie oraz późniejsze wyciąganie i oglądanie poszczególnych elementów będzie świetną zabawą sensoryczną. Ponadto da możliwość poznania nowych przedmiotów i rodzajów materiałów, z jakich zostały wykonane.

Zabawy przy użyciu rączek

Idealnym pomysłem na zabawy dla rocznego dziecka będą wszelkie zajęcia z użyciem jego własnych rączek oraz rąk opiekuna. Do znanej już pewnie maluchowi zabawy „kosi kosi łapci” warto dołączyć kolejne. Opowiadanie i pokazywanie tego, jak idzie rak-nieborak, a sroczka ważyła kaszkę, przyczyni się z pewnością do radosnych śmiechów i pisków.

Papier, dużo papieru

Zwykłe kartki papieru, stare gazety i foldery reklamowe mogą być świetnym pomysłem na zabawy dla roczniaka. Ich rwanie i gniecenie da maluszkowi mnóstwo frajdy i będzie okazją do ćwiczenia sprawności małych rączek.

Zobacz także: