Ciekawe zabawy dla 4-latka w domu

dziewczynka bawis ię ciastoliną

Czterolatek jest bardzo ciekawy świata. Niemal nieustannie przebywa w ruchu i zadaje mnóstwo pytań. Interesujące zabawy dla 4-latka to takie, w których nie musi on siedzieć w miejscu lub zdobywa nową wiedzę o otoczeniu.

Jakie jest czteroletnie dziecko?

Czterolatek nie jest już nieporadnym maluszkiem, który na każdym kroku potrzebuje obecności i pomocy rodziców. To szkrab, który radzi już sobie z podstawowymi czynnościami, jest coraz sprawniejszy, a jego zasób słów powiększa się z dnia na dzień.

„A dlaczego?” – to pytanie, które codziennie setki razy słyszą rodzice czterolatka. Maluch w tym wieku jest niesamowicie zainteresowany wszystkim, co go otacza. Swoją ciekawość oraz potrzebę kontaktu z drugim człowiekiem zaspokaja właśnie poprzez zadawanie pytań.

Wiek czterech lat to również okres buntu i wyrażania swojego zdania. Dziecko jest coraz bardziej samodzielne i pewne siebie. Często bywa nieposłuszne i niegrzeczne. Nie słucha poleceń i używa brzydkich słów. Niszczy zabawki i inne przedmioty. Kopie, bije, pluje. Jest uparte. Chce za wszelką cenę zwrócić na siebie uwagę. Sprawdza też, gdzie są granice, których nie będzie mogło przekroczyć. Okiełznanie czterolatka to często dla rodziców prawdziwe wyzwanie.

W tym czasie maluchem targają bardzo silne emocje. Potrafi błyskawicznie ze stanu pełnej euforii i śmiechu przejść do histerycznego płaczu. Czasami dopadają go różne lęki. Miewa napady złości i bywa nieprzewidywalny.

Z drugiej strony maluch w tym wieku potrafi już być opiekuńczy, empatyczny i wrażliwy. Uwielbia też być chwalony i znajdować się w centrum uwagi.

Jest niesamowicie ruchliwy. Biega, skacze, omija przeszkody, wspina się. Siedzenie w miejscu zdecydowanie nie jest w jego stylu.

Zabawy dla czterolatka – nasze propozycje

Poniżej prezentujemy ciekawe zabawy dla dzieci w wieku 4 lat. Będzie trochę tajemnic, zagadek i eksperymentów. Poza tym proponujemy zajęcia związane z szeroko rozumianą modą oraz muzyką i majsterkowaniem. Każdy maluch – bez względu na swoje zainteresowania – powinien znaleźć tu coś dla siebie.

Zabawy dla 4-latka – zagadki, zgadywanki, tajemnice

Zagadki to coś, co maluchy wprost uwielbiają. W związku z tym spędzanie czasu na poszukiwaniu skarbów i zgadywankach to interesujące zabawy dla czterolatka.

Poszukiwanie skarbów

Do tej zabawy wystarczy kartka papieru, ołówek i odrobina kreatywności. Należy najpierw ukryć pewien skarb (zabawkę lub smakołyk) w jakimś zakamarku domu. Następnie trzeba narysować mapę przedstawiającą drogę do jego odnalezienia.

Po drodze na małego poszukiwacza mogą czekać dodatkowe zadania i wskazówki. Poszukiwanie skarbu według mapy z pewnością zajmie malucha na dłuższy czas.

Zgadywanki

Każdy uczestnik tej zabawy ma za zadanie wybrać sobie jeden przedmiot z otoczenia i krótko go opisać pozostałym osobom. Oni natomiast muszą odgadnąć o jaki przedmiot chodzi. Mogą zadawać pytania, które przybliżą ich do rozwiązania zagadki.

Naśladowanie

Czterolatki lubią i potrafią naśladować już wiele odgłosów zarówno zwierząt jak i innych dźwięków. Tę umiejętność mogą wykorzystać do kolejnej zabawy dla 4-latka polegającej na naśladowaniu różnych zjawisk i zwierząt.

Każdy uczestnik wybiera sobie coś, co będzie chciał naśladować, a pozostali muszą odgadnąć, jaki dźwięk słyszą. Do wyboru jest mnóstwo możliwości, w tym między innymi: wiatr, burza, szum wody oraz pies, kot czy krowa.

Zabawy dla czterolatka – eksperymenty

Dziecko w wieku 4 lat to już uważny obserwator, którego ciekawi i intryguje wiele zjawisk. Wato wykorzystać to zainteresowanie i zaproponować maluchowi pierwsze spotkania z nauką. Proste eksperymenty dla dzieci z pewnością zainteresują małego naukowca i dadzą mu wiele radości.

Rzeżucha na parapecie

Najprostszy eksperyment, na którego efekty trzeba jednak długo czekać, to zasianie czegoś w doniczce na okiennym parapecie. Najlepiej, jeśli na początek przygody z ogrodnictwem będzie to rzeżucha. Jest ona niezbyt wymagająca, więc istnieje duża szansa zebrania plonów.

Maluch może aktywnie uczestniczyć w sianiu oraz podlewaniu i doglądaniu roślinek. Obserwowanie kiełkowania i wzrostu będzie dla niego ciekawym doświadczeniem. Natomiast efekt końcowy – wspaniałą nagrodą za pracę i cierpliwość.

Kręci się czy się nie kręci?

To prosty eksperyment, do którego potrzebne są dwa jajka – jedno surowe, a drugie ugotowane. Teraz wystarczy zakręcić jajkami. To surowe nie będzie chciało się kręcić, natomiast ugotowane zatańczy piękne piruety.

Balon, który sam się nadmucha

Ten eksperyment wymaga odrobiny więcej przygotowań. Potrzebny jest balon, pusta butelka, soda oczyszczona i ocet. Do butelki należy wlać ocet, a do balonu wsypać sodę oczyszczoną. Następnie trzeba nałożyć balon na szyjkę butelki. W wyniku połączenia sody i octu powstaje dwutlenek węgla, który napełnia balon.

Ten prosty eksperyment to ciekawy przykład zabawy dla 4-latka. Wzbudzi zachwyt i rozbudzi ciekawość.

Ubraniowy zawrót głowy, czyli zabawy dla 4-latka

Kolorowe ubrania i dodatki w wielu zestawieniach i wersjach to nie tylko domena światowych projektantów mody. To również tematyka bliska maluchom i wbrew pozorom – nie tylko dziewczynkom. Warto wykorzystać to zainteresowanie w czasie zabawy. Dużo śmiechu gwarantowane.

Pokaz mody

Do tej zabawy dla czterolatka wystarczy kilka ubrań i dodatków zarówno z szafy malucha jak i jego rodziców. Przez środek pokoju można nawet przeprowadzić profesjonalny wybieg, a wzdłuż niego ustawić krzesła dla publiczności. Modelem może zostać oczywiście maluch.

Co tutaj nie pasuje?

Ubrania można wykorzystać również do ćwiczenia przez dziecko spostrzegawczości. Należy wybrać na przykład trzy sztuki garderoby, ale w taki sposób żeby dwie z nich do siebie pasowały, natomiast trzecia z jakiegoś powodu już nie. Można dobrać taki zestaw pod względem kolorystycznym lub pór roku, na przykład zimowa czapka i szalik, a do tego krótkie spodenki. Zadaniem dziecka jest wskazać, który element nie pasuje do pozostałych.

Skarpetkowy teatrzyk

W każdym domu znajdą się jakieś przetarte i dziurawe skarpetki. Zamiast je wyrzucać można zmienić je w aktorów teatralnych, a dokładniej w pacynki. Wspólne szycie, robienie oczu z guzików i włosów z włóczki oraz późniejsze odgrywanie przedstawienia, będzie okazją do śmiechu i dobrej zabawy.

Zabawy dla czterolatka – muzykowanie lub majsterkowanie

Rytm

Czterolatek jest już uważnym słuchaczem. Zabawa polegająca na naśladowaniu przez niego rytmu wygrywanego przez inną osobę to świetne ćwiczenie i przy okazji mnóstwo zabawy. Rytm można wystukiwać nawet na meblach. Można jednak wcześniej do takiego muzykowania się przygotować i zrobić kilka prostych instrumentów takich jak bębenek czy grzechotki.

Majsterkowanie

Naśladowanie drobnych prac remontowych, posługiwanie się śrubokrętem i wkręcanie nim prawdziwych śrub może być dla czterolatka prawdziwą frajdą. Jako materiał do takich prac świetnie sprawdzi się kawałek styropianu. Można w nim majsterkować do woli, oczywiście pod czujnym okiem rodzica.