Jakie ćwiczenia dla kobiet w ciąży są odpowiednie?

Ciąża to szczególny czas. Przyszła mama musi wtedy wyjątkowo dbać o swoje zdrowie, stosując zbilansowaną dietę i troszcząc się o formę fizyczną. Trening w ciąży przynosi wiele korzyści zarówno kobiecie, jak i dziecku, np. zmniejsza bóle kręgosłupa czy ryzyko zachorowania na cukrzycę ciążową. Dlatego, jeżeli lekarz nie widzi przeciwwskazań do aktywności fizycznej, nie warto z niej rezygnować w tym okresie. Jakie ćwiczenia są odpowiednie dla kobiet w ciąży? Podpowiadamy.

Ćwiczenia dla kobiet w ciąży – 1 trymestr

Kobiety, które planują wykonywać jakiekolwiek ćwiczenia w ciąży, powinny najpierw skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym. Specjalista oceni, jaki rodzaj, a także intensywność treningów będzie bezpieczny dla przyszłej mamy i jej dziecka. Jeśli istnieją przeciwwskazania takie jak na przykład choroby serca, płuc czy niewydolność szyjki macicy, ginekolog może nie wyrazić zgody na niektóre formy aktywności fizycznej. Z tego powodu rozpoczęcie treningów, a także suplementacji, nawet produktów takich jak witaminy dla kobiet w ciąży wcześniej należy skonsultować ze specjalistą.

W pierwszym trymestrze zdrowej ciąży warto postawić na wolniejsze ćwiczenia, które nie wymagają od kobiety nadmiernego napinania mięśni prostych brzucha. Warto już w tym czasie zacząć ćwiczenia mięśni dna miednicy. Najlepsze aktywności w pierwszym trymestrze to spacery, pierwsze wędrówki, pływanie i joga. Warto w tym czasie zacząć również ćwiczenia oddechowe, relaksację i medytację.

Ćwiczenia dla kobiet w ciąży – 2 trymestr

W drugim trymestrze, czyli około 14 tygodnia zazwyczaj poprawia się samopoczucie kobiety. W tym czasie zaczyna się uwydatniać również brzuch. Dlatego warto skupić się na ćwiczeniach mięśni, które odpowiadają za utrzymanie prawidłowej postawy. W tym czasie spacery, pływanie czy joga nadal są zalecane, można jednak poszerzyć repertuar swoich aktywności o ćwiczenia na piłce, jazdę na rowerku stacjonarnym czy aqua aerobik.

Ćwiczenia dla kobiet w ciąży – 3 trymestr 

W trzecim trymestrze zdrowej ciąży ćwiczenia powinny skupiać się przede wszystkim na poprawie elastyczności ciała, odciążeniu stawów i kręgosłupa, a także relaksacji. W tym okresie warto zmniejszyć intensywność ćwiczeń. Najlepiej przeprowadzać trening w pozycji siedzącej, ponieważ na stojąco lub leżąco możemy zbyt mocno obciążyć swój organizm. Warto kontynuować ćwiczenia na piłce, a także postawić na spokojne, rozluźniające i relaksacyjne treningi wzmacniające rozciągnięte mięśnie. W trzecim trymestrze należy wyeliminować ćwiczenia, które angażują tłocznię brzuszną, a w szczególności mięśnie proste brzucha, ponieważ takie ruchy mogą wywołać skurcze.

Wpis gościnny