Wycinanki z papieru - sposób na niepogodę!

Wycinanki z papieru

W czasach, gdy wszyscy mamy w domu komputery, konsole i telewizory, zabawy plastyczne niestety nieco odeszły w zapomnienie. To wielka szkoda! Nawet nie wiecie, jakie cuda można wyczarować z... kartki papieru. Może więc warto nabyć kilka różnych rodzajów wycinanek i puścić wodzę fantazji, gdy za oknem pogoda nie zachęca do spacerów? Być może uda nam się stworzyć coś pięknego i nietuzinkowego, co z dumą podarujemy bliskiej osobie lub przyozdobimy tym komodę w sypialni? W zabawę kolorowym papierem warto zaangażować również dzieci - dzięki temu pomożemy im w rozwijaniu wyobraźni, skłonimy do robienia czegoś bardziej kreatywnego, niż oglądanie bajek i w ciekawy sposób spędzimy z nimi czas. Więc jak? Nożyczki w dłoń i do dzieła!

Wszystkie artykuły plastyczne, które omawiamy dostępne są w sklepie Kolorowy Zeszyt. Wpadnijcie do nas na kolorowy-zeszyt.pl po jeszcze więcej inspiracji!

Papierowe zabawy z dzieckiem

Ja ze swojego dzieciństwa pamiętam jedynie dość nudne bloki papierów kolorowych, ot zwykłe kartki, tyle że w różnych kolorach, natomiast teraz możemy natknąć się na prawdziwe cudeńka: papier brokatowy, holograficzny, z tematycznymi nadrukami i różnymi wzorami. To daje nam ogromne pole do popisu! Papier jest tak wdzięcznym tworzywem, że możemy zrobić z niego niemalże wszystko. Jeśli chcemy, aby dziecko brało udział w zabawie, wymyślmy może na początek coś łatwego, np. zakładkę do książki. Można zachęcić malucha, by z okazji zbliżających się świąt wykonał zakładki do książek dla swoich ukochanych dziadków. Wystarczy, że wytniemy prostokąt z tektury lub kartki technicznej, a dziecko następnie oklei go według własnego uznania. Na koniec przyozdóbmy jeden z rogów zakładki kolorowym sznureczkiem lub frędzelkiem i brzdąc może ją wręczyć w prezencie. Myślę, że niejedną babcię ucieszy i rozczuli taki podarunek!

Kolejną kreatywną zabawą papierem, w którą możemy zaangażować dziecko, jest oklejanie słoików wycinanką samoprzylepną. Dzięki temu stworzymy nietuzinkowy kubek na długopisy albo świecznik, w którym umieścimy tealighta. Do oklejania kubka na długopisy warto wykorzystać papierowe wycinanki dla dzieci z nadrukami przedstawiającymi bajkowych bohaterów lub zwierzątka, a świecznik będzie się pięknie prezentował, gdy okleimy go wycinanką holograficzną. Założę się, że tworzenie takiej ozdoby będzie niezłą frajdą dla naszej pociechy!

Nożyczki do wycinanek
Nożyczki do wycinanek
Przyboty potrzebne do wycinanek z papieru
Przyboty potrzebne do wycinanek z papieru

Bardzo ciekawą i rozwijającą dziecięcą wyobraźnie zabawą z papierem jest również wszystkim znana wydzieranka. Do jej wykonania nie używamy nożyczek i nie dbamy o to, by wydrzeć z papieru idealny kształt. Potrzebujemy jedynie kleju w sztyfcie, kolorowej wycinanki, ołówka i kartki A4. Należy ołówkiem narysować na kartce kontur np. motyla/psa/domu, a następnie wykleić go strzępami wycinanki. Możemy użyć również resztek kolorowego papieru, które zostały nam z poprzednich zabaw - dzięki temu nic się nie zmarnuje. Wydzieranka oprócz tego, że jest niezmiernie kreatywnym zajęciem, paradoksalnie rozwija również poczucie estetyki u dziecka, bowiem musi się ono zastanowić, gdzie i jak przykleić dany fragment wycinanki, by praca ładnie wyglądała, a strzępki nie wyjeżdżały poza kontury rysunku. Taką zabawę z papierem zwykle dziecko poznaje już w przedszkolu, bo nie wymaga używania ostrych przedmiotów i maluchy chętnie się w nią angażują.

Jak jeszcze można wykorzystać wycinankę?

Aby przyozdobić dziecięcy pokój, możesz spróbować wyciąć ludziki z papieru. Taka girlanda świetnie prezentuje się nad biurkiem lub na drzwiach. Wcale nie jest to takie trudne, jak się wydaje.

Jak zatem zrobić wycinankę z papieru? Już tłumaczę!
1. Złóż kartkę papieru na równe zakładki.
2. Narysuj kształt ludzika tak, by jego rączki przylegały do krawędzi zakładki (jedna z rąk musi znajdować się w miejscu zgięcia kartki).
3. Wytnij i... gotowe!

Oprócz ludzików z papieru, możesz w ten sam sposób wykonać girlandę złożoną z choinek lub serduszek.

Poza girlandą, z papieru wytniesz również urocze śnieżynki, które będą się pięknie prezentować w oknie w czasie zimy. Możesz użyć do tego zwykłego bloku rysunkowego lub zaszaleć i wybrać połyskującą, brokatową lub holograficzną wycinankę - ta zaś cudownie odbija promienie słońca. Do kompletu wytnij od razu błyszczące gwiazdki i poprzyklejaj je w pokoju swojej pociechy!

Wycinanka może służyć również jako tworzywo z którego wykonasz... kwiaty! A kwiatowych wzorów jest multum: przestrzenne papierowe tulipany i żonkile nabite na patyczek lub drucik pomalowany na zielono będą się ciekawie prezentować w wazoniku, trójwymiarowe lilie upiększą wnętrze urodzinowej laurki, a papierowy słonecznik wetknięty w doniczkę z kwiatkiem ożywi wnętrze. Papierowe kwiaty z wycinanki możesz ozdobić koralikami, wstążeczkami, tiulem, brokatem czy diamentowymi naklejkami - będą jeszcze ciekawsze!

Wycinanki z papieru - kwiaty
Wycinanki z papieru - kwiaty
Wycinanki z papieru - kwiaty
Wycinanki z papieru - kwiaty

Mało kto wie, że z papieru można zrobić również zabawki. Brzmi interesująco, prawda?

Najprostszą do wykonania zabawką z papieru jest wiatrak. Potrzebujemy:

  • kolorowej kartki a4 (również są wycinanki w tym rozmiarze!),
  • pinezki,
  • kleju w sztyfcie,
  • patyczka,
  • kawałka tekturki,
  • nożyczek.

Kartkę składamy po skosie w taki sposób, aby połączyć dłuższy bok z krótszym, następnie odcinamy nadmiar papieru i rozkładamy arkusz. Powstały kwadrat składamy rogami do środka, w efekcie czego powstają dwie przecinające się po środku kwadratu linie. Przecinamy figurę wzdłuż zagięć pozostawiając od środka ok. 4cm nieprzeciętego papieru. Smarujemy klejem środek figury i przyklejamy do niego nieparzyste rogi, a później z tekturki wycinamy małe kółko o średnicy ok. 3-4cm i przebijamy jego środek pinezką przyczepiając je do środka wiatraczka. Na koniec przyczepiamy wiatrak do patyczka i gotowe!

Z wycinanki stworzymy również wiele różnych postaci. To bardzo łatwe zadanie, więc dzieciaki chętnie się przyłączą, a potrzebować będziemy oczywiście kolorowej wycinanki, kleju, nożyczek i kilku rolek po papierze toaletowym lub ręcznikach jednorazowych.

Z papieru kolorowego wycinamy różne kształty: okręgi większe i mniejsze, trójkąty, prostokąty tak, by złożyć z nich głowę, ręce, uszy i nogi. Rolkę oklejamy w dowolny sposób - będzie służyła jako tułów postaci. Następnie wszystkie przygotowane elementy łączymy: do rolki doklejamy zrobioną przez nas chwilę wcześniej części ciała i takim oto sposobem mamy postać krasnoludka, któremu dodatkowo możemy dorobić fikuśną czapkę z pomponem i buciki. W podobny sposób możesz wykonać również postaci zwierząt lub bohaterów bajek, a później wykorzystać ich w przedstawieniu domowego teatrzyku! Z takimi aktorami czeka Was wiele godzin cudownej, rozwijającej i kreatywnej zabawy.

Myślę, że przyprawiłam Was o iście papierowy zawrót głowy.

Wpis gościnny