Strój kąpielowy dla kobiet w ciąży - jedno czy dwuczęściowy?

Kobieta w ciąży na basenie

Jeszcze kilkanaście lat temu sądzono, że kobieta w ciąży nie powinna uprawiać żadnych sportów. Dziś wiemy, że umiarkowana aktywność fizyczna dobrze wpływa nie tylko na formę i samopoczucie, ale także na rozwijający się płód. Lekarze rekomendują różne sporty, jednak wśród nich najpopularniejsze jest pływanie. Problemem wielu kobiet jest jedynie dobór odpowiedniego stroju na basen - jedno bądź dwuczęściowego.

Rodzaj stroju kąpielowego dla kobiet w ciąży - czy ma znaczenie?

Wydaje się, że kobieta w ciąży może uczęszczać na basen w stroju, w którym pływała do tej pory. Można by było pokusić się o ubranie tego samego kostiumu, o ile oczywiście mowa o modelu dwuczęściowym. Jednoczęściowy strój kąpielowy dobrze sprawdzi się jedynie w pierwszych tygodniach ciąży, jednak później nie będzie w stanie pomieścić ciążowego brzuszka, który z czasem nabiera całkiem sporych rozmiarów. Dotychczasowy strój dwuczęściowy też nie będzie najlepszym wyborem - warto pamiętać, że biust w szybkim tempie zmienia swój rozmiar, majtki natomiast mogą okazać się zbyt opinające. Ponadto w ciąży bardzo istotna jest ochrona brzucha przed różnego typu urazami. Stąd też rekomenduje się wybór stroju jednoczęściowego, który w razie potrzeby będzie stanowił dodatkową amortyzację. W tego typu kostiumie większości kobiet pływa się o wiele wygodniej, niż w stroju dwuczęściowym.

Jaki strój dla kobiet ciężarnych wybrać?

Kwestia wyboru stroju kąpielowego spędza sen z powiek niejednej ciężarnej. Niektórym do tego stopnia, że odkładają wyjście na basen na czas po porodzie. Tymczasem nie warto, gdyż pływanie w ciąży - o ile nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań - może przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim pomaga poradzić sobie z bólami kręgosłupa, zapobiega również rozejściu spojenia łojowego. Dodatkowo pozwala pozostać w formie i zadbać o siebie, ujędrniając ciało. Wybierając strój kąpielowy ciążowy, należy dobrać taki rozmiar, jaki nosimy na co dzień. Jeśli jest to S, wybierzmy S. Nie ma sensu kupować większych kostiumów w większych rozmiarach, gdyż są one tak zaprojektowane, aby pomieścić ciążowy brzuszek. Jednocześnie strój musi być oznaczony jako taki, który przeznaczony jest właśnie dla przyszłych mam. Czołowi producenci odzieży sportowej wypuszczają na rynek także kolekcję ubrań ciążowych, mając na uwadze, że ciężarne również dbają o siebie i swój wygląd.

Strój ciążowy do pływania - na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Wybierając jednoczęściowy kostium kąpielowy dla kobiet w ciąży, należy skupić się na usztywnieniu biustu. Pamiętajmy, że ten w czasie ciąży powiększa się w stosunkowo szybkim tempie, a jednocześnie potrzebuje odpowiedniej ochrony, aby uniknąć ewentualnych urazów. Najwygodniejsze są modele na szerokich ramiączkach, które okazują się również najpraktyczniejsze. Cienkie ramiączka, choć wyglądają efektownie, wpijają się w skórę, a w najgorszym wypadku mogą nawet pękać. Należy unikać strojów z nadmiernymi wycięciami czy motywami ozdobnymi. Często powodują one dyskomfort w czasie pływania, dlatego najlepszym wyborem będą proste, gładkie stroje kąpielowe. Kostium warto zakupić już na początkowym etapie ciąży, aby zapewnić sobie większą wygodę czy to na plaży, czy na basenie. Jednocześnie należy pamiętać, że tego rodzaju strój może posłużyć również kobietom po połogu, które chciałyby powrócić do formy sprzed ciąży. Wystający brzuch, którego chcą się pozbyć, nie będzie nadmiernie opięty ani eksponowany, co zwiększa poczucie komfortu, a także atrakcyjności młodych mam. 

Wpis gościnny